روش‌های نوین و موثر در درمان جای اسکار از لیزر تا سابسیژن

جای اسکار بخشی طبیعی از روند بهبود زخم هستند، اما گاهی اوقات ظاهر زشت آن‌ها علاوه بر زیبایی چهره باعث از بین رفتن اعتماد به نفس افراد هم می شود. انواع مختلف اسکار به روش های درمانی موجود پاسخ متفاوتی می دهند. یک متخصص پوست و مو که تجربه زیادی در زمینه درمان اسکار دارد می تواند با توجه به ظاهر اسکار روی پوست بهترین روش درمانی را توصیه کند.

روش‌های نوین و موثر در درمان جای اسکار از لیزر تا سابسیژن

اسکار چیست؟

اسکار زمانی ایجاد می شود که عمیق ترین لایه پوست، به نام درم، آسیب ببیند. عوامل زیادی از جمله جراحی، تصادفات، سوختگی، بیماری و برخی بیماری های پوستی مانند آکنه می توانند باعث ایجاد اسکار و آسیب پوست شوند.

اسکار ها به واسطه نوع زخم به شکل برآمده گی و یا حتی فرو رفتگی دیده می شوند ، در صورتیکه عمق زخم زیاد باشد ، بدن با تولید بافت اضافی اسکاری را بوجود می آورد که از اندازه زخم اولیه بزرگتر است و در مواردی مانند آبله مرغان یا آکنه که التهاب زیاد باعث از بین رفتن کلاژن پوست می شود معمولا پوست به شکل فرو رفتگی بهبود پیدا می کند .

انواع رایج بافت اسکار

برای یافتن بهترین راه برای درمان جای اسکار ، ابتدا باید نوع اسکار را بشناسید. اکثر آن‌ها دارای بافت صاف و کم رنگ هستند و ظاهر آن‌ها در سه گروه ذکر شده در زیر قرار نمی گیرد.

اسکار هایپرتروفیک

اسکار هیپرتروفیک (Hypertrophic scar) نوعی اسکار است که در اثر ترمیم بیش از حد زخم ایجاد می شود. این نوع اسکار معمولاً در عرض چند هفته پس از جراحی یا آسیب ایجاد می شود. اسکار هیپرتروفیک مرتفع تر از پوست اطراف خود است و ممکن است قرمز یا صورتی رنگ باشد. اسکار هیپرتروفیک معمولاً خود به خود طی چند ماه تا یک سال از بین می رود، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

اسکار کلوئید

اسکار کلوئید (Keloid scar) در اثر ترمیم بیش از حد زخم شاهد آن هستیم. این نوع اسکار معمولاً در عرض چند هفته پس از جراحی یا آسیب ایجاد می شود. اسکار کلوئید مرتفع تر از پوست اطراف خود است و ممکن است قرمز، صورتی یا تیره رنگ باشد.

این نوع زخم ممکن است به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. پس فرد باید به دنبال درمان اصولی باشد. این نوع بافت اسکار که حالتی برجسته و توده مانند دارد، اسکار کلوئیدی نامیده می شود و بر خلاف اسکارهای هیپرتروفیک معمولا تیره رنگ با بافت سفتی است.

بافت اسکار آتروفیک (بیماری هایپوپیگمِنتِیشِن)

بافت اسکار آتروفیک بافتی است که در زیر پوست تشکیل می شود و به دلیل کمبود کلاژن در فرآیند بهبود ایجاد می شود. این گروه دارای تعداد زیادی اسکار آکنه است. در این نوع اسکار رنگ پوست تغییر کرده و گاهی پوست قرمز یا قهوه ای به نظر می رسد. گاهی اوقات لکه ها نسبت به اطراف آن روشن تر هستند و به این حالت هایپوپیگمِنتِیشِن می گویند.

چرا جای زخم تبدیل به اسکار می‌ شود؟

زخم یک آسیب فیزیکی است که در بدن ایجاد می شود، اما برای پوست هم مشکلات زیادی به وجود می آورد. بریدگی، آکنه، سوختگی و بیماری های عفونی از عوامل اصلی زخم هستند. پس از بهبودی زخم، جای زخم باقی می ماند.

کلاژن مورد نیاز در طی چند هفته شروع به تغییر می کند. در طی یک یا دو سال، برخی از رشته های کلاژن اضافی تجزیه و لکه ناپدید می شود. اما مشکل اینجاست که در برخی موارد این فرآیند به طور کامل انجام نمی شود در اینجا لکه ها بیش از یک یا دو سال باقی می مانند.

روش‌ های درمان بافت اسکار

روش های مختلفی وجود دارد که می تواند جای زخم های روی پوست را به طور کامل از بین ببرد. معمولاً زمان لازم برای بهبود اسکارها پس از آسیب حدود 8 هفته است، اما گاهی اوقات این زمان کوتاه تر یا طولانی تر می شود. خوشبختانه با کمک روش های درمانی فعلی، حتی سلول های قدیمی را نیز می توان با موفقیت درمان کرد.

مراجعه به پزشک مجرب و با تجربه خوب در زمینه اسکار می تواند بدون نیاز به استراحت در منزل پس از درمان، نتایج مطلوب را برای شما به ارمغان آورد. پس از ارزیابی بافت اسکار شما و بسته به نیاز و خواسته شما، پزشک یک برنامه درمانی تهیه می کند و از روش های زیر استفاده می کند. در مواردی که پزشک از چندین روش برای بهبود ظاهر بافت اسکار استفاده می کند، از این روش به عنوان درمان ترکیبی یاد می شود.

درمان اسکار با لیزر

پزشک با کمک فناوری لیزر می تواند بدون جراحی مقادیر زیادی از بافت اسکار را به طور ایمن و مؤثر درمان کند. در نتیجه نگرانی‌ های بیماران در مورد ظاهر پوست و اعتماد به نفس را برطرف می کند. در گذشته درمان بافت اسکار کار دشواری بود، اما امروزه با کمک تکنولوژی لیزر، یک روش درمانی دقیق و موثر، می توان آن را به درستی ترمیم کرد. درمان بافت اسکار با لیزر در مدت زمان کوتاه روشی نسبتاً بدون درد محسوب می شود. بعد از درمان نیازی به استراحت در منزل نخواهید داشت.

درمان اسکار با لیزر

ژل بلافیل برای درمان اسکار

ژل بلافیل محصولی با نتایج خوب و ماندگاری حدود 5 سال است. این ژل برای درمان اسکارهای فرورفته آکنه و سایر بافت های اسکار استفاده می شود. ژل بلافیل به پرکردن نواحی آسیب دیده پوست کمک می کند و سطح پوست را صاف و یکدست می کند. بر خلاف سایر ژل های ساخته شده با اسید هیالورونیک، ژل بلافیل به بهبود وضعیت پوست شما کمک می کند و فقط باعث ناپدید شدن اسکار نمی شود.

مولکول های پلی اتیل متاکریلات معلق در ژل هنگامی که به ناحیه مورد نظر تزریق می شوند، ساختار محافظ منحصر به فردی را تشکیل می دهند. سپس شروع به ساخت بافت کلاژن طبیعی می کنند. پس از برداشتن ژل، لایه ای از بافت کلاژن بادوام برای نتیجه بهتر در پوست باقی می ماند.

درمان جای اسکار با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ برای گروه های مختلف پوست استفاده می شود و یکی از مطمئن ترین روش ها در زمینه زیبایی و پزشکی می باشد. هنگامی که از میکرو سوزن ها همراه با فرکانس رادیویی برای درمان بافت اسکار استفاده می شود، نتایج خوبی حاصل می شود. آسیب های کوچکی که در طول درمان ایجاد می شود به لایه بیرونی پوست آسیب نمی رساند، بلکه بدن را تحریک می کند تا به طور طبیعی خود را ترمیم کند و کلاژن بیشتری تولید کند.

درمان جای اسکار با میکرونیدلینگ

انرژی فرکانس رادیویی به تسریع روند بهبودی پوست کمک می کند. فرکانس رادیویی و میکرونیدلینگ با هم به بهبود رنگ پوست و حذف بافت اسکار کمک می کنند. ممکن است بعد از درمان میکرونیدلینگ قرمزی پوست را تجربه کنید که معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد و ممکن است شاهد بهبود پوست خود باشید.

سابسیژن

در حین استخراج، بافت همبند زیر اسکار بریده می شود که به دلیل آن پوست بالای سطح کشیده شده و فرورفتگی یا سوراخی در آن ایجاد می کند. این روش خاصیت ارتجاعی پوست در ناحیه اسکار و سطح سایر نواحی را بهبود می بخشد.

یکی از موثرترین و کارآمدترین روش ها برای درمان اسکار فرورفته، سابسیژن است. در گذشته از ابزارهایی مانند Nucor استفاده می شد که شبیه تیغ جراحی دردناک بود. اما امروزه از دستگاه خاصی به نام سابسیژکتور برای این منظور استفاده می شود. این روش بدون درد با عوارض جانبی بسیار خفیف است.

تزریق استروئید برای درمان اسکار کلوئید

تزریق استروئید به طور کلی به عنوان یک روش خوب برای افراد مبتلا به اسکار کلوئید معرفی می شود. استروئیدها باعث می شوند فیبروبلاست های سطح پوست از بین رفته و پوست بافت اسکار را بازسازی کند.

اگرچه تزریق استروئید می تواند به بهبود ظاهر اسکارهای کلوئیدی کمک کند، اما نمی توانند آن‌ها را به طور کامل از بین ببرند، بنابراین متخصصان پوست استفاده از روش های درمانی مکمل مانند لیزر درمانی یا سایر روش های موجود را توصیه می کنند. در بیشتر موارد، برای به دست آوردن نتایج دلخواه، به چندین جلسه درمانی نیاز دارید.

مراقبت‌های پس از درمان اسکار

پس از درمان، پزشک در مورد مراقبت از پوست توصیه های مورد نیاز را در اختیارتان قرار می دهد. این مراحل به نوع درمان انجام شده و نیازهای خاص شما بستگی دارد. اما در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید رعایت کنید:

پزشک از شما می خواهد که برای مدت معینی، معمولاً 48 ساعت، از نور مستقیم خورشید دور بمانید، روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. بدن خود را با لباس مناسب و کلاه بپوشانید و تا حد امکان در سایه راه بروید.

صورت خود را به آرامی تمیز کنید و از استفاده از اسکراب یا محصولات مشابه خودداری کنید. اجازه دهید پوست تان خود را به طور طبیعی ترمیم کند.

تا چند روز پس از درمان از مصرف محصولات حاوی رتینوئید، اسید گلیکولیک و ویتامین C خودداری کنید. در عوض، از محصولات مناسبی که پزشکتان توصیه می کند برای ترمیم پوست خود استفاده کنید.

مواد آرایشی را روی ناحیه تحت درمان نزنید، زیرا پوست پس از درمان نیاز به ترمیم دارد. یک متخصص پوست به شما می گوید چه زمانی استفاده از لوازم آرایش مجاز است.

 

برچسب ها : درمان جای اسکار,درمان زخم اسکار

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 − 30 =