با چند کاربرد رایج و فوق العاده از ایمپلنت دندان آشنا شوید

با چند کاربرد رایج و فوق العاده از ایمپلنت دندان آشنا شوید

یکی از روش هایی که در طول تاریخ وگهگاه به گونه ای موثر برای جایگزینی دندان های از دست رفته بیماران استفاده شده است ایمپلنت دندان می باشد. با این حال، آنها در دهه 1960 بیشتر پذیرفته شدند.

از آن زمان، استفاده از آنها به طور قابل توجهی گسترده تر شده و در حال حاضر یک روش دندانپزشکی رایج برای جایگزینی دندان می باشد. در واقع، آنها عمدتا برای حمایت از پروتزهای دندانی مانند تاج برای جایگزینی تک دندان یا بریج برای جایگزینی دهانه دندان یا پروتز استفاده می شوند.

ایمپلنت مدرن از تیتانیوم ساخته می ‌شود، زیرا این فلز با بافت ‌ها سازگارتر بوده و می ‌تواند در فرآیند بهبود با استخوان فک ترکیب شده و پایداری درمان را افزایش دهد. این فرآیند می تواند استرس فیزیکی قابل توجهی را برای دوره های طولانی مدت پشتیبانی نماید.

امروزه ایمپلنت دندان به عنوان راهی مطمئن و موثر برای جایگزینی ظاهر و عملکرد دندان های از دست رفته در نظر گرفته شده و کاربردهای فوق العاده ای دارد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

کاربردهای رایج ایمپلنت دندان کدامند؟

قطعا یکی از بزرگترین آرزوهای هر فردی داشتن لبخندی زیبا با برخورداری از دندان هایی سالم است. متأسفانه، پوسیدگی، بیماری لثه، کهولت سن یا آسیب می‌ تواند باعث از دست دادن یک یا چند دندان شود.

وجود شکاف در دهان نه تنها بر زیبایی لبخند شما تأثیر می گذارد، بلکه می تواند دندان های اطراف دهان شما را در برابر سایر مشکلات دندانی آسیب پذیر کند.

امروزه یکی از فوق العاده ترین راه حل ها برای این وضعیت، کاشت دندان است. این روش برای کسانی که یک یا چند دندان از دست داده اند بسیار کارآمد خواهد بود. گرچه بالا بودن قیمت ایمپلنت دندان برخی از افراد را برای انجام این جراحی منصرف می سازد، اما این روش واقعا یک سرمایه گذاری بزرگ، ارزشمند و مهمتر از آن مقرون به صرفه است.

مهمترین کاربردهای کاشت دندان عبارتند از:

– بهترین جایگزین برای پروتزهای مصنوعی

یکی از رایج ترین کاربردهای ایمپلنت دندان، نگه داشتن و حمایت از پروتزهای مصنوعی است زیرا آن به طور موثری می تواند مانع از حرکت پروتز می شود.

همچنین اگر پروتزهای مصنوعی به دلیل حجیم بودن، لغزش به اطراف یا مشکلات دیگر باعث ناراحتی فرد می شوند، می‌توان از ایمپلنت‌ ها برای حفظ و حمایت آنها استفاده کرد. این روش همچنین جویدن را بهبود بخشیده و به هضم غذا کمک می کند و در نهایت اعتماد به نفس بیشتری به شما می‌دهد.

متخصصین بر این باورند که این یک راه حل بسیار مقرون به صرفه برای رفع مشکل قدیمی دندان های مصنوعی لق می باشد.

– پشتیبان تاج و پل

با استفاده از ایمپلنت می توان تمام دندان ها را جایگزین کرد و به طور کلی از شر دندان مصنوعی خلاص شد. البته این بستگی به در دسترس بودن استخوان برای کاشت دندان دارد. در موارد عدم استخوان کافی، باید بافت های از دست رفته را بازسازی نمود.

برخی از افرادی هستند که نمی توانند از پروتز مصنوعی استفاده کنند، زیرا دندان مصنوعی را بیش از حد حجیم در دهان خود می بینند یا در واقع از فکر هر چیز خارجی در دهان خود بیزارند. در این مواقع، این بیماران کاندیدای ایده آل برای درمان ایمپلنت هستند.

توجه داشته باشید که ایمپلنت ها به اندازه ای قوی هستند که می توان از آنها برای جایگزینی دائمی پل ها استفاده نمود. کاشت دندان همچنین مضراتی مانند افزایش پوسیدگی، بیماری های لثه و احتمال پرکردن ریشه یا از دست دادن دندان‌ها برای حفظ بریج ‌های معمولی را ندارد.

– ایمپلنت یک جایگزین شگفت انگیز برای دندان های دارای تاج ناپایدار یا عفونی

گاهی اوقات دندان های دارای تاج مشکل ‌ساز می شوند و فرد تصمیم می گیرد با هزینه ‌های بیشتر روی این دندان مرگ آن را برای مدت کوتاهی به تعویق بیندازد. اما بسیاری از بیماران نیز ترجیح می دهد که این دندان مسئله ساز را کشیده و آن را با یک ایمپلنت دندان بسیار مطمئن ‌تر و قوی ‌تر جایگزین کنند.

امروزه بسیاری از بیماران ممکن است آرزو کنند که پس از صرف هزینه برای پر کردن ریشه، پست و تاج دندان، کاش مستقیما به سراغ گزینه ایمپلنت می رفتند تا مشکلات بعدی را تجربه نکنند.

– تعویض تک دندان

از ایمپلنت دندان همچنین می توان برای جایگزینی یک دندان از دست رفته استفاده نمود. این یک راه حل ثابت است که هم جایگزین تک دندان از دست رفته خواهد شد و هم طبیعی به نظر می رسد. دو هدف مهمی که قطعا تمامی بیماران به دنبال آن هستند.

– تعویض چند دندان با کمک ایمپلنت

یکی دیگر از کاربردهای رایج ایمپلنت دندان، جایگزینی چندین دندان است که می توان برای از این روش برای چسباندن یک پروتز دندانی چندگانه مانند بریج ثابت یا پروتزهای متحرک استفاده نمود. در این حالت ایمپلنت ممکن است تنها دو دندان را جایگزین کند که به عنوان پروتز جزئی ثابت شناخته می شود یا یک قوس کامل دندان که همان پروتز کامل ثابت می باشد.

دندان ‌هایی که مستقیما روی ایمپلنت‌ ها قرار می‌ گیرند به عنوان اباتمنت شناخته می‌شوند، در حالی که دندان ‌هایی که بدون لنگر اختصاصی در بین آن‌ ها نصب می شوند، پونتیک نام دارند.

جمع بندی

با توجه به کاربردهای فوق العاده ایمپلنت دندان، این روش در حال حاضر به عنوان بهترین درمان انتخابی برای افرادی که دندان های خود را از دست داده اند، در نظر گرفته می شود.

اگر شما نیز با چالش دندان های از دست رفته مواجه هستید، اجازه ندهید این وضعیت سلامت یا زیبایی لبخند شما را به خطر بیندازند. بهترین کار در اینجا این است که به یک کلینیک دندانپزشکی تخصصی که در زمینه ایمپلنت فعالیت دارد، مراجعه نمایید تا مشخص شود که آیا شما کاندیدای ایمپلنت دندان هستید یا خیر.

دکتر شهاب محمدی، drmohammadi.com، یکی از برترین و شناخته شده ترین متخصصین ایمپلنت در ایران است که با تجربه و مهارت بالای خود قادر است یک برنامه کاملا سفارشی برای بیماران طراحی نموده و زیبایی لبخند آنها را بازگرداند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با این کلینیک تخصصی تماس حاصل فرموده و یک جلسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =