آشنایی با عوامل تاثیرگذار روی قیمت قهوه در سال ۲۰۲۱

گیاه قهوه دارای انواع متنوعی است. این محصول بر اساس نام گیاه و منطقه مورد نظر: مانند قهوه ویتنام، اندونزی یا کلمبیا دسته بندی می شود. این گیاهان تحت شرایط خاص رشد می کنند و به مرحله برداشت و فرآوری می رسند. نوع گونه قهوه، کشور و محل کشت گیاه قهوه بر کیفیت و قیمت محصول نهایی قهوه تاثیر مستقیم دارد.

دانه های قهوه بعد از رست شدن به صورت دانه یا پودر در بسته بندی های مشخص به فروش می رسند. دانه های پودر شده نسبت به دانه های قهوه قیمت بالاتری دارند. زیرا فرآیند آماده سازی بیشتری روی آنها صورت گرفته است. عوامل بسیاری در قیمت قهوه تاثیرگذار هستند که در ادامه این مقاله آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

چه عواملی در خرید قهوه فله موثر هستند؟

قهوه بر اساس نوع خود قیمت گذاری می شود. دانه های قهوه فله با توجه به محل رویش این گیاه و مراقبت های به عمل آمده از آن کیفیت های متفاوتی دارند. هر کدام از دانه های قهوه ممکن است در عطر و طعم با یکدیگر متفاوت باشند. از این رو قیمت هیچ کدام از قهوه های موجود در بازار با یکدیگر یکسان نیست.

قهوه عربیکا و روبوستا دو دسته بندی کلی از قهوه ها به شمار می روند که هر کدام از آنها ویژگی های منحصر به فردی دارند. در ادامه عوامل تاثیرگذار روی قیمت هر کدام از این قهوه ها را در حالت فله بررسی می کنیم.

کیفیت و ارزش غذایی قهوه فله

یکی از مهمترین دلایلی که روی قیمت قهوه ها تاثیرگذار است، کیفیت آنها عنوان می‌ شود. قهوه فله عربیکا نسبت به روبوستا دارای کیفیت بالاتری است. زیرا این نوع قهوه به مراقبت و نگهداری بیشتری احتیاج دارد. به دلیل حساسیت گیاه قهوه عربیکا و شرایط رویش آن در ارتفاعات، نگهداری از آن سخت تر است. به همین دلیل برای خرید قهوه فله عربیکا باید هزینه بیشتری را نیز بپردازید.

قهوه روبوستا دارای کافئین بیشتر و چربی، قند و اسیدیته کمتری نسبت به قهوه عربیکا است. همچنین این نوع قهوه کرم و خامه بهتری را ایجاد می کند که برای قهوه اسپرسو بسیار مناسب است.

طعم قهوه

قهوه های فله در طعم های متفاوتی به بازار عرضه می شوند. طعم برخی از آنها مانند قهوه روبوستا تلخ و تند است و به طعم لاستیک سوخته شباهت دارد. در صورتی که طعم برخی دیگر از آنها مانند قهوه عربیکا شیرین، ترش ملایم و بسیار خوشایند است.

قهوه عربیکا طعم میوه، گل و شکلات کاراملی را به همراه دارد و همین امر قیمت آن را نیز افزایش می دهد. قهوه ویتنام از نژاد قهوه روبوستا است. از این رو طعم تندتر و تلخ تری نسبت به عربیکا دارد.

به افرادی که مایل به نوشیدن قهوه تلخ هستند، پیشنهاد می شود که این نوع قهوه را خریداری کنند. زیرا با پرداخت هزینه های کمتر به قهوه مورد نظر خود دست پیدا می کنند.

نحوه رویش قهوه فله

قهوه فله روبوستا در ارتفاعات پایین تر و مرطوب تر می روید. از این رو دسترسی به این گیاه راحت تر است. همچنین گرده افشانی آن از طریق باد و حشرات به راحتی صورت می گیرد. در صورتی که قهوه فله عربیکا در ارتفاعات بالاتری می روید و نحوه رویش آن به صورت خود گرده افشانی است.

رسیدگی به گیاه روبوستا در شرایط راحت تری صورت می گیرد. همین امر در کاهش هزینه های بهره برداری از این نوع قهوه تاثیرگذار است.

رست و آسیاب کردن قهوه فله

بعد از برداشت دانه های قهوه برای استفاده از آنها باید فرآیند رست یا برشته کردن دانه ها انجام شود. در این صورت باید هزینه بیشتری را برای خرید قهوه فله نسبت به نوع سبز آن پرداخت کنید.

همانطور که گفته شد دانه های قهوه از گیاهان متفاوتی برداشت می شوند. این دانه ها بعد جداسازی از میوه باید رست یا برشته شوند. قهوه رست شده به صورت دارک، نیمه دارک یا لایت به فروش می رسد. هر کدام از این مراحل بدون شک در کیفیت، طعم و در نتیجه قیمت قهوه تاثیر می گذارند.

رست کردن با روش های متفاوتی انجام می شود و قبل از پودر کردن قهوه باید صورت گیرد. قهوه های فله مانند قهوه ویتنام در دو نوع آسیاب شده و غیر آن به فروش می رسند که بدون شک برای تهیه نوع آسیاب شده آن باید هزینه بالاتری را پرداخت کنید.

قیمت قهوه ویتنام بر چه اساسی مشخص می‌ شود؟

این نوع قهوه در دسته بندی قهوه روبوستا قرار می گیرد که در کشور ویتنام کاشت و برداشت می شود. از این رو طعم آن تلخ است و به دلیل کافئین بالا انرژی بیشتری در بدن تولید می کند. این نوع قهوه عطر کم و اسیدیته پایینی دارد و در دسته دارک رست قرار می گیرد.

این قهوه به دلیل طعم تلخ خود در ترکیب با قهوه فوری و عربیکا استفاده می شود. یکی از دلایل قیمت پایین این قهوه، کیفیت آن است. این محصول نسبت به قهوه عربیکا کیفیت پایین تری دارد.‌ قهوه ویتنام دارای خواص آنتی اکسیدانی است.‌ به همین دلیل مصرف آن از بروز بیماری های قلبی، عصبی، عفونی و سرطان جلوگیری می کند.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت این نوع قهوه، درجه خلوص آن است. به دلیل طعم تلخ و بی مزه این قهوه، امکان ترکیب عصاره های شیمیایی، شکر، مکمل های ذرت بو داده، دانه های سویا و سایر طعم دهنده ها به پودر آن بسیار زیاد است. از این رو اگر به دنبال خرید قهوه فله مناسب هستید، دانه های رست شده آن را تهیه کنید.

درجه رست این نوع قهوه نیز در کیفیت و قیمت آن تاثیرگذار است. هر چقدر درجه رست بیشتر باشد، چربی آن نیز بیشتر است. در نتیجه طعم واقعی و کیفیت قهوه نیز کاهش پیدا می کند. با این حال هزینه قهوه رست شده از نوع خام آن بالاتر است.‌

در نتیجه…

هزینه خرید قهوه فله با توجه به کیفیت و نوع قهوه متفاوت است. قهوه های فله در دو نوع روبوستا و عربیکا تقسیم بندی می شوند‌. دانه های عربیکا کیفیت بالاتر ‌و‌ طعم بهتری دارند. از این رو قیمت آنها نیز بیشتر از قهوه روبوستا است.

قهوه ویتنام در گروه قهوه روبوستا قرار می گیرد. این نوع قهوه تلخ است و کافئین بالایی دارد. این نوع از قهوه های فله با توجه به هزینه های به کار برده شده در کاشت، برداشت و فرآوری قیمت گذاری می شوند. از این رو اگر خواهان خرید قهوه تلخ با هزینه های کمتر هستید، این نوع قهوه گزینه مناسبی برای شما است.

منبع: sirafcoffee.ir

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *