Palliative care frightens some people: Here’s how it helps

مراقبت درمانی برخی از افراد را می ترساند: در اینجا نحوه بهبود آن آمده است

بسیاری از افراد و خانواده هایشان اصطلاح مراقبت تسکینی را با پایان زندگی مرتبط می دانند. برخی ممکن است فکر کنند که مراقبت تسکینی و مراقبت از آسایشگاه یکی هستند. بنابراین شایان ذکر است که مراقبت تسکینی یک تخصص پزشکی است که می تواند به افراد در مراحل مختلف سلامت کمک کند، نه فقط در طول یک بیماری لاعلاج. مهمتر از همه، خدمات ارائه شده می تواند به شما یا کسی که دوستش دارید کمک کند تا از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شوید، علائم ناراحت کننده را کاهش داده و از بستری شدن غیرضروری خودداری کنید.

انکولوژیست های پزشکی (پزشکان سرطان)، ما شاهد بوده ایم که این مراقبت در زمانی که افراد سرطان یا بیماری جدی دیگری را تجربه می کنند چقدر می تواند مفید باشد. با این حال، متوجه شدیم که افراد کافی که می توانند از این مراقبت بهره مند شوند، آن را دریافت نمی کنند. با پرداختن به تصورات نادرست در مورد اینکه مراقبت تسکینی چیست و چه کسی می تواند کمک کند، امیدواریم افراد بیشتری طیف کامل مراقبتی را که شایسته آن هستند بپرسند و درباره اینکه آیا ارجاع به مراقبت تسکینی برای آنها مناسب است یا خیر جویا شوند.

کسب اطلاعات بیشتر: تاثیر باور نکردنی دوچرخه‌سواری بر سلامت انسان

مراقبت درمانی چیست؟

مراقبت تسکینی به طور کلی به راه هایی برای بهبود کیفیت زندگی افراد و مراقبان می پردازد

  • کمک به افراد برای مدیریت درد، حالت تهوع، خستگی و سایر علائم آزاردهنده مرتبط با بیماری یا درمان، برای بهینه سازی راحتی و توانایی عملکرد آنها
  • حمایت از افسردگی، اضطراب، یا عوامل استرس زا مانند امور مالی یا روابطی که ممکن است تحت تأثیر یک بیماری جدی قرار گیرند.
  • بهبود هماهنگی مراقبت از طریق برقراری ارتباط با سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای اطمینان از اینکه همه در مورد نیازها و ترجیحات یکسان هستند.
  • در صورت لزوم، توضیح و ارائه گزینه هایی برای مراقبت های پایان زندگی (این شکل از مراقبت تسکینی بخشی از مراقبت از آسایشگاه است).

در بسیاری از محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت تسکینی توسط یک یا چند ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، مانند پزشک، دستیار پزشک، یا پزشک پرستار انجام می‌شود. در برخی دیگر، مراقبت تسکینی ممکن است توسط تیمی از پزشکان و مددکاران اجتماعی، مشاوران معنوی و مدیران مورد ارائه شود.

مردم گاهی اوقات به مراقبت تسکینی به عنوان آخرین راه حل فکر می کنند. ممکن است این را شنیده باشید، یا حتی خودتان اینطور فکر کرده باشید. شاید دانستن این نکته مفید باشد که نوع مراقبتی که ما توضیح می‌دهیم در حال حاضر برای درمان ضروری است، حتی در مراحل اولیه بیماری‌های جدی مانند سرطان، آمفیزم، نارسایی قلبی و بیماری کلیوی. افراد می‌توانند و باید از مراقبت‌های تسکینی برخوردار شوند و در عین حال درمان‌های درمانی یا طولانی‌مدت را نیز دریافت کنند.

چه کسی می تواند به مراقبت درمانی کمک کند؟

مراقبت تسکینی می تواند به هر فردی که با یک مشکل پزشکی جدی که باعث ناراحتی جسمی یا عاطفی می شود، کمک کند.

به طور معمول، این به افراد مبتلا به بیماری های تهدید کننده زندگی یا مزمن مانند سرطان، بیماری قلبی، بیماری ریوی، اختلال عصبی یا نارسایی کلیه اشاره دارد. همچنین می تواند به افرادی اشاره داشته باشد که آسیبی را تجربه کرده اند که منجر به بیماری های جسمی، ناراحتی عاطفی یا هر دو شده است. بنابراین به یک معنا، این خدمات را می توان به هر کسی بر اساس علائم و نه تشخیص خاص خود ارائه کرد. خدمات مراقبت تسکینی نیز برای حمایت از خانواده ها و مراقبان در دسترس است.

چرا دکتر من در مورد مراقبت درمانی با من صحبت می کند؟

اگر پزشک شما مراقبت درمانی را توصیه کند، ممکن است احساس نگرانی کنید. با این حال، درک این نکته مهم است که مزایای مراقبت تسکینی زمانی بیشتر است که پس از تشخیص جدید بیماری جدی، سندرم درد یا ضربه فیزیکی معرفی شود. در عمل ما، ما تمایل داریم مفهوم مراقبت تسکینی را بلافاصله پس از تشخیص سرطان برای افرادی که ممکن است از حمایت اضافی بهره مند شوند، توضیح دهیم.

هدف ما ارائه اطلاعات در مورد منابع موجود برای حمایت از رفاه است، نه از بین بردن امید یا ترساندن مردم. هر چه احساس بهتری داشته باشید، بهتر عمل خواهید کرد. تجربه کمتر درد، حالت تهوع، خستگی یا افسردگی، تحمل درمان‌های پزشکی و جراحی‌ها را آسان‌تر می‌کند، که ممکن است کیفیت و کمیت زندگی را افزایش دهد.

ما به سوالات متداول در زیر پاسخ داده ایم.

چرا دکتر من در مورد مراقبت تسکینی صحبت می کند؟

برای تقویت حمایت از افرادی که شرایط سخت و بیماری های جدی را تجربه می کنند، نه زمانی که “کاری برای انجام دادن باقی نمانده است.”

دارم میمیرم؟

ارجاع به مراقبت تسکینی به این معنی نیست که شما در حال مرگ هستید – بلکه فقط به این معنی است که شما و خانواده تان ممکن است به حمایت بیشتری نیاز داشته باشید تا به شما کمک کند تا زمانی که ممکن است زندگی کنید.

هنوز دکتر من هستی؟

آره! ارائه دهندگان مراقبت های تسکینی مشاورانی هستند که با پزشکان شما، از جمله پزشک مراقبت های اولیه و سایر متخصصان درگیر در مراقبت شما، همکاری می کنند.

اگر سوالی داشتم با چه کسی تماس بگیرم؟

اگر سوال شما مربوط به یک علامت یا دارویی است که توسط تیم مراقبت تسکینی مدیریت می شود، بهتر است با آنها تماس بگیرید. با این حال، هرگز نمی توانید با تماس با پزشک اصلی که مراقبت شما را هدایت می کند، مانند انکولوژیست خود در صورت ابتلا به سرطان، اشتباه کنید. آنها می توانند سؤال شما را مطرح کنند و شما را به شخص مناسب بفرستند.

چه داروهایی در دسترس من خواهد بود؟

هر دارویی که به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید یا زندگی طولانی‌تری داشته باشید، از جمله درمان‌های سرطان، اگر توسط شما و پزشکان مفید تشخیص داده شود، در دسترس هستند.

آیا خانواده من از مراقبت درمانی بهره مند خواهند شد؟

بله قطعا! یکی از اهداف اصلی مراقبت تسکینی، بهبود کیفیت زندگی افراد و خانواده یا مراقبین آنها از طریق مشاوره، اطلاع رسانی و کمک به هماهنگی ویزیت پزشک و آزمایشات پزشکی است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *