آیا محصولات آرایشی دارای SPF واقعا تاثیرگذار اند؟

اگر از اهمیت کرم ضد آفتاب و مراقبت از پوست در برابر نور خورشید باخبر باشید، حتما با فاکتورهایی نظیر SPF آشنایی دارید و می‌دانید که باید به مقدار آن توجه کنید. همین طور محصولات دارای فیلترهای ضد آفتاب را می‌شناسید و می‌دانید که این فیلترها نه تنها در کرم ضد آفتاب، بلکه در کرم مرطوب کننده، کرم پودر، پنکیک، CC کرم و… وجود دارند. حال وقت آن است که ببینیم وجود SPF در یک محصول آرایشی یا مرطوب کننده می‌تواند تاثیرگذار باشد؟ اگر چنین است، استفاده از محصولات آرایشی با SPF کافی است یا همچنان باید از کرم ضد آفتاب بهره ببریم؟

آیا محصولات آرایشی دارای SPF واقعا تاثیرگذار اند؟

SPF در محصولات آرایشی، از دروغ تا واقعیت

بسیاری از افراد با استفاده از محصولات آرایشی دارای SPF، خرید کرم ضد آفتاب را کنار می‌گذارند و گمان می‌کنند که این گونه می‌توانند از پوستشان محافظت کنند. باید بگوییم که متاسفانه چنین اثری حقیقت ندارد و شما همچنان به محصولی که تنها برای محافظت از پوست در برابر آفتاب فرموله شده باشد نیاز دارید. برای دانستن دلیل آن باید با SPF و کرم ضد آفتاب بیشتر آشنا شوید.

SPF چیست؟

SPF نخستین معیار سنجش ضد آفتابی است که توسط FDA تایید شد. این معیار مخفف sun protection filter یا فیلتر محافظت از آفتاب است که میزان مهار UVB توسط محصول را نشان می‌دهد. UVB پوست را قرمز می‌کند و رفته رفته باعث آفتاب سوختگی، التهاب و تورم آن می‌شود. اگر 10 دقیقه طول بکشد تا پوست پس از قرارگیری در نور خورشید قرمز و آفتاب سوخته شود، یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 این زمان را 30 برابر می‌کند.

اما مسئله این قدر ساده نیست. عوامل بسیاری همچون غلظت مواد ضد آفتاب، میزان ضد آفتاب مصرفی، تجدید محصول، مکان زندگی و اقلیم منطقه، نوع پوست و… تاثیرگذاری کرم ضد آفتاب را دچار تغییر می‌کنند. به همین دلیل باید از خود بپرسیم که آیا محصولات آرایشی دارای SPF واقعا تاثیرگذار اند؟

کرم مرطوب کننده و محصولات آرایشی دارای SPF

وجود SPF در کرم مرطوب کننده، قیمت کرم مرطوب کننده را بالا می‌برد و یک ویژگی خوب است. این حقیقت درباره محصولات آرایشی نیز صدق می‌کند و افراد ترجیح می‌دهند از کالاهای دارای فیلتر ضد آفتاب را استفاده کنند تا مجبور به استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت جداگانه نباشند. اما این کار ظلم بزرگی است که در حق پوستشان انجام می‌دهند. مصرف کرم ضد آفتاب هرگز نباید کنار گذاشته شود.

چرا SPF محصولات آرایشی و کرم مرطوب کننده کافی نیست؟

چرا SPF محصولات آرایشی و کرم مرطوب کننده کافی نیست؟

  • کرم ضد آفتاب باید هر 2 ساعت یک بار تجدید شود وگرنه تاثیر خود را از دست می‌دهد؛ اما شما نمی‌توانید هر 2 ساعت یک بار آرایش پوست خود را به کلی پاک کنید و دوباره آن را تمدید کنید. برای مثال، تصور کنید کرم پودر شما دارای SPF باشد. در این صورت باید طبق زمان تعیین شده آن را پاک کنید و آرایش پوستتان را از سر بگیرید!
  • کرم ضد آفتاب لایه‌ای سطحی به وجود می‌آورد و با داشتن فیلترهای شیمیایی، UV را مسدود کرده و آن را غیر فعال می‌کند، یا با داشتن فیلترهای فیزیکی به منعکس کردن UV و ایجاد انحراف برای آن می‌پردازد. این محصول نباید تاثیری عمقی بر پوست داشته باشد و کار خود را در اپیدرم به اتمام می‌رساند. این در حالی است که کرم مرطوب کننده و محصولات آرایشی دارای SPF معمولا نفوذپذیری بالایی دارند و نمی‌توانند هم روی سطح پوست بمانند تا سدی برای اشعه ماوراء بنفش ایجاد کنند و هم به داخل پوست نفوذ کنند و باعث آبرسانی و طراوت دائمی آن باشند.
  • مقدار ایده آل کرم ضد آفتاب برای صورت به اندازه 2 بند انگشت است و نباید از آن کمتر شود. با کم شدن میزان آن، تاثیرگذاری ضد آفتاب کم می‌شود. زمانی که از محصولی مانند کرم پودر استفاده می‌کنید، با توجه به غلظت رنگی بسیار محصول و قدرت پوشانندگی بالای آن نمی‌توانید از مقداری این چنین استفاده کنید. کرم پودر زیاد منافذ پوستتان را مسدود می‌کند و همچنین باعث بد شکل به نظر رسیدن آرایش شما می‌شود.
  • ماده مرطوب کننده، رنگی و یا کلیه ترکیبات موجود در محصولات آرایشی دارای SPF غلظت ضد آفتاب را کم می‌کنند. بنابراین وقتی که از یک کرم پودر با SPF 30 استفاده می‌کنید، SPF موثر بر پوستتان عددی مانند 10 دارد و تاثیر آن به یک سوم کاهش می‌یابد.
  • فیلترهای ضد آفتاب جزء سازنده نیستند و با قرار گرفتن در هر محصول آن را ضد آفتاب نمی‌کنند. FDA کرم ضد آفتاب را یک دارو می‌داند و قوانین تعیین می‌کنند که این دارو SPF مشخصی داشته باشد و مواد سازنده اضافی نداشته باشد. همان طور که گفتیم مواد اضافه به مقدار زیاد مقاومت در برابر آفتاب را کاهش می‌دهد و باعث کم شدن عدد SPF می‌شود.

آیا محصولات آرایشی دارای SPF مضر اند؟

خیر. مرطوب کننده و محصول آرایشی دارای SPF به خودی خود ضرری ندارد و برای استفاده از آن باید به نکاتی مشخص توجه شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت جداگانه

شما نباید کرم‌های ضد آفتاب را کنار بگذارید. می‌توانید از محصوات دارای SPF در کنار آن‌ها بهره ببرید و به یاد داشته باشید که محصولات آرایشی دارای SPF بدون کرم ضد آفتاب کافی نیستند.

خرید کرم ضد آفتاب

ترتیب محصولات را فراموش نکنید.

هنگامی که پوستتان را به کرم مرطوب کننده و آبرسان آغشته کردید، زمان دهید تا جذب شود و سپس به سراغ کرم ضد آفتاب بروید. اگر می‌خواهید از محصولات آرایشی استفاده کنید هرگز آن‌ها را زیر ضد آفتاب خود نزنید. ابتدا کرم ضد آفتاب و بعد محصولی همچون کرم پودر را بر صورتتان قرار دهید.

اصول استفاده از کرم ضد آفتاب مهم اند.

کرم ضد آفتاب باید 15 الی 30 دقیقه پیش از برخورد با نور خورشید استفاده شود و تجدید آن هر 2 ساعت یک بار باشد. اگر تجدید محصول با وجود کرم پودر سخت است می‌توانید ضد آفتاب‌های رنگی را جایگزین کنید تا سود بیشتری ببرید. اگر تعریق زیادی دارید و یا با آب برخورد داشته اید باید هر چه سریع‌تر محصول را تمدید کنید.

خرید کرم ضد آفتاب

برای خرید محصولات آرایشی، کرم مرطوب کننده، خرید ماسک صورت و خرید کرم ضد آفتاب پیشنهادی ویژه داریم و آن هم فروشگاه اینترنتی پیشگام نگار است. این سایت دارای انواع و اقسام محصولات مراقبت از پوست و آرایشی و بهداشتی بوده و تمام آن چه می‌خواهید را با بهترین قیمت، تخفیف‌های ویژه، ضمانت اصالت کالا و در سریع‌ترین زمان ممکن به دستتان می‌رساند. اگر درباره کرم ضد آفتاب و محصولات آرایشی دارای SPF سوالات بیشتری دارید می‌توانید از مشاورین پیشگام نگار کمک بگیرید و خریدی مطمئن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *