Baby jaundice test

تست زردی کودک

معمولاً اکثر نوزادان در چند هفته‌ی اول زندگی‌شان دچار زردی می‌شوند که حتی ممکن است در بعضی از موارد قابل‌مشاهده هم نباشد؛ به همین دلیل استفاده از یک آزمایشگاه خوب برای کودکان در تهران برای تشخیص به موقع زردی و سپس درمان ضروری است. البته این عارضه جای نگرانی ندارد؛ چراکه موقتی بوده و با درمان ساده‌‌ای رفع می‌شود. با این اوصاف ناگفته نماند که در موارد نادر احتمال شکل‌گیری زردی جدی نیز وجود دارد که باید بلافاصله پس از مشاهده علائم به پزشک یا آزمایشگاه خوب کودکان مراجعه شود. حال ما در این مقاله قصد داریم درباره‌ی تست زردی کودک و موارد مربوط به این عارضه صحبت کنیم.

زردی کودک چیست؟

بسیاری از والدین خصوصاً آن‌هایی که به تازگی ازدوج کرده‌اند و صاحب فرزند شده‌اند، اطلاعات چندانی از این عارضه ندارند. درواقع این بیماری با سطح بیلی‌روبین خون در ارتباط است و زمانی‌که بیلی‌روبین خون بیش از اندازه افزایش یابد، کودک دچار زردی می‌شود، اما نکته‌ی مهمی که باید درباره‌ی این عارضه بدانید، این است که اگر فقط صورت کودک دچار زردی شده باشد، در این صورت عدد بیلی‌روبین چیزی بین 5 تا 7 میلی‌گرم بر دسی‌متر است.

این عدد برای زرد شدن پوست از زیر گردن تا ناف، بین 10 تا 15 بوده و اگر کل بدن با این عرضه درگیر شده باشد، عدد 25 در دسترس خواهد بود که می‌توانید به‌وسیله‌ی یک آزمایشگاه خوب کودکان در جریان این موارد باشید. البته در نظر داشته باشید که تست زردی کودک ممکن است در هر روز نتایج مختلفی را در بر داشته باشد که بهتر است به دقت بررسی شود.

علائم زردی کودک

بعضی از پدر و مادرها که تجربه بچه‌داری ندارند، شاید خیلی دیر متوجه مشکل زردی در کودک‌شان بشوند که این امر ممکن است مشکلات دیگر را به بار بیاورد؛ بنابراین والدین باید از علائم اولیه افزایش بی‌رویه سطح بیلی‌روبین در بدن کودک اطلاع داشته باشند. البته در بسیاری از موارد، مشاهده رنگ زرد پوست نشان از این عارضه دارد.

اما گاهی ممکن است این نشانه آن‌قدر ضعیف باشد که با چشم دیده نشود. با این حال از دیگر علایم زردی کودک می‌توان به مشکل در غذا خوردن اشاره کرد. با این وجود توصیه می‌کنیم در چند هفته‌ها اول زندگی کودک، هر از گاهی روی بینی یا پیشانی نوزاد را فشار دهید که اگر کودک دچار زردی شده باشد، پس از برداشتن انگشت، زردی پوست مشخص خواهد شد. ضمناً اگر کودک خواب‌آلوده‌تر از همیشه است، احتمال پیش آمدن مشکل زردی بیش از پیش است.

روش‌های تست زردی کودک

اینکه در هفته‌های نخست زندگی کودک به بررسی این مورد مهم پرداخته شود، فوق‌العاده دارای اهمیت است. در‌واقع والدین باید با روش‌های تست زردی کودک آشنا باشند تا در صورت لزوم واکنش دهند. به‌طورکلی برای این منظور می‌توان به دو روش زیر اشاره کرد:

  • استفاده از دستگاه بیلی چک

به‌کارگیری از این دستگاه، والدین را از آزمایش خون نجات می‌دهد. درواقع دستگاه بیلی‌روبین‌متر وسیله‌ای برای سنجش میزان این ماده در بدن نوزاد است که از طریق پوست واکنش نشان می‌دهد و به خوبی می‌توان در کمتر از چند دقیقه وجود یا عدم وجود این عارضه را تعیین کند.

البته اگرچه در اکثر موارد به‌کارگیری از آزمایشگاه خوب کودکان برای این منظور توصیه می‌شود، اما با توجه به اینکه استفاده از دستگاه بیلی چک فاقد درد و کاملاً غیرتهاجمی است، درصورتی‌که نحوه‌ی استفاده از آن برای والدین بدون دردسر باشد، پیشنهاد می‌شود.

  • استفاده از آزمایش خون

اما ممکن است بسیاری از پدر و مادرها در استفاده از دستگاه بیلی چک تبحر خاصی نداشته باشند که در این صورت باید از یک آزمایشگاه خوب کودکان استفاده کنند. در این روش با دریافت نمونه خون کودک و طبق آزمایشاتی که انجام می‌شود، مقدار بیلی‌روبین خون موجود در بدن کودک سنجیده و سپس مطابق با آن در صورت نیاز به راه‌های درمانی اقدام می‌شود.

بهترین ویژگی‌های محل آزمایش مناسب کودکان

برای پرداختن به بیماری‌های کودکان مانند زردی باید از بهترین مکان‌‌های خون‌گیری استفاده کرد. درواقع همان‌طور که می‌دانید، در حال حاضر مکان‌های آزمایش زیادی در این خصوص وجود دارد که طبیعتاً قبل از مراجعه باید در خصوص بسیاری از موارد آن تحقیق کرد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

– اولین موضوع بااهمیت درباره‌ی انتخاب یک آزمایشگاه خوب کودکان، بررسی پروتکل‌های بهداشتی محل خون‌گیری است. در حقیقت وقتی قرار است بیماری یا عارضه‌ای از کودکان مانند زردی مورد‌بررسی قرار بگیرد، حتماً باید به این مسئله‌ی ویژه توجه داشت.

– صحت و دقت نتایج آزمایش از دیگر مواردی است که یک لابراتوار را برای استفاده جذاب خواهد کرد. در این خصوص به‌کارگیری از کادر مجرب، تجهیزات مناسب مکان آزمایش و مواردی از این دست به‌طورکامل می‌تواند افراد را به استفاده از این‌گونه موقعیت‌ها مجاب کند.

– سرعت پاسخ‌دهی و درواقع آماده شدن نتایج آزمایش، به‌خصوص اگر وضعیت کودک اضطراری باشد، فوق‌العاده دارای اهمیت است؛ بنابراین حتماً این مورد را نیز در انتخاب یک آزمایشگاه خوب کودکان در نظر داشته باشید تا در یک شرایط ایده‌آل به این قبیل از کارهایتان رسیدگی کنید.

به‌طور‌کلی پرواضح است که ابتدا باید میزان زردی تعیین شود که برای این منظور کافی است از یک آزمایشگاه خوب کودکان استفاده شود؛ بنابراین با مشخص شدن میزان زردی کودک، می‌توان اقدام مناسبی را برای درمان به‌کارگیری کرد؛ همچنین والدین باید در نظر داشته باشند که استفاده از برخی مواد غذایی ممکن است میزان زردی را در بدن کودکان افزایش دهند که برای این منظور نیز کافی است به مشورت با پزشک متخصص اقدام کنند.

جمع‌بندی

مسئله‌ی زردی کودکان فوق‌العاده از اهمیت بسزایی برخوردار است و این موضوع باید بلافاصله پس از مشاهده موردبررسی قرار بگیرد. ضمن اینکه انتخاب یک آزمایشگاه خوب کودکان تأثیر بسزایی در ارائه نتایج دقیق خواهد داشت؛ بنابراین به والدین توصیه می‌کنیم که حتماً در صورت نیاز به استفاده از مکان‌های خون‌گیری، موارد عنوان‌شده در این مقاله را در نظر داشته باشند تا درنهایت تشخیص به موقع زردی و درمان مناسب به شیوه‌ای نوین برای کودک در نظر گرفته شود. ناگفته نماند که در حال حاضر لابراتوار‌های مناسبی در سطح شهر وجود دارد که به‌راحتی می‌توانید از معتبرترین آن‌ها برای تست زردی کودک استفاده نمایید.

آزمایشگاه عماد از بدو تاسیس در خیابان مطهری تهران به مدت بیش از ۱۰ سال، خود را ملزم به رعایت اصول در حد امکان می داند که منجر به ارائه بهترین خدمات ممکن به مشتریان می شود. تلاش ما ارائه بترین خدمات با استفاده از بهترین روش های موجود در کشور، ارائه امکانات و محیطی مناسب برای بیماران می باشد.

اشتراک گذاری

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: چه زمانی وسواس و اجبار در کودکان مشکل ساز می شود؟ – آرپسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 − = 79