آتش‌سوزی‌های جنگلی: نحوه مقابله با دود بر کیفیت و سلامت هوا

آتش‌سوزی‌های جنگلی: نحوه مقابله با دود بر کیفیت و سلامت هوا

از آنجایی که آتش‌سوزی‌های جنگلی به دلیل تغییرات آب و هوایی و شرایط خشک‌تر مکرر می‌شوند، تعداد بیشتری از ما و جوامع بیشتری در معرض خطر آسیب قرار می‌گیرند. در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می کند خود و خانواده خود را آماده کرده و از آن محافظت کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: مزایای بازی با کودکان

دود آتش سوزی چگونه بر کیفیت هوا تأثیر می گذارد؟

دود آتش سوزی به شدت به کیفیت پایین هوا کمک می کند. درست مانند آلودگی سوخت های فسیلی ناشی از سوزاندن زغال سنگ، نفت و گاز، آتش سوزی های جنگلی گازهای خطرناک و ذرات ریز با اندازه های مختلف (معروف به ذرات معلق یا PM10، PM2.5، PM0.1) ایجاد می کنند که برای تنفس مضر هستند. دود آتش سوزی همچنین حاوی سموم دیگری است که از سوزاندن ساختمان ها و انبارهای مواد شیمیایی ناشی می شود.

دود می تواند به مناطق دوردست سفر کند که توسط الگوهای آب و هوا و جریان های جت حمل می شود.

دود آتش سوزی چگونه بر سلامت ما تأثیر می گذارد؟

ذرات کوچک موجود در دود آتش سوزی، نگران کننده ترین چیز برای سلامتی ما هستند. وقتی آنها را تنفس می کنیم، این ذرات می توانند به اعماق ریه ها و گاهی اوقات وارد جریان خون شوند.

اثرات سلامتی دود آتش سوزی شامل سوزش چشم، سرفه، خس خس سینه و مشکل در تنفس است. دود همچنین ممکن است خطر عفونت های تنفسی مانند COVID-19 را افزایش دهد. سایر اثرات جدی احتمالی سلامتی شامل نارسایی قلبی، حملات قلبی و سکته است.

چه کسی باید به ویژه مراقب باشد؟

افرادی که بیشتر در معرض خطر دود آتش سوزی هستند شامل کودکان، افراد مسن، کارگران در فضای باز و هر کسی که باردار است یا دارای بیماری قلبی یا ریوی است.

اگر یک بیماری مزمن دارید، با پزشک خود در مورد اینکه چگونه دود ممکن است بر شما تأثیر بگذارد صحبت کنید. دریابید که چه علائمی باید باعث توجه پزشکی یا تنظیم داروهای شما شود. اگر مشکلات ریوی یا قلبی دارید این امر به ویژه مهم است.

برای آماده شدن برای شرایط اضطراری آتش سوزی چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در معرض خطر آتش‌سوزی است یا شرایط گرما و خشکی احتمال وقوع آن‌ها را افزایش می‌دهد:

قبل از وقوع آتش سوزی، یک طرح تخلیه برای خانواده خود ایجاد کنید.
مطمئن شوید که چندین روز دارو، آب و غذایی که نیازی به پختن ندارد، در اختیار داشته باشید. اگر به دلیل آتش سوزی جنگلی یا بلای طبیعی دیگری نیاز به ترک ناگهانی داشته باشید، این کمک خواهد کرد.
این نقشه آتش و دود را که شرایط فعلی آتش‌سوزی جنگلی را نشان می‌دهد و پیوندهایی به توصیه‌های ایالتی دارد، مرتباً بررسی کنید.
اگر در منطقه آتش سوزی فعال هستید، هشدارهای مقامات محلی را دنبال کنید.

چه اقداماتی می توانید برای کاهش خطرات سلامتی در روزهای با کیفیت هوا انجام دهید؟

این شش نکته می‌تواند به شما کمک کند در طول توصیه‌های دود آتش‌سوزی و سایر مواقعی که کیفیت هوا ضعیف است، سالم بمانید:

  • از کیفیت هوا آگاه باشید. AirNow.gov طبقه بندی خطر کیفیت هوا را در زمان واقعی برای منطقه شما همراه با راهنمایی فعالیت به اشتراک می گذارد. در صورت توصیه، در داخل خانه بمانید، درها، پنجره ها و هر دریچه ورودی هوای بیرون را ببندید.
  • خرید یک دستگاه تصفیه هوا را در نظر بگیرید. اگر در ساختمانی زندگی می کنید که در وضعیت بدی قرار دارد، این موضوع حتی زمانی که هیچ آتش سوزی منطقه ای وجود ندارد نیز مهم است. برای نکاتی در مورد آلودگی و تصفیه هوا به پست قبلی من مراجعه کنید. EPA توصیه می کند از پاک کننده های هوا که ازن را تولید می کنند، که یک آلاینده نیز است، اجتناب کنید.
  • اگر سیستم HVAC خود را دارید بدانید. کیفیت و تمیزی فیلترهای شما مهم است، بنابراین در صورت امکان فیلترهای با راندمان بالا را انتخاب کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید. همچنین مهم است که بدانید سیستم شما دارای دریچه های ورودی هوا در فضای باز است یا خیر.
  • از ایجاد آلودگی در فضای داخلی خودداری کنید. این بدان معناست که سیگار نکشید، جاروبرقی نکشید، و محصولاتی مانند شمع یا بخور را بسوزانید. از سرخ کردن غذاها یا استفاده از اجاق گاز خودداری کنید، به خصوص اگر اجاق گاز شما تهویه مناسبی ندارد.
  • یک «اتاق تمیز» بسازید. اتاقی را انتخاب کنید که در و پنجره کمتری داشته باشد. یک تصفیه کننده هوا را با اندازه مناسب برای این اتاق اجرا کنید، به خصوص اگر از AC مرکزی برای خنک نگه داشتن استفاده نمی کنید.
  • زمان حضور در فضای باز را به حداقل برسانید و از ماسک در بیرون استفاده کنید. باز هم، اطمینان از اینکه چندین روز داروها و غذاهایی دارید که نیازی به پختن ندارند، کمک خواهد کرد. اگر باید به بیرون از منزل بروید، زمان و سطح فعالیت را به حداقل برسانید. یک ماسک مناسب N95 یا KN95 یا ماسک تنفسی P100 می تواند به شما کمک کند تا ذرات کوچک شناور در هوای دودی را تنفس نکنید.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

21 − 16 =