What is a glass syringe?

سرنگ شیشه‌ای چیست؟

سرنگ‌ها یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات پزشکی هستند که از آن‌ها برای انتقال دارو به بدن استفاده می‌شود. شیشه‌ای یکی از سرنگ‌های پرمصرف است که بدنهٔ آن به صورت یک استوانهٔ شیشه‌ای است. روی بدنه‌ٔ این سرنگ درجه‌بندی‌شده است و از آن‌ جهت تزریقات مختلف استفاده می‌شود. اندازه و حجم سرنگ‌ها بسیار متفاوت است و هرکدام از آن‌ها برای کاربرد خاصی استفاده می‌شود. از سرنگ‌های با حجم بیشتر و بزرگ‌تر معمولاً در آزمایشگاه‌ها برای تزریق نمونه مورد آزمایش استفاده می‌شود.

به‌طورکلی این وسیله کاربردهای زیادی در پزشکی دارد و تنها برای تزریق دارو به بدن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. سرنگ شیشه‌ ای بی دی یکی از باکیفیت‌ترین سرنگ‌هاست که از آن برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. معمولاً از سرنگ شیشه‌ ای ۱ سی‌ سی برای تزریق ژل و بوتاکس در کلینیک‌های زیبایی استفاده می‌شود. به کمک این سرنگ می‌توان دارو یا ژل را به‌صورت دقیق به بدن تزریق کرد. در ادامهٔ این مقاله قصد داریم تا شما را با سرنگ شیشه‌ ای ۱ سی‌ سی و کاربردهای آن آشنا کنیم.

images_1675703167_63e1337f1d748.png

معرفی سرنگ شیشه‌ ای ۱ سی‌ سی

سرنگ‌ها وسیله‌های کاربردی در پزشکی هستند که از آن‌ها برای کارهای مختلفی استفاده می‌شود. این وسیله معمولاً از جنس شیشه یا پلاستیک ساخته می‌شود. حجم و اندازه سرنگ‌ها متنوع است و از هرکدام از آن‌ها برای کاربرد خاصی استفاده می‌شود. سرنگ شیشه‌ ای به‌دلیل جنس خوبی که دارد، با مواد شیمیایی واکنش نمی‌دهد، به همین دلیل از آن برای کارهای آزمایشگاهی نیز استفاده می‌شود. سرنگ‌های شیشه‌ای که دارای حجم یک سی‌ سی هستند معمولاً برای تزریقات مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیستون این سرنگ بسیار روان است و به همین دلیل از آن برای تزریق بوتاکس و ژل نیز استفاده می‌کنند. این محصول قبل از این‌که بسته‌بندی شود، به‌خوبی استریل می‌شود و به همین دلیل هیچ‌گونه باکتری و میکروبی روی سطح آن وجود ندارد. معمولاً از دو روش اتوکلاو و یا اشعهٔ گاما برای استریلیزه کردن سرنگ‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود.

 • ویژگی‌های خوب سرنگ شیشه‌ ای ۱ سی‌ سی

سرنگ‌های شیشه‌ای نسبت به سایر سرنگ‌ها از ویژگی‌های بهتری برخوردار هستند و به همین دلیل برای تزریق موادی مانند انسولین، بوتاکس، ژل و سایر مواد دارویی استفاده می‌شود. ازجمله ویژگی‌های خوبی این سرنگ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. پیستون سرنگ شیشه‌ ای بی دی به‌صورت روان حرکت می‌کند و به همین دلیل از آن برای تزریقات آسان استفاده می‌شود.
 2. بدنهٔ این سرنگ بسیار شفاف است و روی آن درجه‌بندی‌شده است. درجه‌بندی که روی بدنه این سرنگ‌ها وجود دارد بسیار دقیق و پررنگ بوده و به‌راحتی قابل‌رؤیت هستند.
 3. عدم جداشدن سرسوزن از سرنگ و جلوگیری از نشت دارو یکی از ویژگی‌های خوب این سرنگ به‌شمار می‌رود.
 4. سرنگ شیشه‌ ای با مواد دارویی و شیمایی واکنش نمی‌دهند و به همین دلیل نیز ضدحساسیت است و در آزمایشگاه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. این سرنگ‌ها یکبار مصرف هستند و به همین دلیل از لحاظ بهداشتی گزینه خوبی هستند.
 6. کیفیت این سرنگ‌ها بسیار بالاست.
 7. سرنگ شیشه‌ ای به‌صورت استریل‌شده تولید می‌شوند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها هیچ‌گونه عوارضی به‌دنبال ندارد.
 8. سرنگ شیشه‌ ای بی دی ساخت آمریکاست.
 9. دارای مجوز از سازمان CE اروپاست.
 10. حجم این سرنگ ۱ سی‌ سی است و برای تزریقات ژل و بوتاکس گزینهٔ مناسبی است.

images_1675703167_63e1337f312d7.png

معرفی سرنگ شیشه‌ ای آمریکایی

سرنگ شیشه‌ ای بی دی جزو بهترین سرنگ‌های شیشه‌ای ساخته شده‌است که دارای ویژگی‌های بسیار خوبی است. بدنهٔ این سرنگ‌ها بسیار شفاف است و به‌راحتی مواد داخل آن‌ها قابل‌دیدن است. طراحی این سرنگ شیشه‌ ای آمریکایی به‌گونه‌ای است که استفاده از آن برای تزریقات بسیار آسان است. به همین دلیل برای تزریق موادی مانند ژل و بوتاکس که غلظت بالایی دارند از سرنگ شیشه‌ ای بی دی استفاده می‌شود. درجه‌بندی روی این سرنگ بسیار دقیق است و برای تزریق داروهای حساس مانند انسولین نیز گزینهٔ مناسبی است. اتصال سرسوزن به‌صورت پیچی یا لوئر لاک است

سرنگ شیشه‌ ای برای تزریق

سرنگ‌های که برای تزریقات مورد استفاده قرار می‌گیرند به دودسته‌ٔ لوئرلاک و لوئراسلیپ تقسیم می‌شوند. تفاوت عمده‌ای که بین این دو دسته از سرنگ‌ها وجود دارد، نحوهٔ اتصال سرسوزن به سرنگ است. در سرنگ‌های لوئرلاک سوزن به‌صورت پیچی روی قسمت مارپیچی سرنگ چرخیده و روی آن قفل می‌شود. به همین دلیل احتمال افتادن سوزن از روش سرنگ و نشت دارو بسیار کم است. در سرنگ‌های دسته لوئراسلیپ سوزن با فشار روی سرنگ قرار می‌گیرد. هرکدام از این سرنگ‌ها برای تزریقات مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در برخی از کاربردها استفاده از سرنگ شیشه‌ ای لوئرلاک ارجحیت دارد. سرنگ شیشه‌ ای بی دی نیز از نوع سرنگ‌های لوئرلاک است و به همین دلیل از ویژگی‌های زیر برخوردار است.

ازجمله مزایا خوب استفاده از سرنگ یک سی‌ سی لاک می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. استفاده از این سرنگ برای تزریق داروهای حساسیت‌زا بسیار مناسب است.
 2. استفاده از این سرنگ به‌عنوان سرنگ پمپ برای جلوگیری از جداشدن سرنگ گزینهٔ خوبی است.
 3. سرنگ شیشه‌ ای لاک برای جلوگیری از پورت‌های IV، ورود هوا و پاشش خون مناسب است.

سرنگ شیشه‌ ای ونزو

افرادی که بیماری دیابت دارند باید به‌صورت مداوم تزریق انسولین را انجام دهند. بهترین سرنگ شیشه‌ ای برای این افراد، سرنگ شیشه‌ ای ونزو است. این سرنگ به‌گونه‌ی طراحی شده‌است که تزریق را بسیار راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند. این سرنگ شیشه‌ ای مجارستانی جزو سرنگ‌های لوئرلاک است و به همین دلیل از مزایای خوبی برخوردار است.

 

خلاصه

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که سرنگ شیشه‌ ای یکی از تجهیزات پزشکی مهم و پرکاربرد است. این محصول در حجم و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. سرنگ شیشه‌ ای بی دی ۱ سی‌سی جهت تزریق ژل، بوتاکس و انسولین استفاده می‌شود. این سرنگ دارای ویژگی‌های بسیار خوبی است و به همین دلیل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازجمله ویژگی‌های خوب سرنگ شیشه‌ ای می‌توانیم به مواردی همچون استریل بودن، عدم واکنش با مواد شیمیایی، پیستون روان، تزریق آسان و سریع، سوزن لوئرلاک یا پیچشی، یک‌بارمصرف بودن و… اشاره کنیم.

افراد دیابتی برای تزریق راحت‌تر انسولین می‌توانند از سرنگ شیشه‌ ای مجارستانی استفاده کنند. این سرنگ‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تزریق دارو را بسیار آسان‌تر می‌کنند. این سرنگ‌ها ضدحساسیت هستند و برای جلوگیری از نشتی دارو بسیار مناسب‌اند.

برای تهیه سرنگ شیشه ای بی دی و ونزو همچنین سرنگ انسولین بی دی میتوانید از فروشگاه تجهیزات پزشکی تجهیز گستران ابوریحان با خیالی اسوده و ضمانت اصل بودن کالا خرید نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25 − = 20