التهاب دستگاه تناسلی مردان

التهاب آلت تناسلی دلایل زیادی می تواند داشته باشد، اما در اکثر موارد جایی برای نگرانی نیست. با این حال در موارد نادر،ممکن است نیاز به درمان پزشکی و یا ترمیم پوست ناحیه تناسلی مردان وجود داشته باشد. برای یک آلت تناسلی ملتهب ممکن است ادرار کردن یا برقراری رابطه جنسی سخت باشد. التهاب ممکن است با علائم دیگری همچون قرمزی، تحریک پذیری، خارش یا ترشح همراه باشد. برای پیدا کردن مشکل زمینه ای، توجه به این علائم اهمیت زیادی دارد.

آلت تناسلی از قسمت های زیر تشکیل شده است:

نوک، کلاهک یا گلنس: جایی است که در آن پیشابراه قرار گرفته است و منی و ادرار از آن خارج می شود.
بدنه آلت تناسلی: به طور کلی، بلندترین قسمت آلت تناسلیاست که سر آلت تناسلی را به پایین شکم متصل می کند.
پوست ختنه گاه: یک پوست جمع شونده است که سر آلت تناسلی را می پوشاند و از آن محافظت می کند و برخی از افراد ممکن است از طریق جراحی این پوست را خارج کنند.
فرنولوم: جایی است که پوست ختنه گاه به قسمت زیرین آلت تناسلی متصل می شود.

آشنایی با آناتومی آلت تناسلی می تواند به شناسایی علت التهاب کمک کند. این مقاله علل احتمالی التهاب آلت تناسلی و درمان آن را شرح می دهد.

دلایل التهاب آلت چیست؟

التهاب آلت تناسلی می تواند علت های مختلفی داشته باشد که از صدمه های تصادفی گرفته تا مشکلات جدی تر، متفاوت اند.

1-واکنش آلرژیک

گاهی اوقات، فرد ممکن است به کرم ها یا لوسیون های خاصی که روی آلت تناسلی استفاده می کند، حساسیت داشته باشد. این حساسیت ممکن است نسبت به لاتکس موجود در برخی از کاندوم ها باشد. تحقیقات نشان می دهند که 4.3% از افراد ممکن است به لاتکس آلرژی داشته باشند.

درمان: اگر فردی به کرم ها یا لاتکس آلرژی داشته باشد، بهتر است از این محصول استفاده نکند. برای آلرژی های خفیف تر، واکنش آلرژیک ممکن است خود به خود تسکین پیدا کند یا افراد از آنتی هیستامین های بدون نسخه استفاده کنند. برای آلرژی های شدیدتر، ممکن است برای جلوگیری از آنافیلاکسی، به مصرف اپی نفرین نیاز باشد.

2- آسیب جنسی

افراد ممکن است به طور تصادفی در طول رابطه جنسی به آلت تناسلی خود آسیب برسانند که معمولاً به علت اعمال نیروی بیش از حد، عدم روان کاری، یا پرتاب تصادفی آلت در جای اشتباه است. حتی با اینکه هیچ استخوانی در آلت تناسلی وجود ندارد، ممکن است دچار شرایطی شود که اورولوژیست ها به آن “شکستگی” می گویند.

درمان:

شکستگی آلت تناسلی، یک شرایط اورژانسی پزشکی است و فرد باید در صورت تجربه ی این شرایط فوراً به پزشک مراجعه کند. درمان معمولاً شامل جراحی می شود. پزشک ممکن است برای کمک به فرایند بهبودی، آنتی بیوتیک و مسکن تجویز کند.

3- بالانیتیس

بالانیتیس، آسیب به کلاهک آلت تناسلی است. تحقیقات نشان می دهند که 11-3 % از مردان در طول زندگی خود به این شرایط دچار می شوند. بالینیتیس می تواند موجب علائم زیر شود:

قرمزی یا التهاب
خارش
درد یا حساسیت در سر آلت تناسلی
ترشح از آلت تناسلی

4- پریاپیسم

اختلالی است که آلت تناسلی، بدون تحریک جنسی دچار نعوظ طولانی مدت می شود. این شرایط باید در اسرع وقت توسط پزشک بررسی شود و ممکن است نیاز به درمان اضطراری داشته باشد، چرا که ممکن است منجر به اختلال نعوظ دائمی شود.

درمان: درمان پریاپیسم بستگی به علت زمینه ای آن دارد. پزشک در برخی موارد، ممکن است خون کهنه را از آلت تناسلی تخلیه کند و یا برای اصلاح مشکل جریان خون، به آلت تناسلی دارو تزریق کند.

5- فیموزیس

فیموزیس، شرایطی است که در آن پوست ختنه گاه بسیار سفت می شود و نمی تواند از روی آلت تناسلی پس کشیده شود.

درمان: افراد می توانند با رعایت بهداشت خوب، کرم ها و پمادها، این شرایط را درمان کنند. همچنین پزشک ممکن است کرم های استروئیدی و آنتی بیوتیک تجویز کند.

6- پارافیموزیس

پارافیموزیس، شرایطی است که فرد پوست ختنه گاه را عقب می کشد و نمی تواند آن را به وضعیت اولیه روی نوک آلت برگرداند. این امر باعث جمع شدن پوست ختنه گاه، مانند یک باندکشی سفت می شود و ممکن است خونرسانی به نوک آلت تناسلی را آهسته و یا متوقف کند.

درمان:

روش درمانی شامل استفاده از ژل بی حسی موضعی به آلت تناسلی، برای کاهش درد و التهاب می باشد. سپس در حالیکه سر آلت تناسلی را فشار می دهید، پوست ختنه گاه را به جلو بکشید.

7- بیماری پیرونی

بیماری پیرونی، اختلالی است که در زیر پوست آلت تناسلی،بافت اسکار تشکیل می شود.

درمان: درمان های غیر جراحی برای این شرایط، شامل تزریق ومصرف دارو های خوراکی می شود. برای موارد جدی تر ممکناست نیاز به جراحی باشد.

درمان های خانگی التهاب آلت

فرد ممکن است برای کاهش علائم التهاب آلت تناسلی، درمان های خانگی را امتحان کند. اثر بخشی آنها، بستگی به علت زمینه ای التهاب دارد.

اجتناب از برقراری رابطه جنسی تا از بین رفتن درد و التهاب
رعایت بهداشت
استفاده از کیسه یخ

پیشگیری از التهاب ناحیه تناسلی

به طور معمول، شستشوی آلت تناسلی و داخل پوست ختنه گاه با آب گرم، تمام چیزی است که برای پیشگیری از التهاب آلت تناسلی به آن نیاز دارید. افراد همچنین می توانند از صابون ملایم و غیر معطر استفاده  کنند. افراد برای کاهش احتمال عفونت مقاربتی، باید از اقدامات جنسی ایمن استفاده کنند. همچنین باید در طول نزدیکی جنسی، حرکات ملایم داشته باشند و از روانکاری کافی آلت تناسلی اطمینان حاصل کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 48 = 49