Is the COVID-19 pandemic over, or not?

آیا همه گیری COVID-19 تمام شده است یا خیر؟

به نظر می رسد زمان زیادی از شروع همه گیری آن می گذرد. و اکنون، همانطور که بسیاری از زندگی به نظر می رسد مانند قبل از همه گیری بود، منطقی است که تعجب کنیم: آیا تمام شده است؟ مطمئناً اینطور به نظر می رسد – حتی رئیس جمهور در ماه سپتامبر چنین گفت و اقدامات احتیاطی در مورد COVID به ندرت در برخی از مناطق دیده می شود.

با این حال، ما همچنان روزانه هزاران عفونت جدید COVID-19 و صدها مرگ مرتبط را در این کشور داریم. بنابراین، آیا واقعاً تمام شده است؟ و اگر این تصمیم به طور رسمی انجام شود، چه تغییری می کند؟

تعریف شروع یک بیماری همه گیر دشوار است. در پایان آن نیز همینطور است

وقتی همه‌گیری شروع شد، فکر می‌کردم اعلام پایان کار ساده‌ای است: کارشناسان شرایطی را که خط شروع را مشخص می‌کنند، حساب می‌کنند و به محض اینکه این شرایط تبخیر شود، همه‌گیری به طور رسمی تمام خواهد شد.

متأسفانه، آنقدرها هم آسان نیست.

اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما هیچ تعریف واحد و مورد توافقی از بیماری همه گیر وجود ندارد که همه کشورها، آژانس های بهداشت عمومی و رهبران جهان از آن استفاده کنند.

خود این کلمه از کلمات یونانی pan (به معنی همه) و demos (به معنای مردم) گرفته شده است که منطقی است: یکی از ویژگی های کلیدی یک بیماری همه گیر این است که می تواند تقریباً همه را تحت تأثیر قرار دهد. تعاریف رایج تر عبارتند از:

  • شیوع یک بیماری که در یک منطقه جغرافیایی گسترده (چند کشور یا قاره) رخ می دهد و معمولاً بخش قابل توجهی از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد (فرهنگ لغت پزشکی مریام وبستر)
  • شیوع ناگهانی که گسترده می شود و به دلیل جمعیت مستعد کل منطقه، یک قاره یا جهان را تحت تاثیر قرار می دهد (MedicineNet.com)
  • یک بیماری شایع در سراسر یک کشور، قاره یا کل جهان (dictionary.com)

این تعاریف استاندارد به خصوص خاص نیستند. «چند کشور» یا «یک منطقه کامل» دقیقاً به چه معناست؟ یک بیماری چقدر باید شیوع (گسترش) داشته باشد تا یک بیماری همه گیر در نظر گرفته شود؟

و حتی اگر همه ما بتوانیم در مورد تعریف آن به توافق برسیم، هیچ شخص، سازمان دولتی یا سازمان بهداشت عمومی صلاحیت ندارد اعلام کند که یک بیماری همه گیر شروع شده یا پایان یافته است.

حرکت از هراس همه گیر به پذیرش بومی

برخی از افراد پیشنهاد کرده‌اند که همه‌گیری زمانی تمام شده است که همه طوری رفتار می‌کنند که انگار هست: در مقایسه با دوره زمانی قبل از شروع، دیگر هیچ احتیاط، محدودیت یا تغییری در رفتار وجود ندارد. اما اگر این درست باشد، افرادی که از محدودیت‌ها خسته می‌شوند، یا کسانی که در مورد ارزش آن‌ها شک دارند، می‌توانند توصیه‌ها را نادیده بگیرند و این تصور را ایجاد کنند که همه‌گیری به پایان رسیده است – حتی با ادامه تعداد قابل توجهی از موارد روزانه و مرگ و میر در ایالات متحده و سراسر جهان. به نظر می رسد که ما در حال حاضر با COVID در آن هستیم.

بسیاری از بیماری های همه گیر در نهایت بومی می شوند، به این معنی که عفونت هنوز در یک منطقه یا جمعیت وجود دارد اما رفتار آن قابل پیش بینی است و تعداد موارد و مرگ و میرها دیگر افزایش نمی یابد. یادگیری زندگی با یک ویروس یکی از ویژگی های کلیدی یک ویروس بومی است. به آنفولانزا یا حتی سرماخوردگی فکر کنید. اما احتمالاً درست است که انتقال از بیماری همه گیر به آندمیک تنها پس از وقوع آن قابل تشخیص است.

تا زمانی که همه‌گیری کووید به وضوح پشت سرمان نرود، چه باید کرد؟

به هر حال شاید تعیین تاریخ پایان قطعی برای این همه گیری مهم نباشد. آنچه بیش از همه مهم است تعداد عفونت های مداوم، رنج و مرگ و اقداماتی است که باید برای جلوگیری از عفونت انجام دهیم. هیچ کس نمی تواند بگوید که آیا ماه های زمستانی آینده کاهش عفونت ها، ادامه وضعیت فعلی (با صدها مرگ و هزاران عفونت جدید در ایالات متحده در هر روز)، یا افزایش بیماری و مرگ با افزایش تعداد افراد را به همراه خواهد داشت. داخل با اقدامات احتیاطی آرام

اقدامات احتیاطی عقل سلیم هنوز منطقی هستند، از جمله موارد زیر:

  • با واکسن های خود به روز باشید.
    در صورت امکان فعالیت های داخل خانه را به خارج از منزل منتقل کنید و از شلوغی داخل خانه خودداری کنید، به خصوص اگر در مکانی زندگی می کنید که تعداد موارد COVID-19 در آن بالا یا در حال افزایش است.
  • در مکان‌های پرخطر (مانند سفر در شرایط شلوغ، محیط‌های شلوغ داخل خانه یا وسایل نقلیه عمومی) از ماسک مناسب استفاده کنید. فقط به این دلیل که دیگر نیازی به ماسک زدن نیست، بیرون انداختن ماسک ها را ایده خوبی نمی کند.
  • اگر آزمایش کووید-19 مثبت بود (یا اگر علائم کووید-19 را دارید و هنوز آزمایش نشده اید) خود را ایزوله کنید. برای تصمیم گیری در مورد اینکه در صورت مثبت بودن تست COVID-19 باید از درمان ضد ویروسی استفاده کنید یا خیر، با پزشک تماس بگیرید.

این امکان وجود دارد که کارشناسان یک روز در مورد تعریف استاندارد “همه گیری” و نحوه علامت گذاری ورود و خروج آن به توافق برسند. در حال حاضر، سیاست‌های مربوط به همه‌گیری (از جمله کمک‌های مالی)، و تلاش‌ها برای افزایش پذیرش واکسیناسیون، با پیشنهاداتی که ما از همه‌گیری گذشته‌ایم، در حالی که واقعاً نیستیم، پیچیده شده‌اند.

چیزهای زیادی وجود دارد که هنوز در مورد همه گیر COVID-19 نامشخص است. متأسفانه، یک چیز واضح به نظر می رسد: ما هنوز نمی توانیم آن را به طور کامل به پایان برسانیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =