چقدر در سلامت مغز نمره می گیرید؟

چقدر در سلامت مغز نمره می گیرید؟

به انگیزه دیگری برای تقویت تصمیم برای کاهش وزن، خواب راحت‌تر، افزایش سطح تغذیه یا ورزش، یا کاهش مصرف الکل نیاز دارید؟ سپس شما خوشحال خواهید شد که یاد بگیرید هر (و همه) این تلاش ها می تواند به سلامت مغز نیز کمک کند.

یک مطالعه بین‌المللی که توسط محققان مرکز McCance برای سلامت مغز در بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد، یک کارت امتیاز مراقبت از مغز (BCS) ابداع و تایید کرد که به شما کمک می‌کند تا مجموع کارهایی را که به خوبی انجام می‌دهید و جایی که ممکن است بهتر انجام دهید را آسان کنید. جایزه یک مغز سالم تر است – به ویژه خطر کمتری برای زوال عقل و سکته مغزی.

دکتر اندرو بودسون، مدرس نورولوژی در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید که برای پیش بینی اینکه چگونه عادات فعلی ممکن است بر سلامت مغز آینده تأثیر بگذارد، این کارت امتیازی کاربرپسند ظاهراً اولین در نوع خود است.

دکتر بودسون که در این تجزیه و تحلیل نقشی نداشت، می‌گوید: «این یک خدمات واقعی است که محققان مقیاسی مانند این را ایجاد کرده‌اند و اولین مطالعه را برای تعیین اینکه آیا امتیاز بدتر در این مقیاس خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی را افزایش می‌دهد یا خیر، انجام دادند. “از یک طرف، هیچ کس قبلاً چنین کاری را انجام نداده است. از سوی دیگر، با این حال، این واقعاً فاکتورهای بهداشتی را که همه چندین سال می شناسند در بسته بندی های جدید در کنار هم قرار داده است.”

کسب اطلاعات بیشتر: منظور از جراحی ترمیمی دست چیست

چه چیزی در کارت امتیازی گنجانده شده است؟

این کارت که امتیاز مراقبت از مغز McCance نام دارد، امتیازات را از 12 حوزه فیزیکی، سبک زندگی و اجتماعی-عاطفی جمع آوری می کند.

اجزای فیزیکی مربوط به

 • فشار خون
 • قند خون
 • کلسترول
 • شاخص توده بدنی (BMI).

مولفه های سبک زندگی شامل

 • تغذیه
 • مصرف الکل
 • سیگار کشیدن
 • فعالیت های هوازی
 • خواب.

عوامل اجتماعی – عاطفی در مورد

 • مدیریت استرس
 • روابط اجتماعی
 • معنی در زندگی

به هر پاسخ نمره 0، 1 یا 2 داده می شود که بالاترین امتیاز ممکن در مجموع 21 است. نمرات بالاتر نشان دهنده مراقبت بهتر از مغز است.

دکتر بودسون می گوید: «همه این عوامل فیزیکی و سبک زندگی می توانند تا حدودی از طریق سکته مغزی در خطر زوال عقل نقش داشته باشند. “آنهایی که از طریق سکته مغزی خطری ندارند معمولاً به این واقعیت مربوط می شوند که یک مغز سالم مغزی است که از تمام قسمت های خود استفاده می کند. درگیر شدن در روابط سالم و فعالیت های معنی دار به ما کمک می کند ساختار و عملکرد مغز را حفظ کنیم.”

تحلیل شامل چه مواردی بود؟

این مطالعه در دسامبر 2023 به صورت آنلاین در Frontiers of Neurology منتشر شد. تقریباً 399000 بزرگسال در سنین 40 تا 69 سال (میانگین سنی 57 سال؛ 54 درصد زن) که اطلاعات سلامت شخصی خود را به Biobank انگلستان ارائه کردند، شرکت داشتند.

طی یک دوره پیگیری 12.5 ساله، شرکت کنندگان 5354 مورد جدید زوال عقل و 7259 سکته مغزی را ثبت کردند. محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که در شروع مطالعه نمرات مراقبت از مغز بالاتری داشتند، در طول زمان خطر کمتری برای ابتلا به زوال عقل یا سکته داشتند.

این تهدیدها برای سلامتی و استقلال تلفات خیره کننده – و رو به رشد – بر مردم ایالات متحده وارد می کند. زوال عقل از هر هفت آمریکایی یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد که انتظار می رود این میزان تا سال 2050 سه برابر شود. در همین حال، بر اساس CDC، سالانه بیش از 795000 نفر در ایالات متحده دچار سکته مغزی می شوند.

مطالعه چه چیزی پیدا کرد؟

هر گام پنج امتیازی بالاتر در رتبه بندی BCS که در زمان شروع مطالعه اختصاص داده شده بود، با خطرات کمتر زوال عقل و سکته مغزی مرتبط بود، با این شانس ها براساس گروه سنی:

 • شرکت‌کنندگان جوان‌تر از 50 سال در شروع مطالعه، 59 درصد کمتر به زوال عقل و 48 درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی بودند، با هر نمره پنج امتیاز بالاتر در BCS.
 • شرکت کنندگان 50 تا 59 ساله در شروع مطالعه، 32 درصد کمتر به زوال عقل و 52 درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی بودند، با هر نمره پنج امتیاز بالاتر در BCS.

اما به نظر می رسد که در شروع مطالعه، مزایای بیماری های مغزی برای افراد بالای 59 سال کاهش یافته است. این گروه تنها 8 درصد شانس کمتری برای زوال عقل و 33 درصد خطر سکته مغزی را با هر نمره پنج امتیاز بالاتر در BCS تجربه کردند. نویسندگان مطالعه این نظریه را مطرح کردند که برخی از این شرکت کنندگان ممکن است قبلاً زوال عقل را تجربه کرده باشند، که تشخیص آن تا زمانی که پیشرفت نکند دشوار است.

دکتر بودسون می‌گوید: «از اینکه نتیجه‌گیری‌های این مطالعه کاملاً درست است، احساس راحتی می‌کنم، زیرا همه عواملی که در BCS آن نقش دارند، کارهای شناخته شده‌ای هستند که افراد می‌توانند برای کاهش خطر سکته مغزی و زوال عقل انجام دهند.»

محدودیت های مطالعه چیست؟

با این حال، دکتر بودسون خاطرنشان می کند که این مطالعه دارای چند محدودیت بود. Biobank انگلستان نتوانست تمام اجزای BCS را در مجموعه داده خود جمع آوری کند، زیرا فاقد سؤالات مربوط به معنای زندگی است. بنابراین امتیازات آن از 0 تا 19 بود، نه تا 21. “این یک محدودیت عملی است، اما باید اذعان داشت که تا کنون، هیچ مطالعه ای برای تایید مقیاس واقعی 21 نقطه ای که آنها استفاده از آن را توصیه می کنند، انجام نشده است.” او می گوید.

دکتر بودسون می‌گوید این تجزیه و تحلیل همچنین نمرات شرکت‌کنندگان را فقط در یک نقطه از زمان به جای چندین مورد ارزیابی کرد. تحقیقات آینده باید مشخص کند که آیا افراد می توانند با بهبود BCS خود در طول زمان با تغییر رفتار و شیوه زندگی، خطر سکته مغزی و زوال عقل خود را کاهش دهند یا خیر.

چگونه می توانید این بازی را در خانه انجام دهید؟

در حالی که سلامت بهتر مغز ممکن است جایزه بارز نمره بالاتر باشد، اما این تنها فایده نیست. این به این دلیل است که بهبود هر جزء سلامتی BCS به سلامت کلی ما نیز کمک می کند.

دکتر بودسون می افزاید: “با بهبود این عوامل، نه تنها افراد به مغزشان کمک می کنند، بلکه به قلب خود نیز کمک می کنند و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند.” این عوامل قطعاً سلامت روانی شما را نیز بهبود می بخشد، که مطمئناً بخش مهمی از سلامت مغز است.»

تفکیک ساده فاکتورهای سلامتی در ترازو همچنین تمرکز بر تغییر یک یا دو را بدون غرق شدن آسان می کند.

بیایید بگوییم تغذیه یک نفر کامل نیست – و آنها این را می دانند – اما حاضر نیستند رژیم غذایی خود را تغییر دهند. بسیار خوب. سپس می توانند تصمیم بگیرند که ورزش های هوازی بیشتری انجام دهند، به عنوان مثال، یا نوشیدن الکل را متوقف کنند، یا دریافت کنند. خوابی که بدنشان به آن نیاز دارد.”

چه تغییری می تواند شما را در مسیر سلامت مغز بهتر قرار دهد؟

او می‌گوید: اگر او مجبور بود فقط یک عامل را برای بهبود سلامت مغز انتخاب کند، دکتر بودسون روی معنای زندگی تمرکز می‌کرد، او می‌گوید: «به این معنی که شما عموماً احساس می‌کنید زندگی شما معنا یا هدفی دارد. برای انجام این کار، او پیشنهاد می‌کند که فکری عمیق و بی‌صدا در مورد هدف زندگی‌تان داشته باشید، چه انتظار دارید که مدت طولانی زندگی کنید یا فقط چند سال.

زمانی که هدفی را در نظر گرفتید، دلیلی دارید که تمام موارد دیگر را در مقیاس BCS ارزیابی کنید و ببینید چه کاری می توانید انجام دهید تا مدت طولانی تری در اطراف باشید، و برای مدت طولانی تری صلاحیت و توانایی داشته باشید، تا به انجام آن کمک کنید. معنی و هدف زندگی شما،” او می گوید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 + = 35