تجهیزات مورد نیاز عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی به عنوان یکی از حرفه‌های اصلی در بازار تبلیغات نیاز به تجهیزات خاصی دارد. تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی یا عکاسی صنعتی بخش اعظمی از موفقیت در این کار را رقم می‌زند. کسانی که به عنوان مبتدی وارد این حرفه می‌شوند باید حداقل امکانات و تجهیزات را داشته باشند. اما آنهایی که در این عرصه فعال هستند یا کسانی که می‌خواهند به طور حرفه‌ای این کار را ادامه بدهند باید از تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی برخوردار باشند.

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی امروزه سهم اعظمی از بازار تبلیغات را به خود اختصاص داده است. عرصه تبلیغات بسیار گسترده و شامل فعالیت‌هایی مثل عکاسی تبلیغاتی و صنعتی است. عکاسی تبلیغاتی شامل شاخه‌های مختلفی از عکسی مثل عکاسی محصول است. عکس‌ها در این حرفه زبان گویای تبلیغات هستند. از این رو، کیفیت عکس، المان‌های به کار رفته و همچنین سطح حرفه‌ای عکس تا حد زیادی شما را به هدف‌ نزدیک می‌کنید.

شما برای دستیابی به هدف عکاسی تبلیغاتی که همان جذب نگاه مخاطب است باید تجهیزات حرفه‌ای به کار ببرید. این تجهیزات حرفه‌ای و موردنیاز برای عکاسی تبلیغاتی ممکن است هزینه‌بر باشد. با این حال، شما با فراهم کردن حداقل تجهیزات می‌توانید عکاسی تبلیغاتی را به طور آماتور شروع کنید. در ادامه هم به تجهیزات حرفه‌ای و هم غیرحرفه‌ای برای عکاسی تبلیغاتی اشاره می‌کنیم.

عکاسی تبلیغاتی

تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی

عکاسان حرفه‌ای فعال در حوزه تبلیغات معمولا دارای استودیوهای عکاسی حرفه‌ای و مجهز هستند. این استودیوها از حداقل تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی برخوردار هستند. این تجهیزات شامل ابزارهای عکاسی، نورپردازی و همچنین لوازم جانبی و تکمیلی برای آماده کردن یک عکس تبلیغاتی است. این تجهیزات برای تمامی حوزه‌های عکاسی تبلیغاتی از جمله عکاسی از محصول ضروری است. از جمله تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی عبارتند از:

 • دوربین عکاسی
 • لنز دوربین
 • تجهیزات نورپردازی
 • لوازم جانبی عکاسی
 • تجهیزات دیجیتالی و کامپیوتری

دوربین عکاسی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزات موردنیاز عکاسی از محصول دوربین است. دوربین عکاسی دیجیتالی بهترین انتخاب برای ثبت عکس‌های تبلیغاتی حرفه‌ای است. اکثر عکاسان حرفه‌ای معمولا از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین دوربین‌های دیجیتالی در عکاسی تبلیغاتی استفاده می‌کنند. برندهای مختلفی از دوربین‌های دیجیتالی وجود دارد. با این حال معروف‌ترین و محبوب‌ترین برندها کانن، نیکون و سونی هستند. مناسب‌ترین دوربین برای عکاسی تبلیغاتی و صنعتی دوربین ال‌اس‌آر LSR است. برخی از مدل‌های حرفه‌ای دوربین عکاسی برای عکاسی تبلیغاتی عبارتند از:

 • دوربین عکاسی Canon MVI
 • دوربین عکاسی Nicon D850
 • دوربین عکاسی SONEY A7RIII

اگر یک عکاس تازه کار هستید و هنوز قدرت خرید این دوربین‌های پیشرفته را ندارید می‌توانید از برندهایی مثل پنتاکس استفاده کنید.

لنز دوربین عکاسی

یکی دیگر از تجهیزات موردنیاز برای عکاسی تبلیغاتی لنز دوربین عکاسی است. معمولا هر دوربینی که خریداری می‌کنید یک لنز کیت به همراه خود دارد. این لنز که به لنز تست معروف است، کیفیت متوسطی دارد. اگر بخواهید عکاسی تبلیغاتی را حرفه‌ای دنبال کنید باید به سراغ لنزهای حرفه‌ای‌تر بروید. از جمله بهترین لنزهای پیشرفته عبارتند از:

 • Sony FE 135mm f/1.8 GM
 • Canon 85mm f/1.8
 • Nikon AF-S FX Nikkor 50mm f/1.8 G

این سه مورد تنها مدل‌های محدودی از لنزهای مناسب برای عکاسی تبلیغاتی هستند. خوشبختانه مدل‌های مختلفی از برندهای مشهور در بازار وجود دارند که نیاز شما در عکاسی تبلیغاتی را رفع می‌کنند.

تجهیزات نورپردازی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در عکاسی تبلیغاتی نور است. تجهیزات نورپردازی به‌خصوص در فضای استودیو عکاسی جزء تجهیزات موردنیاز اساسی است. با اینکه در برخی موارد استفاده از نور طبیعی روز یا روشنایی فضا به ثبت عکس‌های طبیعی و واقعی کمک می‌کند ولی در بسیاری موارد به نور مصنوعی نیاز است. شما در استودیو عکاسی خود به تجهیزات نورپردازی از جمله 2 شاخه فلاش استودیویی با قدرت 250 ژول و همچنین سه پایه نور به تعداد فلاش‌ها نیاز دارید. رادیو فلاش، نورسنج، رفلکتور عکاسی و همچنین خیمه یا چادر عکاسی هم برای نورپردازی مناسب ضروری هستند. از دیگر تجهیزات نورپردازی موردنیاز برای عکاسی تبلیغاتی سافت باکس نور، بارندور، اسنوت، سرپوش لانه‌زنبوری، پانتوگراف، کاسه استاندارد و بکگراند نور است. میز عکاسی هم می‌تواند جزو ابزارها و تجهیزات نورپردازی به حساب بیاید. مخصوصا در عکاسی از محصول که به چیدمان یا دکوراتیو و زمینه سفید نیاز است، میز عکاسی هر سه نیاز را تامین می‌کند. برخی از میزهای مخصوص با ساطع کردن نور بکگراند شفافی را هم ایجاد می‌کنند. میز به عنوان لوازم جانبی یا تجهیزات دکوراتیو هم به حساب می‌آید.

تجهیزات نورپردازی

لوازم جانبی برای عکاسی تبلیغاتی

لوازم جانبی از جمله تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی است که به کامل کردن عکاسی شما کمک زیادی می‌کند. لوازم جانبی به صورت لوازم تزیینی برای جذاب‌تر کردن قاب یا ادوات صحنه عکاسی هستند. به جای لوازم جانبی از اصطلاح اکسسوار هم استفاده می‌شود. استفاده از این اکسسوارها در کنار سوژه‌های ساده عکاسی به عکس جان می‌دهد. لذا جذابیت و آب و رنگ عکس بیشتر می‌شود.

تجهیزات دیجیتالی و کامپیوتری

علیرغم وجود تمامی امکانات و تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی باز هم ممکن است نیاز به ابزارهای تکمیلی مثل برنامه‌های ویرایش عکس باشد. تجهیزات دیجیتالی و کامپیوتری این امکان را برای ما فراهم می‌کنند تا درصورت نیاز عکس‌ها در فضای کامپیوتری اصلاح و ویرایش کنیم. البته این تجهیزات صرفا برای ویرایش نیست بلکه برای ذخیره، به اشتراک گذاری یا استفاده در فضای اینترنتی یا مجازی هم نیاز است. بهترین شرایطی که یک سیستم کامپیوتری برای عکاسی تبلیغاتی می‌تواند داشته باشد این است که دارای کارت گرافیک قوی و با سرعت بالا باشد. از جمله ویژگی‌های دیگر سیستم، برخورداری از رم با حداقل 8 گیگ ظرفیت، سی‌پی‌یو قدرتمند و هارد با سرعت ذخیره بالا یا حافظه جانبی است.

به غیر از تجهیزات پیشرفته کامپیوتری، شما به نرم‌افزارهای ویریش یا ادیت عکس هم نیاز دارید. از جمله معروف‌ترین نرم‌افزارهای موردنیاز عکاسی تبلیغاتی عبارتند از:

 • نرم افزار فتوشاپ ترجیحا Adobe Photoshop
 • Adobe Camera
 • Adobe Lightroom

این نرم‌افزارها به شما کمک می‌کند تا نقص‌هایی که در فضای استودیویی یا فضای بیرون وجود دارد را در عکس برطرف کنید.

تجهیزات دیجیتالی و کامپیوتری

استودیوهای عکاسی

فراهم کردن تجهیزات موردنیاز عکاسی تبلیغاتی که در این مقاله ذکر شد پایه کار عکاسی هستند. خریداری تمامی این تجهیزات نیاز به هزینه تقریبا زیادی دارند. با این حال، این تجهیزات در اکثر استودیوهای عکاسی حرفه‌ای وجود دارند. بنابراین اگر به دنبال عکاسی حرفه‌ای یا تبلیغاتی هستید، می‌توانید با استودیوهای عکاسی حرفه‌ای همکاری کنید. استودیو عکاسی نماد به عنوان یکی از باسابقه‌دارترین و حرفه‌ای‌ترین‌ها در زمینه عکاسی و تبلیغات آماده همکاری با شماست.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *