FDA محدودیت های اهدای خون را کاهش می دهد

FDA محدودیت های اهدای خون را کاهش می دهد

در حالی که قوانین FDA برای اهدای خون دو بار در دهه گذشته مورد بازنگری قرار گرفت، یک گروه – مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) – همچنان از اهدای خون خودداری کردند. اکنون قوانین جدید و مبتنی بر شواهد FDA به جای محدودیت های گروهی، بر ریسک فردی تمرکز خواهند کرد.

کارشناسان پزشکی قوانین جدید را بر اساس شواهد گسترده ایمن می دانند. بیایید تغییرات را در اینجا مرور کنیم.

کسب اطلاعات بیشتر: آیا الکل و جراحی کاهش وزن ترکیبی خطرناک است؟

قوانین جدید اهدای خون: یک مجموعه سوال

دستورالعمل‌های FDA در ماه می 2023 توصیه می‌کند از هر اهداکننده خون بالقوه سؤالات غربالگری مشابهی بپرسید. این سؤالات در مورد رفتارهایی می پرسند که خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد، که می تواند از طریق انتقال خون منتقل شود.

پس از آن اهدای خون بر اساس عوامل خطر شخصی برای HIV و سایر بیماری های منتقله از طریق خون مجاز است یا خیر.

سوالاتی برای اهداکنندگان خون

سؤالات غربالگری بر خطر ابتلا به عفونت HIV اخیر متمرکز است، که احتمالاً با آزمایش های معمول از دست می رود تا یک عفونت طولانی مدت.

سوالات غربالگری از همه – صرف نظر از جنسیت، جنسیت یا گرایش جنسی – می پرسد که آیا در سه ماه گذشته:

 • شریک جنسی جدیدی داشت و درگیر رابطه جنسی مقعدی بود
 • بیش از یک شریک جنسی داشت و درگیر رابطه جنسی مقعدی بود
 • داروهای مصرف شده برای جلوگیری از عفونت HIV (مانند پیشگیری قبل از مواجهه یا PrEP)
 • مبادله جنسی با حقوق یا دارو، یا استفاده از داروهای تزریقی بدون نسخه
 • با فردی که قبلاً تست عفونت HIV مثبت بوده است رابطه جنسی داشته است
 • با کسی که رابطه جنسی را با دستمزد یا مواد مخدر عوض کرده بود، رابطه جنسی داشت
 • با فردی که از داروهای تزریقی بدون نسخه استفاده می کرد رابطه جنسی داشت.

چه زمانی دوره انتظار قبل از اهدا خون توصیه می شود؟

 • پاسخ نه به همه این سوالات غربالگری نشان می دهد که خطر ابتلا به عفونت HIV اخیراً در یک فرد کم است. هیچ دوره انتظاری لازم نیست.
 • پاسخ مثبت به هر یک از این سؤالات غربالگری این نگرانی را ایجاد می کند که یک اهدا کننده بالقوه ممکن است عفونت HIV داشته باشد. سه ماه تاخیر قبل از خون دادن توصیه می شود.

آیا دوره انتظار قبل از خون دادن در شرایط دیگر اعمال می شود؟

بلی:

 • سه ماه تاخیر قبل از دادن خون پس از تزریق خون توصیه می شود. درمان سوزاک یا سیفلیس؛ یا بعد از اکثر پیرسینگ ها یا خالکوبی هایی که با تجهیزات یکبار مصرف انجام نشده اند. اینها قوانین جدیدی نیستند.
 • یک دوره انتظار قبل از دادن خون برای افرادی که داروهایی برای جلوگیری از عفونت HIV مصرف می کنند توصیه می شود که PrEP (پیشگیری قبل از مواجهه) نامیده می شود. PrEP ممکن است باعث شود که تست HIV حتی در صورت وجود عفونت منفی باشد. دستورالعمل‌های جدید توصیه می‌کنند اهدای خون را تا سه ماه پس از آخرین استفاده از قرص‌های PrEP یا یک تاخیر دو ساله پس از دریافت PrEP تزریقی طولانی‌مدت به فرد، به تعویق بیندازید.

چه کسانی نمی توانند خون اهدا کنند؟

هرکسی که آزمایش مثبت تایید شده برای عفونت HIV داشته باشد یا داروهایی برای درمان عفونت HIV مصرف کرده باشد، برای همیشه از اهدای خون منع می شود. این قانون جدید نیست.

چرا قوانین قبلی محدودتر بود؟

در سال 1983، بلافاصله پس از شروع اپیدمی HIV در ایالات متحده، محققان دریافتند که انتقال خون می تواند عفونت را از اهداکننده خون به گیرنده منتقل کند. دستورالعمل های ایالات متحده مردانی را که با مردان رابطه جنسی داشتند از دادن خون منع می کرد. یک ممنوعیت مادام العمر برای محدود کردن گسترش HIV در نظر گرفته شده بود.

در آن زمان، اچ‌آی‌وی و ایدز در گروه‌های خاصی شایع‌تر بود، نه تنها در بین MSM، بلکه در میان مردم هائیتی و کشورهای جنوب صحرای آفریقا و افراد مبتلا به هموفیلی. این امر باعث ممنوعیت اهدای خون برای برخی از این افراد شد.

در چند دهه اخیر، تغییرات زیادی در جهان HIV تغییر کرده است، به ویژه توسعه آزمایش های بسیار دقیق و پیشگیری و درمان بسیار مؤثر. با این حال، قوانین مربوط به اهدای خون به کندی تغییر کرد.

ممنوعیت MSM از دهه 1980 تا سال 2015 پابرجا بود. در آن زمان، قوانین به گونه ای تغییر کرد که MSM فقط در صورتی که ثابت کند به مدت 12 ماه با مردی رابطه جنسی نداشته است، کمک مالی کند. در سال 2020، دوره پرهیز جنسی، این بار به سه ماه کاهش یافت.

چرا تغییرات دستورالعمل اهدای خون مهم است؟

 • حذف محدودیت‌های غیرضروری که فقط برای گروه‌های خاص اعمال می‌شود، گامی رو به جلو در کاهش تبعیض و انگ برای افرادی است که مایل به اهدای خون هستند اما در گذشته از آنها دور شده‌اند.
 • کمبود بحرانی در عرضه خون ما از زمان شروع همه‌گیری COVID-19 بدتر شده است. انتظار می رود این قوانین بازنگری شده تعداد اهداکنندگان خون را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

علم و شواهد مستحکم باید تا حد امکان سیاست های مربوط به اهدای خون را هدایت کنند. رهنمودها نباید بدون نیاز به گروه خاصی فشار بیاورند. این دستورالعمل های جدید نشان دهنده پیشرفت در این زمینه است.

البته، این تغییرات به دقت تحت نظارت قرار خواهند گرفت تا مطمئن شویم که منبع خون ایمن باقی می ماند. حدس من این است که آنها تحمل خواهند کرد. و اگر محدودیت‌های بیشتری در آینده برداشته شود، من را شگفت‌زده نخواهد کرد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 − = 30