بررسی جدیدترین فناوری‌های سیسکو در سال 2024

دنیای فناوری همیشه در حال پیشرفت است و سیسکو پیشتاز بسیاری از این پیشرفت‌ها است. همه محصولات سیسکو، از سوئیچ سیسکو گرفته تا راه‌حل‌های مبتنی بر ابر این شرکت، همگی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها بهره می‌برند.

اگر قصد خرید سیسکو را دارید، در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به برخی از فناوری‌های این شرکت خواهیم داشت. درصورتی‌که به محصولات این شرکت علاقه‌مند هستید یا قصد خرید آن‌ها را دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا از جدیدترین فناوری‌های سیسکو آگاه شوید.

 

کسب اطلاعات بیشتر: بهترین و جدیدترین تلویزیونها مقایسه ۱۰ تای برتر

درباره سیسکو و حوزه فعالیت آن

«سیسکو سیستمز» (Cisco Systems) که معمولاً به‌عنوان سیسکو (Cisco) شناخته می‌شود، یک شرکت فناوری جهانی است که دفتر مرکزی آن در سن‌خوزه، کالیفرنیا قرار دارد. سیسکو در سال 1984 تاسیس شد و خود را به‌عنوان یک بازیگر پیشرو در صنعت شبکه و ارتباطات تثبیت کرد.

این شرکت در طراحی، ساخت و فروش سخت‌افزار شبکه، تجهیزات مخابراتی و سایر محصولات و خدمات با تکنولوژی بالا تخصص دارد.

سبد محصولات گسترده سیسکو شامل روترها، سوئیچ‌ها، دستگاه‌های امنیتی، ابزارهای همکاری و راه‌حل‌های مبتنی بر ابر است. سیسکو به‌عنوان پیشگام در توسعه فناوری‌های شبکه مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP)، نقش مهمی در برقراری ارتباط دستگاه‌ها و شبکه‌ها در سرتاسر جهان ایفا می‌کند و به‌طور قابل‌توجهی به تکامل اینترنت و زیرساخت‌های مخابراتی مدرن کمک می‌کند.

بیایید با فناوری‌های سیسکو بیشتر آشنا شویم.

 Mobility5G

5G نسل پنجم فناوری سلولی است این فناوری با افزایش سرعت، کاهش تأخیر و انعطاف‌پذیری بیشتر خدمات بی‌سیم همراه است. این فناوری از فناوری‌های سیسکو دارای حداکثر سرعت تئوری 20 گیگابیت بر ثانیه است، در حالی که حداکثر سرعت 4G تنها 1 گیگابیت در ثانیه است.

ظهور فناوری 5G نه تنها عملکرد و سرعت شبکه را بهبود می‌بخشد، بلکه تجربیات جدیدی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

در بخش مراقبت‌های بهداشتی، ترکیبی از فناوری 5G و اتصال Wi-Fi به داده‌های بلادرنگ را در مورد شاخص‌های حیاتی سلامت مانند ضربان قلب و فشار خون ارائه می‌دهد. به‌طور مشابه، در صنعت خودروسازی، ادغام 5G با الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین، بینش‌هایی را در مورد شرایط ترافیک، تصادفات و موارد دیگر ارائه می‌دهد. وسایل نقلیه این قابلیت را خواهند داشت که اطلاعات را با سایر وسایل نقلیه و نهادهای موجود در جاده از جمله چراغ‌های راهنمایی به اشتراک بگذارند.

سیسکو، نقش مهمی در ایجاد و پیشرفت این شبکه داشته و نرم‌افزار Cisco ONE این شرکت، برای به‌کارگیری فناوری 5G مناسب است.

فناوری 5G

Cable Access

Cable Access سیسکو، مجموعه‌ای از راه‌حل‌های پیشرفته را در بر می‌گیرد که برای توانمندسازی اپراتورهای کابلی در ارائه خدمات اینترنت و چند‌رسانه‌ای با کارایی بالا از طریق شبکه‌های کابلی طراحی شده‌اند. این فناوری از فناوری‌های سیسکو در هسته خود شامل سیستم پیشرفته Cable Modem Termination System (CMTS) می‌باشد؛ عنصری محوری که ترافیک داده بین سر کابل و مودم‌های کابلی کاربر را مدیریت می‌کند.

این فناوری به استانداردهای صنعتی مانند DOCSIS پایبند است و یکپارچگی با سیستم‌های تلویزیون کابلی موجود را تضمین می‌کند.

مجموعه دسترسی کابلی سیسکو شامل راه‌حل‌های Remote PHY، بهینه‌سازی کارایی شبکه، و پلت‌فرم‌های دسترسی کابلی همگرا (CCAP) است که خدمات داده و ویدیو را در یک پلتفرم یکپارچه تجمیع می‌کند.

Converged SDN transport

Converged SDN transport Cisco یک راه‌حل متحول‌کننده است که معماری شبکه را به‌سمت چابکی و کارایی بیشتر حرکت می‌دهد. فناوری‌های سیسکو در این زمینه نیز پیشگام هستند.

این پلتفرم نوآورانه امکان مدیریت پویا عملکرد شبکه را از طریق نرم افزار فراهم می‌کند و اتکا به رویکردهای سنتی سخت‌افزار محور را کاهش می‌دهد. Converged SDN transport زیرساخت شبکه را با فعال‌کردن شبکه‌های چابک‌تر و قابل برنامه‌ریزی، ساده‌تر کرده و از پیشرفت در مجازی‌سازی، فناوری‌های مبتنی بر ابر و اتوماسیون برای افزایش انعطاف‌پذیری و پاسخ‌گویی در مدیریت زیرساخت‌های حمل‌ونقل استفاده می‌کند. این پلتفرم، برای ایجاد یک محیط شبکه سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر، تسهیل انتقال داده‌های کارآمد، بهینه‌سازی استفاده از منابع، و اطمینان از سطح بالاتر پاسخ‌گویی به تقاضاهای شبکه در حال تحول طراحی شده است.

اتوماسیون شبکه (Network automation)

اتوماسیون شبکه شامل اتوماسیون وظایف مربوط به پیکربندی، مدیریت، آزمایش، استقرار و راه‌اندازی دستگاه‌های فیزیکی و مجازی در یک شبکه است.

با خودکارکردن فرآیندهای معمول و تکراری، در دسترس بودن خدمات شبکه افزایش می‌یابد. اتوماسیون شبکه برای انواع مختلف شبکه‌ها قابل اجرا است و می‌توان آن را در مراکز داده، محیط‌های ارائه‌دهنده خدمات و شرکت‌ها با استفاده از راه‌حل‌های مبتنی بر سخت‌افزار و نرم‌افزار پیاده‌سازی کرد.

هدف افزایش کارایی، به حداقل رساندن خطاهای انسانی و کاهش هزینه‌های عملیاتی از طریق فرآیندهای خودکار است.

فناوری‌های سیسکو، نقشی محوری در پیشبرد اتوماسیون شبکه ایفا می‌کنند. این شرکت از طریق پلتفرم‌هایی مانند Cisco DNA (معماری شبکه دیجیتال) و فناوری‌هایی مانند Cisco NSO (سازمان‌دهنده خدمات شبکه)، اتوماسیون وظایف مربوط به پیکربندی، مدیریت و بهینه‌سازی زیرساخت شبکه را امکان‌پذیر می‌کند.

شبکه نوری (Optical networking)

شبکه نوری یک سیستم ارتباطی مجهز به فناوری فیبر نوری است. فناوری فیبر نوری از کابل‌های فیبر نوری و نور به‌عنوان مکانیزم اصلی برای تبدیل و انتقال داده‌ها و ارتباطات صوتی از طریق شبکه استفاده می‌کند.

وقتی داده‌ها در یک شبکه حرکت می‌کنند، سیگنال‌های داده چندین بار از نور به سیگنال الکترونیک یا برعکس تبدیل می‌شوند.

در حوزه شبکه‌های نوری، سیسکو و فناوری‌های سیسکو نقش برجسته‌ای را به‌عنوان ارائه‌دهنده فناوری‌های پیشرفته بر عهده دارد. سیسکو از طریق نوآوری در تجهیزات شبکه‌های نوری، مانند سیستم‌های مالتی پلکسی با تقسیم طول موج متراکم (DWDM) و گیرنده‌های نوری، انتقال کارآمد داده‌ها را در فواصل طولانی تسهیل می‌کند.

تعهد این شرکت به پیشرفت در فناوری فیبر نوری و فناوری‌های شبکه‌های نوری به ایجاد شبکه‌های قوی، مقیاس‌پذیر و قابل اعتماد کمک می‌کند.

 

شبکه فیبر نوری

فرستنده و گیرنده نوری (optical transceiver)

optical transceiver یک دستگاه کوچک، اما قدرتمند است که داده‌ها را ارسال کرده و دریافت می‌کند. از دو بخش اصلی تشکیل شده است: فرستنده و گیرنده. این قطعه حیاتی از فناوری فیبر نوری برای تبدیل سیگنال‌های الکتریکی به سیگنال‌های نور و بالعکس استفاده می‌کند.

سیسکو نقش مهمی در زمینه optical transceiver ایفا می کند. اپتیک و فرستنده و گیرنده سیسکو اجزای جدایی‌ناپذیر در انتقال داده‌ها از طریق سیستم های شبکه هستند. این شرکت از طریق فناوری‌های سیسکو مانند اپتیک منسجم و فرستنده و گیرنده‌های پرسرعت، ظرفیت و قابلیت اطمینان انتقال داده‌ها را در ارتباطات کوتاه و بلند افزایش می‌دهد.

Service orchestration

Service orchestration یا ارکستراسیون خدمات فرآیند طراحی، ایجاد، ارائه و نظارت بر ارائه خدمات به روشی خودکار است.

علاوه‌بر 5G و قرارگرفتن در معرض خدمات، هماهنگ‌سازی خدمات و ایجاد نوآوری یک عامل کلیدی برای مدل‌های عملیاتی مبتنی بر پلتفرم است. راه‌حل‌های ارکستراسیون خدمات باید قابلیت عملکرد مؤثر در محیط‌های ترکیبی و پیچیده را داشته باشند.

ارکستراسیون سرویس نقش مهمی در ساده‌سازی عملیات، بهبود چابکی و افزایش تجربه کلی کاربر با خودکار‌کردن‌ وظایفی مانند تهیه، پیکربندی و نظارت دارد.

5G نشان می‌دهد که چگونه چابکی حیاتی برای CSPها می‌شود تا بتوانند با استفاده از قابلیت‌های شبکه به‌روشی ساده نوآوری کنند، تا در اکوسیستم شریک فعال‌تر و بازتر باشند.

Cisco Crosswork Network Services Orchestrator (NSO) از فناوری‌های سیسکو در این زمینه است.

Telco cloud

اصطلاح Telco cloud به یک زیرساخت رایانش ابری اشاره دارد که به‌طور خاص برای پاسخ‌گویی به نیازها و الزامات ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی (تلکو) طراحی شده است. این زیرساخت شامل مجازی‌سازی توابع و خدمات شبکه است که امکان ارائه روش‌های ارتباطی مقیاس‌پذیر و انعطاف‌پذیر را فراهم می.کند.

Telco cloud از فناوری‌های ابری برای افزایش کارایی شبکه‌های مخابراتی استفاده می‌کند. این رویکرد به اپراتورهای مخابراتی اجازه می‌دهد تا خدمات شبکه را به‌طور موثرتری استقرار، مقیاس و مدیریت کنند که خود منجر به‌افزایش چابکی، کاهش هزینه‌ها و توانایی ارائه خدمات نوآورانه و با کیفیت بالا به کاربران نهایی می شود.

سیسکو نقش مهمی در تکامل Telco cloud ایفا می‌کند. سیسکو از طریق ارائه‌های خود مانند Cisco Cloud Services Stack for Mobility، مجازی‌سازی توابع شبکه را امکان‌پذیر کرده و به شرکت‌های مخابراتی اجازه می‌دهد به زیرساخت‌های مبتنی بر ابر انتقال یابند.

Telco Cloud سیسکو، به عنوان یکی از فناوری‌های سیسکو، استقرار سرویس‌های مقیاس‌پذیر و انعطاف‌پذیر را تسهیل می‌کند، از تخصیص پویا منابع پشتیبانی کرده و مدیریت کارآمد شبکه‌های مخابراتی را تضمین می‌کند.

Intent-Based Networking (IBN)

IBN یک شبکه دستی و سخت‌افزار محور را به یک شبکه کنترل‌کننده تبدیل می‌کند که اهداف تجاری را به تصویر می‌کشد و آن را به خط‌مشی‌هایی تبدیل می‌کند که می‌توانند خودکار شوند و به‌طور مداوم در سراسر شبکه اعمال شوند.

سیسکو راه‌های IBN مختلفی ارائه می‌دهد که می‌توانند در این زمینه کمک کنند.

سخن آخر

فناوری‌های سیسکو مرتبا در حال تکامل است. این فناوری‌ها نقش مهمی در تولید محصولات پیشرفته و کاربردی این شرکت دارند. ما در این مقاله فناوری‌های سیسکو را معرفی کردیم. اگرچه این فناوری‌ها همگی به وسیله سیسکو ایجاد نشده‌اند، اما این شرکت نقش مهمی در شکل‌گیری و توسعه بسیاری از آن‌ها داشته و یا راه‌حل‌های مناسبی را بر هر یک طراحی کرده و ارائه داده است.

از اینکه تا پایان این مقاله با عنوان فناوری‌های سیسکو همراه ما بودید، متشکریم.

با ما در ارتباط باشید
تهران، خیابان کریم‌خان، خیابان خردمند جنوبی، کوچه یگانه، پلاک 13، واحد 2
تلفن تماس
021-43491
021-43000403
09334030033

برچسب ها : سوئیچ سیسکو

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 69 = 76