Does your child need to gain weight?

آیا کودک شما نیاز به افزایش وزن دارد؟

قابل درک است که موضوع حساس وزن در کودکان و نوجوانان اغلب بر هزینه های سلامتی ناشی از اضافه وزن و چاقی متمرکز است. با این حال، گاهی اوقات یک کودک نیاز به افزایش وزن دارد. و در حالی که راه های زیادی برای تحقق آن وجود دارد، اما همه آنها سالم نیستند.

اگر فرزندتان کم وزن به نظر می رسد چه باید کرد؟

اگر نگران این هستید که آیا فرزندتان نیاز به افزایش وزن دارد، بسیار مهم است که قبل از شروع کار برای چاق کردن او با پزشک خود مشورت کنید. کاملاً ممکن است که وزن کودک شما کاملاً خوب باشد. با توجه به اینکه از هر پنج کودک در ایالات متحده یک کودک چاق است و از هر شش کودک دیگر اضافه وزن دارد، به راحتی می توان فهمید که چگونه یک والدین ممکن است فکر کنند فرزندشان در مقایسه با آن خیلی لاغر است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید بفهمید وزن فرزندتان سالم است یا خیر، بررسی شاخص توده بدنی اوست، محاسبه‌ای با استفاده از قد و وزن که برای کودکان ۲ سال به بالا استفاده می‌شود.

کاهش وزن یا کمبود وزن می تواند نشانه ای از یک مشکل پزشکی یا عاطفی باشد، بنابراین حتماً پزشک خود را در مورد نگرانی های خود مطلع کنید. آنها ممکن است بخواهند فرزند شما را ببینند تا در تصمیم گیری در مورد نیاز به ارزیابی کمک کنند. اگر کودک شما کمتر از 2 سال دارد، بسیار مهم است که با پزشک خود در مورد نگرانی های مربوط به وزن مشورت کنید و دقیقاً توصیه های او را دنبال کنید.

انتخاب غذاهای سالم زمانی که کودک نیاز به افزایش وزن دارد

اگر کودک شما بزرگتر از 2 سال است و پزشک موافق است که افزایش وزن ایده خوبی است، بهترین راه برای نزدیک شدن به آن استفاده از غذاهای سالم و عادات سالم است.

سه راه برای کمک به افزایش وزن سالم:

 • به کودک خود سه وعده غذایی (صبحانه، ناهار و شام) و دو میان وعده سالم (اواسط صبح و اواسط بعد از ظهر) بدهید. اگر کودک شما زود شام می خورد، می توانید قبل از خواب یک میان وعده کوچک در نظر بگیرید. سعی کنید از خوردن تنقلات در میان و یا نوشیدن هر چیزی غیر از مقداری آب اجتناب کنید. وقتی به آنها غذا می دهید می خواهید گرسنه باشند.
 • غذاهای سالم با کالری بالا ارائه دهید. به چربی ها و پروتئین های سالم فکر کنید. چند نمونه عبارتند از:
 1. آجیل و کره آجیل و همچنین دانه هایی مانند تخمه کدو یا آفتابگردان
 2. لبنیات پرچرب، مانند شیر کامل، خامه غلیظ، پنیر خامه ای و سایر پنیرها
 3. آووکادوها
 4. حمص
 5. روغن زیتون و سایر روغن های گیاهی
 6. غلات کامل، مانند نان سبوس دار یا گرانولا (به جای شکر، به دنبال گرانولای شیرین شده با آب یا میوه باشید)
  اگر رژیم غذایی شما شامل گوشت باشد
 • هر بار که یک وعده غذایی یا میان وعده تهیه می کنید، به این فکر کنید که چگونه می توانید مقداری کالری به آن اضافه کنید. به عنوان مثال، می توانید مقداری روغن، کره یا پنیر اضافی به پاستا اضافه کنید – یا مقداری کره آجیل روی یک تکه سیب یا تکه نان تست.

سه تله برای جلوگیری از:

 • به کودک خود شیرینی یا غذای ناسالم بیشتری بدهید. این وسوسه انگیز است، زیرا کودکان عموماً تمایل به خوردن شیرینی ها و غذاهای ناسالم دارند و هر دو کالری دارند. اما آنها غذاهای سالمی نیستند، و ایجاد یک عادت شیرینی‌ها و غذاهای ناسالم ایده خوبی نیست.
 • به کودک خود دسترسی نامحدود به غذا بدهید. این نیز وسوسه انگیز است – بالاخره شما می خواهید آنها بخورند! اما این نه تنها اطمینان از سالم بودن چیزی که می خورند را دشوار می کند، بلکه خوردن میان وعده می تواند در زمان صرف یک وعده غذایی واقعی آنها را کمتر گرسنه کند.
 • به کودک خود اجازه دهید شیر و سایر نوشیدنی ها – از جمله نوشیدنی های مکمل غذایی را سیر کند. این نیز باعث می‌شود که آنها کمتر هنگام غذا بخورند و بعید است که تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند. به کودک خود مکمل های غذایی ندهید مگر اینکه پزشک به شما توصیه کرده باشد.

مطمئن شوید که برای نظارت بر پیشرفت فرزندتان، معاینات منظم را با پزشک خود برنامه ریزی کرده اید. امیدواریم فرزند شما به زودی وزن سالم تری داشته باشد که به او کمک می کند همزمان با رشدش رشد کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 19 = 20