چابهار، بندر همیشه بهار ایران

چابهار، بندر همیشه بهار ایران

چابهار، سرزمین شگفتی ها و اسرار

در اعماق جنوب شرقی ایران، در خط ساحلی خلیج نیلگون عمان، در امتداد رشته کوه های ماکوران، در استان سیستان و بلوچستان، تنها بندر اقیانوسی ایران قرار دارد. با سفر به چابهار برای اولین بار احساس می کنید در گیاه دیگری گم شده اید. این جواهر با بسیاری از شگفتی های پنهان، مکانی منحصر به فرد از مناظر بی نظیر با زیبایی های فرهنگی بی نظیر است.

چابهار یا همیشه بهار به دلیل آب و هوای مطبوعش نامیده می شود که در طول سال همیشه بین ۱۹ تا ۳۰ درجه سانتیگراد تغییر می کند. چابهار در زمستان ها گرم ترین شهر در میان شهرهای جنوبی ایران و سردترین نقطه در تابستان است

در اسناد باستانی از چابهار نام برده شده است

در کتیبه بیستون که توسط داریوش بزرگ بر روی کوه‌های باشکوه کرمانشاه حک شده، از جنوبی‌ترین بندر ایران به نام ماکا، چهاردهمین ساتراپی (ایالت) امپراتوری بزرگ هخامنشی یاد شده است.

این سرزمین در طول قرن ها همواره دارای اهمیت استراتژیک و لجستیکی بوده است. بنابراین، روزهای سختی از تهاجمات اسکندر مقدونی، اعراب، پرتغالی ها و سرانجام سربازان انگلیسی را دیده بود. موقعیت مناسب چابهار آن را به یک منطقه تجاری آزاد و بین المللی تبدیل کرده است. این بندر نزدیکترین و بهترین راه اتصال آسیای مرکزی به آبهای بین المللی، خلیج عمان و اقیانوس هند است.

از سال ۱۹۷۰، در دوران پهلوی، چابهار چهره مدرن خود را پیدا کرده و آماده تبدیل شدن به یک نقطه ترانزیت بین المللی است. با این حال، انقلاب ۱۹۷۹ و سپس جنگ ایران و عراق تقریباً همه چیز را به تعویق انداخت.

طعم هندی چابهار

بازار محلی چابهار به عنوان موزه مردم شناسی پر جنب و جوش مکانی مناسب برای برقراری ارتباط با مردم محلی، لذت بردن از مهربانی و سخاوت آنها و کشف جنبه های پنهان سبک زندگی آنهاست.

به دنبال غذاهای خیابانی، بازاریان نیز می توانند پاسخگوی این نیاز باشند. چابهار از فرهنگ آشپزی پر جنب و جوش متاثر از فرهنگ هند و پاکستان برخوردار است. غذاهای خوشمزه زیادی وجود دارد که در جای دیگر ایران نمی توانید پیدا کنید. اگر به غذاهای تند علاقه دارید، غذاهای محلی چابهار می تواند بهشت شما باشد. در کنار ماهی و میگوی خوش طعمی که در شهرهای نزدیک به دریا رایج است، هاوری، کراهی، بت مش، کباب هزاری، پاکوره و تنورچه، غذاهای محلی خوش طعمی هستند که تا مدت ها پس از بازگشت به خانه، ذائقه شما را هوس می کند. چای بلوچی از چای تشکیل شده و شیر مکمل غذای این منطقه است.

هنر رنگ دادن به زندگی توسط بلوچ ها

بلوچ ها به خاطر گنجینه های متعدد فرهنگی و اشراف خود شهرت دارند. فردوسی، شاعر بزرگ پارسی، در شاهنامه، طولانی ترین کتاب حماسی ایرانی، بلوچ ها را سربازان جسور و توانا لشکر کیخسرو شاه معرفی می کند. آنها نه تنها شجاع بلکه متواضع و سخاوتمند هستند که هر گردشگری به مهربانی و مهمان نوازی فوق العاده آنها اعتراف می کند.

اگرچه بلوچ یک جامعه سلسله مراتبی است، اما احترام به تفاوت ها موضوعی است که از دیرباز پذیرفته شده است. این ایرانیان نجیب یاد می‌گیرند که در کنار هم به‌عنوان جامعه‌ای متحد زندگی کنند و از ایدئولوژی‌های گوناگون و باورهای مذهبی غافل شوند. بلوچ ها عمدتاً مسلمانان سنی هستند.

هوای چابهار مانند خواهرش بندر گوادر در پاکستان، مملو از رایحه‌های جادویی ادویه‌ها و رنگ‌ها است. انفجار رنگ ها محدود به طبیعت خیره کننده نیست، بلکه در لباس های زنانه است. زنان بلوچ با سوزن و نخ‌ها و دوخت‌های ابریشمی رنگارنگ، نقش‌های هندسی باشکوه و طرح‌های خیره‌کننده‌ای بر روی لباس‌های خود با الهام از طبیعت خلق می‌کنند.

سوزان دوزی یا گلدوزی بلوچی شور و خلاقیت آنها را نشان می دهد که روسری و پاشک (لباس تا روی زانو) و شاکوار (شلوار) ساده خود را به یک اثر هنری شیک تبدیل می کنند. بر خلاف لباس زنانه، لباس مردانه تزئینی ندارد. مردان برای حفظ سبک اجداد ساسانی خود جاماگ می پوشند، لباسی گشاد تا روی زانو با شلوار و شلوار گشاد.

فرهنگ غنی بلوچ ها مملو از سنت ها، آیین ها و هنرهاست. موسیقی بخشی جدایی ناپذیر از این فرهنگ است. در مناسبت های مختلف حضور پررنگی دارد: در عید فطر و عید قربان، دو عید مهم دینی اسلامی، زمانی که داماد برای شروع زندگی شاد با خانواده عروسش به خانه عروسش می رود، زمانی که مادری به دنیا می آورد. یک نوزاد، یا زمانی که مردان در حین ماهیگیری و قایقرانی، گروه کر روزانه خود را انجام می دهند. موسیقی بلوچی شبیه موسیقی هند و پاکستان است. سروز، تبلا و فلوت از آلات موسیقی مرسوم بلوچی هستند.

انبوهی از ژئومیراث چابهار

انبوهی از ژئومیراث چابهار

انبوهی از ژئومیراث چابهار

در اطراف چابهار جاذبه‌های طبیعی و زمین‌های منحصربه‌فردی وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند دریاچه صورتی لیپار، کوه‌های مریخی ناهموار، ساحل بریس، جنگل‌های دریایی جذاب حرا یا آتشفشان‌های گلی خارق‌العاده هستند.

سواحل و سواحل زیبای چابهار را حتماً یک بار در طول عمرتان ببینید. تصور کنید روی ماسه ها نشسته اید، استراحت می کنید و از غرق شدن خورشید در دریای آرام طلایی لذت می برید یا زمانی که جزر و مد به سواحل سنگی برخورد می کند، آب پاشیده شده و نسیم خنک را روی صورت خود احساس کنید. یک پدیده شگفت انگیز به خصوص وجود فیتوپلانکتون مانند یک تکه آبی درخشان از ستاره ها در نزدیکی خط ساحلی با تاریک شدن هوا است.

سواحل چابهار برای بسیاری از ورزش های آبی هیجان انگیز مانند موج سواری، اسکی روی آب، غواصی و غواصی مناسب است. ساحل دریا بزرگ‌ترین ساحل چابهار به دلایلی خوب است، تراس صخره‌ای مرتفع بر روی آب فیروزه‌ای.

چابهار یک سرزمین عجایب واقعی است که به هزاران گردشگر با ترجیحات مختلف فرصت می دهد. که سال‌ها به عنوان دروازه تجارت شناخته می‌شود، اکنون طبیعت کمیاب غیرمعمول، مکان‌های تاریخی باشکوه، مردم مهمان‌نواز و فرهنگ دست نخورده آن‌ها بازدیدکنندگان ماجراجوی زیادی را در پاییز و زمستان جذب می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 − 20 =