Characteristics of a good dentist

ویژگی های دندانپزشک خوب

معمولا افرادی که به سلامت و زیبایی دندان های خود اهمیت می دهند در فواصل زمانی منظم به یک دندانپزشک متخصص مراجعه می کنند تا در صورت بروز مشکل، آن را در اسرع وقت برطرف نمایند. باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت که مهم ترین اصل تاثیر گذار در روند درمان بیماری های دهان و دندان، انتخاب یک دندانپزشک خوب و مناسب می باشد. زمانی که شما قصد دارید به یک دندانپزشک مراجعه کنید با تعداد بی شماری از دندانپزشکان مواجه می شوید؛ اما پیش از آن که بخواهید دندانپزشک خود را انتخاب کنید، ابتدا باید با ویژگی هایی که یک دندانپزشک خوب و متخصص را از بقیه دندانپزشکان متمایز می کند آشنا شوید و بر حسب آن تصمیم بگیرید که کارهای مربوط به سلامت و زیبایی دندان های خود را به کدام دندانپزشک بسپارید.

در ادامه به برخی از ویژگی های یک دندانپزشک خوب اشاره می کنیم:

مهارت در تشخیص و درمان

یک دندانپزشک موفق در زمینه تشخیص و تهیه طرح درمان مهارت دارد. دندانپزشکی که دارای این مهارت باشد خواسته های بیماران را با انتخاب های بجا و عقلانی برآورده می کند و توصیه های درمانی را به روشی قابل فهم ارائه می دهد.

داشتن مهارت و سرعت عمل بالا

یکی از شروط یک دندانپزشک خوب این است که قادر باشد با دست های خود به خوبی کار کند. داشتن مهارت های حرکتی ظریف و توانایی انجام عمل های دقیق با تجهیزات دندانپزشکی در فضای کوچکی همچون حفره دهان، پروسه درمان را راحت تر می کند. دندانپزشک باید دستانی استوار با هماهنگی بالا داشته باشد.

داشتن مهارت های ارتباطی قوی

این مهارت یکی از مهم ترین توانایی های یک دندان پزشک خوب به شمار می آید. یک دندانپزشک با داشتن مهارت ارتباطی قوی قادر است اطلاعات تخصصی را به زبانی ساده و قابل فهم به بیماران خود تشریح کند و آنان را در زمینه تشخیص، درمان و مراقبت های پیشگیرانه راهنمایی نماید.

بهره گیری از تجهیزات پیشرفته دندانپزشکی

یک دندانپزشک خوب و موفق همواره سعی می کند از تکنولوژی پیشرفته بهره بگیرد و مشکلات مختلف را به روش های موثر درمان کند؛ و با بررسی بهترین تکنولوژی روز دندانپزشکی، مطب خود را پیشرفته ترین تجهیزات دندانپزشکی تجهیز کرده و عارضه بیماران را بهبود ببخشد. این روش یکی از بهترین تبلیغات برای دندانپزشکان با مهارت و موفق است.

داشتن تجربه کافی

داشتن تجربه در دندانپزشکی اهمیت قابل توجهی دارد. معمولا دندانپزشکانی که تجربه 5 تا 10 ساله دارند، خدمات بهتری ارائه می دهند.

داشتن مهارت های میان فردی قوی

دندانپزشک باید فردی مردم دار باشد و همواره سعی کند با بیماران خود با احترام برخورد کند. هر چند در برخی از موارد ممکن است صحبت های بیماران غیر منطقی و یا غیر واقعی به نظر برسد، در چنین شرایطی یک دندانپزشک خوب سعی می کند آن ها را بشنود و با منطق مخاطبین خود را قانع کند و حتی در صورت بروز خطا و اشتباه در مورد بیماران، از آن ها معذرت خواهی نماید.

داشتن وجدان کاری

یک دندانپزشک خوب فردی با وجدان است و به بیماران خود کمک می کند تا در آینده دچار عارضه های دندانی نشوند، و بیش از حد به دندانپزشک نیاز پیدا نکنند. علاوه بر آن برای گرفتن پول بیش تر برای مراجعین خود خرج اضافی نمی تراشند، و همواره به بیمار خود یاد می دهند که پیشگیری بهتر از درمان است و بخش زیادی از سلامت دندان ها با پیشگیری به عمل می آید.

رعایت کردن اصول کار

یک دندانپزشک خوب برای مراقبت از دندان های بیماران یک سری اصول استاندارد را رعایت می کند. این اصول استاندارد به قدری حائز اهمیت است که انحراف از آن ها علاوه بر این که سلامت بیمار را به خطر می اندازد، بلکه در بعضی از موارد ممکن است از دندانپزشک به مراجع قانونی شکایت به عمل آید.

ارزش قائل شدن به زمان بیماران

یک دندانپزشک خوب علاوه بر این که وقت شناس است، هنگامی که گزینه درمانی را به بیمار خود پیشنهاد می کند، توان مالی او را نیز در نظر می گیرد.

تعرفه مناسب برای خدمات دندانپزشکی

لیست قیمت های بیمه و آزاد هزینه های دندانپزشکی در مطب یک دندانپزشک خوب آماده و موجود می باشد. یک دندانپزشک خوب بازه مشخصی برای هزینه های خدمات درمانی خود دارد.

داشتن قرارداد با بیمه های دندانپزشکی

بیمه ها معمولا با دندانپزشکانی قرارداد می بندند که مشتری خوبی داشته باشند. بنابراین یکی از راه هایی که می توانید به کمک آن دندانپزشک خوب و مناسبی پیدا کنید مراجعه کردن به لیست دندانپزشکانی که با بیمه ها قرارداد بسته اند.

داشتن مطبی تمیز و مرتب

دندانپزشک موظف است مطب خود را همیشه تمیز و مرتب نگه دارد، چرا که وجود دستکش های قدیمی و ابزار آلات کثیف و دور نریخته باعث منتقل شدن آلودگی به کل مطب شده و بیماران را در معرض ابتلا به بیماری های عفونی قرار می دهد.

داشتن مهارت دور کردن ترس از بیمار

اکثر افراد برای مراجعه به دندانپزشک دچار ترس و اضطراب می شوند. این مورد با رفتار اطمینان بخش و پر از اعتماد یک دندانپزشک خوب به آسانی قابل حل است. دندانپزشکی که دارای این مهارت باشد، با رفتار خوب ترس را از بیمار خود دور می کند و به او احساس امنیت و راحتی می بخشد. این امر باعث آسان تر شدن روند درمان نیز می شود.

نتیجه گیری و جمع بندی

توجه داشته باشید که مراجعین قبلی دندانپزشک می تواند در انتخاب شما کمک کند. پیدا کردن یک دندانپزشک خوب از میان صدها دندانپزشک بدون وجود آزمون و خطا مشکل است. اگر دندانپزشکی پیدا کردید که حائز ویژگی های گفته شده است، قدر او را بدانید و وی را از دست ندهید.

این مطلب توسط عوامل کلینیک دندانپزشکی سفید صدفی تهیه گردیده است. با تشکر از همراهی شما

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23 − = 16