Should you still buy a phone with a headphone jack in 2023?

آیا هنوز هم باید گوشی با جک هدفون را در سال 2023 بخرید؟

زمانی وجود داشت که اتصال مستقیم به جک هدفون تنها راه برای دستیابی به گوش دادن در حال حرکت بود. با این حال، ادغام فناوری بلوتوث در سال 2001 با تلفن های همراه، مصرف گرایی صوتی را برای همیشه تغییر داد. در سال‌های بعد، اتصالات بی‌سیم قابل اعتماد و سرعت انتقال سریع‌تر منجر به ایجاد هدفون‌های بلوتوث پسند مصرف‌کننده شد. یک دهه دیگر، و فناوری بلوتوث تقریباً بر کل بازار هدفون حاکم است.

هر چند این همه چیز نیست. محصولات بی‌سیم اکنون دارای دیگ ذوب کدک‌های بلوتوثی هستند که می‌توانید برای افزایش کیفیت صدا انتخاب کنید. SBC در حال حاضر استاندارد است و یک بک استاپ نسبتا قابل اعتماد برای همه اتصالات بی سیم در نظر گرفته می شود. با این حال، کدک‌های اختصاصی مانند aptX Lossless و OPPO (URLC) نیز وجود دارند که قادر به انتقال صدای بدون اتلاف هستند – که قبلاً در اختیار هدفون‌های سیمی بود.

آیا بلوتوث با کیفیت صدای بدون افت بالاخره بازار هدفون سیمی را به پایان خواهد رساند؟
با توجه به اینکه این کدک های با وضوح بالا می توانند موسیقی با کیفیت CD را با سرعت 1.41 مگابیت در ثانیه پخش کنند، آیا دیگر جایی برای هدفون های سیمی وجود دارد؟ و در ضمن آیا نگران خرید گوشی با جک هدفون باشید؟ بیا بحث کنیم.

صدای آنالوگ به معنای گوش دادن مداوم و با وضوح بالا است

بیایید با نکات مثبت شروع کنیم؛ دلایل زیادی وجود دارد که همچنان به دنبال گوشی هایی با جک هدفون باشید. از همه مهمتر کیفیت صدا است. در حالی که بلوتوث دارای چند گزینه گوش دادن بدون ضرر در aptX Lossless، LDHC و URLC است، یافتن محصولات سازگار (هم منبع و هم پخش) آسان نیست. نرخ بیت متغیر، به‌ویژه در محیط‌های رادیویی شلوغ، به این معنی است که لزوماً صدای بدون افت را حفظ نمی‌کنید. برای مثال، aptX Adaptive/Lossless نرخ بیت را به‌طور خودکار تغییر می‌دهد تا از سیگنال قوی اطمینان حاصل کند، همانطور که گزینه «بهترین تلاش» پیش‌فرض LDAC این کار را انجام می‌دهد.

پرش صدا و قطع اتصال از مشکلات احتمالی هنگام گوش دادن به صورت بی سیم هستند.
پرش صدا و قطع اتصال از مشکلات بالقوه هنگام گوش دادن به صورت بی سیم، به ویژه در نرخ بیت بالاتر است. هدفون‌های بلوتوث فرکانس‌های رادیویی مشابهی با روترهای Wi-Fi، تلفن‌های بی‌سیم و حتی اجاق‌های مایکروویو دارند. این می تواند باعث تداخل سیگنال ناخواسته و قطع صدا شود. من این مشکل را در رفت و آمد منظم خود به لندن تجربه کرده ام. من می‌توانم کل سفر قطار روی زمین را با لذت بردن از گوش دادن بی‌سیم بگذرانم، فقط برای اینکه سیگنال‌ام به‌طور پراکنده هنگام ورود به ایستگاه شلوغ مریل‌بون قطع شود. اگر از هدفون سیمی استفاده می کردم، این مشکلی نداشت. نه تنها قدرت اتصال آنها ثابت است، بلکه هنگام گوش دادن به موسیقی با کیفیت کامل CD و کیفیت Hi-Res، دقیقاً همانطور که هنرمند در نظر داشته است، شامل می شود.

باتری نداره؟ جای نگرانی نیست

همچنین لازم نیست نگران تخلیه باتری باشید. تقریباً همه بلندگوهای هدفون سیمی به صورت غیرفعال تغذیه می شوند. معنی این در ابتدایی ترین شکل آن این است که تلفن شما تمام کارها را برای تامین انرژی هدفون شما انجام می دهد. در مقابل، هدفون های بی سیم برای تامین انرژی بلندگوها، رادیوهای بلوتوث و پردازش داده های دیجیتال به باتری نیاز دارند. این باعث می‌شود اکثر هدفون‌های بی‌سیم تنها 5 تا 6 ساعت شارژ داشته باشند. هدفون های روی گوش بی سیم کمی بهتر عمل می کنند و تقریباً 15 تا 20 ساعت زمان پخش را ارائه می دهند. این ممکن است برای یک یا دو روز گوش دادن خوب باشد، اما کاهش اجتناب ناپذیر باتری به این معنی است که هدفون های بی سیم در طول زمان شارژ کمتری را حفظ می کنند و در نهایت می توانند غیرقابل استفاده شوند.

شما هرگز نباید نگران تمام شدن باتری هدفون های سیمی یا نیاز به تعویض باتری باشید.

تأخیر نیز چیزی است که باید مراقب آن بود. تأخیر صوتی بلوتوث در محدوده 34 تا 200 میلی‌ثانیه کاهش می‌یابد. این می‌تواند برای فعالیت‌های بی‌درنگ، مانند تماس‌های صوتی بدون هندز، مشکلاتی ایجاد کند. تأخیر بالا نیز مخصوصاً برای بازی نامطلوب است. چت های گروهی و ارتباطات بلادرنگ بخشی از بازی های مشارکتی آنلاین هستند. اگر می‌خواهید از تأخیر صدا جلوگیری کنید، هدفون‌های سیمی و گوشی با جک هدفون راه حلی هستند.

سیم ها شما را به دستگاه متصل می کنند

تقریباً روز گذشته هدفون Samsung Galaxy Buds Pro خود را از کالسکه لوله زیرزمینی لندن انداختم. بعد از باز کردن قاب شارژ برای بیرون آوردن جوانه ها، تقریباً یکی از آن ها از دستم خارج شد. بدون هیچ سیمی برای بستن هدفون ها، می توانستم به راحتی آنها را از درهای واگن و زیر قطار رها کنم.

همچنین جا انداختن جوانه های بی سیم بسیار آسان است. دلیلی وجود دارد که چرا اکثر برنامه های همراه اکنون دارای ویژگی Find-My-buds هستند. خیلی وقت ها متوجه شده ام که شلوار، کت، کوله پشتی و کشو را در جستجوی هدفون هایم الک می کنم. طراحی کوچک و نداشتن سیم آنها، در حالی که به دلایل زیادی مورد استقبال قرار می گیرد، گم شدن آنها را بسیار آسان می کند. حداقل اگر کنترلم را با هدفون های سیمی از دست بدهم، آنها فقط قبل از اینکه به سلامت جا بیفتند، بانجی پرش می کنند.

چرا ممکن است با هدفون های بی سیم بهتر باشید

پخش جریانی بی سیم آزاد می شود

برخلاف نکات فوق، جریان بی سیم غیرقابل انکار آزاد است. آیا تا به حال از این که مجبور شوید سیم‌ها را زیر پیراهن‌تان بچسبانید تا آزاد آویزان نشوند، ناامید شده‌اید یا متوجه شده‌اید که سیم‌ها در موهایتان گیر می‌کنند؟ خوب، اتصال بلوتوث تمام این مشکلات را از بین می برد. استریم بی سیم به کاربران این امکان را می دهد که به معنای واقعی کلمه خود را از شر اتصال به تلفن های هوشمند خود خلاص کنند. محدوده بلوتوث نیز در طول سال ها به شدت افزایش یافته است، بنابراین می توانید از منبع خود دور شوید و به گوش دادن ادامه دهید. من به طور مرتب تلفنم را روی میز می گذارم در حالی که به موسیقی گوش می دهم و در خانه حرکت می کنم.

گوش دادن به صورت بی سیم یک راه واقعاً آزاد و راحت برای مصرف موسیقی است.

همچنین ورزش بدون سیم بسیار ساده تر است. دیگر خطر سفر در باشگاه یا سیلی های آزاردهنده به گردن در هنگام دویدن ندارید. حتی می توانید گوشی خود را در کوله پشتی خود قرار دهید، زیرا بدانید که زیپ آن باز نیست تا سیم از آن عبور کند. اتصال بی‌سیم پخش موسیقی را از دستگاه‌های مختلف بدون نیاز به کابل aux آسان می‌کند. این در مهمانی ها و سفرهای جاده ای بسیار مفید است. همه اینها و بسیاری موارد دیگر، گوش دادن بی سیم را به روشی واقعاً راحت برای مصرف موسیقی تبدیل می کند.

هدفون های سیمی انتخاب گوشی هوشمند شما را محدود می کنند

علیرغم دلایل خوب برای خرید گوشی با جک هدفون در سال 2023، جوانه های بی سیم در حال تصاحب سهم شیر از بازار هستند و بسیاری از برندهای گوشی های هوشمند اکنون گزینه سیمی را کاملاً نادیده می گیرند. این روند هر سال که می گذرد واقعی تر می شود. اپل، گوگل و سامسونگ سال‌هاست که گوشی گران‌قیمتی با جک هدفون عرضه نکرده‌اند، و حتی انتخاب‌های بودجه نیز به طور فزاینده‌ای کم می‌شوند. در نهایت، ممکن است مجبور شوید مصالحه کنید تا از گوش دادن سیمی استفاده کنید.

اگر بدتان نمی‌آید که از سه برند بزرگ دور شوید، چند نکته وجود دارد. سونی در خط تولید خود که شامل جدیدترین Sony Xperia 5 IV می‌شود، به این هدف پایبند است. ایسوس همچنین جک هدفون را در سری Zenfone 9 فشرده خود و سری ROG Phone مخصوص بازی قرار داده است. در بخش های بودجه و گوشی های بازی نیز چند گزینه دیگر پیدا خواهید کرد.

خرید یک گوشی عالی را فقط فدای جک هدفون نکنید.

خوشبختانه، هدفون‌های بی‌سیمی وجود دارند که می‌توانند حتی سرسخت‌ترین علاقه‌مندان به صدا را نیز راضی کنند، از هدفون پرچم‌دار WH-1000XM5 سونی گرفته تا هدفون‌های گلکسی بادز 2 پرو سامسونگ. اینها تنها برخی از انتخاب های عالی هستند که با هر گوشی هوشمندی که انتخاب کنید معجزه می کند. گوشی خود را فقط به خاطر چسبیدن به سیم ها مصالحه نکنید.

بلوتوث از آخرین فناوری صوتی پشتیبانی می کند

این به همه ویژگی‌های سفارشی که با هدفون‌های بلوتوث مدرن و گوشی‌های هوشمند سازگار ارائه می‌شود، اشاره نمی‌کند. ANC برتر، بلوتوث چند نقطه ای، صدای فضایی و صدای بدون افت تنها برخی از ویژگی های باورنکردنی هدفون های بی سیم هستند.

همچنین مورد انتظار پذیرش LC3/LE Audio در سطح صنعت نیز وجود دارد. تنظیم شده به عنوان جایگزین SBC به عنوان کدک بلوتوث پیش فرض، اتصال با کیفیت بالا و کم انرژی را نوید می دهد. فناوری Hearables می‌تواند در اینجا مفید باشد و دسترسی و پشتیبانی را برای کاربران سمعک، در میان سایر موارد استفاده نوظهور، به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. به عنوان مثال، جوانه های شنیدنی به زودی مستقیماً از طریق بلوتوث Auracast به منابع صوتی خارجی متصل می شوند. چه بازی‌های فوتبال، جشنواره‌های موسیقی یا سالن‌های سینما، فناوری شنیدنی می‌تواند به ارتباط همه ما کمک کند.

عصر جدید مصرف موسیقی

استریم موسیقی اولین روشی است که همه ما این روزها از آهنگ‌ها استفاده می‌کنیم، و بخش خوبی از کاربران، حتی آن‌هایی که برای سرویس‌شان پول می‌پردازند، هنوز هم احتمالاً به موسیقی‌های با ضرر گوش می‌دهند، مخصوصاً زمانی که در حال حرکت هستند. ما مزایای هدفون های سیمی را برای محتوای CD و Hi-Res تبلیغ کرده ایم، اما پخش کننده های با اتلاف به چیزی شبیه به تجهیزات صوتی دوست ندارند. هدفون های رایج با کدک های AAC و aptX به خوبی شما را پوشش می دهند. به طور کلی، برای گوش دادن به موسیقی با صدای عالی نیازی به جک هدفون ندارید.

بسیاری از استریمرها به موسیقی با افت گوش می دهند، اما بی سیم می تواند بدون اتلاف و Hi-Res نیز انجام دهد.
همانطور که قبلاً اشاره کردیم، مجموعه کوچکی از هدفون‌های بی‌سیم با پشتیبانی از صدای بدون اتلاف به منطقه‌ای با سیم‌کشی تاریخی منتقل می‌شوند. اما به گوشی و هدفون هایی نیاز دارید که از کدک های URLC aptX Lossless، LHDC یا OPPO پشتیبانی کنند. Deezer HiFi، Amazon Music Unlimited، و Tidal HiFi تنها برخی از پخش‌کننده‌های اصلی هستند که در حال حاضر به پخش موسیقی بدون افت می‌بالند. صنعت بسیار سریع حرکت کرده است. در حالی که بدون ضرر به احتمال زیاد همیشه یک ویژگی رده بالا خواهد بود، هدفون های بلوتوث نیز به طور فزاینده ای قادر خواهند بود از این خدمات نهایت استفاده را ببرند. نگرانی اصلی شما ممکن است به زودی کمک هزینه داده باشد. صدای با کیفیت FLAC داده های زیادی را می خورد.

آیا USB-C DAC می تواند افراد صوتی را تبدیل کند؟

خوشبختانه، یک حد وسط بالقوه بین جک هدفون و اتصال بلوتوث وجود دارد. مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ USB-C (DAC) امروزه گزینه‌ای قابل استفاده هستند. با تبدیل سیگنال های دیجیتال از درگاه USB-C تلفن خود به آنالوگ و اجرای آنها از طریق تقویت کننده به درگاه 3.5 میلی متری، هدفون های سیمی می توانند به گوشی های هوشمندی که جک هدفون ندارند متصل شوند.

بهتر از این، DAC های با کیفیت بالا می توانند کیفیت صدای عالی را به پورت های 3.5 میلی متری که در برخی از تلفن های هوشمند پیدا می کنید ارائه دهند. برخی از DAC ها قدرت کافی برای استفاده از هدفون های صوتی دوست با حساسیت بالا را با گوشی هوشمند شما نیز فراهم می کنند.

با این حال، چند مشکل در این راه حل به ظاهر عالی وجود دارد. اول از همه، DAC های با کیفیت بالا می توانند بسیار گران باشند. DAC های بودجه ممکن است جذاب به نظر برسند، اما اغلب دارای تقویت کننده های ضعیف هستند که ممکن است باعث ایجاد اعوجاج در سیگنال صوتی شما شوند. یکی دیگر از نقاط ضعف احتمالی این است که اشغال کردن درگاه USB-C گوشی شما با DAC به این معنی است که نمی توانید هنگام گوش دادن به موسیقی تلفن خود را شارژ کنید. زمانی که آب میوه شما تمام شده باشد و بخواهید آهنگ ها را ادامه دهید، مطمئناً باعث ایجاد مشکل می شود.

DAC های USB-C می توانند هدفون های سیمی عالی را با قیمتی به گوشی های پرچمدار مدرن متصل کنند.

جایگزین دیگری نیز وجود دارد. مبدل‌های USB-C به 3.5 میلی‌متر بسیار ارزان‌تر از DAC هستند، اما متأسفانه دیگر در جعبه‌های تلفن گنجانده نمی‌شوند. حتی در این صورت، هیچ تضمینی وجود ندارد که یک مبدل خاص با یک گوشی هوشمند دیگر سازگار باشد. برای مثال، مبدل‌های صوتی OnePlus با تلفن‌های Google Pixel کار نمی‌کنند و بالعکس. این واقعیت که اپل از کابل های لایتنینگ استفاده می کند، مسائل را بیش از پیش پیچیده می کند.

بنابراین آیا باید در سال 2023 یک گوشی با جک هدفون بخرید؟

مانند همه انتخاب ها، باید جوانب مثبت و منفی را بسنجید. هدفون های سیمی صدای با کیفیت CD را به طور مداوم تولید می کنند، اما برخی از هدفون های بی سیم نیز می توانند صدایی با وضوح بالا و حتی بدون تلفات ارائه دهند. هدفون‌های سیمی ممکن است بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته‌ای را که هدفون‌های بلوتوث به آن‌ها اهمیت می‌دهند، از دست بدهند، اما تجربه صوتی بی‌وقفه را تضمین می‌کنند.

علاوه بر این، پیدا کردن یک گوشی با جک هدفون اغلب به معنای قربانی کردن برخی ویژگی‌های دیگر و/یا یک برند معروف است. با پشتیبانی بسیار کم از پرچمداران اپل، گوگل یا سامسونگ، انتخاب شما از تلفن های هوشمند همه جانبه عالی محدودتر است. با در نظر گرفتن این موضوع، برخی از هدفون‌ها، مانند Sony WH-1000XM5، بهترین‌های هر دو دنیا را ارائه می‌کنند و یک جک هدفون را در هدست‌های بلوتوث تعبیه می‌کنند تا کاربران بتوانند نحوه اتصال خود را انتخاب کنند.

آیا هنوز در سال 2023 از جک هدفون در تلفن خود استفاده می کنید؟

برای علاقه مندان به صدا، معرفی اخیر سونی از NW-A300 و NW-ZX700 Walkman ممکن است به عنوان یک خبر هیجان انگیز باشد. عدم پشتیبانی روزافزون از جک های هدفون در میان گوشی های هوشمند می تواند راه را برای احیای پخش کننده رسانه هموار کند. موسیقی با کیفیت FLAC به جای مصرف مقادیر زیادی از داده های تلفن همراه، می تواند در یک دستگاه صوتی جداگانه و اختصاصی ذخیره شود.

نظر شما چیست؟ آیا تولیدکنندگان گوشی های هوشمند باید به توسعه گوشی های دارای جک هدفون ادامه دهند؟ یا بالاخره زمان آن فرا رسیده است که همه ما ابتدا وارد قلمرو واقعی بلوتوث بی سیم شویم؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 4 = 1