کسب و کار پایدار چیست؟

شرکت ها و مصرف کنندگان شروع به درک اهمیت پایداری کرده و توجه بیشتری به آن می کنند. در واقع، 92 درصد از مصرف کنندگان اعتراف می کنند که به احتمال زیاد به برندهایی که از نظر محیطی یا اجتماعی آگاه هستند اعتماد دارند.

اگر تعجب می کنید که چگونه و چرا کسب و کارها پایداری را در اولویت قرار می دهند، به جای درستی آمده اید. در این مقاله، نگاهی می اندازیم به چیستی کسب و کار پایدار، چرایی اهمیت آن، مزایا و چگونگی ایجاد یک استراتژی تجاری پایدار.

کسب اطلاعات بیشتر: افکار مسابقه ای چیست و چگونه آن را کنترل کنیم

پایداری در کسب و کار چیست؟

یک کسب و کار پایدار تضمین می کند که می تواند فعالیت های تجاری خود را بدون تأثیر منفی بر محیط زیست، جوامع یا جامعه به عنوان یک کل انجام دهد. تقریباً هر فعالیت تجاری به نوعی بر محیط زیست تأثیر می گذارد، بنابراین مهم است که کسب و کارها این را بشناسند و تعهد خود را برای پایدارتر بودن رعایت کنند.

پایداری در کسب و کار را می توان به چهار رکن تقسیم کرد:

 • اجتماعی
 • انسان
 • اقتصادی
 • محیطی.

هدف یک کسب و کار پایدار باید در هنگام تصمیم گیری های تجاری، تأثیر مثبت در بسیاری از این ارکان ممکن باشد. این نه تنها به نفع جامعه گسترده تر است، بلکه برای اطمینان از آینده ای پایدار برای کسب و کار و مشتریان آنها است.

نمونه‌های عملکرد تجاری پایدار

هیچ سازمانی یکسان نیست، به این معنی که بهترین شیوه های پایدار آنها نیز احتمالاً متفاوت است. در حالی که اقدامات پایداری برای هر کسب و کار منحصر به فرد است، برخی از شیوه های تجاری پایدار وجود دارد که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند. آنها عبارتند از:

 • تامین منابع و استفاده از مواد پایدار در طول تولید
 • بهبود کارایی مدیریت انرژی
 • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در طول عملیات
 • ایجاد زنجیره تامین کارآمد
 • امکان توسعه پایدار
 • کمک به موسسات خیریه پایدار یا حمایت از صندوق های آموزشی.

چرا پایداری در کسب و کار مهم است؟

تغییرات اقلیمی، منابع طبیعی کمتر، جمعیت رو به رشد و دیگر عوامل مخرب عمده، همگی بر جامعه و نحوه عملکرد کسب‌وکارها تأثیر می‌گذارند. بنابراین، شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که تمام تلاش خود را برای مراقبت از محیط زیست و افرادی که محصولات و خدمات خود را به آنها می فروشند انجام می دهند.

مهم تر از همیشه است که کسب و کارها در نحوه عملکرد خود تجدید نظر کنند. با اجرای یک استراتژی تجاری پایدار، آنها می‌توانند در دنیایی که همیشه در حال تغییر است انعطاف‌پذیرتر شوند و در عین حال به حفظ سیاره و کمک به آینده سبزتر کمک کنند.

آن دسته از شرکت‌هایی که این تغییر را قبول نمی‌کنند، جا می‌مانند، زیرا 88 درصد از مصرف‌کنندگان به برندی که از مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی حمایت می‌کند وفادارتر خواهند بود. این بدان معنی است که شیوه های تجاری پایدار هنگام ایجاد رابطه با مصرف کنندگان و ایجاد حسن نیت ضروری است.

به زبان ساده، پایداری کسب و کار برای مصرف کنندگان، سازمان ها و جامعه گسترده تر مهم است. بدون اینکه کسب‌وکارها به بهبود اقدامات پایداری خود بپردازند، بعید است که ما هرگز شاهد بهبودی در نحوه رفتارمان با سیاره خود باشیم.

آیا می خواهید در مورد پایداری بیشتر بدانید؟ ما در اینجا به 50 سوال از بزرگترین سوالات پایداری پاسخ می دهیم.

مزایای شیوه های کسب و کار پایدار

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نه تنها شیوه های کسب و کار پایدار به نفع جامعه به عنوان یک کل است، بلکه می تواند به مزایای ارزشمندی برای یک سازمان نیز منجر شود. به همین دلیل است که اجرای استراتژی های پایدار یک برد برد برای همه دست اندرکاران است.

برخی از مزایای اصلی عبارتند از:

 • افزایش فروش و سود. با به حداقل رساندن ناکارآمدی ها و هزینه های عملیاتی، کسب و کارها می توانند عملکرد فروش خود را بهبود بخشند. این، همراه با جذاب‌تر کردن برند آنها برای مشتریان، منجر به حاشیه سود بهتری می‌شود.
 • مزیت رقابتی. یک کسب و کار پایدار می تواند آگاهی از برند را بهبود بخشد و یک کسب و کار را از رقبا متمایز کند. مشتریان تمایل بیشتری به خرید از برندی دارند که پایداری را جدی می گیرد.
 • حمایت از سرمایه گذاران بهترین شیوه‌های پایدار در مورد جلب نظر سرمایه‌گذاران نیز خوب به نظر می‌رسند. اگر بتوانید نشان دهید که چگونه یک کسب و کار تغییر مثبتی در جامعه ایجاد می کند، سرمایه گذاران به احتمال زیاد از پول نقد خود جدا می شوند.
 • مصرف کنندگان راضی مشتریان به طور فزاینده ای انتظار دارند که کسب و کارها بتوانند نشان دهند که به پایداری و محدود کردن آسیب به دنیای طبیعی متعهد هستند. عدم انجام این کار ممکن است به این معنی باشد که یک شرکت تجارت خود را از دست می دهد.
 • استعداد و حفظ کارکنان بهتر. اگر یک کسب و کار بتواند به عنوان پایدار شهرت پیدا کند، می تواند برخی از بهترین استعدادها را در صنعت خود جذب و حفظ کند. بهترین کارمندان دیگر نمی خواهند برای برندهایی کار کنند که پایداری را جدی نمی گیرند.
 • کاهش هزینه ها. راه حل های پایدار نه تنها می تواند به کاهش هزینه های برق و سایر هزینه های عملیاتی کمک کند، بلکه می تواند منجر به واجد شرایط شدن مشاغل برای دریافت یارانه و کمک های مالی دولتی شود.

چگونه یک استراتژی تجاری پایدار ایجاد کنیم

قبل از اینکه یک کسب و کار سفر خود را به سمت سازگاری با محیط زیست آغاز کند، ابتدا باید یک استراتژی تجاری پایدار ارائه دهد. در اینجا نحوه انجام آن در چهار مرحله سریع آورده شده است.

1. اهداف را تعریف کنید

با کار با سایر اعضای تیم خود، معنی پایداری را هم برای کسب و کار و هم برای مشتریان خود در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند تا مناطق کلیدی را هدف قرار دهید و رویکرد متمرکزتری ایجاد کنید.

ممکن است بخواهید در مورد زمینه‌هایی مانند میزان ضایعات فعلی کسب‌وکار، تأثیر عملیات بر جامعه محلی و اینکه آیا می‌توانید زنجیره تأمین خود را کارآمدتر کنید، فکر کنید.

پاسخ دادن به این نوع سؤالات به عنوان یک تیم به تعیین اهداف شما کمک می کند و به همه یک هدف روشن برای تلاش برای رسیدن به آن می دهد.

2. بیانیه مأموریتی را تنظیم کنید

اکنون مهم است که در مورد اینکه چرا می‌خواهید تغییرات پیشنهادی را ایجاد کنید و چگونه می‌خواهید به آن دست یابید، بحث کنید. یک بیانیه ماموریت خوب باید مشخص کند که ارزش های سازمان شما چیست و هدف کلی آن چیست. پنج W از چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا و چرا را در نظر بگیرید.

بیانیه ماموریت باید به عنوان یک راهنمای قابل اعتماد برای همه افراد در تجارت عمل کند و اطمینان حاصل کند که اکنون آماده بحث در مورد ویژگی های استراتژی خود هستید.

3. یک استراتژی ایجاد کنید

اکنون برای رویداد اصلی، ایجاد یک استراتژی تجاری پایدار. هنگام تولید استراتژی خود باید به سود، مردم و کره زمین فکر کنید، زیرا اگر بخواهد شما را از کار بیاندازد، ایجاد تغییرات اساسی در بهترین شیوه های پایداری شما فایده ای ندارد. شما باید یک رویکرد معقول و سنجیده داشته باشید.

66 درصد از مصرف‌کنندگان جهانی مایلند برای کالاهای پایدار هزینه بیشتری بپردازند، بنابراین از برنامه‌ریزی برای افزایش قیمت‌ها برای تطبیق با اقدامات پایداری که برای اجرای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید نترسید.

اساساً، شما می خواهید استراتژی ایجاد کنید که کارایی عملیاتی شما را بهبود بخشد و سود را افزایش دهد و در عین حال تأثیر زیست محیطی و اجتماعی کسب و کار شما را بهبود بخشد. سعی کنید طیف خوبی از اعضای تیم را در فرآیند استراتژی کسب و کار پایدار درگیر کنید، و مطمئن شوید که طیف متنوعی از افراد برای توسعه ایده‌های جدید و الهام‌بخش با یکدیگر همکاری می‌کنند.

4. اجرای استراتژی کسب و کار پایدار

در نهایت، زمان آن است که استراتژی خود را گسترش دهید و به اهداف شرکت خود برسید. بسیاری از کسب‌وکارها در مورد ایجاد تغییرات پایدار صحبت می‌کنند، اما نه آن‌قدر که بسیاری آن ایده‌ها را اجرا می‌کنند.

در طول اجرای استراتژی، اطمینان حاصل کنید که اهداف و بیانیه ماموریت خود را مجدداً مرور کرده اید تا مطمئن شوید که پیشرفت خوبی دارید و در مسیر باقی می ماند. پس از مدتی، امیدواریم از مزایایی که قبلاً در این مقاله به آن ها اشاره کردیم بهره مند شوید، زیرا کسب و کار شما از مزایای چشم انداز پایدار شما بهره می برد.

آیا خودتان را به عنوان یک کارآفرین محیط زیست دوست دارید؟ نگاهی به این دوره عالی در مورد استراتژی های کسب و کار سبز توسط مرکز آدام اسمیت بیندازید.

پایداری در چالش های کسب و کار

صحبت در مورد مزایای پایداری در کسب و کار بدون توجه به چالش‌ها خالی از لطف نیست. در اینجا چند چالش وجود دارد که ممکن است لازم باشد هنگام بهبود بهترین شیوه های پایدار خود به عنوان یک تجارت بر آنها غلبه کنید:

 • هزینه های اضافی. هنگام اجرای استراتژی جدید کسب و کار پایدار، سرمایه گذاری اولیه احتمالاً بالا خواهد بود. شما باید مطمئن شوید که این سرمایه گذاری اولیه در نهایت منجر به سودآوری بلندمدت می شود.
 • عدم تخصص و دانش. تلاش برای پایدارتر کردن کسب و کارها هنوز یک پدیده نسبتاً جدید است، به این معنی که متخصصان زیادی برای کمک وجود ندارند. ممکن است به کمک خارجی نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید که یک جفت دست ایمن در اختیار دارید – شاید یک مشاور پایداری.
 • تردید مشتری گاهی اوقات، مشتریان تغییر را دوست ندارند، به خصوص اگر این به قیمت های بالاتر منجر شود. با این حال، یک تغییر حرکتی در دیدگاه مردم نسبت به پایداری وجود دارد. تا زمانی که بتوانید دلیل ایجاد این تغییرات و مزایای مرتبط با آن را نشان دهید، باید متوجه شوید که مشتریان شما حمایت می کنند.
 • زمان کافی نیست اجرای تغییرات ممکن است زمان ببرد. اگر استراتژی کسب‌وکار پایدار خود را عجله کنید، ممکن است متوجه شوید که به‌عنوان یک اختلال بزرگ عمل می‌کند تا یک قدرت برای خیر. نکته کلیدی در اینجا این است که صبور باشید.
 • شستشوی سبز. کسب‌وکارها باید مطمئن شوند که می‌توانند ادعاهای خود را ثابت کنند و تلاش‌های پایداری خود را در حین بازاریابی به مصرف‌کنندگان بیش از حد نمی‌فروشند، در غیر این صورت، ممکن است به شستشوی سبز متهم شوند.

در حالی که به ناچار موانع دشواری وجود خواهد داشت که باید از روی آنها بپرید، این نباید شما را از تلاش برای انجام کار درست منصرف کند. مانند هر تغییر دیگری، چالش هایی وجود دارد که می تواند زندگی را دشوار کند، اما در نهایت کسب و کار شما باید بتواند از پایداری بیشتر در درازمدت بهره مند شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 − = 34