Medical mattress buying guide, is a spring mattress better or foam?

راهنمای خرید تشک طبی ، تشک فنری بهتر است یا فوم ؟

تشک فنری بهتر است یا فوم

انتخاب و گزینش یک تشک راحت برای ساعات استراحت، نیازمند تحقیق و بررسی بسیار است؛ چرا که بخشی از سلامت بدن ما به میزان راحتی بدن در ساعات خواب بستگی دارد. در این خصوص انواع تشک های فنری قدیمی و تشک های مموری فوم مورد استفاده قرار می گیرند و در بین بهترین کالاهای خواب موجود در کشور دسته بندی می شوند. اما بسیاری برای انتخاب در میان این دو مدل تشک سر در گم می شوند.

در این میان تشک های فنری طبی یکی از قدیمی ترین انواع تشک در کشور ما محسوب می شوند که در طول 100 سال گذشته مصارف متعددی داشته اند. اما تشک های مموری فوم با استفاده از فناوری های جدید و با تکیه بر دانش و علوم مدرن ساخته می شوند و به سادگی با تشک های فنری رقابت می کنند. با توجه به ظهور برند های تقلبی و بی کیفیت، انتخاب و خرید از نمایندگی اصلی و تولید کننده تشک حائز اهمیت است، برای آشنایی با تفاوت های تشک طبی و فنری و راهنمای خرید تشک با ما در این گزارش کاربردی از نمایندگی تشک رویال همراه شوید.

معرفی تشک مموری فوم

پیش از مقایسه تشک فنری با مموری فوم ، ابتدا به بررسی هر یک از انواع تشک های نام برده شده در کنار مزایا و معایب هر یک از آن ها می پردازیم. انواع تشک های مموری فوم در دنیای صنعت جایگاه خاصی دارند. این تشک ها از مواد خامی به نام پلی یورتان تولید می شوند که برای اولین بار توسط ناسا معرفی شدند. امکان تغییر شکل تشک های مموری فوم، در برابر گرما و فشار، استفاده از آن ها را برای مصارف طبی بسیار بیشتر کرده است. احساس راحتی فوق العاده این تشک ها به دلیل انعطاف پذیری بالای الیاف به کار رفته در آن ها ایجاد می شود. الیاف آن ها پس از برخواستن فرد به حالت اولیه باز می گردد و این ویژگی فوق العاده این سبک از کالاهای خواب است!

مقایسه تشک فنری با مموری فوم

مزایای تشک مموری فوم

 1. این تشک ها از انتقال حرکت جلوگیری کرده و به همین خاطر برای ساخت کالاهای خواب دو نفره بهترین انتخاب هستند.
 2. عمر طولانی و دوام بالای آن به دلیل عدم افتادگی الیاف آن نیز از مزایای مهم استفاده از این تشک ها به شمار می رود.
 3. این اقلام دوست دار طبیعت هستند و در ساخت آن ها از الیاف لاتکس به عنوان جایگزین اقلام لاستیکی استفاده می شود.
 4. استفاده از آن ها برای کسانی که به پهلو می خوابند، بسیار مناسب است و از ایجاد فشار در بخش شانه و سایر اندام های آن ها جلوگیری خواهند کرد.

معایب استفاده از تشک فوم

تفاوت تشک مموری فوم با فنری به مزایا و معایب هر یک از آن ها مربوط می شود. برخی از معایبی که از مقایسه تشک فوم با طبی فنری در تشک های مموری فوم مشاهده شدند، به شرح زیر می باشند:

 1. این تشک ها برای افراد سنگین وزن قابل استفاده نیستند و احتمال فرو رفتن آن ها را افزایش می دهند.
 2. سنگین بودن وزن آن ها نیز محدودیت هایی برای استفاده از این اقلام به وجود آورده است. در ساختار این تشک ها از لایه های متراکم فومی استفاده می شود که وزن کالا را افزایش می دهند.
 3. الیاف به کار رفته در ساخت این تشک ها جریان هوا را درون تشک محدود کرده و سبب گرم شدن سطح آن خواهند شد.

تشک فنری بهتر است یا فوم

آشنایی با تشک های طبی فنری

برای مقایسه تشک فنری با مموری فوم ، باید تعریف دقیقی از هر یک از این کالاهای خواب به همراه مزایا و معایب هر یک داشته باشید. در این بخش به تشک های طبی فنری و مشخصات هر یک از آن ها اشاره می کنیم. تشک های فنری ساختاری یکسان دارند و از یک لایه پشتیبان تشکیل می شوند. در ساخت لایه پشتیبان آن ها از سیم های فلزی استفاده می شود و بر روی آن ها از الیاف نرم تر فومی استفاده شده است. فنرهای بونل از قدیمی ترین متریال به کار رفته در این اقلام است و از گذشته تاکنون در پروژه ساخت این اقلام مورد استفاده بوده اند.

در این میان فنرهای پاکتی نیز به کار می روند و کیفیت تولید این محصولات را افزایش می دهند. در زیر برخی از مزایا و معایب این تشک ها را نیز برای درک بهتر تفاوت تشک مموری فوم با فنری شرح می دهیم:

 1. گردش هوا در تشک های طبی فنری بسیار بالا است؛ سیم پیچ های به کار رفته در آن ها، امکان گردش هوا را در این اقلام افزایش داده و سبب خنک تر شدن سطح تشک خواهند شد؛ در نتیجه خواب خنک تری را بر روی آن ها تجربه خواهید کرد.
 2. قیمت ارزان تشک های فنری نیز یکی از مزایای استفاده از آن ها در مقابل تشک های مموری فوم است.
 3. سازگاری برای خوابیدن بر روی تشک های فنری بسیار بیشتر از تشک های مموری فوم است.
 4. فرو رفتگی و غرق شدن افراد درون تشک های فنری کمتر از تشک های فوم می باشد.

معایب استفاده از تشک های فنری طبی

 1. پشتیبانی کمتر از بدن و کمبود کانتورینگ در ساختار تشک های فنری
 2. سر و صدای بیشتر تشک های فنری به دلیل سیم پیچ های به کار رفته در ساختار فنری آن ها
 3. افت در فنرها در صورت طراحی ضعیف تشک
 4. نیاز به تعویض زودهنگام تشک به دلیل افتادگی و فرو رفتگی فنرها که سبب آسیب به تشک مورد نظر می شود.

مقایسه تشک فوم با طبی فنری

در مقایسه تشک فنری با مموری فوم در نظر گرفتن ویژگی های کلی هر تشک استاندارد نیز بسیار مهم تلقی می شود. برخی از این ویژگی های به شرح زیر می باشند:

میزان پشتیبانی تشک

یک تفاوت تشک مموری فوم با فنری ، به میزان پشتیبانی هر یک از این تشک ها مربوط می شود. تشک های فنری به دلیل فرسودگی فنرهای آن ها در طولانی مدت، ممکن است پس از مدتی پشتیبانی سابق را نداشته باشند. این ویژگی برای افرادی که وزن بالایی دارند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در مجموع هر دوی این تشک ها مانند تشک مسافرتی و مهمان رویال از نظر میزان پشتیبانی در یک لول قرار می گیرند. اما تشک مسافرتی با توجه به اینکه کمترین فضا را اشغال می کند برای اشخاصی که مسافرت زیادی می روند و یا مهمان های زیادی دارند مناسب می باشد.

میزان راحتی در خواب

در مقایسه تشک فوم با طبی فنری ، احساس راحتی افراد نیز مورد توجه قرار می گیرد؛ در این خصوص تشک های مموری فوم بسیار بهتر ارزیابی می شوند و تشک های فنری در رده دوم قرار دارند. سطح تشک های فنری اغلب سفت تر از تشک های مموری فوم است و به همین خاطر می توان انتظار داشت که تشک های فومی ساعات خواب راحت تری برای افراد ایجاد کنند.

تفاوت تشک فنری با فوم

نقاط فشار تشک ها

نحوه خوابیدن افراد برای مقایسه تشک فنری با مموری فوم بسیار مهم تلقی می شود. این موضوع که شما در خواب شبانه بیشتر چه پوزیشنی دارید، هم نقاط فشار تشک را تعیین می کند و هم نوع تشک مناسب شما را؛ در این خصوص برای کسانی که اغلب به پهلو می خوابند، تشک های مموری فوم مناسب تر هستند و نقاط فشار کمتری برای عضلات و اندام های بدن آن ها دارند.

میزان خنک کنندگی تشک ها

این مولفه به میزان جذب گرمای بدن توسط هر یک از تشک های نام برده شده بستگی دارد. در تشک های فومی، دمای بدن بیشتر جذب می شود و این مسئله در گرمای سطحی تشک تاثیر گذار خواهد بود. اما در مقابل تشک های فنری اغلب بسیار خنک هستند و برای کسانی که طبع بدنی گرم دارند، انتخاب مناسبی محسوب می شوند.

قیمت خرید تشک های رویال

مسئله قیمت نیز می تواند یک تفاوت تشک مموری فوم با فنری باشد؛ در این جا تشک های مموری فوم قیمت بیشتری نسبت به مدل های فنری دارند. این تشک ها با استفاده از فناوری های مدرن ساخته می شوند و کیفیت آن ها نیز بیشتر از تشک های فنری است. البته این مسئله از نظر مدت زمان تعویض هر یک از تشک ها نیز بررسی می شود. شما در مجموع برای خرید تشک های فنری هزینه بیشتری پرداخت می کنید؛ چرا که این تشک ها زود به زود تعویض می شوند.

جمع بندی

مقایسه تشک فوم با طبی فنری شما را به نتیجه مطلوبی برای انتخاب کالای خواب مناسبتان می رساند. در این زمینه باید به سلیقه شخصی خود نیز توجه داشته باشید و بر این اساس یکی از انتخاب های پیش رو را خریداری کنید. در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و وزن نیز در این انتخاب تاثیر گذار خواهد بود. یاد آور می شویم که انتخاب تشک برای حفظ تعادل اعضای بدن و جلوگیری از کمر درد و حفظ کیفیت ساعات استراحت، یک مسئله بسیار مهم است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. جهت مشاوره رایگان برای خرید بهترین تشک برای کمر درد می توانید با همکاران ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 3 =