انواع چوب و کاربرد آنها

انواع چوب و کاربرد آنها

درک انواع مختلف چوب و کاربرد آنها می تواند برای انتخاب بهترین چوب برای پروژه بعدی شما بسیار مفید باشد. چه در حال ساختن چیزی از چوب هستید یا صرفاً مبلمان چوبی را برای خانه خود انتخاب می کنید، این لیست از بسیاری از انواع چوب به شما کمک می کند چوبی را انتخاب کنید که می توانید از آن راضی باشید!

چوب در اشکال و اندازه های مختلف موجود است. از آنجایی که چوب از درختان می آید و گونه های مختلفی از درختان وجود دارد، جای تعجب نیست که ما تنوع زیادی از چوب های مختلف برای استفاده در ساختمان داریم.

سه نوع اصلی چوب

قبل از اینکه به انواع مختلف چوب و کاربردهای رایج آنها بپردازیم، مهم است که سه نوع اصلی چوب را که ممکن است با آنها روبرو شوید، درک کنید. این سه نوع عبارتند از: چوب های نرم، چوب های سخت و چوب های مهندسی شده. هر یک از این انواع مختلف چوب را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد.

چوب های نرم

چوب های نرم چوب و الواری هستند که از درختان مخروطی آسیاب می شوند. درختان مخروطی که با نام علمی Gymnosperms شناخته می شوند، به هر درختی گفته می شود که سوزن داشته باشد و مخروط تولید کند. نمونه هایی از درختان نرم محبوب مورد استفاده در نجاری، ساخت و ساز و مبلمان عبارتند از: کاج، سدر، صنوبر، صنوبر و چوب سرخ.

آیا چوب های نرم نرم تر از چوب های سخت هستند؟

برخلاف تصور رایج، چوب های نرم را چوب نرم نمی نامند زیرا “نرم” هستند. در حالی که درست است که برخی از انواع چوب های سخت بسیار سخت هستند و بنابراین کار با آنها چالش برانگیزتر است، تمایز بین چوب سخت و چوب نرم ارتباط چندانی با نرمی واقعی یا سخت تر بودن کار با یک چوب ندارد. چوب های سخت بسیاری وجود دارند که نرم تر از چوب های نرم هستند.

چگونه از چوب های نرم مانند کاج، سدر، صنوبر، صنوبر و چوب سرخ استفاده می شود؟

اکثر چوب های نرم قوی هستند و معمولاً در بسیاری از کاربردهای مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. صنوبر، کاج و صنوبر (SPF) معمولاً به عنوان چوب SPF ابعادی در مراکز بهبود خانه فروخته می شوند. این چوب ها اغلب در قاب بندی ساخت و سازهای جدید و همچنین سازه های سبک کاربردی ساختمان استفاده می شوند.

بسیاری از این چوب‌ها، به‌ویژه چوب‌های نرم از خانواده سرو به دلیل توانایی خود در مقاومت در برابر پوسیدگی و حشرات مشهور هستند. این امر باعث می شود درختانی مانند سرو و چوب سرخ برای پروژه های بیرونی، مانند عرشه و مبلمان فضای باز ایده آل باشند.

چوب های سخت

چوب های سخت از هر درختی به دست می آیند که سوزن یا مخروط تولید نمی کند. این درختان معمولاً به عنوان درختان برگریز شناخته می شوند و بیشتر به عنوان گلدان شناخته می شوند. چوب‌های سخت درختانی هستند که برگ و دانه تولید می‌کنند.

از گونه های معمول چوب سخت می توان به بلوط، افرا، گیلاس، ماهون و گردو اشاره کرد. گونه‌های چوب سخت همیشه لزوماً قوی‌تر از چوب‌های نرم نیستند، اما بسیاری از گونه‌های آن به‌خاطر الگوهای زیبا و متمایز دانه‌های چوب خود شناخته شده‌اند.

همچنین چوب هایی وجود دارند که جزو چوب های سخت به حساب می آیند که درختان برگ ریز نیستند، مانند بامبو و نخل. این گیاهان از نظر علمی به عنوان تک لپه‌ای شناخته می‌شوند، اما بسیاری از ویژگی‌های مشابه چوب‌های سخت را دارند و به همین دلیل اغلب به این گونه طبقه‌بندی می‌شوند. بامبو و نخل گاهی اوقات می توانند در طبقه بندی بعدی چوب مهندسی قرار گیرند.

چوب مهندسی شده: محصولات چوبی ساخته شده

سومین نوع چوبی که ممکن است با آن مواجه شوید، چوب های مهندسی شده هستند. چوب مهندسی شده به طور طبیعی در محیط وجود ندارد، بلکه در عوض تولید می شود.

این تخته ها معمولاً با چوبی ساخته می شوند که برای داشتن کیفیت یا ویژگی های خاصی دستکاری شده است. این محصولات که به عنوان چوب کامپوزیت نیز شناخته می شوند، اغلب از ضایعات چوب کارخانه های چوب بری ساخته می شوند.

چوب مهندسی شده اغلب از طریق فرآیندهای شیمیایی یا حرارتی برای تولید محصول چوبی که می تواند اندازه های خاصی را برآورده کند که دستیابی به آن از طبیعت دشوار است، پردازش می شود.

نمونه های محبوب چوب های مهندسی شده عبارتند از تخته سه لا، تخته رشته ای جهت دار، تخته فیبر با چگالی متوسط ​​و تخته کامپوزیت. روکش‌های چوبی را گاهی می‌توان به عنوان چوب مهندسی طبقه‌بندی کرد، زیرا اغلب باید از طریق تکنیک‌های برش تخصصی یا اتصال قطعات به یکدیگر دستکاری شود تا به یک اندازه خاص یا الگوی دانه‌های چوب دست یابد.

در این مقاله از سه دسته بندی کلی چوب برای شما توضیح دادیم. برای اطلاع از دسته بندی های دیگر چوب مانند چوب روسی، چوب گرجستان و … به سایت زاندس وود مراجعه فرمایید. همچنین می توانید سفارش خرید انواع چوب را در آنجا ثبت کنید تا در هر نقطه از کشور برای شما ارسال شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *