The incredible effect of riding a bike on human health

تاثیر باور نکردنی دوچرخه‌سواری بر سلامت انسان

همانطور که از تاثیرات ورزش بر سلامتی به طورکامل آگاهید. از تاثیر دوچرخه‌سواری بر بدن هم اطلاع دارید؟ از تاثیرات جسمی و روحی که دوچرخه‌سواری بر بدن می‌گذارد چطور؟!از فوایدی که خرید دوچرخه مناسب و به دنبال آن دوچرخه‌سواری می‌توان به کالری سوزی، تقویت عضلات پا، تناسب اندام و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. فعالیت مرتب و دائمی از بیماری‌های قلبی، دیابت و همچنین مشکلات روحی شما می‌کاهد و به علت تناسب اندامی که به شما می‌بخشد باعث بالا رفتن اعتماد بنفس نیز می‌شود.

سلامت-و-دوچرخه--سواری

تاثیر دوچرخه‌سواری بر اعضای بدن

در مورد تاثیر ورزش بر بدن و تناسب اندام قطعا تا به‌حال مطالب زیادی خوانده یا شنیده‌اید، اما آنچه در این مطلب سعی داریم برای شما توضیح دهیم تاثیر دوچرخه‌سواری بر سلامت و تناسب اندام است. همانطور که مطلع هستید دوچرخه در سبک‌ها و سایزهای مختلفی تولید و عرضه می‌شود که مهم‌ترین سبک‌ها عبارتند از دوچرخه کوهستان، دوچرخه شهری و دوچرخه کورسی و سایزهای دوچرخه بزرگسال نیز عبارتند از: دوچرخه 26، دوچرخه 27.5 و دوچرخه 29 که البته انتخاب و استفاده از هر کدام نیازمند توجه به برخی ملاحضات فنی می‌باشد. اما در هر صورت باید گفت در حال حاضر دوچرخه 26 سبک کوهستان شایع‌ترین دوچرخه بزرگسال است.

دوچرخه‌سواری و پاها

از مهم‌ترین تاثیرات دوچرخه‌سواری می‌توان به ساخت عضلات پا اشاره کرد از جمله عضلات چهارسر ران، سرینی، ساق پا و عضله نعلی پا اشاره کرد. با فعالیت متداوم عضلات مقاوم و تقویت می‌شوند. اگر می‌خواهید سرعت فرم گیری پاها را افزایش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در سربالایی‌ها با دنده سنگین و مدت زمان بیشتر رکاب بزنید. نا گفته نماند که سایز دوچرخه هم در میزان فشار بی‌تاثیر نیست، قطعا دوچرخه 29 در مقایسه  با دوچرخه 26 و 27.5 در هنگام حرکت فشار بیشتری به عضلات وارد می‌کند. البته غیر از فعالیت تغذیه نیز در شکل‌گیری عضلات بسیار اهمیت دارد. دوچرخه‌سواری ورزش تخصصی برای عضلانی کردن پا نیز به حساب می‌آید که اگر دقت کرده باشید اکثر دوچرخه‌سواران حرفه‌ای پاهای عضلانی و قوی دارند. همچنین دامنه حرکت مفاصل در بدن نیز افزایش پیدا می‌کند، تمام عضلات باسن و پایین تنه در این ورزش به طور کامل دخیل هستند. طبق نتایج اعلام شده از آزمایشات، دوچرخه‌سواری بر روی کاهش آرتروز پا و دردهای مفصلی نیز تاثیر مثبت و محسوسی دارد.

دوچرخه‌سواری و تنفس

دوچرخه‌سواری میزان اکسیژن مصرفی را افزایش می‌دهد و بدن برای تامین انرژی و اکسیژن سلول‌ها حجم هوای بیشتری را وارد ریه‌ها می‌کند. از مزیت‌های مهم دیگر دوچرخه‌سواری تقویت عضلات تنفسی قفسه سینه می‌باشد. در نتیجه باعث تقویت سیستم قلبی و عروقی و سلامت بدن می‌شود.

دوچرخه‌سواری و قلب

با دوچرخه‌سواری مشکلات قلبی از جمله گرفتگی، تپش قلب، حمله قلبی و قند خون تا 50 درصد کاهش پیدا می‌کند. از بهترین ورزش‌هایی که می‌تواند جریان خون در بدن را افزایش دهد دوچرخه‌سواری است و به شما کمک می‌کند تا خون از پاها به سمت قلب حرکت کند و در نتیجه باعث کاهش فشار خون بالا، حمله قلبی و… شود. همچنین سیستم ایمنی بدن نیز به دلیل گردش خون بالا بسیار مقاوم می‌شود. شما می‌توانید با یک دوچرخه 26 بسیار ساده و پدال‌زدن معمولی به سلامت خود کمک نمایید.

دوچرخه‌سواری و دیابت

برای کاهش دیابت می‌توانید، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و … را انجام دهید اما دوچرخه‌سواری از جمله ورزش‌هایی است که عملکرد مثبتی بر روی دیابت دارد. مخصوصا که افراد دیابتی حس را در پاهای خود از دست می‌دهند و نمی‌توانند وزن خود را متعادل نگه‌دارند این ورزش به آنها کمک می‌کند تا به زانو و مفاصل آنها آسیبی وارد نشود و خون در پاها بهتر جریان پیدا کند. البته بهترین نوع دوچرخه برای افراد دیابتی دوچرخه ثابت است.

دوچرخه-سلامت

تاثیر دوچرخه‌سواری بر لاغری

برای چربی سوزی و لاغری نیاز است تا متابولیسم بدن را افزایش دهیم. یکی از راه‌های افزایش متابولیسم بدن ماهیچه سازی است. میزان ماهیچه بر روی بدن و افزایش متابولیسم تاثیر مستقیم دارد. با دوچرخه‌سواری یک تیر و چند نشان را بزنید «افزایش ماهیچه پا، کاهش چربی، افزایش متابولیسم و سلامت قلبی و عروقی».

دوچرخه‌سواری و چربی سوزی

همانطور که می‌دانید در بدن اکسیژن و چربی، قند، پروتئین با هم دیگر تبدیل به انرژی مورد نیاز بدن برای فعالیت می‌شوند. از آنجا که دوچرخه‌سواری ورزشی هوازی است می‌توانید با رکاب زدن به چربی سوزی و تناسب اندام خود برسید. فرقی نمی‌کند در داخل سالن‌های ورزشی رکاب می‌زنید یا در طبیعت شما می‌توانید با برنامه روزانه مداوم به وزن ایده‌آل خود برسید. البته دوچرخه‌سواری کوهستان بیشترین کالری را می‌سوزاند. به طور معمول با یک دوچرخه 26 و رکاب زدن در 1 ساعت بین 300 تا 600 کالری می‌توانید بسوزانید.

دوچرخه‌سواری یا دویدن؟

اگر وقت نمی‌کنید تا به باشگاه بروید و یا با برای پرداخت هزینه آن مشکل دارید حتما به یکی از ورزش‌های کم هزینه دوچرخه‌سواری و یا دویدن روی می‌آورید. این دو ورزش همان طور که گفته شد هوازی هستند اما اینکه کدام یک بهتر است کاملا سلیقه‌ای می‌باشد. دو چرخه‌سواری و دویدن بر سلامت قلبی و عروقی نیز تاثیر دارند. اما باید بگویم که کالری سوزی با دوچرخه بیشتر از دویدن است و همچنین فشاری بر روی پاها و زانوها نمی‌آید. پس اگر زانو درد و یا پا درد دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا دوچرخه‌سواری کنید. دوچرخه‌سواری سن خاصی ندارد در هر سنی که هستید می‌توانید شدت دوچرخه‌سواری را تنظیم کنید و از آن لذت ببرید. تمام آنچه که گفته شد از تاثیرات دوچرخه‌سواری بر روی بدن و سلامت بدن بود. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که ورزش کردن به طور کلی باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می‌شود و در مقابل باعث افزایش روحیه، اعتماد به نفس سلامتی روحی نیز هست.دوچرخه‌سواری ورزشی است که در حد خرید یک دوچرخه 26 ساده با کمترین هزینه می‌توانید از آن در طبیعت لذت ببرید و حتی به عنوان وسیاه نقلیه سالم و کم هزینه استفاده کنید. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که دوچرخه‌سواری نیاز به دوچرخه‌ای مناسب و متناسب با بدن شما دارد. در ادامه نحوه انتخاب و خرید دوچرخه مناسب را به شما می‌گوییم با آریا چرخ همراه باشید.

خرید-دوچرخه-مناسب

خرید دوچرخه مناسب

دوچرخه‌ها انواع گوناگونی دارند و انتخاب خود را محدود به قیمت نکنید. دوچرخه‌ها برای کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند. پیش از آنکه اقدام به خرید کنید بهتر است تا اول مشخص کنید که از دوچرخه می‌خواهید در چه مکانی استفاده کنید.

  • دوچرخه کوهستان
  • دوچرخه کورسی و جاده‌ای
  • دوچرخه شهری
  • دوچرخه BMX

اصلی‌ترین کاربردهای دوچرخه هستند. پس از آن دومین ویژگی که باید به آن توجه کنید کیفیت و جنس بدنه است. امروزه بیشتر دوچرخه‌ها از آلمینیوم ساخته می‌شوند تا وزن سبک، طول عمر وکیفیت بالایی داشته باشند. دوچرخه‌های آلمینیوم برای مصارف شهری و کربنی برای مسابقات استفاده می‌شود. با انتخاب درست از پرداخت هزینه اضافی جلوگیری کنید؛ چرا که دوچرخه کربنی از آلمینیومی قیمت بیشتری دارد.

سومین نکته مهم قطعات می‌باشد. اینکه شما چه دوچرخه‌ای خریداری می‌کنید بر روی قطعات آن نیز تاثیر دارد. دوچرخه‌های معمولی فقط ترمز لقمه‌ای دارند و سیستم تعلیق خاصی در آنها وجود ندارد. ولی دوچرخه‌های کوهستانی ترمزهای دیسکی، سیستم تعلیق و کمک فنر دارند که مطمئناً با قیمت ارتباط مستقیم دارند همچنین دنده‌ها در این دوچرخه‌ها بسیار مورد اهمیت هستند. پس اگر می‌خواهید دوچرخه کوهستان بخرید حتما به این نکته توجه کنید که دنده‌ها در دوچرخه‌کوهستان از نوع سنگین هستند و در دوچرخه شهری سبک و برای افزایش سرعت می‌باشند.

چهارمین مورد مهم برند تولید کننده دوچرخه می‌باشد. محبوب‌ترین و مغروف‌ترین برندهای تولید دوچرخه در دنیا:

  • جاینت Giant
  • بی ام سی BMC
  • اسپشیالایزد Specialized
  • فلت Felt
  • فوکوس Focus
  • مریدا Merida

برندهای دیگری نیز وجود دارند حتی برندهای ایرانی مانند کراس که کیفیت مناسبی دارد. برای خرید دوچرخه غیر از آنچه که گفته شد به سایز دو چرخه نیز توجه کنید. دوچرخه مناسب با قد شما می‌تواند رکاب زدن را برایتان بسیار دلپذیر کند و در صورت کوچک بود و یا بزرگ بودن سایز دوچرخه ممکن است دچار آسیب شوید. مقاله‌ای تحت عنوان انتخاب صحیح سایز فریم دوچرخه نحوه صحیح انتخاب را برای شما گفته‌ایم. اما برای افرادی که قدشان بین ۱۶۵ تا ۱۸۰ سانتی‌متر است، سایز متوسط، (medium)، برای قدهای بلندتر از بزرگ (large)  و برای افراد کوتاه‌ قدتر سایز کوچک (small) مناسب است. که این اندازه‌ها زیر لوله زین درج شده ‌است.

جمع بندی

درست است که دوچرخه‌سواری ورزشی سالم است اما نیاز به دوچرخه‌ای مناسب دارد. دوچرخه‌ای که سالم باشد و از نظر آرگونومی شما را اذیت نکند. زیاد بالا بودن فرمان دوچرخه یا پایین بودن زین از جمله مواردی است که فقط باعث خستگی جسمی و حتی آسیب نیز می‌شود. در صورت داشتن هرگونه سوال با ما از طریق‌ راه‌های ارتباطی تماس بگیرید و به شما پیشنهاد می‌کنیم تا خرید دوچرخه با کیفیت در سایزهای 29، 27.5 یا دوچرخه 26، قیمت مناسب و خرید آنلاین را با  آریا چرخ تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *