آیا واقعاً می توانید مالک چیزی در متاورس باشید؟ یک استاد حقوق می گوید: واقعاً نه

در سال 2021، یک شرکت سرمایه گذاری، 2000 هکتار املاک و مستغلات را به قیمت حدود 4 میلیون دلار خریداری کرد. معمولاً این خبرها را نمی‌توانست، اما در این مورد، زمین مجازی بود. فقط در یک پلتفرم متاورس به نام The Sandbox وجود داشت. این شرکت با خرید 792 توکن غیرقابل تعویض در بلاک چین اتریوم، مالک معادل 1200 بلوک شهری شد.

اما آیا این کار را انجام داد؟ معلوم می شود که مالکیت قانونی در متاورس به این سادگی نیست.

روایت رایج اما از نظر قانونی مشکل‌ساز در میان علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال این است که NFTها به دو دلیل امکان مالکیت واقعی اقلام دیجیتال در متاورس را می‌دهند: عدم تمرکز و قابلیت همکاری. این دو ویژگی تکنولوژیکی باعث شده است که برخی ادعا کنند که توکن‌ها مدرک غیرقابل انکار مالکیت را ارائه می‌کنند که می‌تواند در برنامه‌ها، محیط‌ها و بازی‌های مختلف متاورس استفاده شود. به دلیل این تمرکززدایی، برخی نیز ادعا می‌کنند که خرید و فروش اقلام مجازی را می‌توان با هر قیمتی که بخواهید، بدون اجازه شخص یا شرکتی در خود بلاک چین انجام داد.
با وجود این ادعاها، وضعیت حقوقی “مالکین” مجازی به طور قابل توجهی پیچیده تر است. در واقع، مالکیت فعلی دارایی‌های متاورس به هیچ وجه توسط قانون مالکیت کنترل نمی‌شود، بلکه توسط قانون قراردادها کنترل می‌شود. به عنوان یک محقق حقوقی که حقوق مالکیت، سیاست های فناوری و مالکیت حقوقی را مطالعه می کند، معتقدم آنچه بسیاری از شرکت ها در متاورس آن را “مالکیت” می نامند با مالکیت در دنیای فیزیکی یکسان نیست و مصرف کنندگان در معرض خطر کلاهبرداری هستند.

خرید در متاورس

وقتی کالایی را در متاورس خریداری می‌کنید، خرید شما در یک تراکنش روی یک بلاک چین ثبت می‌شود، که یک دفتر کل دیجیتالی است که تحت کنترل هیچ‌کس نیست و در آن سوابق تراکنش‌ها قابل حذف یا تغییر نیستند. خرید شما مالکیت NFT را به شما اختصاص می دهد که صرفاً یک رشته منحصر به فرد از بیت ها است. شما NFT را در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره می‌کنید که فقط شما می‌توانید آن را باز کنید، و آن را با خود به هر کجا که در متاورس بروید «حمل می‌کنید». هر NFT به یک آیتم مجازی خاص مرتبط است.

به راحتی می توان فکر کرد که چون NFT شما در کیف پول رمزنگاری شما قرار دارد، هیچکس نمی تواند بدون دسترسی به کلید خصوصی کیف پول، آپارتمان مجازی، لباس یا چوب جادویی با پشتوانه NFT شما را از شما بگیرد. به همین دلیل، بسیاری از مردم فکر می کنند که NFT و آیتم دیجیتال یکی هستند. حتی کارشناسان NFT ها را با کالاهای دیجیتال مربوطه خود مخلوط می کنند و خاطرنشان می کنند که از آنجایی که NFT ها دارایی شخصی هستند، به شما امکان می دهند در دنیای مجازی صاحب کالاهای دیجیتال شوید.

با این حال، زمانی که به یک پلتفرم متاورس ملحق می‌شوید، ابتدا باید با شرایط خدمات پلتفرم، شرایط استفاده یا قرارداد مجوز کاربر نهایی موافقت کنید. اینها اسناد الزام آور قانونی هستند که حقوق و وظایف کاربران و پلتفرم متاورس را تعریف می کنند. متأسفانه و جای تعجب نیست، تقریباً هیچ کس واقعاً شرایط خدمات را نمی خواند. در یک مطالعه، تنها 1.7٪ از کاربران “بند تکلیف فرزند” را که در سند شرایط خدمات جاسازی شده بود، پیدا کردند و زیر سوال بردند. هر کس دیگری ناخواسته فرزند اول خود را به ارائه دهنده خدمات آنلاین خیالی داد.

در این اسناد طولانی و گاه نامفهوم است که پلتفرم های متاورس تفاوت های ظریف حقوقی مالکیت مجازی را بیان می کنند. بر خلاف خود بلاک چین، شرایط خدمات برای هر پلتفرم متاورس متمرکز است و تحت کنترل کامل یک شرکت واحد است. این برای مالکیت قانونی بسیار مشکل ساز است.

قابلیت متقابل و قابل حمل بودن ویژگی های تعیین کننده متاورس هستند، به این معنی که شما باید بتوانید دارایی مجازی غیر مستغلات خود – آواتار، هنر دیجیتال، عصای جادویی شما – را از یک دنیای مجازی به دنیای دیگر منتقل کنید. اما جهان‌های مجازی امروزی به یکدیگر متصل نیستند و چیزی در خود NFT وجود ندارد که آن را مثلاً یک عصای جادویی بداند. همانطور که وجود دارد، هر پلتفرم باید NFT ها را به دارایی های دیجیتال اختصاصی خود پیوند دهد.

چاپ ریز مجازی

طبق شرایط خدمات، NFTهای خریداری شده و کالاهای دیجیتالی دریافتی تقریباً هرگز یکسان نیستند. NFT ها در بلاک چین وجود دارند. از سوی دیگر، زمین، کالاها و کاراکترهای موجود در متاورس، روی سرورهای خصوصی که کدهای اختصاصی با پایگاه داده ایمن و غیرقابل دسترسی دارند، وجود دارند.

این بدان معناست که تمام جنبه‌های بصری و عملکردی دارایی‌های دیجیتال – همان ویژگی‌هایی که به آنها ارزش می‌دهد – به هیچ وجه در بلاک چین نیستند. این ویژگی‌ها کاملاً توسط پلتفرم‌های متاورس خصوصی کنترل می‌شوند و تحت کنترل یک طرفه آن‌ها قرار دارند.

به دلیل شرایط خدماتی که دارند، پلتفرم‌ها حتی می‌توانند به صورت قانونی اقلام شما را با جدا کردن دارایی‌های دیجیتال از کدهای شناسایی اصلی NFT خود حذف کنند یا به آنها واگذار کنند. در نهایت، حتی اگر شما ممکن است NFT همراه با خرید دیجیتال خود را داشته باشید، به طور قانونی مالک یا دارایی دیجیتال خود نیستید. در عوض، پلتفرم‌ها صرفاً به شما امکان دسترسی به دارایی‌های دیجیتال را می‌دهند و فقط برای مدت زمانی که می‌خواهند.

به عنوان مثال، ممکن است در یک روز شما یک نقاشی دیجیتال 200000 دلاری برای آپارتمان خود در متاورس داشته باشید، و روز بعد ممکن است متوجه شوید که از پلتفرم متاورس محروم شده اید و نقاشی شما که در ابتدا در پایگاه داده های اختصاصی آن ذخیره شده بود، حذف شده است. به بیان دقیق، شما همچنان مالک NFT در بلاک چین با کد شناسایی اصلی آن هستید، اما اکنون از نظر عملکردی بی فایده و از نظر مالی بی ارزش است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + = 22