بریدن و خودآزاری: چرا این اتفاق می افتد و چه باید کرد

بریدن و خودآزاری: چرا این اتفاق می افتد و چه باید کرد

این تصور که صدمه زدن به خود باعث می شود احساس بهتری داشته باشید، تناقض به نظر می رسد. متیو ناک، رئیس بخش روانشناسی دانشگاه هاروارد می گوید، اما این دقیقاً همان چیزی است که باعث بریدن پوست و اشکال مشابه خودآزاری در نوجوانان می شود.

اگر شما یک والدین هستید، ممکن است در مورد بریدن پرچم‌های قرمز شنیده باشید یا در مورد آن فکر کرده باشید. در اینجا اصول اولیه در مورد آنچه باید بدانید، و چگونه می توانید پاسخ دهید اگر شما در مورد این شکل از آسیب رساندن به خود نگران هستید، آورده شده است.

خودآزاری چیست؟

ناک، که متخصص در درمان رفتارهای خودآزاری در دوران کودکی تا بزرگسالی است، توضیح می‌دهد: «خودآزاری تخریب عمدی بافت بدن در غیاب هرگونه قصد مرگ است». بیشتر اوقات روی بازوها اتفاق می‌افتد و به شکل بریدن با برخی از انواع شی‌های تیز مانند تیغ، مداد یا چاقوی جیبی است. همچنین ممکن است شامل سوزاندن پوست یا قرار دادن اشیاء زیر پوست مانند کاغذ باشد. کلیپ های.”

چه تعداد از نوجوانان به خودآزاری می پردازند؟

طبق گزارش انجمن روانشناسی آمریکا، حدود 17 درصد از نوجوانان حداقل یک بار دست به خودآزاری می زنند.

ناک توضیح می‌دهد که بسیاری از کسانی که این کار را انجام می‌دهند بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی شروع می‌شوند، یعنی زمانی که نوجوانی می‌تواند یک یا دو ضربه را وارد کند: ترکیب یک اختلال جدید سلامت روان با رفتارهای پرخطر بیشتر.

چه چیزی باعث می شود که برخی از نوجوانان درگیر خودآزاری شوند؟

Nock خاطرنشان می کند که به نظر می رسد برش بر همه جنسیت های نوجوانان به طور یکسان تأثیر می گذارد. اما چه عواملی باعث می‌شود نوجوانان بیشتر این کار را انجام دهند؟ علاوه بر تجربه افسردگی، اضطراب یا سایر مسائل مربوط به سلامت روان، نوجوانانی که خود را بریده اند ممکن است تمایل بیشتری به مصرف مواد مخدر یا الکل داشته باشند.

یک مطالعه در سال 2022 در بهداشت روانی کودکان و نوجوانان، عوامل مؤثر دیگری از جمله مشکلات خانوادگی، مدرسه یا چالش های شغلی، و مشکلات روابط با دوستان را نشان می دهد. ناک می گوید، در نهایت، به نظر می رسد که برش سه مولفه کمک کننده دارد: روانی، بیولوژیکی و اجتماعی.

او می‌گوید: «کودکانی که درگیر خودآزاری هستند، در تحمل پریشانی عاطفی مشکل دارند و به احتمال زیاد سعی در فرار از این احساسات دارند. ممکن است درد آنها نیاز به توجه داشته باشد و زمانی که واقعاً ناراحت هستند، بریدن خود بر درد جسمی آنها تمرکز می کند و درد روانی آنها را کاهش می دهد.

احساس تسکین یا رها شدن بعد از برش این رفتار را تقویت می کند و نوجوانان را مجبور می کند بارها و بارها خود را برش دهند. ناک می گوید: “بزرگسالی که احساس ناراحتی می کند ممکن است نوشیدنی بنوشد، به دویدن برود، یا یوگا کند تا ناراحتی خود را کاهش دهد. وقتی بعد از آن احساس بهتری کرد، این رفتار تقویت می شود.” ما فکر می کنیم در مورد آسیب زدن به خود نیز همین امر صادق است: اگر واقعاً احساس بدی داشته باشید و خود را بریده اید، این احساس از بین می رود.

آیا پرسیدن در مورد بریدن ایده هایی را در سر نوجوان ایجاد می کند؟

والدین اغلب نگران این موضوع هستند. اما بی‌خطر است که بچه‌های دوران راهنمایی و دبیرستان به خوبی از خودآزاری، از رسانه‌های اجتماعی و تعامل با همسالان و دیگران، آگاه باشند. ناک می‌گوید: «پرسیدن از بچه‌ها در مورد آن، ایده انجام آن را به آنها نمی‌دهد – همه داده‌هایی که ما در اختیار داریم نشان می‌دهد که اینطور نیست.»

علائم کلیدی بریدن دست در نوجوانان چیست؟

هوشیار باشید برای

  • بریدگی های تازه روی پوست نوجوان یا شواهدی مبنی بر بریده شدن پوست، سوختن یا قرار دادن اشیا زیر آن
  • پوشاندن نواحی بدن – چه بازوها و چه پاها – قبلاً تمایلی به پوشاندن نداشتند.

آیا ارتباطی بین بریدن دست و خودکشی وجود دارد؟

در حالی که نوجوانانی که درگیر برش هستند قصد ندارند به این ترتیب زندگی خود را به پایان برسانند، تمایل آنها برای صدمه زدن به خود ممکن است نشان دهنده خطر بیشتری برای اقدام به خودکشی باشد. بر اساس مطالعه 2022 که در بالا توضیح داده شد، بیش از 50 درصد از کودکان و نوجوانانی که بر اثر خودکشی می میرند، قبلاً به خود آسیب رسانده اند.

ناک می‌گوید: «هرچه بیشتر عمداً به بدن خود آسیب برسانید – که انجام آن به مقداری شجاعت نیاز دارد – احتمال اینکه در آینده خود را هدف قرار دهید بیشتر می‌شود. “ما همچنین فکر می کنیم که یک جزء نفرت از خود در این وجود دارد – شما به جای انجام یک کار سازنده مانند دویدن، به بدن خود آسیب می زنید در مواقع پریشانی. نوعی انتقاد از خود وجود دارد که باعث می شود افراد به خودشان صدمه بزنند و در نهایت تلاش کنند. خود را بکشند.”

اگر والدین متوجه علائم بریدگی شوند، چگونه می توانند پاسخ دهند؟

اگر اصلاً به کسی اعتماد کنند، نوجوانانی که به خود آسیب می رسانند تمایل دارند به دوستان خود بگویند نه والدین یا سایر بزرگسالان. اما والدین می توانند از رازداری عبور کنند و با رویکردی آرام و استوار حمایت کنند.

ناک می‌گوید: «آنها را تشویق کنید تا در مورد آنچه که تجربه می‌کنند با شما صحبت کنند، زیرا می‌دانند که شما گوش باز هستید و تا حد ممکن غیرقابل قضاوت خواهید بود». این واقع بینانه نیست که ما همه رفتارهای پرخطری را که بچه ها انجام می دهند ریشه کن کنیم. اما وقتی مرگ یک پیامد بالقوه است، دوستان و خانواده را تشویق کنید که به این رازداری احترام نگذارند و سعی کنند برای ایمن نگه داشتن فرد مداخله کنند.”

جستجوی منابع مناسب می تواند کمک کند:

  • فرزند خود را نزد یک پزشک مراقبت های اولیه ببرید که می تواند به یک متخصص سلامت روان مراجعه کند یا مستقیماً برای ارزیابی نزد روانپزشک، روانشناس یا مددکار اجتماعی بروید.
  • از پزشک یا یک متخصص سلامت روان در مورد گزینه های محلی یا از راه دور برای درمان شناختی رفتاری (CBT) یا رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) بپرسید. هر دو رویکرد می توانند به نوجوانان کمک کنند تا راهبردهای سالم تری برای مقابله با پریشانی عاطفی بیاموزند.
  • اگر خود آسیبی فرزندتان شدید به نظر می رسد یا نگران احتمال خودکشی هستید، به اورژانس بیمارستان بروید. ناک می‌گوید: «اگر بچه‌های ما زمین بخورند و دچار شکستگی یا آسیب تصادفی شوند که به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد، ما به اورژانس مراجعه می‌کنیم – و همین امر باید برای آسیب‌هایی که خود به خود وارد می‌شوند نیز اتفاق بیفتد.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =