لباس مختص رزمی

لباس مختص رزمی

تکواندو فقط دو سبک دارد و هریک از آنها نیز یک نوع توبوک مخصوص خود دارد که کاملا از یکدیگر متمایزند. توبوک تکواندوی سنتی (سبک هیانگ) دارای یقه ی باز بوده که قسمت چپ آن روی قسمت راست قرار می گیرد. در قسمت پایین پیراهن و آستین ها نیز نوارهای سیاهی دیده می شود.02634510497

توبوک تکواندوی مدرن (سبک پومسه) هم که لباسی آشنا برای همه است، یقه ای ۷ شکل داشته که گاهی اوقات نواری سیاه دور آن می باشد. پارچه لباس تکواندو طرح کبریتی تورنادو بزرگسال از جنس پلی استر ( %45 ) و پنبه ( %55 ) می باشد که دارای طرح کبریتی و با کیفیت مطلوب دوخت و مقاوم در برابر شست و شوی مداوم و همچنین یک یونیفورم کاملاً منحصر به فرد و پر مصرف می باشد.

لباس مختص به رزمی کاران رشته تکواندو میباشد پارچه این محصول طرح کبریتی از جنس پلی استر و پنبه است جنس آن با کیفیت و بسیار مقاوم بوده و در در بازار عرضه میشود لباس دارای یک بلوز و کت است که روی یقه بلوز آن ربان اعلا به کار رفته جنس پارچه آن فلامنت می باشد این لباس برای ورزش رزمی تکواندو مورد استفاده قرار میگیرد تک رنگ به فروش می رسد .

یا پومسه (مبارزه) که در مسابقات شاهد استفاده از آن توسط تکواندوکاران هستیم. این پوشش مختص به رزمی کاران رشته تکواندو ، افرادی مبتدی میباشد. جنس آن از پارچه کجراه بوده و به رنگ سفید در بازار به فروش میرسد. این لباس دارای یک بلوز و کت است که روی یقه بلوز آن ربان اعلا به کار رفته . جنس پارچه آن فلامنت می باشد . این لباس برای ورزش رزمی تکواندو مورد استفاده قرار میگیرد تک رنگ به فروش می رسد.

فرم یا پومسه (POOMSAE) یکی از مهمترین جنبه های آموزشی هنرهای رزمی می باشد. پومسه مجموعه ای از حرکات کلاسیک تکواندو شامل تکنیک های ایستادن، دست، پا و جابجایی است که براساس منطق طراحی شده اند. البته برخی از اساتید باتجربه فرم هایی را شخصاً ابداع کرده اندو به تدریس آنها می پردازند. سابقه تاریخی فرم ها به قدت هنرهای رزمی است و هیچ هنر رزمی بدون فرم وجود ندارد. در زمان های باستان که هنرهای رزمی به صورت مخفی وانفرادی تمرین می شد، هنرجویان جهت تمرین تکنیک ها و مبارزه ناگزیر از اجرای دفاع ها و حملات درمقابل حریفان فرضی بودند، بدین ترتیب فرم های اولیه پابه عرصه حیات نهادند. مسابقات پوم سه تکواندو بصورت انفرادی (در ۵ رده سنی) و تیمی( در ۲ گروه سنی) برگزار می گردد. لباس تکواندو را توبوک می نامند. توبوک هم مانند هرچیزی دیگر در تکواندو در تاریخ و زمان باستان ریشه دارد. توبوک به مجموعه ی پیراهن تکواندو (سان گی)، شلوار تکواندو (هائی) و کمربند تکواندو (تی) می گویند. اولین نوع توبوکی که برای تکواندو در نظر گرفته شد از لباس مردم کره ی باستانکه “هانبوک” نامیده می شده، گرفته شده بود. اما بعدها با تعمق بیشتر در نظریه ی یین و یانگ و همچنین تمایز لباس تکواندو از دیگر هنرهای رزمی، لباس آن تغییر کرده و به شکل امروزی درآمد. توبوک فقط برای پوشیدن هنگام تمرین نیست بلکه در هرگونه مسابقاتی از مسابقات شهرستان گرفته تا مسابقات المپیک لازم است. بسیاری از آموزه های فلسفه ی شرقی، اساس تکواندو هستند.در این فلسفه بر توازن در زندگی تاکید زیادی میشود. بسیاری از افراد نمی دانند که چنین فلسفه ای حتی در ساختار توبوک نیز رعایت می شود. سه شکل هندسی در توبوک بکار میرود: مربع (در آستین ها و شلوار)، دایره (در کمربند دور کمر) و مثلث (در پیراهن و یقه ی ۷ شکل). طبق نظریه ی یین و یانگ، سه جز اصلی عالم هستی و سه شکل هندسی بکار رفته در توبوک معنایی مشترک دارند.

پومسه تکواندو یک فرم یا پومسه یک الگوی تعریف شده از حرکات دفاع و حمله است. که در تکواندو مطرح شده‌است. اصطلاحات کره‌ای هیانگ، پومسه و teul (به معنی “شکل” یا “الگوی”) برای اشاره به اشکال هنرهای رزمی است .که معمولاً در هنرهای رزمی کره‌ای مانند تکواندو و تانگ سو انجام می‌شود. فرم یا پومسه (pommes) یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آموزشی هنرهای رزمی می‌باشد.

فرم مجموعه ای از حرکات کلاسیک تکواندو شامل تکنیک‌های ایستادن، دست، پا و جابجایی است که براساس منطق طراحی شده‌اند. البته برخی از اساتید باتجربه فرم‌هایی را شخصاً ابداع کرده اندو به تدریس آن‌ها می‌پردازند. سابقه تاریخی فرم‌ها به قدت هنرهای رزمی است و هیچ هنر رزمی بدون فرم وجود ندارد.

در زمان‌های باستان که هنرهای رزمی به صورت مخفی وانفرادی تمرین می‌شد. هنرجویان جهت تمرین تکنیک‌ها و مبارزه ناگزیر از اجرای دفاع‌ها و حملات در مقابل حریفان فرضی بودند. بدین ترتیب فرم‌های اولیه پابه عرصه حیات نهادند. مسابقات پومسه تکواندو به صورت انفرادی (در ۵ رده سنی) و تیمی (در ۲ گروه سنی) برگزار می‌گردد. هدف عمده از تمرین پومسه هماهنگی فیزیکی، فکری و روحی در هنر جو و انضباط فردی می‌باشد.

لباس تکواندو لباس تکواندو کبریتی تور لباس مخصوص تکواندو با نام توبوک (TOBOK)  شناخته می شود. توبوک شامل لباس تکواندو (سان گی)، شلوار(هائی)، و کمربند تکواندو(تی) است. این لباس و استفاده از آن تنها برای استفاده در تمرینات نیست بلکه در مسابقات نیز این فرم از لباس استفاده می شود. لباس تکواندو (TOBOK) سفید رنگ است  و با یک کمربند در دور کمر پوشیده می شود. توبوک در رنگ های دیگری نیز وجود دارد مانند رنگ مشکی که معمولا مربیان این ورزش در هنگام تمرینات از آن استفاده می کنند. در مسابقات تکواندوکاران باید از توبوک سفید استفاده کنند. دو نوع توبوک وجود دارد، نوع اول توبوک ضربدری و نوع دوم توبوک بقه هفت و متداول ترین نوع آن توبوک یقه هفت.

لباس معمولی

لباس تکواندو معمولی رشته رزمی تکواندو و قدمت آن به گواهی دیوار نگاره ها و نقاشی های بجا مانده در مقبره هایی همچون “کاگجوچونگ” و “مویونگ چانگ” در کره شمالی به ۲۰ قرن پیش میرسد. همین امر باعث شده تا تکواندو تاریخی کهن تر از سایر ورزش های رزمی شرق آسیا مانند لباس کاراته و کونگ فو داشته باشد.

ورزش تکواندو در سال ۱۳۴۷ به ایران وارد شد و در سال ۱۳۴۹ اولین کلاس آموزش خود را با حدود ۷۵ نفر شرکت کننده رسمیت داد تکواندو ابتدا زیر نظر فدراسیون ورزش های رزمی فعالیت می کرد اما پس از چند سال در سال ۱۳۵۲ به صورت فدراسیونی مستقل درآمد.

سبک کیورگی (KUORUGI) تکواندواین سبک به نوعی یکی از شیوه های تمرینی  تکواندو برای حضور در مسابقه است و رقابت های آن با قوانین و شرایط ویژه ای انجام می شود مسابقات این سبک در 3 راند 2 دقیقه ای صورت میگیرد تکواندو کاران برای مبارزه بر روی تشک مخصوصی (شیاپچانگ) حاضر شده و 1 داور وسط و 4 داور در اطراف تشک وظیفه قضاوت مبارزه را بر عهده دارند مسابقات این سبک از قوانین ویژه ای برخوردار است.

و تکواندوکاران موظفند از وسایل و تجهیزات ایمنی. مانند ناشیم (محافظ بیضه) کلاه، دستکش، ساعد بند هوگو(محافظ سینه – پشت کمر- شکم ) و کلاه و محافظ لثه استفاده کنند.

لباس مخصوص تکواندو با نام توبوک (TOBOK)  شناخته می شود. توبوک شامل لباس تکواندو (سان گی)، شلوار(هائی)، و کمربند تکواندو(تی) است. این لباس و استفاده از آن تنها برای استفاده در تمرینات نیست بلکه در مسابقات نیز این فرم از لباس استفاده می شود. لباس تکواندو(TOBOK) سفید رنگ است  و با یک کمربند در دور کمر پوشیده می شود. توبوک در رنگ های دیگری نیز وجود دارد مانند رنگ مشکی که معمولا مربیان این ورزش در هنگام تمرینات از آن استفاده می کنند. در مسابقات تکواندوکاران باید از توبوک سفید استفاده کنند.

ساق بند تکواندو در ورزش تکواندو برای جلوگیری و کاهش شدت ضربه به نقاط حساس از ساق بند استفاده می شود. ساق بند ها از رویه ای از جنس چرم و یا پلی اورتان (PU) و در قسمت درونی آنها از فوم مقاوم بکار رفته است. همچنین بروی ساق بند ها بند هایی به جهت نگه داشتن بر روی ساق پاها به صورت چسبی طراحی می شود.

 

تولید کننده پوشاک رشته های رزمی

لباس نینجا را از تولیدی پارس رزم سفارش دهید مانند تکواندو تکواندو (Tae Kwon Do) هنر دفاع شخصی است که پیدایش آن در تایخ کره ریشه دارد. تکواندو یکی از قدیمی ترین هنرهای رزمی در جهان است. که بیش از 2000 سال قدمت دارد. این نام برای توصیف مناسب این هنر انتخاب شد: Tae (پا)، Kwon (دست)، Do (هنر).

سرچشمه نام تکواندو در دوره باستان، انسان هیچ چیزی بیش از دست خالی نداشت تا از خودش دفاع کند لذا طبیعتاً به مبارزات برپایه همین دست خالی روی آورد. بعدها که ساخت سلاح‌ها و توسعه آن‌ها برای حمله یا دفاع آغاز گردید، بازهم مردم از مبارزه با دست خالی لذت می‌بردند.

که این بار برای تقویت قوای جسمی شان این کار را انجام می‌دادند و همچنین برای نشان دادن رسومات قبیله‌ای شان. مثلاً برخی قبیله‌ها سبک خاصی برای مبارزه داشته‌اند مانند سبک‌های مار، پلنگ که هرکدام برای فخر فروختن قبیله‌ای برای قبیله دیگر بود.

در دوران‌های اولیه شبه جزیره کره آن‌ها سه قبیله اصلی داشتند. که هرکدام از هنرهای رزمی خودشان در رقابت‌های تشریفاتی مذهبی استفاده می‌کردند. در همین مسابقات بود که مردم آرام آرام با کسب تجربه از تکنیک‌های مبارزات همدیگر توانستند بر چهارپایان وحشی نیز غلبه کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33 − 27 =