فیلتر تصفیه آب خانگی

آشنایی با فیلتر های تصفیه آب خانگی

با توجه به افزایش استفاده از دستگاه های آب تصفیه کن خانگی و نقش آنها در پاکسازی آلاینده های آب شهری، آشنایی با انواع سیستم ها و مراحل این دستگاه ها شما را در انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب مناسب با محل زندگی خود یاری خواهد نمود.

هر یک از مراحل و فیلترهای تصفیه آب وظیفه ای را بر عهده دارند که هر یک مسئول حذف بخشی از آلودگی و املاح مضر آب می باشند. تعداد فیلترها و مرحله های تصفیه آب نقش بسزایی در کیفیت آب مصرفی نهایی خواهند داشت. در این مطلب به معرفی انواع دستگاه تصفیه آب و فیلترهای تصفیه آب می پردازیم:

آشنایی با فیلترهای تصفیه آب خانگی

انواع دستگاه تصفیه آب

  • سیستم اسمزمعکوس

روش تصفیه آب اسمز معکوس می تواند در کاهش سختی آب بسیار موثر عمل کند و از بهترین روش های تصفیه آب حال حاضر بشمار می آید. این سیستم جدید ترین فناوری است که امروزه در اکثر آب تصفیه کن های خانگی استفاده می شود و قادر است ذرات و ناخالصی ها و املاح آب را تا 99.99 درصد از بین ببرد. این دستگاه از فیلتر پروپیلن برای از بین بردن رسوبات، فیلتر کربن پودری برای حذف مواد شیمیایی و کلر، فیلتر کربن بلاک برای از بین بردن بو و مزه ی بد آب، فیلتر ممبران برای حذف املاح و سختی آب، فیلتر پست کربن برای از بین بردن بو و مزه ی بد آب درون منبع و فیلتر مینرال جهت حفظ مواد و املاح معدنی آب تشکیل شده است. این 6 فیلتر اصلی دستگاه های اسمز معکوس هستند و دستگاه هایی با مراحل 7 یا 8 نیز وجود دارند که کارایی متفاوتی نسبت به این نوع دستگاه دارند. دستگاه اسمز معکوس از یک پمپ برای ایجاد فشار آب جهت عمل اسمز معکوس استفاده می کند و یک دستگاه برقی است و یک مخزن ذخیره آب نیز در اختیار دارد.

  • سیستم اولترا فیلتراسیون

دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتراسیون UF دارای فیلتر هایی است که قادرند به خوبی رسوبات و مواد جامد آب را از بین ببرند و مواد شیمیایی آب مثل کلر را نیز حذف کنند. این فیلتر ها به دلیل این که منافذ بزرگ تری نسبت به ممبران اسمز معکوس دارند نمی توانند تمام مواد مضر آب را از بین ببرند و روشی موثر برای کاهش سختی آب نیستند. دستگاه اولترا فیلتراسیون به دلیل نداشتن پمپ، بدون برق کار می کند و یک دستگاه بسیار کم مصرف می باشد. کسانی که به دنبال کاهش رسوبات و کلر از آب آشامیدنی خود هستند و سختی آب کمی دارد این دستگاه کوچک و ارزان قیمت می تواند برای آن ها مناسب باشد.

  • سیستم قلیایی
    دستگاه تصفیه آب قلیایی یکی از انواع دستگاه های اسمز معکوس می باشد. این دستگاه پس از طی مراحل تصفیه آب به روش اسمز معکوس در مرحله ی هفتم با یک فیلتر قلیایی سختی آب را تنظیم می کند. از آن جایی که آب در فیلتر ممبران تمام املاح خود را از دست داده است هیچ گونه املاح معدنی مفیدی در آن وجود ندارد. فیلتر قلیایی با افزایش سختی آب به میزان استاندارد تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، املاح معدنی مثل کلسیم و پتاسیم را به آب اضافه می کند. این آب حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که برای پیشگیری از سرطان بسیار موثر هستند. هم چنین آب قلیایی آب رسانی بهتری را در بدن دارد و از بروز مشکلات پوستی و گوارشی نیز جلوگیری می کند.

 انواع دستگاه تصفیه آب

معرفی فیلترهای آب تصفیه کن

یک دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای اسمز معکوس به ترتیب مراحل زیر آلاینده های آب را از بین می برد:

فیلتر تصفیه آب پروپیلن

این فیلتر که از جنس الیافی است در مرحله ی اول رسوبات و مواد درشت تر آب مثل گل و لای و جلبک ها و شن و ماسه را از بین می برد. حذف این مواد در مرحله ی اول باعث می شود تا به فیلتر های دیگر مخصوصا ممبران آسیبی وارد نشود.

فیلتر تصفیه آب فیلتر کربن پودری

فیلتر کربن پودری در مرحله ی دوم گاز ها و مواد شیمیایی مثل کلر و متعلقات آن را از بین می برد و باعث بهتر شدن بو و مزه ی آب می شود. این فیلتر از جنس پوست نارگیل و کاملا گیاهی و غیر مضر برای انسان می باشد.

فیلتر تصفیه آب فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک ساختاری مشابه فیلتر قبل دارد و کار آن را تکمیل می کند. یعنی هر آن چه از مواد شیمیایی باقی مانده در آب را از بین می برد به دلیل آن که منافذ ریزتری دارد. این فیلتر در نهایت موجب می شود تا بو و مزه و رنگ آب بسیار بهتر شود.

فیلتر فیلتر تصفیه آب ممبران

اصلی ترین بخش دستگاه فیلتر ممبران می باشد. این فیلتر دارای چندین لایه غشا است که میلیون ها منافذ ریز به قطر 0001/0 میکرون دارد. پمپ با فشار زیاد آب را وارد این فیلتر می کند  تا املاح، نیترات، فلزات سنگین و باکتری ها و میکروب های آب کاملا از بین بروند سختی آب کم شود.

فیلتر فیلتر تصفیه آب پست کربن

آب پس از عبور از ممبران به دلیل فشار کمی که دارد وارد مخزن دستگاه می شود و اگر به مدت طولانی در آن بماند ممکن است بو و مزه ی بدی بگیرد. فیلتر پست کربن وظیفه ی از بین بردن بو و مزه ی بد آب درون مخزن را دارد و با تصفیه نهایی آب آن را وارد فیلتر بعدی می کند.

فیلتر فیلتر تصفیه آب مینرال

به دلیل آن که در فیلتر ممبران تمام املاح مفید و مضر آب حذف می شود و ph آب بسیار پایین می آید، خاصیت معدنی خود را از دست می دهد و مواد معدنی آن نیز از بین می رود. برای حل این مشکل فیلتر مینرال در مرحله ی ششم قرار می گیرد. این فیلتر از جنس سنگ های معدنی مثل کلسیم و پتاسیم است و آب با عبور از آن این مواد را به خود جذب می کند.

تعویض فیلترهای تصفیه آب 

فیلترهای تصفیه آب بسته به محل استفاده و میزان آلودگی آب، هر چند مدت یکبار نیاز به تعویض دارند. در یک دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای معمولا فیلترهای پایین و بالا جدا از هم و با فواصل زمانی مشخص تعویض می گردند. زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب با یکدیگر متفاوت است. تعویض فیلتر های پایین دستگاه یعنی مراحل 1 تا 3 هر 4 الی 6 ماه یک بار است. فیلتر های بالای دستگاه که شامل ممبران و پست کربن و مینرال هستند عمر مفید بیشتری دارند. تعویض فیلتر ممبران معمولا هر یک سال تا یک سال و نیم انجام می شود و بستگی به میزان سختی آب دارد. فیلتر پست کربن نیز سالی یک بار و فیلتر مینرال تا دو سال نیز می تواند عمر کند. تعویض فیلتر قلیایی هم یک سال تا یک سال و نیم یک بار انجام می گیرد. تعویض فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای و یا هر دستگاه تصفیه آبی نیازمند دقت و رعایت اصول فنی می باشد که بهتر است این کار را به کارشناسان فنی و تکنسین ها بسپارید تا به درستی فیلتر ها نصب شوند و مشکلی برای دستگاه پیش نیاید.

تعویض فیلترهای تصفیه آب

خرید فیلترهای تصفیه آب خانگی

برای خرید و تعویض فیلتر های تصفیه آب بهتر است از نمایندگی های معتبر برندهای تصفیه آب در کشور خرید نمایید. مرکز خرید فیلتر تصفیه آب تصفیه آسا یکی از واردکنندگان و عرضه کنندگان مطرح در حوزه تصفیه آب می باشد. شما در این مرکز می توانید انواع فیلترها و قطعات تصفیه آب اورجینال اصل تایوان را تهیه نمایید.

“شرکت تصفیه آسا، عرضه کننده و ارائه دهنده انواع فیلتر تصفیه آب تایوانی در ایران بوده که به شما عزیزان امکان خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب و خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب را ارائه میدهد. شما عزیزان برای سرویس و تعویض صافی های دستگاه خود تنها لازم است تا عکس و مدل دستگاه خود را به کارشناسان فروش تصفیه آسا اعلام فرمایید تا محصولات استاندارد دستگاه شما به همراه خدمات سرویس و تعویض در محل شما انجام گردد.”

بهتر است فیلتر خریداری شده با برند دستگاه شما یکی باشد، برای مثال اگر دستگاه تصفیه آب شما مارک سافت واتر می باشد، بهتر است از فیلترهای تصفیه آب سافت واتر برای دستگاه خود استفاده نمایید.

برای خدمات تعویض فیلتر و سرویس دستگاه های تصفیه آب خانگی نیز می توانید از شرکت تصفیه آسا کمک بخواهید تا در اسرع وقت کارشناسان فنی این مرکز با رعایت پروتکل های بهداشتی به محل شما مراجعه نموده تا نسبت به درخواست شما اقدام نمایند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *