چگونه لباس ها را با استفاده از چرخ رنگ هماهنگ کنیم

اگر مطمئن نیستید که در مورد ترکیب و ست کردن لباس ها از کجا شروع کنید، از چرخ رنگ استفاده کنید.

چرخ رنگ چیست؟

چرخ رنگ یک نمودار دایره ای است که روابط بین رنگ های مختلف را نشان می دهد. سر آیزاک نیوتن اولین چرخ رنگ را در کتاب Opticks خود در سال ۱۷۰۴ ایجاد کرد. نیوتن یک چرخه رنگ نامتقارن با هفت رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش ایجاد کرد. در سال ۱۸۱۰، یوهان ولفگانگ فون گوته یک چرخه رنگی متقارن با تنها شش رنگ (حذف نیلی) ایجاد کرد که شبیه به چیزی است که معمولاً امروزه استفاده می کنیم. هنرمندان و طراحان مد از چرخ های رنگی برای ایجاد طرح های رنگی استفاده می کنند که جلوه هنری دلخواه را ایجاد می کند.

رنگ های اولیه، ثانویه و سوم چیست؟

چرخه رنگ توسط سه رنگ اصلی که یک طرح رنگی سه گانه را تشکیل می دهند لنگر می اندازد. در مدل سنتی رنگ RYB، این رنگ های اصلی قرمز، زرد و آبی هستند. می توانید رنگ های اصلی را با هم ترکیب کنید تا رنگ های ثانویه ایجاد کنید: سبز، نارنجی و بنفش. مخلوط کردن یک رنگ اصلی با یک رنگ ثانویه منجر به یک رنگ سوم می شود: سرخابی (قرمز-بنفش)، سرخابی (قرمز-نارنجی)، کهربایی (زرد-نارنجی)، چارتری (زرد-سبز)، سبز آبی (آبی-سبز) و بنفش (آبی-بنفش).

تئوری رنگ چیست؟

تئوری رنگ مجموعه ای از دستورالعمل ها برای ترکیب، ترکیب و دستکاری رنگ ها است. تئوری رنگ شامل ایده هایی مانند:

۱. هارمونی رنگ: هارمونی رنگی، جفت رنگ هایی را توصیف می کند که از نظر بصری دلپذیر هستند و حس نظم بصری را ایجاد می کنند. طرح‌های رنگی مبتنی بر رنگ‌های مکمل و مشابه عموماً هماهنگ تلقی می‌شوند. اما از آنجایی که انسان ها بسته به ترجیحات شخصی و تجربیات زندگی به رنگ ها متفاوت پاسخ می دهند، هیچ رنگ «درست» جهانی برای دستیابی به هارمونی وجود ندارد.

۲. دمای رنگ: دمای رنگ با تجزیه رنگ ها به رنگ های گرم (مرتبط با غروب خورشید و نور روز) و رنگ های سرد (مرتبط با نور ابری) سروکار دارد. آزمایش با ترکیب رنگ‌های گرم و سرد می‌تواند به شما کمک کند رنگ‌ها را برای رسیدن به یک جلوه خاص ترکیب کنید.

۳. زمینه رنگ: به نظر می رسد رنگ ها در زمینه های مختلف رفتار متفاوتی دارند. به عنوان مثال، یک نارنجی زنگ زده ممکن است زمانی که در کنار رنگ زرد روشن قرار می گیرد، کسل کننده و آرام به نظر برسد، اما هنگامی که با بنفش تیره جفت می شود، نارنجی ناگهان بسیار روشن تر به نظر می رسد.

چگونه لباس ها را با استفاده از چرخ رنگ هماهنگ کنیم

درک تئوری رنگ های پایه را برای ترکیب و ست کردن لباس های کمد لباس خود به کار ببرید.

۱. با رنگ های مشابه شروع کنید. رنگ های مشابه در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند و یک رنگ مشترک دارند. وقتی رنگ‌های جدید را در کمد لباس‌های خود قرار می‌دهید، رنگی را بیابید که برای شما احساس امنیت می‌کند – مثلاً آبی روشن. در چرخه رنگ، آبی بین آبی آبی و بنفش آبی قرار می گیرد. اگر با آبی روشن احساس راحتی می کنید، رنگ آبی یا بنفش آبی را برای یک پالت ظریف و دو رنگ به آن اضافه کنید.

۲. رنگ های مکمل را در آغوش بگیرید. رنگ‌های مکمل در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار دارند و می‌توانند تضاد قدرت زیبایی را ایجاد کنند: فوشیا و چارتروس یا سبز بورگوندی و جنگلی را در نظر بگیرید. وقتی انتخاب های رنگی جسورانه ای انجام می دهید، هر دو رنگ برجسته می شوند.

۳. از لوازم جانبی استفاده کنید که «همخوانی ندارند». مگر اینکه به دنبال یک ظاهر تک رنگ کامل هستید، نگران ست کردن کمربند خود با کیف دستی و کفش خود نباشید. این لوازم جانبی کوچکتر در واقع مکانی عالی برای آزمایش رنگ های روشن هستند.

۴. رنگ های خنثی را با هم مخلوط کنید. رنگ های خنثی پایه ای عالی برای کار با رنگ های روشن تر هستند، اما می توانند با هم کار کنند. ترکیب رنگ فقط مربوط به رنگ‌های تند نیست – رنگ‌های خنثی مانند قهوه‌ای، مشکی، آبی سرمه‌ای و سفید تقریباً همیشه به خوبی جفت می‌شوند، بنابراین از پوشیدن شلوار مشکی با کفش‌های قهوه‌ای نترسید.

۵. جین را به عنوان رنگ خنثی بپوشید. جین را یک رنگ خنثی در نظر بگیرید، یعنی می توانید آن را با هر رنگ دیگری (از جمله آبی) ترکیب کنید و احتمالاً عالی به نظر می رسد. این همچنین به این معنی است که می توانید جین ها را مخلوط کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار، استفاده از سایه های جین است که شبیه به یکدیگر هستند اما به اندازه کافی متفاوت هستند که ظاهر شما خیلی هماهنگ نباشد. سعی کنید شلوار جین میان شویی را با یک پیراهن جین روشن و یا شلوار جین تیره را با یک کت جین میان شویی ست کنید.

۶. کمد خود را با توجه به چرخه رنگ سازماندهی کنید. با سازماندهی کمد خود بر اساس رنگ، فرآیند انتخاب لباس را ساده کنید. هماهنگی رنگ کمد شما، پیدا کردن دقیقا همان چیزی که به دنبال آن هستید را آسان تر می کند و همچنین به شما کمک می کند ترکیب رنگ های جدیدی ایجاد کنید. قطعه ای را که می خواهید بپوشید بردارید و آن را در کنار سایر وسایل داخل کمد نگه دارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 17 =