غدد پاراتیروئید شگفت انگیز

غدد پاراتیروئید شگفت انگیز

احتمالاً می دانید که غده تیروئید دارید. شاید شما یا کسی که می شناسید آزمایش تیروئید یا اختلال تیروئیدی مانند کم کاری تیروئید داشته باشید.

اما آیا می دانستید که غده پاراتیروئید هم دارید؟ این درست است – در واقع، اکثر مردم چهار مورد از آنها را دارند، حتی اگر یکی کافی باشد.

کسب اطلاعات بیشتر: دندان هایم را کامپوزیت کنم یا ارتودنسی؟

غدد پاراتیروئید کجا هستند؟

از نام، ممکن است فرض کنید که نقش غدد پاراتیروئید مربوط به غده تیروئید است. خوب، شما اشتباه می کنید. این نام صرفاً از محل آنها می آید: آنها دقیقاً پشت غده تیروئید می نشینند: دو نفر در سمت راست و دو نفر در سمت چپ.

غدد پاراتیروئید کوچک هستند (به اندازه نخود) و وزن هر کدام کمتر از یک هزارم اونس است. اگرچه داشتن چهار غده پاراتیروئید طبیعی است، اما حدود 13 درصد از افراد کمتر و 5 درصد بیشتر دارند. و برخی از افراد غدد پاراتیروئید در نقاط دیگر مانند کنار مری یا در قفسه سینه دارند. این تنوع به ندرت مهم است، مگر اینکه جراحی برای برداشتن یک یا چند مورد از آنها ضروری باشد.

غدد پاراتیروئید چه کار می کنند؟

به اندازه کافی منطقی، غدد پاراتیروئید هورمون پاراتیروئید (PTH) را می سازند. و PTH چه کاری انجام می دهد؟ دارای چندین عملکرد از جمله:

  • تنظیم کلسیم: کلسیم یک ماده معدنی است که نقش های اساسی بسیاری در سراسر بدن دارد، مانند حفظ استحکام استخوان ها، اجازه می دهد تا اعصاب و ماهیچه ها به طور طبیعی عمل کنند و اطمینان حاصل شود که خون آن طور که باید لخته می شود. سطوح بالاتر PTH از طریق اعمال بر کلیه ها و استخوان ها منجر به سطوح بالاتر کلسیم در خون می شود.
  • تنظیم فسفر: در میان نقش های دیگر، این ماده معدنی جزء کلیدی DNA، استخوان ها و دندان ها است. فسفر آنزیم های ضروری را در سراسر بدن فعال می کند، از جمله آنزیم های لازم برای تولید مثل و بقای سلول. همچنین به عملکرد اعصاب و عضلات کمک می کند.
  • تنظیم ویتامین D: این ویتامین در واقع هورمونی است که به حفظ سطح طبیعی کلسیم در سراسر بدن کمک می کند، با کنترل میزان جذب غذا در مجرای روده و میزان دفع آن توسط کلیه ها در ادرار. PTH را به خاطر دارید؟ خوب، PTH تولید آنزیمی را تنظیم می کند که ویتامین D غیر فعال را به شکل فعال تبدیل می کند که به روده شما کمک می کند کلسیم را جذب کند و از دست دادن کلسیم در ادرار را کاهش دهد.

PTH آزاد شده توسط غدد پاراتیروئید به حفظ تعادل هر یک از این مواد مغذی کمک می کند. به عنوان مثال، اگر سطح کلسیم خون شما کاهش یابد، غدد پاراتیروئید PTH بیشتری تولید می کنند. مقادیر بالاتر PTH استخوان ها را وادار می کند تا کلسیم ذخیره شده را در جریان خون آزاد کنند و همچنین به کلیه ها سیگنال می دهد که مقدار کلسیم از دست رفته از طریق ادرار را کاهش دهند.

اگر سطح کلسیم خون شما افزایش یابد چه؟ سپس غدد پاراتیروئید PTH کمتری تولید می کنند که به اصلاح سطح کلسیم خون کمک می کند.

کدام بیماری ها غدد پاراتیروئید را درگیر می کنند؟

رایج ترین آنها عبارتند از:

  • هیپرپاراتیروئیدیسم: این وضعیتی است که در آن غدد پاراتیروئید بیش از مقدار طبیعی PTH تولید می کنند. این می تواند به دلیل وجود یک تومور خوش خیم یا سرطانی در یک غده منفرد یا به دلیل فعال شدن بیش از حد غدد متعدد باشد. یا ممکن است به دلیل محرک دیگری باشد، مانند سطح پایین کلسیم در خون، سطح ناکافی ویتامین D یا نارسایی کلیه. هنگامی که PTH بیش از حد وجود داشته باشد، سطح کلسیم خون می تواند به طور خطرناکی بالا رود و سطح فسفر کاهش یابد. ممکن است جراحی برای برداشتن غده یا غدد بیش فعال توصیه شود.
  • هیپوپاراتیروئیدیسم: این بیماری نادر زمانی تشخیص داده می شود که کمتر از مقدار طبیعی PTH تولید شود. شایع‌ترین علل، جراحی قبلی گردن یا پرتودرمانی، بیماری خودایمنی یا سطوح پایین منیزیم است.
    سرطان پاراتیروئید: عوامل خطر سرطان پاراتیروئید شامل بیماری های ژنتیکی خاص و تشعشعات قبلی به گردن است.

چرا ما به ندرت در مورد غدد پاراتیروئید می شنویم؟

دلیلش هم این است که اکثر اوقات کارشان را بدون هیاهو و هیاهو انجام می دهند. اگرچه اختلالات غدد پاراتیروئید نادر نیستند، اما به قدری نادر هستند که اکثر مردم هرگز در مورد آنها نخواهند شنید. من فکر می کنم غدد پاراتیروئید یکی از بسیاری از قسمت های بدن ما است که نقش مهمی در سلامتی ما ایفا می کند، اما از آنها قدردانی نمی شود زیرا در کاری که انجام می دهند بسیار خوب هستند.

بسیاری از قهرمانان ساکت دیگر، از جمله غده تیموس، به عنوان شاهدی بر طراحی و عملکرد قابل توجه بدن انسان هستند. سپس دوباره، می توانم به چند عضو بدن فکر کنم که می توان آنها را قابل مصرف در نظر گرفت.

نتیجه گیری

امیدوارم بدانید که غدد پاراتیروئید شگفت‌انگیز شما سطح کلسیم شما را کنترل می‌کنند و به استخوان‌ها، اعصاب، ماهیچه‌ها و سایر اندام‌های شما کمک می‌کنند تا عملکرد طبیعی خود را داشته باشند، برایتان آرامش‌بخش باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 3