تاثیر رنگ لباس بر سلامت ذهن

پزشکان بر این باورند که رنگ، هم درونی و هم بیرونی است و رنگها در سطحی از انرژی، جسم و روان انسان را تحت تاثیر قرار می دهند. بر اساس دانش رنگ شناسی، رنگ تاثیری خاص بر موجود زنده و همین طور بر سرشت انسان می گذارد و انسان می‌تواند رنگها را در ذهن خود از هم تفکیک کند و تجربه نشان داده است که هر رنگ احساس متفاوتی در ما به وجود می آورد.

 

خواص رنگ آبی

رنگ آبی با طراوت و شفافیت خود موجب آرامش درونی می شود و نشانگر امنیت، صلح و نظم است.

کشش عضلانی را نیز کاهش می دهد، بنابراین برای کسانی که فشار خون بالا دارند، مناسب و آرام بخش نبض و تنفس بوده و موجب کاهش فشار خون می‌شود.

رنگ آبی ضد درد و مسکن است و مخصوصا برای دردهای عصبی و هیجانات، افراد وسواسی و مبتلایان به هذیان و توهم و تب و افراد مبتلا به اختلال خواب مفید است. مگس ها از آن گریزان و پشه ها دافع آن هستند.

در فصول گرم می‎توانید با خرید شال یا روسری زیبا به رنگ آبی استفاده کنید و آرامش و نشاط را به ناخودآگاه خود انتقال دهید.

 

خواص رنگ زرد

رنگ زرد حالت گرم کنندگی دارد. اگر روشن باشد نگاه به آن باعث مسرت و شادی و اگر به نارنجی متمایل باشد هیجان انگیز بوده و نبض را به آرامی افزایش می دهد. از بقیه رنگها زودتر دیده می شود، از این رو برای جلب توجه مورد استفاده قرار می گیرد. نشان شادمانی است و حالاتی از جمله امیدواری ایجاد می کند و گاهی می تواند منجر به انقباض عضله گردد.

 

خواص رنگ سبز

ایجاد آرامش و سرور می کند و باعث تعادل روحی و افزایش درک و تحمل انسان می شود.

درد میگرن را کاهش داده و بی خوابی را برطرف می کند و با ایجاد ثبات قدم، استقامت و ایستادگی در برابر تغییرات، حس برتری قدرت را در انسان ایجاد و از مبتلا شدن به زخم معده و سوءهاضمه که اغلب ناراحتی و اضطراب ، عامل ایجاد آن می باشد، جلوگیری می کند.

رنگ سبز آرامش خاصی به شما می‌دهد، از این رو است که بیشترین طرفدار روسری‌ها در بهار بانو به رنگ سبز تعلق دارد، زیرا این رنگ آرامش خاصی به شما می‌دهد و علاوه بر آن تیپ خیلی جذابی هم می‌توان با رنگ سبز ست کرد. خرید مینی اسکارف سبز می‌تواند یک استایل خاص و متفاوت به شما بدهد.

 

خواص رنگ سفید

سفید رنگی است براق و از آنجایی که تمام اشعه را رد می کند، علامت پاکی و تمیزی است.

رنگ سفید موجب حساسیت نمی شود و اشعه های تابیده شده را گرفته و منعکس می کند، در نتیجه گرمای زیادی تولید نکرده و در حفظ و تنظیم حرارت بدن که مرکز آن در هیپوتالاموس مغز است، موثر است. از آسیب دیدن توسط پشه ها جلوگیری می کند، زیرا پشه ها از رنگ سفید فراری هستند.

مبرا از مواد سمی چون آرسنیک، کرومات، سرب و آنیلین است که هر یک از اینها ممکن است آلرژی یا مسمومیت ایجاد نمایند.

معمولا خرید روسری سفید برای مراسم شادی و مهمانی‌هایی مانند عروسی استفاده می‌شود، رنگ سفید نماد شادی است و به همین دلیل هم عروس در شب ازدواجش لباس سفید به تن می‌کند.

 

خواص رنگ سیاه

رنگ سیاه نمایانگر مرز مطلق است و برای بعضی موارد مثلا عزاداری ها استفاده می‌شود، اما به طور کلی رنگ خاص، کلاسیک و برای افزایش جذابیت می‌توان از لباس، شال و یا روسری سیاه نیز استفاده کرد که با یک تیپ کلاسیک بسیار زیبا واقعا جذاب خواهد بود.

خواص رنگ قرمز

رنگ قرمز گرم کننده بوده، فشار خون را افزایش و تنفس را کاهش می دهد. محرک، فعال و سمپاتیک است، فعالیت جسمی را زیاد کرده و جریان خون را افزایش می دهد. برای جلب توجه از فواصل دور مفید است.

تماس دائمی با رنگ قرمز و ایجاد عکس العمل های روانی حاصله به جهت تحریک اعصاب و تاثیر آن در فعالیت عمومی، موجب سلب آرامش و آسایش می شود.

اصولا رنگ قرمز یکی از رنگ‌های بسیار جذاب در انتخاب شال، پوشاک و حتی کیف خواهد بود.

 

منبع: مجله خوشتیپی بهار بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 52 = 58