Early games build bonds and the brain

چرا بازی؟ بازی های اولیه پیوندها و مغز را ایجاد می کنند

آیا می خواهید فرزندتان سالم، شاد، باهوش، توانا و انعطاف پذیر بزرگ شود؟ با آنها بازی کنید. نوزادان و کودکان نوپا با بازی‌های سرگرم‌کننده که با رشدشان تغییر می‌کنند، رشد می‌کنند.

چرا بازی در چند سال اول زندگی اهمیت دارد؟

بیش از یک میلیون اتصال عصبی جدید در چند سال اول زندگی در مغز ایجاد می شود. و هرس این اتصالات عصبی باعث کارایی بیشتر آنها می شود. این فرآیندها به معنای واقعی کلمه مغز را می‌سازند و به نحوه عملکرد آن برای بقیه عمر کودک کمک می‌کنند. در حالی که زیست شناسی – به ویژه ژنتیک – بر این امر تأثیر می گذارد، محیط و تجربیات کودک نیز تأثیر می گذارد.

نوزادان و کودکان با مراقبت پاسخگو رشد می کنند. خدمت و بازگشت، اصطلاحی که توسط مرکز هاروارد در مورد کودک در حال رشد استفاده می شود، این را به خوبی توصیف می کند: تعاملات رفت و برگشت، که در آن کودک و مراقب به شیوه ای محبت آمیز و پرورشی به یکدیگر واکنش نشان می دهند و با یکدیگر تعامل می کنند. بلوک هایی از یک مغز سالم و یک کودک شاد، که شانس بیشتری برای رشد به بزرگسالی سالم، شاد، شایسته و موفق خواهد داشت.

بازی یکی از بهترین راه‌ها برای انجام مراقبت‌های پاسخگو است. برای به حداکثر رساندن مزایای بازی:

 • توجه کامل خود را جلب کنید. تلفن را زمین بگذارید، چند کار را انجام ندهید.
 • حتی نوزادان کوچک می توانند با مراقبان خود تعامل داشته باشند، و این چیزی است که شما می خواهید تشویق کنید. لازم نیست به طور مساوی متقابل باشد – ممکن است در حالی که کودک شما فقط لبخند می زند یا غر می زند با جملات صحبت می کنید – اما ایده این است که در بازی پاسخگویی ایجاد کنید.
 • با مراحل رشد هماهنگ باشید. به این ترتیب فرزند شما می تواند به طور کامل درگیر شود – و شما می توانید رشد او را نیز تشویق کنید.

بازی های عالی برای بازی با نوزادان: 6 تا 9 ماه

مرکز رشد کودک ایده ها و جزوه های عالی برای والدین در مورد بازی های خاص برای بازی با فرزندانشان در سنین مختلف دارد.

کودکان 6 ماهه و 9 ماهه در حال یادگیری تقلید و سایر عناصر سازنده زبان هستند. آنها همچنین شروع به یادگیری حرکت و کشف دنیای اطراف خود می کنند.

در اینجا چند ایده بازی برای این گروه سنی وجود دارد:

 • بازی peek-a-boo یا patty-cake.
 • بازی های پنهان کردن اسباب بازی ها را زیر پتو یا اسباب بازی دیگری انجام دهید و سپس آنها را “پیدا کنید” یا اجازه دهید کودک آنها را پیدا کند.
 • گفتگوهای پشت سر هم داشته باشید. کمک کودک ممکن است فقط صدای “ما” یا “با” باشد. می توانید همان صدا را برگردانید یا وانمود کنید که کودک شما چیزی می گوید (“تو نمی گویی! واقعا؟ بیشتر به من بگو!”).
 • بازی های تقلیدی انجام دهید: برای مثال اگر کودک شما زبانش را بیرون آورد، شما هم این کار را انجام دهید. نوزادان بزرگتر زمانی که بزرگترها این کار را با آنها انجام می دهند، شروع به تقلید از چیزهایی مانند کف زدن یا کوبیدن می کنند و دوست دارند.
 • آهنگ‌هایی که شامل حرکت هستند، مانند «Itsy Bitsy Spider» یا «Trot, Trot to Boston» را با کلمات و حرکات بخوانید.
 • بازی های ساده ای با اشیا انجام دهید، مانند گذاشتن اسباب بازی ها در سطل و بیرون آوردن آنها، یا انداختن آنها و گفتن “بوم!”

بازی های عالی برای بازی با کودکان نوپا

بین 12 ماهگی تا 18 ماهگی، کودکان نوپا مهارت های زبانی و حرکتی بیشتری کسب می کنند و عاشق تقلید هستند. تو می توانی:

 • با بلوک‌ها بازی کنید، چیزهای ساده بسازید و آن‌ها را کنار هم بکوبید.
 • بازی تخیلی با عروسک ها یا حیوانات عروسکی انجام دهید یا وانمود کنید که تماس های تلفنی داشته باشید.
 • از بالش و پتو برای ساختن دژهای کوچک و مکان هایی برای بالا رفتن و بازی استفاده کنید.
 • یک مخفی کاری ابتدایی بازی کنید، مانند پنهان کردن خود در زیر پتو در کنار کودک.
 • به خواندن آهنگ هایی که شامل حرکت و تعامل است، مانند “If You’re Happy And You Know It” ادامه دهید.
 • با هم به گردش بروید و دنیا را کشف کنید. حتی رفتن به خواربار فروشی می تواند برای یک نوزاد یک ماجراجویی باشد.
 • همه چیز را روایت کند. نگران استفاده از کلماتی نباشید که کودکتان نمی فهمد. در نهایت آنها این کار را خواهند کرد و شنیدن بسیاری از کلمات مختلف برای آنها خوب است.

کودکان نوپا که 2 یا 3 سال سن دارند، می توانند نسخه های پیچیده تری از این بازی ها را انجام دهند. آنها می توانند بازی های تطبیق، مرتب سازی و شمارش و همچنین بازی های تقلید و حرکتی مانند “پیرو رهبر” را انجام دهند (شما می توانید با آن بازی کاملاً خلاق و احمقانه شوید).

تا جایی که می توانید خودتان را به بازی و تفریح بسپارید. کار و کارها می توانند منتظر بمانند، یا در واقع می توانید کودکان خردسال را در کارهای خانه شرکت دهید و این کار را برای هر دوی شما سرگرم کننده تر می کند. بررسی رسانه های اجتماعی قطعاً می تواند منتظر بماند.

بازی با فرزندتان سرمایه‌گذاری در آینده فرزندتان است – و راهی عالی برای ایجاد رابطه و شاد کردن هر دوی شما.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =