برای خوابیدن مشکل دارید؟ ممکن است قلب شما بهای آن را بپردازد

شواهد رو به رشد نشان می‌دهد که خواب کم با تعدادی از مشکلات سلامتی، از جمله خطر بالای فشار خون، دیابت، چاقی و بیماری‌های قلبی مرتبط است. اکنون، یک مطالعه اخیر بر روی افراد میانسال نشان می دهد که داشتن ترکیبی از مشکلات خواب – مانند مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن در ساعات اولیه، یا خواب کمتر از شش ساعت در شب – ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را تقریباً سه برابر کند.

دکتر لارنس اپستین، متخصص خواب، استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: «این یافته های جدید اهمیت خواب کافی را برجسته می کند. او اضافه می‌کند که بسیاری از چیزها می‌توانند به کمبود خواب کمک کنند. برخی افراد به سادگی زمان کافی را برای خوابیدن اختصاص نمی دهند. برخی دیگر عادت هایی دارند که خواب را مختل می کند یا با آن تداخل می کند. و برخی افراد دارای یک بیماری پزشکی یا اختلال خواب هستند که کیفیت یا کمیت خواب آنها را مختل می کند.

چه کسی در مطالعه بود؟

محققان داده هایی را از 7483 بزرگسال در میانسالی در مطالعه ایالات متحده که اطلاعاتی در مورد عادات خواب و سابقه بیماری قلبی خود گزارش کردند، به دست آوردند. زیرمجموعه ای از شرکت کنندگان (663 نفر) نیز از یک وسیله مچ بسته استفاده کردند که فعالیت خواب آنها را ثبت می کرد (اکتی گرافی). کمی بیش از نیمی از شرکت کنندگان زن بودند. سه چهارم نژاد خود را سفیدپوست و 16 درصد سیاهپوست گزارش کردند. میانگین سنی 53 سال بود.

محققان تصمیم گرفتند در میانسالی بر روی افراد تمرکز کنند، زیرا در آن زمان است که بزرگسالان معمولاً تجربیات زندگی متنوع و استرس زا را هم در زندگی کاری و هم در زندگی خانوادگی خود تجربه می کنند. همچنین زمانی است که گرفتگی عروق قلب یا آترواسکلروز (نشانه اولیه بیماری قلبی) و مشکلات خواب مرتبط با افزایش سن ظاهر می شود.

محققان چگونه مشکلات خواب را ارزیابی کردند؟
سلامت خواب با استفاده از ترکیبی از جنبه های مختلف خواب اندازه گیری شد

  • منظم بودن (اینکه آیا شرکت کنندگان در روزهای کاری طولانی تر می خوابیدند در مقایسه با روزهای غیر کاری)
  • رضایت (این که آیا آنها در به خواب رفتن مشکل داشتند، شب ها یا صبح زود از خواب بیدار می شدند و نمی توانستند دوباره بخوابند، یا در طول روز احساس خواب آلودگی می کردند)
  • هوشیاری (هر چند وقت یکبار بیش از پنج دقیقه چرت زدند)
  • کارایی (مدت زمانی طول کشید که آنها در زمان خواب به خواب رفتند)
  • مدت زمان (معمولاً هر شب چند ساعت می‌خوابیدند).

برای ارزیابی مشکلات مربوط به قلب، محققان از شرکت کنندگان پرسیدند: “آیا تا به حال مشکل قلبی مشکوک یا تایید شده توسط پزشک داشته اید؟” و “آیا تا به حال درد شدیدی در جلوی قفسه سینه خود داشته اید که نیم ساعت یا بیشتر طول بکشد؟”

پاسخ «بله» به هر یک از این سؤالات سؤالات بعدی را در مورد تشخیص ایجاد کرد که شامل مشکلاتی مانند آنژین صدری (درد قفسه سینه به دلیل عدم جریان خون به عضله قلب)، حمله قلبی، بیماری دریچه قلب، ضربان قلب نامنظم یا سریع بود. و نارسایی قلبی

خواب ضعیف با خطر بیشتر قلب مرتبط است

محققان عواملی را که ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد، کنترل کردند، از جمله سابقه خانوادگی بیماری قلبی، سیگار کشیدن، فعالیت بدنی و همچنین جنسیت و نژاد. آنها دریافتند که هر افزایش اضافی در مشکلات خواب گزارش شده توسط خود با 54 درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در مقایسه با افراد دارای الگوهای خواب طبیعی مرتبط است. با این حال، افزایش خطر بسیار بیشتر بود – 141٪ – در میان افرادی که داده های اکتیوگرافی دستگاه خود گزارش شده و مچ پوشیده شده را ارائه می دادند، که با هم دقیق تر در نظر گرفته می شوند.

اگرچه زنان مشکلات خواب بیشتری را گزارش کردند، اما مردان بیشتر از بیماری قلبی رنج می برند. اما به طور کلی، رابطه جنسی بر همبستگی بین خواب و سلامت قلب تاثیری نداشت.

شرکت کنندگان سیاه پوست نسبت به شرکت کنندگان سفیدپوست مشکلات مربوط به خواب و قلب بیشتری داشتند، اما به طور کلی، رابطه بین این دو موضوع بر اساس نژاد تفاوتی نداشت.

این برای شما چه معنایی دارد؟

اگر در به خواب رفتن یا ماندن در خواب مشکل دارید، راه‌های زیادی برای درمان این مشکلات رایج وجود دارد، از تغییرات ساده گرفته تا برنامه‌های روزانه‌تان تا درمان‌های شناختی رفتاری تخصصی که مشکلات خواب را هدف قرار می‌دهد. اینها ارزش امتحان کردن را دارند، زیرا داشتن یک خواب خوب شبانه از بسیاری جهات کمک می کند.

دکتر اپستاین می گوید: «درمان اختلالات خواب که با خواب تداخل دارند، می تواند باعث شود در طول روز احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید، کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و خطرات سلامتی مرتبط با بد خوابی را کاهش دهد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *