تحلیل تکنیکال فارکس یا تحلیل فاندامنتال؟

این روزها بسیاری از افراد را می‌بینید که به عنوان شغل اصلی یا به صورت مکمل در بازار فارکس مشغول به فعالیت هستند. این بازار به عنوان بزرگترین بازار مالی جهان سال‌هاست که جایگاه ویژه‌ای برای انجام معاملات و کسب درآمد به حساب می‌آید و افراد زیادی را به سوددهی رسانده است. با این حال پویایی و گستردگی بازار فارکس به این معنا نیست که همه افراد می‌توانند در این حوزه موفق باشند و به نتیجه مطلوبی برسند. همه چیز به میزان تلاش و دقت شما بستگی دارد؛ به هر میزان که تحلیل درست‌تری از فارکس و تغییرات لحظه‌ای آن داشته باشید، می‌توانید موفق‌تر عمل کنید و نتیجه بهتری بگیرید. با توجه به اهمیت این موضوع قصد داریم در ادامه این مقاله به تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و انتخاب میان این دو بپردازیم. به نظر شما تحلیل تکنیکال اهمیت بیشتری دارد یا تحلیل فاندامنتال؟

با تحلیل تکنیکال آشنا شوید

باید بدانید که به طور کلی تحلیل‌ها را نوعی پیش‌بینی بر اساس داده‌های موجود می‌دانیم. در واقع در بازار فارکس نیز همچون تمام مسائل دیگر، می‌توان با بررسی پیشامدها و اتفاقاتی که تا به حال رخ داده‌اند، به روندی خاص پی برد. این روندها می‌توانند به پیش‌بینی وضع آتی کمک کنند. تحلیل تکنیکال در یک تعریف کلی به معنای پیش‌بینی حرکات آتی قیمت بر اساس بررسی حرکت‌های پیشین است. مجموعه حرکات گذشته بازار می‌توانند سیگنال‌هایی را به سرمایه‌گذاران بدهند که آن‌ها را نسبت به وقایع آینده بازار تا حدودی آگاه می‌کنند.

بازه زمانی تحلیل تکنیکال می‌تواند بسیار وسیع باشد؛ به طوری که می‌توان تغییرات را در بازه یک دقیقه، ۵ دقیقه، ۱۰ دقیقه، ۱۵ دقیقه، ۳۰ دقیقه، ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه یا در بازه چند ساله بررسی کرد. به هر میزان که بررسی‌های دقیق‌تری داشته باشید، بیشتر با روند بازار فارکس آشنا خواهید شد و در نتیجه، تصمیمات شما حرفه‌ای‌تر خواهند بود. برای انجام تحلیل تکنیکال راه‌های مختلفی وجود دارد که چند مورد از آن‌ها را در ادامه به اختصار شرح داده‌ایم.

اندیکاتورها

استفاده از اندیکاتورها ساده‌ترین روش تحلیل تکنیکال است که توسط بسیاری از افراد به کار گرفته می‌شود. اندیکاتور‌ها در واقع ربات‌هایی هستند که بر طبق برنامه‌ای که شما برایشان تنظیم می‌کنید پیش می‌روند. از جمله اندیكاتورهای محبوب در حوزه تحلیل تکنیکال می‌توان Moving Averageها و RSI MACD را نام برد. توجه داشته باشید که تحلیل‌های این اندیکاتورها همیشه هم درست از آب در نمی‌آید و در برخی مواقع ممکن است با شکست مواجه شوند.

پرایس اکشن

پرایس اکشن روشی کلاسیک و حرفه‌ای برای تحلیل تکنیکال بازار فارکس است. در این روش شما با تمرین و تکرار و بررسی مداوم بازار، زبان او را یاد می‌گیرید. به این ترتیب، کوچک‌ترین تغییرات بازار فارکس به آسانی با شما حرف می‌زند و می‌توانید حرکات بعدی را پیش‌بینی کنید. اگر چه یادگیری این روش کمی دشوار است و به آموزش و تمرین مستمر نیاز دارد؛ اما پس از مدتی شما به یک تحلیلگر حرفه‌ای تبدیل می‌شوید که بازار فارکس را به خوبی می‌شناسد.

عرضه و تقاضا

روش عرضه و تقاضا استراتژی دیگری است که بسیاری از تحلیلگران از آن برای بررسی بازار استفاده می‌کنند. آن‌ها معتقدند که هر آنچه در بازار اتفاق می‌افتد، نتیجه عرضه و تقاضای ارزهای موجود است؛ بنابراین با بررسی درست و دقیق میزان عرضه و تقاضا می‌توان نتیجه را پیش‌بینی کرد. برای مثال می‌دانیم که به هر میزان عرضه یک ارز کاهش پیدا کند و در مقابل، تقاضا برای آن بیشتر شود، قیمت ارز افزایش پیدا خواهد کرد؛ بنابراین با تحلیل و بررسی دقیق میزان عرضه و تقاضای جمعیت، می‌توان به نتایج خوبی دست یافت. یادگیری این روش تحلیل تکنیکال نیز روش چندان آسانی نیست و به تمرین و ممارست نیاز دارد.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال نوعی دیگر از تحلیل بازار فارکس است که نام آن را به فراوانی می‌شنوید. این نوع تحلیل بیش از آنکه به تغییرات و اتفاقات درون این بازار مرتبط باشد، تأثیر عوامل خارجی بر نوسانات را بررسی می‌کند. در واقع در تحلیل فاندامنتال بازار فارکس، تأثیرات عوامل سیاسی، اقتصادی و فاکتورهای اجتماعی بر نوسانات را بررسی و آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. باید بدانید که تحلیل فاندامنتال نقشی پررنگ و اساسی بر موفقیت شما در بازار فارکس دارد؛ به نحوی که عدم توجه به این مسئله تحلیل تکنیکال شما را نیز با مشکل مواجه می‌کند. شما باید بتوانید تأثیر عوامل سیاسی و اقتصادی مختلف را بر روند رشد ارزهای دیجیتال بررسی کنید. برای مثال، واضح است که بروز مشکلات اقتصادی و سیاسی داخلی در یک کشور، از ارزش جهانی ارز آن کم می‌کند.

برای یادگیری تحلیل فاندامنتال، دو گام مهم پیش رو دارید که با دانستن آن‌ها می‌توانید به بهترین نحو، تحلیل فاندامنتال را انجام دهید. در گام نخست، باید فاکتورهای مهم اقتصاد کلان را مطالعه کنید. در این مرحله مهم‌ترین چیز، بررسی نرخ‌های بهره است. نرخ بهره توسط بانک مرکزی هر کشور بیان می‌شود و به هر میزان که این عدد بزرگتر باشد، ارزش پول نیز بیشتر خواهد شد. در مقابل، کاهش نرخ بهره ارزش ارز ملی کشور را کاهش می‌دهد. به غیر از این مورد، تورم، تراز تجاری، تولید ناخالص داخلی، قیمت کالاها، تولیدات صنعتی، شاخص خورده فروشی و … نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

پس از بررسی و کسب مهارت در اساس اقتصاد کلان، باید مسائل و فاکتورهای سیاسی هر کشور را مورد بررسی قرار دهید. ارز کشورهایی که از ثبات سیاسی و اقتصادی بیشتری بهره‌مند‌ باشند، عمدتاً طرفداران بیشتری دارند. در مقابل، جنگ و کشمکش‌های داخلی و خارجی می‌توانند ارزش ارز کشورها را کاهش دهند.

 

کدام یک از انواع تحلیل در بازار فارکس بهتر است؟

حقیقت این است که هیچ از یک این دو یعنی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال، نمی‌توانند پیش‌بینی صددرصدی درباره آینده بازار فارکس داشته باشند. با این حال، به هر میزان که تحلیل دقیق‌تری ارائه کنید، احتمال نزدیک بودن پیش‌بینی شما به واقعیت بیشتر است. به این ترتیب می‌توانید اقدامات خود را بر اساس فرضیات خود پیش کنید و در صورت درست بودن آن‌ها، از معاملات خود سود ببرید. اگر بخواهیم بهترین نوع تحلیل را بیان کنیم، باید بگوییم که تلفیق تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال بهترین ابزاری است که شما را به نتیجه‌ای مطلوب می‌رساند. باید بتوانید به درستی از هر دوی این تحلیل‌ها بهره‌ بگیرید و در جهت کسب درآمد و سود بیشتر استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم از منابع معتبر و حرفه‌ای برای آموختن روش‌ها و تکنیک‌های مختلف کمک بگیرید.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال بازار فارکس

همان طور که گفته شد، تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال را نمی‌توان بدون آموزش و یادگیری درست، انجام داد؛ بنابراین لازم است ضمن یافتن مرجعی معتبر، این موضوعات را از بهترین اساتید بیاموزید. وب‌سایت «تجارت فارکس»، اولین و بهترین مرجع فارسی زبان فعال در حوزه بازار فارکس است که بهترین و جدیدترین مقالات را برای استفاده شما عزیزان در دسترستان قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید پرایس اکشن را در تحلیل تکنیکال بیاموزید و به یک تقویم اقتصادی معتبر برای تحلیل فاندامنتال نیاز دارید، تجارت فارکس بهترین انتخاب برای شماست. تمامی مطالب مورد نیاز بر اساس گفتار متخصصان این حوزه تنظیم شده است و می‌توانید به آسانی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

کلام آخر

در این مقاله به بررسی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس پرداختیم و شما را با اصول هر یک آشنا کردیم. اگر می‌خواهید به یک تریدر موفق در بازار فارکس تبدیل شوید که تحلیل‌هایی نزدیک به واقعیت ارائه می‌کند، به هیچ عنوان مطالب وب‌سایت تجارت فارکس را از دست ندهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 − = 19