10 کار برتری که در سفر به تبریز باید انجام دهید

تبریز که زمانی یک مرکز پر رونق در امتداد جاده درخشان ابریشم بود، به یک کلان شهر با شکوه تبدیل شده است که مسافران را با تاریخ غنی و جذابیت مسحورکننده خود مجذوب خود می کند. شهری که در طنین گذشته کهن خود می تپد و روح پر جنب و جوش فرهنگ آذری را در بر می گیرد. بگذار تبریز طلسم خود را بر تو افکند و اثری محو نشدنی در دل و خاطراتت بگذارد که برای همیشه هوس سرگردانی تو را شعله ور خواهد کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: کاروانسرای خواجه نظر

آیا برای شروع یک ماجراجویی فراموش نشدنی آماده اید؟ در اینجا یک راهنمای کامل به تبریز با تمام اطلاعات ضروری که شما نیاز دارید آورده شده است.

1. بازار بزرگ تبریز: میراثی زنده از دوران راه ابریشم
یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان، یک سایت میراث جهانی یونسکو را کاوش کنید. وارد بازار تبریز شوید و طاق‌ها و گنبدهای طاق‌دار آجری آن که معماری اسلامی و شرقی را به نمایش می‌گذارد، مسحور شوید. در راهروهای به هم پیوسته غوطه ور شوید، جایی که فرش فروشی ها، مساجد و مدارس فضایی فریبنده ایجاد می کنند. شاهد برخاستن ققنوس مانند آن از خاکستر پس از زلزله ویرانگر در سال 1779 باشید که بر جذابیت و اهمیت آن افزوده است.

وارد قلب بازار شوید و جواهر پنهان را کشف کنید، مسجد 63 ستونی، یک شگفتی معماری و پناهگاهی برای فروشندگانی که به دنبال آرامش هستند. با دنبال کردن ردپای انقلاب مشروطه ایران در نزدیکی سفارت سابق روسیه، به تاریخچه ای که در بازار بزرگ نفوذ می کند، کاوش کنید. این مسیر تاریخی که به عنوان دالان خون شناخته می شود، داستان هایی از شجاعت و تغییر را آشکار می کند.

سفر خود را با نوشیدن چای بومی در تالار مظفریه کامل کنید. محیط و سنت هایی را که برای قرن ها در درون این دیوارها شکوفا شده است، در آغوش بگیرید. بازار بزرگ تبریز، ماجراجویی از شگفتی‌های معماری، گنجینه‌های فرهنگی و حسی عمیق از تاریخ ایران را به شما می‌دهد. این سفر را آغاز کنید و بگذارید زیبایی و جذابیت آن در هر لحظه شما را مجذوب خود کند.

2. کشف جادوی الگلی: دریاچه و تفرجگاه نمادین تبریز
پا به قلمرو شاه گلی، مقصدی دوست داشتنی برای مردم تبریز بگذارید. این واحه که اکنون به عنوان نماد شهر مورد احترام است، به عنوان یک دریاچه مصنوعی به سفارش حاکمان ترکمان، آق قویونلوس (1378-1501) آغاز شد. با گذشت زمان، دریاچه در زمان پادشاهان صفوی (1501-1736) گسترش یافت که از آب های آن برای پرورش باغ های شرقی شهر استفاده کردند.

در داخل دریاچه یک عمارت هشت ضلعی در دو طبقه قرار دارد. این جواهر معماری که از طریق مسیری در میان آب‌های آرام قابل دسترسی است، کاوشگران را به کشف شگفتی‌های پنهان آن دعوت می‌کند. این دریاچه با عمق دوازده متری، ماجراهای قایق سواری لذت بخشی را ارائه می دهد. با کشف جاذبه‌های متنوع و تجربه‌های غذاخوری در تفرجگاه، خود را در دنیایی از سرگرمی و لذت غرق کنید.

3. سفری شگفت انگیز را در مسجد آبی مرموز تبریز آغاز کنید
در تبریز فرصت بازدید از مسجد کبود را از دست ندهید. این مسجد که با نام‌های مسجد شاه جهان، مسجد کبود، گی ماچید یا مسجد مظفریه نیز شناخته می‌شود، نام خود را از کاشی‌های آبی لاجوردی زیبایی که دیوارهای آن را تزیین می‌کند، به دست آورده است. این مسجد خیره کننده تنها جزء باقی مانده از مجموعه مظفریه است که زمانی شامل صومعه، کتابخانه، صحن و مسجد بوده است.

مسجد آبی که در سال 1465 تحت حمایت جهانشاه ساخته شد، به خاطر شکوه و عظمت معماری خود مشهور بود. متأسفانه، زلزله ای در سال 1779 خسارت قابل توجهی به بار آورد و تنها بقایایی مانند ورودی و چند پایه به عنوان یادآور عظمت سابق آن باقی ماند. علیرغم وضعیت جزئی، مسجد آبی هنوز با جذابیت منحصر به فرد خود بازدیدکنندگان را مجذوب خود می کند.

4. از ارگ علیشاه دیدن کنید
این ارگ 700 ساله زمانی تنها بنای بلندی بود که حتی از دور به راحتی قابل مشاهده بود. این بنای باستانی تبریز در ابتدا به دستور حاکم منطقه، علیشاه، ساخته شد تا به عنوان مسجد و آخرین استراحتگاه او باشد. ساخت و ساز در سال 1318 آغاز شد اما بیست سال بعد به دنبال مرگ شاه متوقف شد. در سال‌های بعد، این بنای وسیع مورد استفاده‌های مختلفی قرار گرفت، از جمله به عنوان انبار مهمات نظامی و انبار غله در دوره قاجار. در نتیجه دیوار گلی بلندی در اطراف آن ایجاد شد و از این رو نام ارگ علیشاه یا ارگ علیشاه را به خود اختصاص داد. پس از متحمل شدن خسارات قابل توجه ناشی از زلزله و جنگ، دیوار سر به فلک کشیده امروز به عنوان تنها بخش باقی مانده از ارگ ایستاده است.

5. مسجد جامع تبریز
مسجد جامع یا مسجد جامع حدود هزار سال پیش در زمان سلجوقیان (1037-1194) ساخته شد. این بنای باشکوه نیز در زلزله آسیب جدی می دید. با روی کار آمدن سلسله قاجار، حاکم تبریز این مسجد تاریخی را مرمت و بازسازی کرد.

6. از شاعران مشهور در مقبره الشعرا دیدن کنید
مقبره الشعرا یا مقبره الشعرا قبرستان 800 ساله ای است که بیش از 400 شاعر، عارف و بزرگان نامی ایرانی در آن به خاک سپرده شده اند. به همین دلیل یکی از گورستان های تاریخی ایران در تبریز است.

7. در موزه آذربایجان شگفت زده شوید
موزه آذربایجان پس از موزه ملی ایران، دومین موزه باستان‌شناسی مهم ایران است. این موزه چشمگیر در سه طبقه و شامل اتاق های اداری مختلف، یک کتابخانه و سه سالن تئاتر در هر سطح است. در موزه آذربایجان، مجموعه وسیعی از آثار هنری با ارزش و اشیاء عتیقه، که در مجموع حدود 12000 قطعه را نشان می دهد، به دقت نگهداری می شود. در میان آثار قابل توجه، بازدیدکنندگان می توانند سفال های هفت هزار ساله تپه اسماعیل آباد، بقایای تمدن قرن چهارم پیش از میلاد و اشیای گلی کشف شده در نیشابور با نقوش اسلیمی و خط کوفی بر روی لعاب سفید را تحسین کنند.

8. موزه تاریخ طبیعی تبریز
در موزه تاریخ طبیعی تبریز به بررسی تاریخ طبیعی منطقه بپردازید. طیف متنوعی از نمایشگاه‌ها را کشف کنید که نمونه‌های زمین‌شناسی، فسیل‌ها، و گیاهان و جانوران بومی را به نمایش می‌گذارند.

9. در مسیر عابر پیاده تربیت پیاده روی کنید
خیابان تربیت که در قلب تاریخی شهر قرار دارد، در زمان پهلوی اول ساخته شده است. این خیابان سنگفرش عابر پیاده می تواند پیوند فرهنگ و معماری در تبریز را به شما نشان دهد. می توانید ساختمان های تاریخی، مجسمه های زیبا و بسیاری از فروشگاه ها و مراکز خرید را پیدا کنید. مسیر عابر پیاده تربیت مقصدی عالی برای لذت بردن از فرهنگ پویا و فضای فریبنده شهر است.

10. محله تاریخی و خانه های قدیمی
شهر تبریز دارای ملیله‌ای غنی از خانه‌ها و عمارت‌های تاریخی است که به‌عنوان شاهدی جاودانه بر گذشته باشکوه آن ایستاده‌اند. هر خانه و عمارت تاریخی عناصر منحصر به فردی از طراحی، صنایع دستی و اهمیت تاریخی را به نمایش می گذارد. از عمارت‌های زیبای دوران قاجار با گچ‌کاری‌های نفیس و نقاشی‌های دیواری پیچیده گرفته تا خانه‌های دلربای دوران صفویه که با کاشی کاری‌های زیبا و حیاط‌های استادانه مزین شده‌اند، خانه‌های تاریخی تبریز بازدیدکنندگان را به دنیایی از عظمت و عظمت می‌رسانند. در اینجا لیستی از پیشنهاداتی است که می توانید هنگام حضور در شهر تبریز از آنها بازدید کنید.

عمارت بهنام
عمارت بهنام یک جاذبه گردشگری جذاب است که تاریخ غنی و زیبایی های معماری شهر را به نمایش می گذارد. این عمارت باشکوه که در دوره قاجار ساخته شده، دارای طرح‌های پیچیده، حیاط‌های زیبا و شیشه‌های رنگی چشمگیر است. عمارت بهنام بینش شگفت انگیزی از دستاوردهای هنری و معماری زمان خود ارائه می دهد. چه تمایلی به تاریخ و معماری ایرانی داشته باشید یا صرفاً آرزوی یک تجربه فرهنگی منحصر به فرد را داشته باشید، بازدید از عمارت بهنام برای کاوش در تبریز ضروری است.

خانه مشروطه تبریز
از خانه مشروطه دیدن کنید، یک مکان تاریخی که در آن فعالیت های انقلابی در دوران انقلاب مشروطه ایران صورت گرفت. اکنون به عنوان یک موزه عمل می کند و بینش هایی را در مورد تاریخ سیاسی کشور ارائه می دهد.

موزه قاجار
وارد موزه قاجار شوید که در عمارت زیبای بازسازی شده دوره قاجار قرار دارد. مجموعه‌ای از مصنوعات، آثار هنری و نمایشگاه‌هایی را کشف کنید که نگاهی اجمالی به سبک زندگی مجلل سلسله قاجار ارائه می‌دهند.

تبریز خانه‌های تاریخی و قدیمی‌تری دارد که برخی از آن‌ها خانه نیکده، خانه شهریار، موزه علی موسیو، خانه شربر اوغلی، عمارت امیرنظام گروسی و خانه پروین اعتصامی هستند.

تبریز شهر جهانی قالی بافی
تبریز که به خاطر تاریخ غنی و صنعت بی نظیرش شهرت دارد، گواهی بر هنر و مهارت بافندگانش است. در سال 2015، این شهر پرافتخار زمانی که از سوی شورای جهانی صنایع دستی (WCC) به عنوان “شهر جهانی فرش بافی” معرفی شد، تحسین برانگیز را دریافت کرد. بازدید از تبریز فرصتی برای تجربه مستقیم میراث هنری و فرهنگی است که آن را به مرکز نمادین قالی بافی ایرانی تبدیل کرده است. سفری جذاب را از طریق کارگاه‌های رنگرزی آغاز کنید که در آن نخ‌های پر جنب و جوش زنده می‌شوند و قرار است در فرش‌های نفیس بافته شوند. در بازارهای شلوغ تبریز غوطه ور شوید، جایی که به نظر می رسد زمان در آن ایستاده است و از شاهکارهای هیبت انگیزی که با افتخار به نمایش گذاشته شده اند شگفت زده شوید.

یک سفر غذای فراموش نشدنی در تبریز
صحنه آشپزی تبریز برای علاقه مندان به غذا یک لذت واقعی است. این شهر که به خاطر طعم‌های غنی و متنوعش شناخته شده است، سفری خوش‌مزه را ارائه می‌دهد که مانند هیچ‌یک از آن‌ها وجود ندارد. برای آشنایی با غذاها و دسرهای ضروری تبریزی، زیر را بخوانید.

گنجینه های آشپزی آشپزی آذری معمای وسوسه انگیزی است که دل ایرانیان دور و نزدیک را تسخیر می کند. تبریز که به عنوان پایتخت کوفته ایران شناخته می شود، تجربه ای بی نظیر را برای دوستداران غذا به ارمغان می آورد. در طعم های اصیل کوفته که یک غذای خاص در تبریز است لذت ببرید و لذت بردن از دسرهای بهشتی باقلوا و کنفه را فراموش نکنید. در طول اقامت خود در تبریز، با امتحان کباب الهی مخصوص این شهر، کبابی ارجمند تاوا کبابی را غرق در لذت های آشپزی کنید. و در حین گشت و گذار در خیابان های پر جنب و جوش، مطمئن شوید که از غذاهای خیابانی مورد علاقه همیشه تبریز، یر آلما یومورتا، ساندویچ خوشمزه سیب زمینی و تخم مرغ لذت ببرید. تبریز همچنین به خاطر شیرینی های لذیذش از جمله شیرینی معروف «گز» و «نوقا» شهرت دارد.

برترین جاذبه های نزدیک شهر تبریز
برخی نقاط از جاذبه های گردشگری در نزدیکی تبریز قرار دارند که می توانید برای یک سفر یک روزه به آنجا بروید.

روستای کندوان
روستای کندوان در 60 کیلومتری جنوب غربی تبریز، در نزدیکی شهر اسکو، تدبیر اهالی آن را به نمایش می گذارد. خانه‌های کندویی منحصربه‌فرد آن که در صخره‌های آتشفشانی حک شده، منظره‌ای فریبنده ایجاد می‌کند. در خیابان های باریک این میراث ملی ایران بگردید، جذابیت بی انتها روستا را تجربه کنید و سنت های محلی را کشف کنید. این مقصد مسحورکننده نگاهی اجمالی به همزیستی هماهنگ طبیعت و خلاقیت انسان دارد.

صومعه سنت استفانوس
آذربایجان و تبریز محل زندگی یک جامعه ایرانی-ارمنی پر رونق است که به تنوع فرهنگی منطقه کمک می کند. یکی از کلیساهای مشهور ارمنی که با افتخار در کرانه جنوبی رود ارس در جلفا ایستاده است، جلب توجه می کند. صومعه سنت استپانوس، که به طور گسترده به کلیسای سنت استپانوس معروف است، پس از کلیسای جامع سنت تادئوس از نظر اهمیت، جایگاه برجسته‌ای در میراث ارامنه ایران دارد. این عجایب معماری که به‌خاطر رنگ قرمز متمایل به فریبنده ساختارش به «قزل ونک» یا صومعه سرخ احترام می‌گذارد، قدمت آن به قرن 10 یا 12 باز می‌گردد. علیرغم تحمل بلایای طبیعی طی سالیان متمادی، این میراث ملی گرامی در دوره پرافتخار صفویه با دقت مورد مرمت قرار گرفت و عظمت خود را برای نسل های بعد حفظ کرد.

رشته کوه عینالی
تفرجگاه عینالی یکی از بلندترین قله‌هایی است که می‌توانید با استفاده از تله‌کابین و بالا رفتن از آن غروب خورشید را در کل تبریز ببینید. همچنین دریاچه ای مصنوعی به نام «داق گلی» وجود دارد که بر زیبایی کوه های سرخ می افزاید. همچنین این مکان زیارتی است که دو تن از فرزندان امام علی، مهمترین شخصیت شیعه، در آن دفن شده اند.

کوه های رنگین کمان آلاداق لار
در حین حرکت از زنجان به تبریز، پدیده ای طبیعی در نزدیکی شهر بستان آباد در انتظار رهگذران است و رهگذران را مجذوب خود می کند تا برای بررسی دقیق تر مکث کنند. رشته کوه آلاداق لار منظره ای از ماسه سنگ های لایه ای را در مجموعه ای از رنگ های قرمز، نارنجی، سبز و زرد به نمایش می گذارد. این نوارهای متمایز خاک شاهد میلیون‌ها سال فشردگی و اکسیداسیون مواد معدنی است که نتیجه آن این نمایش است. در درون این کوه ها روستایی قرار دارد که با خانه های رنگارنگ مزین شده است که زیبایی این مکان را بیشتر کرده است. گاهی اوقات، آب روان رنگ های کوه ها را منعکس می کند و صحنه ای را ایجاد می کند که تأثیری را بر همه شاهدان بر جای می گذارد. آماده شوید تا مجذوب تصاویری شوید که در مقابل چشمان شما آشکار می شود و تجربه ای واقعا فراموش نشدنی را ارائه می دهد.

کوه عینالی
پیاده روی خوش منظره یا رانندگی به سمت کوه عینالی، واقع در حومه تبریز، انجام دهید. از مناظر پانورامای خیره کننده شهر و مناظر اطراف آن از قله کوه لذت ببرید.

پیست اسکی سهند
کوه سهند یکی از کوه های آتشفشانی خفته ایران با ارتفاع 3707 متر است. از آنجایی که دامنه های سهند در ماه های سرد سال پوشیده از برف است، بزرگترین پیست اسکی شمال غرب ایران بهترین انتخاب برای یک سفر زمستانی است. در اینجا می‌توانید از کابین‌های کابل و آسانسور استفاده کنید، در مدارس اسکی درس بگیرید یا چند روز در هتل‌ها بمانید. در فصول گرم سال می توانید از مناظر طبیعی خیره کننده دره های سرسبز و رودخانه های پرآب منطقه دیدن کنید.

قلعه بابک نماد مقاومت و شجاعت
قلعه بابک در استان آذربایجان غربی، دژی باستانی و باستانی است که بر فراز قله ای ناهموار قرار گرفته است. غرق در تاریخ و احاطه شده توسط زیبایی های طبیعی خیره کننده، قلعه بابک به عنوان شاهدی بر میراث غنی منطقه است. این قلعه که در قرن نهم توسط قهرمان محلی ایرانی بابک خرمدین ساخته شد، به عنوان یک دژ در طول مقاومت وی در برابر خلافت عباسی عمل کرد. بابک خرمدین، شورشی شجاعانه علیه حکومت ظالمانه خلفا را رهبری کرد و برای حقوق و آزادی مردم پارس مبارزه کرد. امروزه، بازدیدکنندگان می توانند خرابه های این قلعه مهیب را کشف کنند، از پله های سنگی آن بالا رفته و از اتاق های باستانی آن عبور کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 7 = 2