الگوی سر و شانه سقف و معکوس در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی سر و شانه سقف و معکوس در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی سر و شانه سقف و معکوس، یکی از قابل‌اعتمادترین الگوهای تغییر روند و از اصطلاحات بازار فارکس به‌شمار می‌رود. در این الگو ما شاهد آخرین تلاش‌های قیمت در دوره صعود و تبدیل آن به روند نزولی هستیم. استفاده از الگوی سر و شانه، می‌تواند سطح ورودی، استاپ‌لاس و اهداف سود را به‌خوبی مشخص کند. این الگو در تمام بازه‌های زمانی به نمایش در می‌آید.

به‌همین دلیل، تمام معامله‌گران، چه آن‌ها که در بازه‌های کوتاه زیر یک ساعت در حال معامله هستند و چه آن‌ها که در بازه‌های زمانی بالاتر مانند چهارساعت یا هفتگی معامله می‌کنند، می‌توانند از این الگو بهره بگیرند. در این مقاله، الگوی سر و شانه سقف و الگوی سر و شانه معکوس را با هم بررسی کرده، سیستم معاملاتی هر یک را توضیح داده و از مزایا و معایب آن برایتان خواهیم گفت.

تعریف الگوی سر و شانه سقف

تعریف الگوی سر و شانه سقفالگوی سر و شانه سقف، بخشی از یک نمودار قیمتی است که تغییر روند صعودی به نزولی را پیش‌بینی می‌کند. تریدرها در تحلیل تکنیکال فارکس روی این الگوی بازگشتی حساب می‌کنند. می‌توانید با سرزدن به مقاله الگوهای بازگشتی چیست، در مورد این نوع الگوها اطلاعات بیشتری را به‌دست آورید. این الگو با سه قله و یک خط پایان به نمایش درمی‌آید. قله میانی که از دو قله کناری بلندتر و پرقدرت‌تر است، به‌عنوان سر و دو قله کنار آن به‌عنوان شانه شناخته می‌شوند.

این الگو زمانی شکل می‌گیرد که قیمت یک دارایی به اوج خود می‌رسد و سپس به کف قبلی برمی‌گردد و اولین شانه را تشکیل می‌دهد. بعد از آن، دوباره اوج می‌گیرد و قله قبلی را می‌زند. سپس دوباره به‌همان کف قبلی برمی‌گردد. این بار باز هم برای زدن یک قله دیگر اوج می‌گیرد؛ اما نمی‌تواند تا اندازه قله میانی بالا برود. در این حرکت آخر وقتی به خط پایان یا همان کف مشهور می‌رسد، آن را می‌شکند و روندی نزولی را آغاز می‌کند.

آموزش شناسایی الگوی سر و شانه سقف و معکوس

برای‌آنکه بتوانید از فرصت‌هایی که یک الگو در اختیارتان می‌گذارد به‌درستی استفاده کنید، باید قبل از هر چیز آن الگو را درست تشخیص دهید. در ادامه، راهکارهایی را در اختیارتان می‌گذاریم که با بررسی‌شان بتوانید با کمترین درصد خطا، الگوی سر و شانه سقف را شناسایی کنید.

بررسی حجم معاملات

زیر نظر گرفتن حجم معاملات، یکی از آن راه‌هایی است که می‌تواند معتبر بودن یا نبودن الگوی سر و شانه را به شما نشان دهد. می‌توانید حجم معاملات را با کمک اندیکاتور های مختلف یا باتکیه‌بر تجربه خودتان تشخیص دهید. به‌احتمال زیاد، حجم معامله‌ها در طول حرکت صعودی برای ساخت شانه چپ باید به بیشترین اندازه خود برسد و از این موضوع می‌توان به‌عنوان اولین سیگنال برای معکوس شدن روند کمک گرفت.

نفوذ قیمت به خط گردن را بررسی کنید

برای اینکه بتوانید الگوی سر و شانه را تایید کنید، باید ببینید که کاهش قیمت از شانه راست یا همان سومین قله در الگوی سر و شانه سقف به خط گردن نفوذ کرده و یک کندل را زیر آن ببندد. در بهینه‌ترین حالت ممکن، خط گردن باید یک خط افقی باشد، ولی این اتفاق به‌ندرت رخ می‌دهد. در عوض، این خط بیشتر به‌صورت شیب‌دار دیده می‌شود.

راهنمای معامله با الگوی سر و شانه سقف

راهنمای معامله با الگوی سر و شانه سقفاولین کاری که معامله‌گران هنگام برخورد با الگوی سر و شانه سقف باید انجام دهند، صبرکردن است. مهم‌ترین دلیل پشت این ماجرا، تشکیل نشدن این الگو تا انتها و رخ‌ندادن تغییر روند است. به‌همین دلیل، تا زمانی که شکست خط گردن را به‌روشنی مشاهده نکرده‌اید، نباید وارد معامله شوید. در الگوی سر و شانه، پس از سقف شانه راست، منتظر حرکت قیمت به سمت خط گردن و شکست آن با یک کندل پر قدرت باشید.

بعد از کامل‌شدن الگوی سر و شانه سقف و معکوس، می‌توانید معامله را آغاز کنید. پیشنهاد می‌کنیم در زمانی که منتظر کامل‌شدن الگو هستید، نقطه‌های ورود، استاپ‌لاس و اهداف سودآوری خود را مشخص سازید. رایج‌ترین نقطه ورود برای معامله‌گران، چه در روند صعودی و چه در روند نزولی، بعد از شکست خط گردن است. پس از شکست این خط در الگوی سقف، وارد معامله فروش شوید.

تعریف الگوی سر و شانه معکوس یا کف

در نقطه مقابل الگوی سر و شانه سقف، الگوی سر و شانه معکوس یا الگوی سر و شانه در روند نزولی قرار دارد. از این الگو برای پیش‌بینی صعودی‌شدن روندهای نزولی استفاده می‌شود. ما زمانی در بازار شاهد الگوی سر و شانه نزولی هستیم که قیمت به پایین‌ترین حد خود سقوط کرده و سپس افزایش یابد.

بعد از آن دوباره قیمت به زیر سطح قبلی خود سقوط می‌کند و سپس دوباره حرکت خود به سمت بالا را از سر می‌گیرد. در نهایت، قیمت دوباره دچار کاهش می‌شود و هنگام حرکت به سمت بالا خط مقاومت را می‌شکند و روند صعودی را آغاز می‌کند.

آموزش شناسایی الگوی سر و شانه کف

در الگوی سر و شانه سقف و معکوس هم باید به‌دنبال تایید نفوذ کندل‌ها به داخل خط گردن و بسته‌شدن یک کندل خارج از این ناحیه باشیم. بررسی حجم معاملات هم مانند چیزی که در مورد تایید الگوی سقف گفتیم، باید انجام شود.

راهنمای معامله با الگوی سر و شانه معکوس یا کف

مشابه الگوی سر و شانه سقف در الگوی سر و شانه معکوس یا کف هم باید منتظر بمانید تا الگو به‌طور کامل تشکیل شود. این کار از ورود عجولانه به معامله و متحمل شدن ضرر جلوگیری می‌کند. در الگوی سر و شانه معکوس، پس از تشکیل شانه راست، منتظر حرکت قیمت بالای خط گردن و شکسته‌شدن به سمت ایجاد یک نمودار صعودی هستیم. پس از تایید شکست از خط گردن، می‌توانید وارد معامله خرید شوید.

مزایا و معایب استفاده از الگوی سر و شانه

استفاده از الگوی سر و شانه، چه مزیت‌ها و معایبی برای تریدرها دارد؟

مزیت‌های به‌کارگیری الگوی سر و شانه سقف و معکوس

  • شناسایی آن نسبت به دیگر الگوهای قیمتی ساده‌تر است؛
  • می‌توان با استفاده از آن، برنامه‌ای برای تعیین حد سود و تعریف مشخصی برای ریسک در نظر گرفت؛
  • به تریدرها کمک می‌کند تا از تحرکات بازار به نفع خودشان سود ببرند؛
  • می‌توان از آن در تمام بازارهای مالی استفاده کرد؛

معایب به‌کارگیری الگوی سر و شانه

  • معامله‌گران تازه‌کار در تشخیص آن دچار اشتباه می‌شوند؛
  • گاهی نسبت ریسک به ریوارد آن مناسب نیست؛

چرا الگوی سر و شانه کار می‌کند؟

نباید فکر کنید که تمام الگوهای فارکسی کامل هستند و هر بار هم کار می‌کنند. همیشه در بازار، نگاه بدبینانه خود را حفظ کنید تا توانایی محافظت از سرمایه‌تان را داشته باشید. بااین‌وجود، الگوی سر و شانه نسبت به دیگر الگوهای قیمتی از درصد موفقیت قابل قبولی‌تری برخوردار است. حالا می‌خواهیم ببینیم که علت این اعتبار بالاتر چیست؟

برای مثال، کارایی این سیستم را در روند صعودی بررسی می‌کنیم. وقتی قیمت در یک روند صعودی به خط گردن این الگو نزدیک می‌شود، بسیاری از کسانی که هنوز به صعودی بودن روند اعتماد داشتند، به‌اشتباه خودشان پی می‌برند و با تحمل ضررهای قابل‌توجه از موقعیت خرید خارج می‌شوند. بعد از خروج این گروه، قیمت دوباره به سمت بالا حرکت کرده و شانه راست الگو را تشکیل می‌دهد. قیمت که حالا در بالای شانه راست الگوی سر و شانه متوقف شده است، دوباره به سمت خط گردن تمایل پیدا می‌کند.

موج دیگری از خریداران که منتظر حرکت شانه راست الگوی سروگردن به سمت بالا بودند، با تمایل قیمت به خط گردن و حتی نفوذ در آن از موقعیت خرید خود با ضرر خارج می‌شوند. این افراد که تعدادشان کم نیست، با خروجشان باعث ریزش قیمت و شکست خط گردن می‌شوند. با ورود فروشندگان، تغییر جدی روند به سمت نزولی آغاز می‌شود. در الگوی سر و شانه کف، ما می‌خواهیم با شکست خط گردن، افزایش حجم قابل‌توجهی را مشاهده کنیم؛ چون این موضوع نشان‌دهنده تمایل خریداران برای ورود به بازار است.

الگوی سر و شانه سقف و معکوس، تریدر را با چه چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند؟

همان‌طور که با هم گفتیم، الگوی سر و شانه کامل نیست و اگر در نقطه درستی وارد آن نشوید، می‌تواند ضررهای قابل‌توجهی را به شما تحمیل کند.

نیاز زیادی به صبوری وجود دارد

پیداکردن الگو و زیر نظر گرفتن تکمیل آن کاری زمان‌بر است. چون یک ورود اشتباه می‌تواند با زیان‌های بسیاری همراه باشد. ازاین‌گذشته، گاهی تریدر ساعت‌ها پای سیستم می‌نشیند و به نمودار خیره می‌شود؛ اما الگو تشکیل نمی‌گردد یا اگر هم تشکیل شود، حد ضرر نامناسبی را در اختیار تریدر می‌گذارد که در عمل، ورود به معامله را ناممکن می‌کند.

همیشه هدف سود محقق نمی‌شود

باوجودآنکه تشخیص الگوی سر و شانه سقف به معنای تغییر روند صعودی به نزولی است، اما بازار همیشه می‌تواند تحت‌تاثیر اخبار سیاسی و اقتصادی یا انتشار داده‌ها قرار بگیرد و حرکتی پیش‌بینی نشده را از خود بروز دهد. به‌همین دلیل، این احتمال وجود دارد که هدف سود در معامله محقق نشود. تاثیر اخبار بر بازار فارکس را نباید دست کم گرفت.

الگوها می‌توانند کاملا ذهنی باشند

هر معامله‌گر، برداشت ذهنی و دیداری ویژه خودش را از نمودارهای قیمتی دارد. شاید در نظر یک معامله‌گر، الگوی سر و شانه سقف و معکوس پدیدار شده باشد؛ اما در نظر دیگری، چنین چیزی نباشد. در این موقعیت‌ها، توجه به نشانه‌هایی که برای تشخیص الگوهای سر و شانه به شما دادیم، می‌تواند حساب الگوهای ذهنی را از واقعی جدا کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 34 = 39