آیا باید سمعک بدون نسخه تهیه کنید؟

آیا باید سمعک بدون نسخه تهیه کنید؟

تغییر در مقررات FDA راه را برای سمعک های بدون نسخه (OTC) هموار کرده است. اگر شما جزو تقریباً 48 میلیون آمریکایی هستید که درجاتی از کم شنوایی دارند، این برای شما چه معنایی دارد؟ ما از دکتر جیمز ناپل، استادیار گوش و حلق و بینی/جراحی سر و گردن در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess وابسته به هاروارد خواستیم تا در توضیح مزایا و معایب احتمالی کمک کند.

انواع مختلفی از سمعک ها وجود دارد که تا حد زیادی به یک شکل عمل می کنند. خواه این استایل پشت گوش باشد یا در مجرای گوش، صداها را تقویت می کنند تا بلندتر شوند. آنها همچنین به فیلتر کردن انواع خاصی از نویز کمک می کنند. دکتر ناپل می‌گوید: «همه سمعک‌ها از ترکیبی از پردازش سیگنال و میکروفون‌های جهت‌دار برای فیلتر کردن برخی از نویزهای ناخواسته و بهبود توانایی ما در شنیدن صداها استفاده می‌کنند».

سمعک های تجویزی یا OTC را با محصولات تقویت کننده صدای شخصی (PSAP) که در اکثر داروخانه ها فروخته می شود، اشتباه نگیرید. چنین محصولاتی فقط صداهای نزدیک را تقویت می کنند. آنها برای کم شنوایی یک فرد طراحی نشده اند و توسط FDA تنظیم نشده اند یا برای درمان کم شنوایی در نظر گرفته نشده اند.

دکتر ناپل می‌گوید: «PSAP‌ها یک جایگزین عالی برای افرادی هستند که فقط در موقعیت‌های خاص، مانند گوش دادن به تلویزیون، مشکلاتی را تجربه می‌کنند».

کسب اطلاعات بیشتر: روش های مختلف اصلاح طرح لبخند

آیا برای دریافت سمعک OTC به آزمایش شنوایی نیاز دارم؟

به طور سنتی، افراد شنوایی خود را توسط یک متخصص شنوایی شناس معتبر که برای پیکربندی سمعک ها بر اساس کم شنوایی خاص یک فرد آموزش دیده است، آزمایش می کنند. فرآیند مشابه گرفتن عینک طبی است.

تست‌های شنوایی اندازه‌گیری می‌کنند که صدا باید چقدر بلند باشد تا شما آن را به وضوح بشنوید. افراد با شنوایی طبیعی می توانند صداهای کمتر از 25 دسی بل (dB) را تشخیص دهند. کاهش شنوایی خفیف تا متوسط ​​در محدوده 26 دسی بل تا 55 دسی بل است. فردی که کم شنوایی خفیف دارد ممکن است صداهای گفتاری خاصی را بشنود، اما شنیدن صداهای ملایم تر را سخت می بیند. زمانی که فرد دیگری در سطح عادی صحبت می کند، ممکن است فردی با کم شنوایی متوسط ​​در شنیدن گفتار دچار مشکل شود. کاهش شنوایی مربوط به سن یا سایر شرایط ممکن است یک یا هر دو گوش را تحت تاثیر قرار دهد.

سمعک های OTC نیازی به آزمایش شنوایی توسط شنوایی شناس ندارند. با این حال، این دستگاه ها فقط می توانند کم شنوایی خفیف تا متوسط ​​را درمان کنند. دکتر ناپل می گوید: «اگر کم شنوایی شدید یا عمیق دارید، همچنان باید برای معاینه کامل به شنوایی شناس مراجعه کنید.

آیا هزینه سمعک کمتر خواهد بود؟

به احتمال زیاد بله، اگرچه پس انداز متفاوت خواهد بود. در حالی که Medicare هیچ سمعکی را پوشش نمی‌دهد، برخی از برنامه‌های Medicare Advantage و سایر طرح‌های بیمه سلامت تجاری پوشش می‌دهند.

مقررات جدید FDA به این معنی است که بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی خفیف تا متوسط ​​نیازی به پرداخت هزینه برای معاینه شنوایی و تناسب ندارند. اما مهم ترین صرفه جویی در هزینه سمعک خواهد بود. در حالی که هزینه های برندها و انواع سمعک ها متفاوت است، یک سمعک نسخه ای به طور متوسط ​​حدود 2000 دلار است – اگر برای هر گوش به یک سمعک نیاز دارید، این مبلغ 4000 دلار است، همانطور که بسیاری از افراد انجام می دهند.

برای بازار ایالات متحده، تعداد انگشت شماری از شرکت ها اکثر سمعک های تجویزی را تولید می کنند. عدم رقابت باعث افزایش قیمت ها می شود.

دستگاه های شنوایی جدید OTC باید رقابت بین تولید کنندگان را افزایش داده و میانگین قیمت ها را در طول زمان کاهش دهند. برخی برآوردهای اولیه حاکی از آن است که میانگین قیمت ممکن است به حدود 1600 دلار یا کمتر کاهش یابد.

آیا سمعک های OTC همان کیفیت سمعک های نسخه ای خواهند بود؟

سمعک های OTC برای کیفیت محصول توسط FDA تنظیم می شوند، درست مانند سمعک های نسخه ای. ظاهر، سبک ها و ویژگی ها ممکن است متفاوت باشد.

آیا سمعک های OTC برای من مناسب هستند؟

سمعک برای همه یک سایز نیست. دکتر ناپل می گوید: «در حالی که دستگاه های OTC ممکن است به بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی خفیف یا متوسط ​​کمک کند، اما ممکن است برای همه انواع کم شنوایی مناسب نباشند.

به خوانندگان داروخانه فکر کنید، ذره بین های مفید برای خواندن از نزدیک. دکتر ناپل می‌گوید: “اینها برای اصلاح نوع خاصی از مشکل بینایی طراحی شده‌اند. بسته به بینایی شما، ممکن است بسیار کمک کنند.” سمعک های OTC ممکن است محدودیت های مشابهی داشته باشند.

یک سمعک نسخه ای را می توان به صورت جداگانه تنظیم و نصب کرد. افرادی که کمک‌های OTC را انتخاب می‌کنند باید به اندازه‌های عمومی که قابل تغییر نیستند تکیه کنند. و بر خلاف سمعک های نسخه ای، ممکن است نتوانید دستگاه های OTC را برگردانید. در حال حاضر، نحوه عملکرد تعمیرات، ضمانت‌ها و تعویض‌ها مشخص نیست.

چه چیز دیگری را در نظر بگیرید

تجویز خود یک دستگاه شنوایی OTC ممکن است باعث شود برخی از افراد تشخیص درستی از کم شنوایی خود نداشته باشند.

دکتر ناپل می گوید: “کم شنوایی آنها می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به ارزیابی دارد. تعدادی از شرایط مختلف می توانند باعث کاهش شنوایی شوند و اغلب افراد نمی توانند علت را بدون ارزیابی تشخیص دهند.” بنابراین، حتی اگر از یک دستگاه OTC سود می‌برید، اگر علائمی مانند گوش درد، سرگیجه، سرگیجه، کاهش شنوایی در یک گوش یا زنگ زدن در گوش دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید که می‌تواند نشان دهنده شرایطی غیر از این باشد. کم شنوایی ساده.”

همچنین داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد آنچه سمعک می تواند انجام دهد بسیار مهم است. او می‌گوید: «ایمن‌ترین شرط این است که یک آزمایش شنوایی برای تأیید نوع کم شنوایی خود انجام دهید تا مطمئن شوید که سمعک‌های OTC گزینه‌ای برای شما هستند».

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 3