آیا الکل و جراحی کاهش وزن ترکیبی خطرناک است؟

برای افراد مبتلا به چاقی، جراحی کاهش وزن می تواند بسیاری از مشکلات سلامتی جدی مانند دیابت، فشار خون بالا و درد را معکوس کند یا تا حد زیادی بهبود بخشد. اما این روش‌ها نحوه سوخت و ساز بدن الکل را نیز تغییر می‌دهند و احتمال ابتلای افراد به اختلال مصرف الکل را افزایش می‌دهند. یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک نوع جراحی، بای پس معده، ممکن است خطرات ناشی از نوشیدن الکل را بسیار بیشتر از سایر استراتژی های کاهش وزن افزایش دهد.

دکتر چیکا آنکوه می گوید: “مشکلات مرتبط با الکل پس از جراحی کاهش وزن یک خطر شناخته شده است. این یکی از دلایلی است که ما از افراد می خواهیم حداقل شش ماه – و ترجیحا یک سال کامل – قبل از هر عمل جراحی کاهش وزن از الکل خودداری کنند.” ، متخصص طب چاقی در مرکز وزن بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به هاروارد. او می‌افزاید که یافته‌های جدید با توجه به تفاوت‌هایی که در جراحی‌ها وجود دارد، از منظر بیولوژیکی منطقی هستند.

کسب اطلاعات بیشتر: سیاره سالم تر، مردم سالم تر

جراحی کاهش وزن چگونه بر جذب الکل تأثیر می گذارد؟

جراحی های کاهش وزن به طور چشمگیری اندازه معده را کاهش می دهند.

  • برای گاسترکتومی اسلیو، رایج‌ترین روش، جراح حدود 80 درصد معده را برمی‌دارد و یک لوله موزی شکل باقی می‌گذارد.
    برای بای پس معده، جراح قسمت فوقانی معده را به کیسه ای به اندازه تخم مرغ تبدیل می کند. این روش بای پس نامیده می شود زیرا بیشتر معده، دریچه ای که معده را از روده کوچک (پیلور) جدا می کند و قسمت اول روده کوچک بای پس می شوند.
  • پوشش داخلی معده حاوی الکل دهیدروژناز است، آنزیمی که الکل را تجزیه می کند. پس از جراحی کاهش وزن، افراد کمتر از این آنزیم در دسترس هستند. بنابراین نوشیدن شراب، آبجو یا مشروب آنها را در معرض دوز بالاتری از الکل متابولیزه نشده قرار می دهد. مقداری الکل مستقیماً از معده جذب می شود، اما بیشتر آن قبل از جذب در جریان خون به روده کوچک منتقل می شود.

پس از گاسترکتومی آستین، دریچه پیلور به کند کردن عبور الکل از معده کوچک به روده کوچک ادامه می دهد. اما با بای پس معده، جراح مسیر روده کوچک را تغییر می دهد و آن را به کیسه کوچک معده متصل می کند و دریچه پیلور را به طور کامل دور می زند. در نتیجه، نوشیدن الکل بعد از بای پس معده می تواند منجر به افزایش سطح الکل خون شود. دکتر Anekwe می‌گوید که این باعث می‌شود افراد سریع‌تر احساس مسمومیت کنند و ممکن است آنها را در معرض خطر بالاتر اختلالات مصرف الکل قرار دهد.

یافته های حاصل از مطالعه در مورد جراحی کاهش وزن و الکل

این مطالعه شامل تقریباً 7700 نفر (عمدتاً مرد) از 127 مرکز مدیریت سلامت جانبازان بود که بین سال‌های 2008 تا 2021 به دلیل چاقی تحت درمان قرار گرفتند. حدود نیمی از آنها تحت عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی قرار گرفتند. نزدیک به یک چهارم بای پس معده انجام شد. 18 درصد دیگر به MOVE! ارجاع شدند، برنامه ای که افزایش فعالیت بدنی و تغذیه سالم را تشویق می کند.

پس از تنظیم شاخص توده بدنی شرکت کنندگان و مصرف الکل، محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که بای پس معده انجام داده اند، 98 درصد بیشتر از کسانی که معده اسلیو را انجام داده اند، به دلایل مرتبط با الکل بستری می شوند و 70 درصد بیشتر از کسانی که این عمل را انجام داده اند. حرکت! برنامه میزان بستری شدن در بیمارستان مربوط به الکل بین افرادی که گاسترکتومی آستین انجام داده بودند و افرادی که MOVE را انجام دادند، تفاوتی نداشت! برنامه

مضرات اختلال مصرف الکل برای سلامتی

اختلال مصرف الکل می تواند منجر به مشکلات متعدد سلامتی شود. برخی از آنها نیاز به بستری شدن دارند، از جمله گاستریت الکلی، هپاتیت مرتبط با الکل، پانکراتیت ناشی از الکل و کاردیومیوپاتی الکلی. همانطور که نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند، افرادی که عمل جراحی بای پس معده انجام دادند، با وجود اینکه کمترین میزان الکل را در مقایسه با سایر شرکت کنندگان در مطالعه مصرف کردند، در معرض خطر بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان به دلیل اختلال مصرف الکل بودند. این نشان می دهد که تغییر در متابولیسم الکل ناشی از جراحی احتمالاً یافته ها را توضیح می دهد.

اگر جراحی کاهش وزن انجام داده اید یا در فکر انجام آن هستید، در مورد الکل توصیه کنید
دکتر Anekwe می گوید: «ما به افراد توصیه می کنیم پس از هر نوع جراحی کاهش وزن، از مصرف الکل خودداری کنند. او می افزاید که یک سال پس از جراحی، نوشیدن گاه به گاه قابل قبول است و اشاره می کند که اکثر بیمارانی که می بیند با این محدودیت مشکلی ندارند.

افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، باید مراقب همه چیزهایی باشند که مصرف می‌کنند تا مطمئن شوند که مقادیر کافی از مواد مغذی مهم را دریافت می‌کنند. مانند نوشابه های شیرین، الکل فاقد مواد مغذی است که دلیل دیگری برای دوری از آن است.

بای پس معده نسبت به اسلیو گاسترکتومی در دهه گذشته محبوبیت کمتری پیدا کرده است، بیشتر به این دلیل که تهاجمی تر و کمی خطرناک تر است. در حالی که مطالعه جدید یک جنبه منفی دیگر از بای پس معده را نشان می دهد، دکتر Anekwe می گوید که هنوز هم می تواند گزینه مناسبی برای افراد مبتلا به چاقی شدید باشد، زیرا بای پس نسبت به روش اسلیو منجر به کاهش وزن بیشتر و کنترل بهتر قند خون می شود.

اشتراک گذاری

2 یک پینگ

  1. پینگ بک: چگونه برای عروسی خود وزن کم کنید – آرپسه

  2. پینگ بک: FDA محدودیت های اهدای خون را کاهش می دهد – آرپسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + = 19