آوسبیلدونگ، بهترین روش مهاجرت به آلمان برای جوانان ایرانی

امروزه تب مهاجرت بین جوانان ایرانی بسیار داغ است و با توجه به شرایط اقتصادی، اکثر افراد علاقه‌مند هستند برای مهاجرت به کشورهای اروپایی بروند. یکی از کشورهای محبوب که دارای پروسهٔ مهاجرتی سازمان‌یافته و سریع‌تر نسبت‌به بقیه است، آلمان می‌باشد. این کشور با کمبود نیروی ماهر مواجه است و از افراد دارای تخصص و کارگرانی که مهارت‌های بالایی دارند، استقبال گرمی می‌کند. با توجه به این موضوع، برای مهاجرت افراد به کشور آلمان گزینه‌های متنوعی وجود دارد. در این صورت طبق برنامه‌ریزی این کشور، با ورود مهاجران متخصص و با مهارت، کمبود نیروی کار ماهر نیز جبران می‌شود. یکی از گزینه‌های محبوب آوسبیلدونگ است که با داشتن آن می‌توان مهاجرت آسان‌تری را به کشور آلمان تجربه کرد. البته اکثر ایرانیان با این مقوله آشنا نیستند و تنها راه‌های مهاجرت را تحصیل یا سرمایه‌گذاری می‌دانند. این در صورتی است که توسط اوسبیلدونگ هم به‌راحتی می‌توان این کار را انجام داد.

ausbildung-germany

اوسبیلدونگ آلمان چیست؟

اصطلاح آوسبیلدونگ (ausbildung) به زبان آلمانی است و برای کارآموزی یا آموزش توسط فنی و حرفه‌ای به‌کار می‌رود. در اوسبیلدونگ شرکت‌کنندگان دانش لازم و مهارت‌هایی برای انجام حرفه‌هایی خاص را یاد می‌گیرند. در این دوره‌ها آموزش‌هایی مرتبط با تخصص‌های یک حرفه به افراد داده می‌شود و آن‌ها را به‌سمت یک کار خاص هدایت می‌کنند.

مناسبت دوره برای چه افرادی است؟

این دوره‌ها برای افرادی که در دانشگاه مشغول نیستند، بسیار رایج است و افراد از این طریق می‌توانند به‌طور هم‌زمان به کار و تحصیل بپردازند. این مسیر مناسب افرادی است که دورهٔ تحصیلات دانشگاهی را نگذرانده‌اند و یا کار را به تحصیل ترجیح می‌دهند. این افراد علاقه‌مند هستند که بلافاصله پس از اتمام مدرسه، مشغول به‌کار شوند و کسب درآمد کنند.

اوسبیلدونگ آلمان بدون نیاز به هزینهٔ شخصی

کشور آلمان جدیداً بالغ‌بر 300 موقعیت شغلی را ایجاد کرده‌است که افراد برای مشغول شدن می‌توانند دوره‌های کارآموزی مرتبط به آن‌ها را پیدا کنند. برای شرکت در این دوره‌های آموزشی، نیازی به تأمین کردن هزینه‌های تحصیل خود را ندارید. در اکثر این دوره‌ها، متقاضیان حقوقی را دریافت می‌کنند و دیگر نیازی به تأمین هزینه‌ها به‌صورت شخصی ندارند. از طریق اوسبیلدونگ آلمان، می‌توان مدرکی تحت عنوان کارگر ماهر دریافت کرد و در این صورت مسیر برای شروع کار در کشور آلمان هموارتر خواهد شد. داشتن مدرک آوسبیلدونگ می‌تواند موقعیت خوبی را در آلمان و سطوح بین‌المللی برای کار و تحصیل مهیا کند. این مدرک پس از گذشت سه سال برای افراد صادر می‌شود؛ اما می‌توانند توسط آن موقعیت‌های دائمی کار در آلمان را به‌دست آورند. این دوره‌ها معمولاً هرسال برگزار می‌شوند و شروع آن‌ها در آگوست یا سپتامبر است.

سیستم آوسبیلدونگ چگونه است؟

سیستم این دوره آلمانی به‌صورت عملی و تئوری طراحی شده‌است و به شکل متفاوت به مخاطبانش ارائه می‌شود:

 • Dual یا دوگانه؛
 • Educational یا مدرسه‌ای.

باید بدانید که دوره‌های دوگانه نسبت‌به مدرسه‌ای بسیار رایج‌تر هستند و سبب کسب تجربهٔ عملی بیشتری می‌شوند. همچنین این دوره‌ها حقوق دارند اما در دوره‌های مدرسه‌ای بیشتر تمرکز رو مباحث تئوری است و در اکثر دوره‌های آن هیچ‌گونه حقوقی به شرکت‌کنندگان اختصاص نمی‌یابد.

ausbildung

تقسیم‌بندی روزهای دوره

در دوره‌های دوگانه، افراد 3 الی 4 روز در هفته را درون محل کار خود می‌گذرانند و به تعداد 1 یا 2 روز هم به مدارس فنی و حرفه‌ای می‌روند. با این‌که دوره‌های درون مدرسه اکثراً تئوری هستند؛ اما معمولاً شامل کارهای عملی در شرکت‌ها یا سازمان‌ها هم می‌شوند. افراد بسته به نوع آموزشی که قرار است ببینند، برخی از روزها را در محیط کاری برای به‌دست آوردن مهارت سپری می‌کنند و باقی روزها را نیز درون مدارس فنی و حرفه‌ای جهت کسب دانش تئوری می‌گذرانند. مثلاً اگر از بین رشته های موجود آوسبیلدونگ، هتلداری و توریسم را انتخاب کرده باشید، سه روز در هفته را به یادگیری مهارت‌های عملی می‌پردازید. این سه روز تجربهٔ کافی را به شما می‌دهد و 2 روز مابقی را به مدارس فنی و حرفه‌ای می‌روید تا دانش تئوری لازم را نیز کسب کنید.

دوره‌های عملی‌تر

برخی از دوره‌ها مانند تکنسین‌های مکاترونیک یا برق، نیاز به تمرینات عملی بیشتری دارند و جزو دوره‌های دوگانه هستند. معمولاً طول دوره‌ها بین 1 تا 4 سال به طول می‌انجامد و متناسب با حرفهٔ انتخابی تعیین می‌شود. در اکثر موارد، دانشجویان در طول دوره حقوقی را دریافت می‌کنند؛ اما میزان آن از حرفه‌ای به دیگر حرفه‌ها ممکن است متغیر باشد.

نمرهٔ نهایی آوسبیلدونگ

نمره نهایی که به افراد در پایان دوره تعلق می‌گیرد، براساس نمرات کار عملی و مدرسه فنی و حرفه‌ای محاسبه می‌شود. امتحانات در این دوره‌ها دقیقاً مانند امتحانات میان‌دوره و نهایی برگزار می‌شود و پس از اتمام آن، شرکت‌کنندگان به‌عنوان کارشناسی که در یک شرکت آموزش‌دیده معرفی می‌شوند. آن‌ها سابقهٔ کاری کسب کرده‌اند و می‌توانند برای ادامهٔ مسیر در این کشور مشغول به‌کار شوند یا جهت برگشت به کشورشان اقدام کنند.

 

چه کسانی و از کجا در اوسبیلدونگ می‌توانند شرکت کنند؟

شهروندانی که در تمام کشورها هستند، می‌توانند نسبت‌به درخواست آوسبیلدونگ در کشور آلمان اقدام کنند. معمولاً شهروندانی که در اروپا و آلمان سکونت دارند، برای کارفرمایان و دولت آلمان اولویت بیشتری دارند. برخی از دوره‌ها وجود دارند که برای شرکت در آن‌ها نیاز به گذراندن یک تأییدیه از سوی آژانس استخدام فدرال وجود دارد. این آژانس بررسی می‌کند که قبل از شهروندان دیگر کشورها، هیچ فردی از آلمان یا دیگر کشورهای اروپایی متقاضی شرکت در این دوره‌ها نباشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود حرفه‌ای را انتخاب کنید که نیازی به دریافت تأییدیه از سوی این آژانس نداشته باشد. در این صورت شانس شما برای دریافت کردن ویزای اوسبیلدونگ بیشتر می‌شود و می‌توانید راحت‌تر اقدامات لازم را انجام دهید.

باید بدانید که این تأییدیه‌ها تنها برای دوره‌های دوگانه موردنیاز است و دوره‌های مدرسه‌ای به این تأییدیه نیازی دارند. پس از دیدن آموزش‌های حرفه‌ای، می‌توانید از طریق ویزای کار، اقامت موقت در کشور آلمان را بگیرید و پس از گذشت 2 سال کاری، نسبت‌به دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

دوره آسبیلدونگ در آلمان

 

رشته های آوسبیلدونگ

می‌توان گفت امکان کارآموزی در تمام صنایع و زمینه‌ها در کشور آلمان وجود دارد؛ اما برخی از رشته های آوسبیلدونگ نسبت‌به بقیهٔ محبوبیت بیشتری دارند. رشته‌های محبوب، تقاضای بالایی در بازار کار دارند و می‌توانند فرصت خوبی را برای مهاجران فراهم کنند. افراد ایرانی می‌توانند از این طریق، شانس کار کردن در یکی از کشورهای اروپایی را داشته باشند.  برخی رشته های محبوب آوسبیلدونگ در زیر آمده‌است:

 •  آوسبیلدونگ مکانیک خودرو
 •  آوسبیلدونگ مکانیک هواپیما
 •  آوسبیلدونگ مراقبت پرواز
 •  آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک
 •  آوسبیلدونگ فناوری اطلاعات و کامپیوتر
 •  آوسبیلدونگ هتلداری
 •  آوسبیلدونگ حسابداری
 •  آوسبیلدونگ فیزیوتراپیست
 • آوسبیلدونگ پرستاری

 

آیا برای شرکت در آوسبیلدونگ نیاز به مدرک وجود دارد؟

برای این‌که در دوره‌های مربوطه شرکت کنید، نیاز دارید تا مهارت زبان آلمانی را فراگرفته باشید، زیرا زبان تدریس در این دوره‌ها آلمانی است. همهٔ امتحانات دوره‌ها به زبان آلمانی برگزار می‌شود و آموزش‌های علمی نیز به همین زبان است. برای شرکت در رشته‌های آوسبیلدونگ، باید ثابت کنید که سطح زبان شما حداقل در سطح B1 آلمانی است. مهم‌ترین پیش‌شرط برای پذیرش در اکثر شرکت‌ها، برای استخدام کارآموزانی که از سایر کشورها درخواست داده‌اند، داشتن سطح زبان خوب آلمانی است. 90 درصد از شرکت‌ها معتقدند که داشتن مهارت زبان آلمانی خوب، جهت تکمیل دوره‌های آموزشی ضروری است. البته برای دریافت ویزا آلمان دریافت مدرک زبان آلمانی اجباری نیست؛ اما ممکن است به دلیل ضعف در این زبان، درخواست شما رد شود.

سخن پایانی

با توجه به این‌که امروزه اکثر افراد ایرانی خیال مهاجرت را در سر می‌پرورانند، در این مقاله یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت را بررسی کردیم. با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان، می‌توانید بدون هزینهٔ شخصی، مهارت‌های کاری لازم را دریافت کنید. در این صورت نیازی به شرکت در دانشگاه ندارید و پس از اتمام مدرسه با تسلط بر زبان آلمانی، می‌توانید اقدام کنید. مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای یکی از مراجع تخصصی مهاجرت به کشور آلمان است که از طریق آن می‌توانید اقدام کنید.

 

برچسب ها : مهاجرت به آلمان,تحصیل در آلمان,کار در آلمان,آلمان,مهاجرت

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68 − = 59