کشورهای روسی زبان

برای آشنایی شما با کشورهای روسی زبان، این مقاله را در نظر گرفته ایم. طبعا همه انتظار داریم که در کشور روسیه همه به زبان روسی صحبت کنند، اما باید گفت که همه این زبان را استفاده نمی کنند! برخی از افراد در این کشور، زبان روسی را به عنوان زبان مادری خود قبول ندارند.

از سوی دیگر در کشورهای دیگری زبان روسی را به عنوان زبان مادری خود به رسمیت می شناسند. در سرتاسر جهان افراد زیادی به این زبان صحبت می کنند‌. در ادامه شما را با کشورهای روسی زبان آشنا می کنیم.

چه کشورهایی به زبان روسی صحبت می کنند؟

اکنون باید به این موضوع بپردازیم که کدام کشورها به زبان روسی صحبت می کنند. قابل ذکر است که زبان روسی دومین زبان محبوب در دنیا به شمار می رود و در واقع یک زبان اسلاوی شرقی است. کشورهای روسی زبان شامل کشورهایی از جمله روسیه، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان می باشند‌ که این زبان را به عنوان یک زبان رسمی می شناسند.

همچنین مردم در کشورهای دیگر از جمله اکراین، گرجستان، رومانی و نروژ نیز زبان روسی را مورد استفاده قرار می دهند. ناگفته نماند که زبان روسی بزرگ ترین زبان بومی اروپا است و در بسیاری از سازمان های بین المللی به کار می رود. به عنوان مثال در سازمان ملل متحد، در سازمان WHO”، ” IAEAو “UNESCO” این زبان مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهم دیگر این است که زبان روسی در فضای اینترنت نیز کاربرد زیادی دارد. اما این نکته را نیز باید ذکر کنیم که این زبان از پیچیده ترین و البته غنی ترین زبان ها در دنیا به شمار می رود. در ادامه شما را با کشورهای روسی زبان بیشتر آشنا می کنیم.

آذربایجان، بلاروس، چین، استونی، جورجیا، قزاقستان، قرقیزستان، لتونی، لیتوانی، مولداوی، مغولستان، لهستان، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان از جمله این کشورها به شمار می روند.

1.     قزاقستان و زبان روسی

یکی از کشورهای روسی زبان، قزاقستان است که مردم آن از زبان روسی استفاده می کنند‌. در واقع این کشور بعد از روسیه، دومین کشور از نظر استفاده از زبان روسی می باشد. در نهادها و سازمان های دولتی این کشور می توان زبان روسی را به کار برد. در این کشور طبق آمار، حدود ۳۲ درصد از مردم، روسی تبار به حساب می آیند‌ و حدود ۴۶ درصد نیز افرادی هستند که‌ به زبان روسی تحصیل می نمایند. دانشگاه های این کشور نیز هر دو زبان قزاقی و روسی را مورد استفاده قرار می دهند.

2.     قرقیزستان و استفاده از زبان روسی

این کشور از کشورهای روسی زبان است که البته این زبان را به عنوان زبان رسمی خود انتخاب و معرفی نموده است. در کشور قرقیزستان تمام اقشار جامعه این اجازه را دارند که به راحتی در سازمان ها و اداره های دولتی و همچنین موسسه های رسمی از زبان روسی استفاده نمایند.

همچنین باید این نکته را بگوییم که یادگیری زبان روسی در مدرسه‌ های این کشور اجباری است و هر دو زبان قرقیزی و روسی آموزش داده می شود. حتی یکی از شرایط پیشرفت و ارتقا در نظام سیاسی و اداری این کشور، تسلط بر زبان روسی می باشد.

3.     کشور ترکمنستان و زبان روسی

در مورد این کشور باید گفت که در زمان شوروی، از زبان روسی بیش تر استفاده می شده است. اما رئیس جمهور این کشور استفاده از این زبان را محدودتر کرده و به همین دلیل کاربرد آن قدری کاهش پیدا کرده است.

امروزه نیز در بسیاری از سازمان ها برای استخدام و شروع به کار، تسلط بر زبان ترکمنی از شرایط مهم به شمار می رود و همین امر هم می تواند کاهش به کار گیری زبان روسی را به دنبال داشته باشد. در اصل این کشور در قانون اساسی خود زبان ترکمنی را به عنوان زبان رسمی معرفی نموده است و همه شهروندان آن موظف هستند این زبان را به کار ببرند‌.

4.     کاربرد زبان روسی در کشور ازبکستان

در این کشور وحدت زبانی وجود دارد و این کشور از کشورهای روسی زبان به شمار می رود. البته ناگفته نماند که در قانون اساسی این کشور، زبان ازبکی را به عنوان زبان رسمی معرفی نموده اند. اما زبان روسی نیز به عنوان زبان ارتباطی بین اقوام مختلفی که در این کشور ساکن هستند معرفی شده است. جالب است بدانید که در شهرهای بزرگ این کشور و همچنین در دانشگاه ها، زبان روسی آموزش داده می شود.

5.     زبان روسی در کشور روسیه

در کشور پهناور روسیه حدود ۱۴۵ میلیون نفر زبان‌ روسی را به کار می برند. در میان کشورهای روسی زبان، این کشور وسعت زبانی بیش تری دارد و زبان رسمی آن به شمار می رود. ملیت های زیادی در کشور روسیه زندگی می کنند و شاید بیش تر از صد زبان در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما هم قصد سفر یا زندگی در این کشور را دارید، پیشنهاد می کنیم آموزش زبان روسی و یادگیری آن از ابتدا را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا هر چه زودتر به این زبان شیرین مسلط شوید.

6.     اوکراین

جمعیت کشور اوکراین حدود ۴۳ میلیون نفر است که از این تعداد حدود ۲۶ میلیون نفر به زبان روسی صحبت می کنند. در ابتدا این کشور بخشی از روسیه بوده است. زبان دولتی این کشور، اوکراینی است اما بسیاری از مردم این کشور، زبان روسی را به عنوان زبان مادری خود به رسمیت می شناسند‌.

اما برخی دیگر روسی را به عنوان زبان دوم‌ خود می شناسند. گفتنی است که در مناطق شرقی و جنوبی کشور اوکراین تعداد روسی زبان ها به بیش ترین میزان خود می رسد چرا که این منطقه ها به کشور روسیه بسیار نزدیک هستند.

7.     مولداوی و زبان روسی

جالب است بدانید که جمعیت این کشور حدود ۲.۱ میلیون نفر است که از این تعداد حداقل حدود ۲.۱ میلیون نفر روسی زبان هستند. این کشور بین کشورهای اوکراین و رومانی واقع شده است و در واقع بخشی از اتحاد جماهیر شوروی به شمار می رفته است.

8.     لتونی

کشور لتونی نیز از کشورهای روسی زبان است و حدود ۱.۶ میلیون نفر از جمعیت ۱.۸ میلیون نفری آن به این زبان صحبت می کنند. این کشور جزء اتحادیه اروپا است. البته زبان رسمی کشور لتونی، زبان لتونی است و زبان روسی را به عنوان یک زبان خارجی به حساب می آورند اما با این وجود تعداد زیادی از مردم به زبان روسی تسلط دارند.

زبان روسی به انگلیسی

اکنون با کشورهای روسی زبان زیادی آشنا شده اید. در این بخش قرار است با واژه زبان کشور روسیه به انگلیسی آشنا شوید. این زبان را در زبان انگلیسی به نام ” Russian” می شناسند. برای این که با استفاده و کاربرد این واژه بیش تر آشنا شوید، مثال های متعددی را برای شما در نظر گرفته ایم و معنای آن را نیز به زبان فارسی در ادامه هر مثال برای شما به نگارش در می آوریم.

There were two Germans and a Russian officer in the room- .

دو آلمانی و یک افسر روسی در اتاق بودند.

For the first time, after a fortnight’s retreat, the Russian troops had halted and after a fight had not – only held the field but had repulsed the French.

برای اولین بار، پس از دو هفته عقب نشینی، نیروهای روسی متوقف شده بودند و پس از درگیری، نه تنها میدان را مهار کردند، بلکه فرانسوی ها را عقب راندند.

She sometimes thought his accent sounded Russian, sometimes Irish- .

او ( خانم)  فکر می کرد که لهجه او ( آقا)، گاهی روسی و گاهی ایرلندی است.

He was well aware that the mass of the Russian nation was on his side- .

او به خوبی می دانست که توده ملت روسیه در کنار او هستند.

At this time he was chief of the staff of the Russian army and adjutant-general to the tsar- .

در این زمان او رئیس ستاد ارتش روسیه و ژنرال آجودان تزار بود.

He compiled a Russian grammar, which long enjoyed popularity, and did much to improve the-  rhythm of Russian verse.

او دستور زبان روسی را گردآوری کرد که مدتها از محبوبیت برخوردار بود و برای بهبود ریتم شعر روسی بسیار تلاش کرد.

For this purpose Russian diplomacy became more active in south-eastern Europe- .

برای این منظور دیپلماسی روسیه در جنوب شرق اروپا فعال تر شد.

The towns are entirely Russian-

شهرها کاملا روسی هستند.

این مثال ها نحوه استفاده از این واژه را در زبان انگلیسی نشان می دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1