What happens when a drug goes viral?

وقتی یک دارو ویروسی می شود چه اتفاقی می افتد؟

کمبود فعلی سماگلوتاید (Ozempic)، یک داروی مهم دیابت، منشأ غیرعادی دارد: بسیاری از افراد بدون دیابت آن را مصرف می کنند. در اینجا نحوه این اتفاق آمده است، و چگونه می‌توانیم دوره را اصلاح کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که افرادی که بیشترین نیاز به این دارو را دارند می‌توانند آن را دریافت کنند.

کسب اطلاعات بیشتر: ایا امگا ۳ باعث لاغری میشود؟ بهترین زمان مصرف امگا ۳ برای لاغری!

یک داروی دیابت با یک عارضه جانبی مهم: کاهش وزن
سماگلوتاید (Ozempic) اولین بار در سال 2017 توسط FDA برای کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای کنترل قند خون مورد تایید قرار گرفت. اما در طول مطالعات پیش از تایید، محققان متوجه یک عارضه جانبی قابل توجه شدند: افراد وزن کم کردند. به عنوان مثال، در یک مطالعه محوری، میانگین تلفات برای کسانی که یک میلی گرم در هفته سماگلوتاید دریافت می کردند عبارت بودند از:

  • تقریباً 10 پوند در طی 30 هفته از دست داد
  • تقریباً 5 درصد وزن کلی بدن را از دست داده است
  • اندازه دور کمر 1.6 اینچ کوچک شد.

این عارضه جانبی به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کرد زیرا اضافه وزن یک عامل خطر اصلی برای این بیماری است. در میان سایر فواید سلامتی، کاهش وزن می تواند قند خون و فشار خون را کاهش دهد و نیاز به سایر داروهای دیابت را کاهش دهد.

تبدیل یک اثر جانبی به نقطه فروش
کاهش وزن ناخواسته معمولاً به عنوان یک عارضه جانبی برای یک داروی مورد مطالعه ذکر می شود. اما تبلیغات Ozempic آن را با سایر عوارض جانبی احتمالی فهرست نکردند. در عوض، به عنوان یک مزیت معرفی شد. Ozempic “Tri-Zone” (عبارتی که توسط بازاریابان و نه متخصصان پزشکی ساخته شده است) نوید بهبود کنترل قند خون، کاهش خطرات قلبی عروقی و کاهش وزن را می دهد.

در پایین آگهی، چاپ ریز که به راحتی نمی توان آن را از دست داد، می گوید: “Ozempic یک داروی کاهش وزن نیست.” در مورد پیام های ترکیبی صحبت کنید!

سازندگان Ozempic پتانسیل سماگلوتید را به عنوان یک داروی کاهش وزن برای افراد بدون دیابت دیدند. مطمئناً، آزمایش‌های بالینی تأیید کردند که افراد دارای اضافه وزن و چاق که سماگلوتید مصرف می‌کنند نیز وزن قابل توجهی را از دست داده‌اند. سماگلوتاید در سال 2021 برای افراد چاق (BMI 30 یا بیشتر)، یا افرادی که دارای اضافه وزن (با BMI 27 تا 29.9) هستند و مشکل پزشکی مرتبط با اضافه وزن، مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا داشتند، تأییدیه FDA را دریافت کرد. به عنوان یک داروی کاهش وزن، به Wegovy تغییر نام داد.

تنها تفاوت این دو دارو؟ حداکثر دوز مجاز سماگلوتاید با Wegovy کمی بیشتر از Ozempic است.

چگونه رسانه های اجتماعی به کمبود اوزمپیک دامن زدند

بلافاصله پس از تایید Wegovy، افراد مشهور و اینفلوئنسرهای رسانه های اجتماعی شروع به استفاده از آن کردند و تجربیات درخشان کاهش وزن را به اشتراک گذاشتند. علاوه بر این، داروهایی که برای مصارف خاص در ایالات متحده تأیید شده‌اند، می‌توانند بدون برچسب برای هر کاربری تجویز شوند: حداکثر 38 درصد از تمام نسخه‌های نوشته شده در ایالات متحده بدون برچسب هستند (توجه داشته باشید: دانلود خودکار PDF). بنابراین، احتمالاً برخی از فعالیت‌های ویروسی در Wegovy توسط افرادی که می‌خواستند وزن کم کنند، اما هیچ دلیل پزشکی برای مصرف آن نداشتند، تحریک شده است.

پس از اینکه تقاضای بالا باعث کمبود عرضه Wegovy شد، بسیاری برای کاهش وزن به Ozempic روی آوردند. و این به کمبود اوزمپیک کمک کرد و سلامت افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را که به این دارو متکی هستند، تهدید کرد.

اولویت ها را دوباره تنظیم کنید و تجویز غیرمسئولانه را محدود کنید

این وضعیت نمی‌توانست بدون پزشکان یا سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی که مایل به نوشتن نسخه‌های Ozempic برای افرادی که دیابت یا دلیل پزشکی دیگری برای استفاده از semaglutide ندارند، اتفاق بیفتد. و این یک راه حل واضح را نشان می دهد: تجویز اوزمپیک را به افراد مبتلا به دیابت محدود کنید. برای بسیاری از داروها، یک فرآیند مجوز قبلی مستلزم رعایت شرایط خاصی قبل از تکمیل نسخه است. این را می توان برای Ozempic انجام داد.

و البته، ما باید افرادی را که دیابت ندارند تشویق کنیم که برای اوزمپیک نسخه درخواست نکنند. در حالی که بعید است که این پیام در یک آگهی دارویی نشان داده شود، اطلاعیه های خدمات عمومی می توانند این کار را انجام دهند.

در آخر:

تبلیغات دارویی اغلب از شما می خواهد که از پزشک خود بپرسید که آیا درمانی برای شما مناسب است یا خیر. اما ما از قبل یک بخش کلیدی از پاسخ اوزمپیک را می دانیم: اگر دیابت ندارید، برای کمک به کاهش وزن از داروی دیابت نخواهید. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، راه های بهتری برای دریافت کمک لازم برای رسیدن به وزن مناسب وجود دارد. با پزشک خود در مورد طیف کاملی از گزینه های درمانی صحبت کنید. و اگر وزن شما در حال حاضر در محدوده سالم است، مصرف دارو برای لاغر شدن ایده خوبی نیست.

در نهایت، برای در دسترس نگه داشتن داروهای حیاتی برای کسانی که بیشتر به آنها نیاز دارند، متخصصان مراقبت های بهداشتی باید آنها را مسئولانه تجویز کنند. درخواست های مسئولانه توسط بیمارانشان می تواند کمک کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 47 = 56