5 راه آسان برای جلوگیری از آتش سوزی در خانه

5 راه آسان برای جلوگیری از آتش سوزی در خانه

هنگامی که به حفظ امنیت خانه فکر می کنیم، معمولاً به قفل نگه داشتن پنجره ها و درها به درستی یا نصب یک سیستم امنیتی فکر می کنیم. اما خطر بزرگ دیگری وجود دارد که بسیاری از آنها به اندازه کافی به آن توجه نمی کنند – آتش سوزی. هر ساله اکثر مرگ و میرهای آتش سوزی در آمریکای شمالی دقیقاً در خانه اتفاق می افتد و سریعتر از آنچه تصور می کنید می سوزند. مثل فیلم ها نیست هنگامی که آتش زده می شود، ممکن است دو تا سه دقیقه فرصت داشته باشید تا از زمانی که زنگ هشدار دود به صدا در می آید، با خیال راحت خارج شوید. ما به افتخار هفته پیشگیری از آتش‌سوزی که از 7 تا 13 اکتبر شروع می‌شود، با NFPA همکاری می‌کنیم تا نکاتی را در مورد کارهایی که می‌توانید در خانه انجام دهید تا از آتش‌سوزی و ویرانی‌های ناشی از آن جلوگیری کنید، به شما ارائه دهیم.

هرگز بی احتیاط آشپزی نکنید

آتش پخت و پز اولین علت آتش سوزی و صدمات در خانه است و بیشتر آتش آشپزی شامل اجاق گاز آشپزخانه می شود.

و اگر مثل من به راحتی حواس‌تان پرت می‌شود، در اینجا یک زنگ هشدار کوچک وجود دارد: آشپزی بدون مراقبت علت اصلی آتش‌سوزی در آشپزخانه است. باید اعتراف کنم که مقصر این یکی هستم. آیا این آشنا به نظر می رسد؟ شما در حال پختن چیزی برای شام هستید و سپس از آشپزخانه بیرون می روید تا کاری را انجام دهید که احتمالاً چندان مهم نیست. چیزی که قرار بود چند ثانیه طول بکشد به چند دقیقه تبدیل می‌شود و بعد به آشپزخانه برمی‌گردید و متوجه می‌شوید که چیزی که در حال پختن است جوشیده یا سوخته است. خوشبختانه هیچ آتش سوزی وجود ندارد. این بار! برای ایمن نگه داشتن آن، همیشه هنگام سرخ کردن، جوشاندن، کباب کردن یا کباب کردن در آشپزخانه بمانید. اگر مجبورید آشپزخانه را ترک کنید، برای ایمن نگه داشتن آن فقط اجاق گاز را خاموش کنید. و اگر در حال جوشیدن، پختن یا تفت دادن غذا هستید، حتماً آن را به طور منظم بررسی کنید. در حالی که در حال پختن غذا هستید، هرگز خانه خود را ترک نکنید و از تایمر برای یادآوری دوستانه استفاده کنید.

نکته پیشگیری از آتش سوزی: اگر در حین آشپزی باید آشپزخانه را ترک کنید، یک ظروف آشپزخانه همراه خود ببرید تا به شما یادآوری کند که چیزی روی اجاق گاز دارید و باید سریع برگردید.

 

فضای آشپزی خود را تمیز و منظم نگه دارید

گاهی اوقات وقتی حواسمان نیست، چیزهایی در فضای آشپزی ما به راحتی آتش می گیرند. وسایلی مانند دستکش اجاق گاز، ظروف چوبی، بسته بندی مواد غذایی، دستمال کاغذی یا دستمال باید در فاصله ایمن از اجاق گاز نگهداری شوند. من متوجه می شوم که وقتی به روشی منظم تر آشپزی می کنم و در حین حرکت تمیز می کنم، کمتر اجازه می دهم این نوع چیزها به اجاق گاز من نزدیک شوند.

در صورتی که آتش پخت و پز دارید مراقب باشید

گاهی اوقات حتی زمانی که فکر می کنیم در امنیت هستیم، ممکن است اتفاقاتی بیفتد. بنابراین، برای کمی احتیاط بیشتر در حین آشپزی، دری را در نزدیکی خود نگه دارید که به درستی روی قابلمه یا ماهیتابه ای که استفاده می کنید قرار بگیرد. اگر آتش کوچکی شروع شد، از درب آن برای خاموش کردن شعله استفاده کنید و سپس مشعل را خاموش کنید. تابه را تا زمانی که متوجه شوید آتش فروکش کرده و تابه یا قابلمه کاملاً خنک شود، درب ظرف را ببندید.

اگر به جای آن آتش در اجاق وجود دارد، به سرعت حرارت را خاموش کنید و در را بسته نگه دارید. اگر هر زمانی احساس کردید که آتش برای شما بسیار زیاد است، از خانه خارج شوید، در را پشت سر خود ببندید تا آتش را مهار کنید و با شماره 9-1-1 یا آتش نشانی محلی خود از خارج از خانه تماس بگیرید. برنگردید و اجازه ندهید حرفه ای ها آن را مدیریت کنند.

همیشه مراقب شمع ها باشید

بیایید با آن روبرو شویم: هیچ چیز مانند نور شمع حال و هوا را تنظیم نمی کند. آنها چنین فضای آرامش بخشی و ذن ایجاد می کنند و می توانند بوی بسیار خوبی داشته باشند. اما به همان اندازه که زیبا هستند، شمع ها می توانند عامل اصلی آتش سوزی در خانه و حتی ترسناک تر، مرگ و میر ناشی از آتش سوزی در خانه باشند.

طبق NFPA، از سال 2011 تا 2015، ادارات آتش نشانی ایالات متحده به طور متوسط ​​به 8690 آتش سوزی سازه خانه که توسط شمع شروع شده بودند پاسخ دادند. بیش از یک سوم (37٪) آتش شمع های خانگی در اتاق خواب و از هر پنج شمع سه مورد زمانی شروع می شود که آنها خیلی نزدیک به اجسام قابل اشتعال مانند مبلمان، تشک، تختخواب، پرده یا تزئینات قرار می گیرند. در 16 درصد از آن آتش سوزی ها، شمع ها بدون مراقبت یا رها شده بودند. و احتمالاً جای تعجب نیست اما کریسمس، روز سال نو و شب سال نو بیشترین تعداد حوادث آتش‌سوزی شمع را نسبت به روزهای دیگر سال دارند.

  • اگر شما هم مثل من عاشق شمع هستید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا با خیال راحت از آنها لذت ببرید.
  • هرگز شمع ها را بدون مراقبت رها نکنید و زمانی که تصمیم به ترک اتاق یا رفتن به رختخواب دارید، همه آنها را خاموش کنید.
  • از استفاده از شمع در اتاق خواب و جاهایی که ممکن است افراد به خواب بروند خودداری کنید.
  • شمع ها را حداقل 1 فوت (30 سانتی متر) از هر چیزی که می تواند بسوزد، از جمله تزئینات یا فضای سبز دور نگه دارید.
  • همیشه جا شمعی ها را روی یک سطح محکم و نامرتب قرار دهید و از جا شمعی هایی استفاده کنید که به راحتی واژگون نشوند.
  • شمع ها را با دقت روشن کنید، موها، آستین ها و لباس های گشاد را از شعله دور نگه دارید
  • فتیله‌های بلند شمع را تا حدود ¼ اینچ کوتاه کنید تا شعله‌ها قابل کنترل باشند. و حتما شعله را قبل از اینکه خیلی به نگهدارنده یا ظرف نزدیک شود خاموش کنید. می توانید از درب نگهدارنده شمع برای خفه کردن شعله به آرامی به جای خاموش کردن شعله استفاده کنید.
  • چراغ قوه و روشنایی با باتری را آماده استفاده در هنگام قطع برق داشته باشید. هرگز از شمع استفاده نکنید.

مطمئن شوید که هشدارهای دود شما فعال هستند

آخرین باری که آلارم دود خود را آزمایش کردید چه زمانی بود؟ نمی توانی به یاد بیاوری؟ شاید زمانش رسیده باشد آلارم های دود در خانه شما باید هر ماه از گرد و غبار تمیز و آزمایش شوند. اگر آنها به درستی کار نمی کنند، فورا باتری ها را عوض کنید یا در صورت نیاز دستگاه را تعویض کنید. خانه شما باید در هر طبقه از جمله داخل اتاق خواب ها و راهروها هشدار دهنده دود نصب شده باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

88 − 78 =