مسجد جامع یزد، موزه کاشی و آجر

مسجد جامع یزد، موزه کاشی و آجر

با گذر از بازار قدیمی شهر 1001 شبه شهر یزد، در انتهای کوچه ای باریک سنگفرش شده، یکی از نمونه های عالی مساجد ایران با مناره های رفیع و چشمگیر در سردر آن قرار دارد. کاشی های آبی لاجوردی نما و دو مناره آسمانی شما را به سفری واقعی در هنر و معماری ایرانی دعوت می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: دانشگاه تهران، سوربن ایران

آثار معماری ایرانی

مسجد جامع یزد نیز مانند بسیاری از مساجد دیگر ایران در محل آتشکده ساسانی ساخته شده که قدمت آن به قرن دهم می رسد. با گذشت زمان بخش‌های مختلفی به مسجد اضافه شده و این بنا را به یکی از شاهکارهای مساجد و جاذبه‌های اصلی گردشگری ایران تبدیل کرده است.

حیاط مرکزی و ایوان حرم متعلق به قرن دهم است. گنبدخانه در زمان حکومت مغول (13-14 هجری) برپا شد و سردر اصلی مسجد به دستور پادشاهان ایلخانی در قرن پانزدهم ساخته شد.

در دوران صفویه، این مسجد دارای جفت مناره خیره کننده 52 متری خود بود که برخی از بلندترین مناره های جهان اسلام هستند. در این زمان کاشی های آبی جذاب، شخصیت منحصر به فردی به مسجد جامع می بخشید.

از آنجایی که یزد، این میراث جهانی شناخته شده یونسکو بین اراضی کویری فلات مرکزی ایران واقع شده است، ارتفاع زیاد و رنگ آبی نفیس مناره های مسجد به مردم کمک کرده است تا از طریق کویر اطراف به شهر راه پیدا کنند.

و سرانجام آخرین عملیات مرمت گسترده در زمان قاجار (قرن هجدهم) صورت گرفت و مسجد چهره امروزی خود را به خود گرفت.

موزه کاشی های معرق و کتیبه های آجری

مسجد جامع جماعت یزد با مساحت 9800 متر مربع دارای پلانی مستطیل شکل است. ورودی اصلی مسجد با داشتن هفت ورودی مختلف در ضلع شرقی قرار دارد. شش ورودی دیگر به کوچه‌های محله‌های قدیمی باز می‌شوند.

درب چوبی بزرگ شما را به دهلیز جذابی می رساند که دارای بسیاری از کاشی کاری های معرق همراه با آجرهای تزئین شده است. در سمت چپ، ایوان طاقدار بلند با نقوش خیره کننده 99 نام خداوند (الله) به خط کوفی که با تعداد بی شماری آجر و کاشی لعاب دار به صورت عمودی و افقی قرار گرفته اند، نظر شما را جلب می کند. به سالن اتاق خوش آمدید!

تالار مجلسی دارای یکی از بهترین محراب ها (یک عنصر معماری اسلامی است که جهت قبله را نشان می دهد که مسلمانان به سمت آن نماز می خوانند). سقف نمازخانه دارای نقوش خوشنویسی نفیسی است که نام‌های مبارک حضرت محمد و علی، اولین امام شیعیان را نشان می‌دهد.

گنبد دو پوسته دارای چهار چنگک است که گنبد مدور را به دیوارها متصل می کند که با تزیینات مجلل مقرنس طراحی شده است. گنبد تماماً با قطعات ریز کاشی فیروزه‌ای در زمینه‌ی گِلی پوشیده شده بود و کمربند آیات قرآن به خط کوفی زیبایی آن را دو چندان کرده بود. به عنوان یک موزه، اشکال مختلفی از کاشی های لعاب دار، تکنیک های کاشی کاری و کتیبه های آجری را به نمایش می گذارد.

مقدس مانند تاریخ

این شاهکار معماری عمودی است و از قرن دوازدهم به عنوان مسجد جامع جماعت یزد مورد استفاده قرار می گیرد. یک داستان عامیانه هیجان انگیز در مورد مسجد این است که خاک مورد استفاده در ساخت محراب از شهر مقدس کربلا در عراق آورده شده و از باغ های کاشان با گلاب مخلوط شده و ملات ساخته شده است. به همین دلیل است که این مکان مقدس در برابر هرگونه آسیب محافظت می شود.

این یک مکان عالی برای شروع تور خود در اطراف شهر قدیمی است. پیاده‌روی بعدازظهر در گذرگاه‌های باریک و قوسی‌دار بین باغ گلی برج‌های بادگیر، گفتن کلمات با مردم محلی، نوشیدن یک فنجان چای ایرانی با شیرینی‌های سنتی یزدی در کافه‌های پشت بام و لذت بردن از منظره جذاب مسجد و چراغ‌های شهر. تجربه های منحصر به فردی است که می توانید در یزد داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

40 − 37 =