آیا مولتی ویتامین می تواند مغز شما را سالم نگه دارد؟

میلیون ها نفر هر روز یک مولتی ویتامین مصرف می کنند. برخی بر این باورند که این نوعی بیمه است در صورتی که رژیم غذایی آنها فاقد برخی مواد مغذی ضروری باشد. برخی دیگر بر این باورند که با تقویت ایمنی، بهبود سلامت مغز یا تنظیم متابولیسم از بیماری جلوگیری می کند. به راحتی می‌توان فهمید که این ایده‌ها از کجا می‌آیند: تبلیغات مزایای سلامتی گسترده‌ای را ارائه می‌کنند، حتی اگر اکثر آن‌ها شواهد کمی برای حمایت از ادعاها ارائه می‌دهند یا هیچ مدرکی ارائه نمی‌دهند.

اما تحقیقات در مورد مزایای سلامتی مولتی ویتامین ها در بهترین حالت متفاوت بوده است. به عنوان مثال، در سال جاری، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده، یک مرجع برجسته در زمینه مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه، 90 مورد از بهترین مطالعات موجود را در مورد مکمل ها و ویتامین ها بررسی کرد و به این نتیجه رسید که این محصولات از بزرگسالان سالم فاقد کمبودهای تغذیه ای در برابر بیماری های قلبی عروقی، سرطان، محافظت نمی کند. یا مرگ به هر علتی

آیا تحقیقات روی دوزهای مختلف، ترکیبات مکمل یا جمعیت‌ها ممکن است نتیجه‌گیری متفاوتی را بیان کند؟ خب، بله – در واقع، طبق یک مطالعه جدید که بر روی حافظه و عملکرد مغز متمرکز بود، در واقع، ممکن است قبلاً اتفاق افتاده باشد.

آیا یک مولتی ویتامین روزانه می تواند عملکرد مغز را در افراد مسن بهبود بخشد؟

گزینه های فعلی ما برای بهبود سلامت مغز محدود است. به عنوان مثال، ورزش منظم، وزن مطلوب و یک رژیم غذایی سالم برای قلب می تواند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد و احتمال ابتلا به انواع خاصی از زوال عقل، مانند زوال عقل ناشی از سکته مغزی را کاهش دهد. فراتر از این معیارهای عقل سلیم، علیرغم ادعای تبلیغاتی که خلاف این را ادعا می کنند، هیچ دارو، مکمل یا درمانی موجود به طور قابل اعتمادی عملکرد مغز را در دراز مدت بهبود نمی بخشد.

به همین دلیل است که محققان به بررسی اینکه آیا برخی غذاها یا مکمل‌ها می‌توانند مؤثر واقع شوند، ادامه می‌دهند. در یک مطالعه اخیر که در آلزایمر و زوال عقل منتشر شده است، بیش از 2200 داوطلب 65 ساله و بالاتر به طور تصادفی برای سه سال کاکائو یا دارونما، مولتی ویتامین یا دارونما، یا هر دو کاکائو و مولتی ویتامین را دریافت کردند. مولتی ویتامین انتخاب شده برای این مطالعه Centrum Silver بود که حاوی 27 ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی در مقادیر مختلف است.

هنگامی که تست‌های شناختی در پایان کارآزمایی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، افرادی که کاکائو دریافت کردند هیچ بهبودی نشان ندادند. اما کسانی که برای مصرف مولتی ویتامین تعیین شده بودند، نمرات خود را در آزمایشات بهبود یافته بودند

  • عملکرد کلی مغز (به ویژه در افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی)
  • حافظه
  • عملکرد اجرایی (کارهایی مانند برنامه ریزی از قبل یا به خاطر سپردن دستورالعمل ها).

بر اساس این یافته ها، محققان تخمین زدند که سه سال استفاده از مولتی ویتامین می تواند کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن را تا 60 درصد کاهش دهد.

شایان ذکر است، شرکت کنندگان در مطالعه اکثرا سفیدپوست بودند (89%)، میانگین سنی 73 سال داشتند و بیش از نیمی از آنها زن (60%) بودند. آنها فقط سه سال دنبال شدند. با این حال، این یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور بود که قوی‌ترین طرح مطالعه در نظر گرفته می‌شود.

آیا همه ما باید مولتی ویتامین مصرف کنیم؟

این مطالعه به تنهایی برای پیشنهاد استفاده روتین از مولتی ویتامین برای افراد در هر سنی کافی نیست. ممکن است معلوم شود که فوایدی که در این مطالعه برای افراد مسن مشاهده شد به دلیل کمبود برخی مواد مغذی در میان برخی از شرکت کنندگان در مطالعه بود. ما نمی دانیم که آیا این درست است زیرا بخشی از مطالعه نبود.

یا ممکن است یاد بگیریم که مزایایی که در اینجا گزارش شده اند برای ایجاد تغییرات زیادی در زندگی واقعی بسیار ناچیز هستند، یا با گذشت زمان از بین می روند، یا تاثیری در پیشگیری از انواع رایج زوال عقل ندارند. و نادیده گرفتن یک کارآزمایی تصادفی‌سازی شده قبلی و کنترل‌شده با دارونما که در واقع بزرگ‌تر و طولانی‌مدت بود، سخت است: هیچ بهبودی در عملکرد مغز در میان پزشکان مرد ۶۵ ساله و بالاتر که مولتی ویتامین مصرف می‌کنند، مشاهده نشد.

اما این بدان معناست که مطالعه بیشتر ضروری است. ما باید بدانیم که چه کسانی بیشتر از مصرف مولتی ویتامین سود می برند، چه دوزی بهینه است و چه بخش هایی از مولتی ویتامین مهم تر است. ما همچنین به آزمایش‌هایی نیاز داریم که بزرگ‌تر باشند، طولانی‌تر باشند و شامل گروه‌های متنوع‌تری از شرکت‌کنندگان باشند. و مطمئناً بین بهبود عملکرد شناختی و پیشگیری از زوال عقل تفاوت وجود دارد. ما هنوز باید بدانیم که آیا شرایطی مانند بیماری آلزایمر را می توان با استفاده از مولتی ویتامین یا سایر مکمل ها پیشگیری کرد.

نتیجه گیری

ادعاهایی مبنی بر اینکه برخی مکمل‌ها می‌توانند سلامت مغز را بهبود بخشند، به هر کجا که نگاه می‌کنید وجود دارد. اما شواهد علمی معتبری که این ادعاها را تأیید کند بسیار نادرتر است. این یکی از دلایلی است که این مطالعه جدید مهم است: اگر تأیید شود، به این معنی است که یک مکمل ویتامین ایمن، در دسترس و ارزان می‌تواند کیفیت زندگی میلیون‌ها سالمند را بهبود بخشد.

در گذشته، ادعاهای مطرح شده توسط سازندگان مکمل ها و ویتامین های مختلف بسیار جلوتر از علم بوده است. مطالعاتی مانند این باید به علم کمک کند تا بتواند ادعاهای معتبر را تشخیص دهد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33 + = 35