چالش‌های پرداخت و امور مالی کسب و کارهای اینترنتی چند شریکی و راه حل آن

کسب‌وکارهای شراکتی از گذشته تا امروز در حال کار هستند و یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های شغل محسوب می‌شوند. از زمانی که اولین مغازه‌ها در بازارهای باستانی با شراکت چند برادر شروع به کار کردند، تا همین امروز که شرکت‌های بزرگ و چند هزار نفری با سهام اداره می‎شوند، همیشه این طور کسب‌وکارها چالش‌های مخصوص به خودشان را داشتند. از تقسیم سهام اولیه گرفته تا تسویه.

یکی از مهم‌ترین مراحل تسویه حساب در چنین مدل‎هایی، زمانی است که پول به دست آمده باید بین افراد تقسیم شود. وقتی این تقسیم وجه با تکرر زیاد و در مبالغ بالا باشد، ممکن است برای حسابداران دشوار شود. البته که بعضی از کسب‌وکارهای کوچک به کل حسابدار ندارند و خود دارندگان، حساب و کتاب ِ آن را انجام می‌دهند. تسهیم فردایی یا قابلیت تسهیم وجه در زرین پال، می‌تواند در حل این چالش به صاحبان مشاغل کمک کند. در این مطلب تسهیم فردایی و ابزارهای تقسیم وجه برای کسب‌وکارهای اشتراکی را بیشتر می‌شناسیم.

تسهیم فردایی چیست؟

تسهیم، یکی از سرویس‌هایی است که زرین پال، به عنوان یک ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی به مشتریانش پیشنهاد می‌دهد. این سرویس روشی فراهم می‎کند برای مدیریت وجوه حاصل از تراکنش در کسب‎وکار شما، البته اگر کسب‌وکارتان به صورت شراکتی اداره می‎شود. با فعال کردن این گزینه در پنل کاربری خودتان، می‌توانید درآمد حاصل از فروش را با نسبت‌های دلخواه به حساب هر شریک واریز کنید و پیچیدگی‌های محاسباتی و مالیاتی را به زرین پال بسپارید.

درگاه پرداخت مستقیم

مبلغ هر تراکنشی که در درگاه پرداخت اینترنتی شما انجام می‌شود، مستقیما به پنل کاربری می‌رود و در آن‎جا تجمیع می‌شود. حالا شما می‌توانید با وارد کردن عدد مورد نظر، مبلغی را برای انتقال به حساب هر شریک (حساب‌هایی که به به عنوان شریک تجاری به زرین پال معرفی کرده اید) تعیین کنید. علت نام‌گذاری این سرویس هم این است که مبالغ «در روز بعد از ثبت درخواست» به حساب هر شریک واریز خواهند شد. در روش تسهیم فردایی، تعداد و مبالغ واریزی، تعداد شرکای تجاری و حتی حساب‌های بانکی هیچ محدودیتی ندارد و در طی یک روز، می‎توانید به تعداد دلخواهتان درخواست تسهیم بدهید.

قابلیت تسهیم روی تراکنش

شما می‌توانید قابلیت تسهیم را برای هر تراکنش، به صورت واحد برای همان تراکنش تنظیم کنید. مثلا درخواست بدهید که در صورت موفقیت هر تراکنش، درصدی از آن به حساب یک شریک دیگر واریز شود. تصور کنید که یک تراکنش یک میلیون تومانی در درگاه شما انجام شده، و سهم هر یک از سه شریک در درگاه به این صورت است:

شریک ۱: ۱۰%

شریک ۲: ۵۰%

شریک ۳: ۴۰%

با قابلیت تسهیم روی تراکنش، شاپرک بعد از انجام تراکنش، ۵۰۰ هزار تومان ِ آن را به حساب شریک شماره ۲، ۱۰۰ هزار تومان را به حساب شریک شماره ۱ و مابقی را به حساب شریک شماره ۳ واریز خواهد کرد. این قابلیت برای کسب‌وکارها یا آنلاین شاپ‌هایی مناسب است که با وجود اداره شراکتی، در روز تعداد بالایی تراکنش دارند و ایجاد یک درخواست برایشان منطقی به نظر نمی‌رسد.

تسهیم فردایی برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

بسیاری از کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند برای مدیریت مالی خود از تسهیم فردایی استفاده کنند، مثل کسب و کارهای زیر:

عمده‌فروشان کالا و خدمات: فرایندهای واریز وجه، به دلیل تعدد در چنین کسب‎‌وکارهایی می‎توانند حسابی پیچیده شوند. آن‌ها می‌توانند با تسهیم فردایی تراکنش‌هایشان را دقیق‌تر مد نظر داشته باشند.

مارکت‌پلیس‌ها یا بازارگاه‌ها: در مارکت‌پلیس‌ها، اغلب سهم شرکا برای محصولات مختلف، متفاوت است. در این نوع فروشگاه‌ها استفاده از قابلیت تسهیم می‎‌تواند پیچیدگی‌های مالیاتی و مدیریتی را کاهش بدهد.

فروشگاه‌های اینترنتی: این فروشگاه‌ها می‎توانند واریزهای روزانه و ماهانه خودشان را با این امکان تحت نظر داشته باشند و مدیریت مالی را برای خودشان ساده‌تر و البته سریع‌تر کنند.

هر نوع کسب‌وکار شراکتی دیگر: هر کسب ‏وکاری که چند شریک داشته باشد، می‎‌تواند از تسهیم بهره ببرد.

 مزایا و فواید تسهیم فردایی

با استفاده از این قابلیت در درگاه پرداخت مستقیم و واسط خودتان، می‌توانید روی این موارد حساب کنید:

  • تسهیل مدیریت مالی: زرین پال می‌تواند بخشی از وظایف یک حسابدار را در کسب‌وکار شما به عهده بگیرد تا صاحبان، با خیال راحت بتوانند روی روند رشد و گسترش آن متمرکز شوند.
  • کسب درآمد بیشتر: با حذف فرایند دستی واریز، خطاها کم می‎شوند و سرعت هم افزایش پیدا می‌کند. این فرایند جلوی اتلاف وقت را می‌گیرد و به شما کمک می‌کند درآمد بیشتری کسب کنید.
  • ایجاد حس اعتماد بین شرکا: با استفاده از این سرویس، می‎توانید بدون دخالت یک فرد خاص مبالغ درخواستی هر شریک را کاملا خودکار به حسابش واریز کنید. این موضوع اطمینان و آرامش مالی برای کسب‌وکار شما به همراه خواهد داشت.
  • تسهیل امور مالیاتی و پرداختی: مبلغ هر تراکنش در تسهیم، قبل از ورود به حساب پذیرنده اصلی بین افراد واریز می‌شود. این یعنی انجام امور مالیاتی و بیمه برای افراد به مراتب ساده‌تر خواهد شد.

درگاه پرداخت خودتان را اشتراکی کنید!

درگاه پرداخت شخصی

یکی از قابلیت‌های دیگر در زرین پال، ساختن یک درگاه پرداخت اینترنتی به صورت اشتراکی است. این قابلیت با تسهیم فردایی مشابهت زیادی دارد، با این تفاوت که با تنظیم آن، هر تراکنش به صورت ثابت و فوری به حساب هر یک از شرکا تقسیم خواهد شد. در درگاه پرداخت اشتراکی، دو گزینه پیش روی شما خواهد بود که باید با توجه به مدل کسب‌وکارتان، یکی را انتخاب کنید:

  • تسهیم ثابت: اگر درصد سهم هر یک از شرکا ثابت است، با استفاده از این سرویس می‎توان فرایند تسهیم را بین آن‌ها به صورت اتوماتیک و با یک بار تعریف، تنظیم کنید. با این نسبت‌های از پیش تعیین شده، درآمد حاصل از هر تراکنش به صورت جداگانه به حساب افراد خواهد رفت.
  • تسهیم شناور: اگر درصد سهم شرکای کسب‎ و کار شما در محصولات مختلف متفاوت است و سهم‎‌های متغیری دارند، این روش برای شما مناسب‎تر است. در این روش باید برای هر درخواست تراکنش قبل از ارسال به زرین پال، درصد و سهم مشخص کنید تا در صورتی که تراکنش موفق شد، مبلغ به حساب هر شریک واریز شود. تسهیم شناور با استفاده از ابزار تسهیم در تراکنش کار می‌کند.

 دیگر امکانات و خدمات زرین پال

در کنار تسهیم فردایی، این‌ها بعضی از دیگر امکاناتی هستند که با دریافت درگاه در اختیار شما خواهند بود. این امکانات به ویژه در ماه‌های ابتدایی راه‌اندازی کسب‌وکار، حسابی کارهایتان را ساده خواهند کرد.

کارمزد رایگان در یک ماه اول: برای کمک به کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها، زرین پال در ماه اول ثبت نام، هیچ کارمزدی از تراکنش‌های شما دریافت نخواهد کرد.

دریافت شماره شبا: در وب سایت زرین لینک، همه کاربران می‎توانند با داشتن شماره کارت یا شماره حساب هر بانکی در ایران، آن را به شماره شبا تبدیل کنند. این امکان برای زمان‌هایی که یک پرداخت پایا دارید و به شبا دسترسی ندارید فوق‌العاده است. دریافت شماره شبا برای همه قابل انجام است و نیازی به ثبت نام ندارد.

زرین لینک: با استفاده از این لینک اختصاصی، می‏توانید مشتریان هر محصول را مستقیما از هر شبکه اجتماعی یا فضای دیگری، به صفحه پرداخت همان محصول هدایت کنید. این لینک‌ها به صورت اختصاصی ساخته می‌شوند و برای کسب‎وکارهایی مناسب هستند که در پیام‎رسان‌ها و شبکه‎های اجتماعی، فعالیت زیادی دارند.

زرین پلاس: زرین پلاس یک ابزار سوددهی هوشمند است که می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند برای خودشان مشتری وفادار بسازند. کاربران این سرویس، می‏توانند با خرید از فروشگاه‎های عضو زرین پلاس یا استفاده از خدماتشان، تا ۴۰% از مبلغ خرید را در حساب کاربری یا حساب نقدی‌شان در بانک پس بگیرند.

اگر به دنبال دریافت درگاه پرداخت مستقیم  در عرض کمتر از ۱۰ دقیقه برای وب‌سایت خود هستید که پرسرعت و بدون قطعی باشد یا قصد دارید برای فروش محصولات خود در اینستاگرام و تلگرام و سایر شبکه های مجازی، لینک پرداخت اختصاصی بسازید، می‌توانید از طریق این لینک (https://next.zarinpal.com/auth/login) درخواست خود را برای زرین پال ارسال نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

48 + = 57