Solutions to prevent energy wastage in winter

راهکار های جلوگیری از هدر رفت انرژی در زمستان

جلوگیری از هدر رفت انرژی مخصوصاً در مناطقی از کشور که زمستان‌های سرد و سوزناکی دارد می‌تواند بسیار کارآمد و مفید باشد. زیرا جلوگیری از هدر رفت انرژی هم می‌تواند شما را در حفظ پول (قبض) یاری دهد و هم خانه‌تان را گرم نگه دارد.

ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی

به گزارش ارس پن، یکی از مهم ترین عواملی که افراد ترجیح می‌دهند انرژی گرمایی را صرفه جویی کنند، هزینه‌های زیاد قبض‌های انرژی است. علاوه بر پول، صرفه جویی در انرژی برای محافظت از سیاره‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم و آن را خانه می‌نامیم ضروری است. انرژی باعث آزادشدن کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای در محیط می‌شود. هرچقدر بیشتر از انرژی استفاده شود، کربن بیشتر تولید و باعث آسیب به محیط زیست می‌شود.

نصب پنجره دوجداره

نصب پنجره و شیشه دوجداره روشی موثر برای کاهش انتقال حرارت از طریق پنجره‌ها و بهبود عایق کاری ساختمان‌ها است. در این سیستم دو شیشه که فضای بین آنها از هوا یا گاز پوشیده شده‌است در ساختمان‌ها قرار می‌گیرند و یک مانع بین نمای داخلی و خارجی ایجاد می‌کنند. شیشه دوجداره از ورود گرما یا سرما به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. در زمستان خانه را گرم و در تابستان، آن را خنک نگه می‌دارد.

استفاده از نور آفتاب

استفاده از نور خورشید برای گرم کردن خانه مقرون به صرفه ترین و از نظر زیست محیطی بی خطرترین راه برای گرم نگه داشتن خانه در هنگام کاهش دما است. چندین استراتژی متداول برای انجام این کار وجود دارد. مفهوم اصلی این است که از پنجره‌های رو به جنوب استفاده کنید تا به خورشید زمستانی اجازه ورود به اتاق دهید. انرژی خورشیدی کافی باید در یک روز آفتابی وارد اتاق شود تا دمای آن در حدود 70 درجه فارنهایت برای مدت 24 ساعت حفظ گردد.

 1. گرمایش آب گرم با نیروی خورشیدی: در این روش باید پشت بامتان را با مجموعه‌ای از لوله‌ها که روی یک جعبه سیاه قرار گرفته‌اند، بپوشانید. سپس روی آن را ورق شیشه‌ای یا پلاستیکی قرار دهید. نور خورشید از طریق شیشه وارد جعبه سیاه می‌شود و آبی که درون مخزن قرار گرفته را گرم می‌کند.
 2. قراردادن خانه در معرض نور جنوبی: کلید استفاده موفق از خورشید در خانه، استفاده درست از پنجره‌ها و آبگرمکن خورشیدی روی پشت بام است. یک نوردهی جنوبی به شما اجازه می‌دهد تا خانه را گرم نگهدارید. این فقط برای گرم ماندن در زمستان نیست، بلکه برای خنک ماندن در تابستان نیز مهم است.
 3. عایق کردن: زمانی که می‌خواهید از گرمایش خورشیدی استفاده کنید باید خانه‌هایتان را عایق بندی کنید تا گرما درون آن حفظ شود و باقی بماند.

نصب پرده های ضخیم

پرده‌ها جریان هوا را بین مناطق گرم و سرد یک اتاق محدود می‌کنند تا گرمای درون خانه حفظ شود. حتی پنجره‌های دوجداره فرصتی را ایجاد می‌کنند تا کمی گرما از آن خارج شود. اما، پرده‌های سنگین مانعی را تشکیل می‌دهند تا خروج جریان هوا را از اتاق اصلی به پنجره محدود کنند.

به طور کلی، پرده های سنگین تر در جلوگیری از تبادل حرارت بین هوای سرد اطراف پنجره و هوای گرم اتاق طراحی شده‌اند. به طور کلی، هر چه پرده‌ها ضخیم تر باشند، به عنوان یک عایق موثرتر عمل می‌کنند. بهترین پرده‌های عایق با یک آستر متصل به عقب عرضه می‌شوند که برای افزایش عایق و همچنین محدود کردن جریان هوا و انتقال صدا مناسب اند.

درزگیری درب و پنجره ها برای گرم نگه داشتن خانه در زمستان

برخی از مناطق کشور مستعد آب و هوای زمستانی ناپایدار هستند. بادهای سوز آور و دمای ۱۵ درجه باعث می‌شود که شما درزگیری درها و پنجره‌ها را انجام دهید. این کار تا 10 درصد باعث می‌شود تا شما گرمای خانه‌تان را حفظ کنید.

عایق کاری ساختمان

عایق به عنوان یک راه حل برای حفظ گرما و یا سرما در خانه به حساب می‌آید. موادی که برای عایق حرارتی به کار می‌روند، راندمان حرارتی ساختمان را افزایش می‌دهند. مواد عایق به ما کمک می‌کنند تا از دست دادن گرما و نفوذ هوای سرد از بیرون را کاهش دهیم. یکی دیگر از کاربردهای مواد عایق حرارتی در ساختمان سازی، عایق صدا است. با نصب یک لایه اضافی در دیوار یا سقف، فضای داخلی بهتر در برابر سر و صدا محافظت می‌شوند.

انواع عایق کاری ساختمان برای گرم نگه داشتن خانه در زمستان

 1. عایق XLPE انتقال حرارت را کاهش می‌دهد و با ساختار مولکولی خود جریان گرما را حفظ می‌کند. همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی از جمله اسیدها، قلیاها، حلال‌ها و روغن‌ها دارد.
 2. عایق فایبر گلاس از الیاف شیشه‌ای ظریف تشکیل شده که انتقال جریان گرما را کاهش می‌دهد.
 3. عایق حبابدار با بازتاب قابل توجه 96 درصد، افزایش گرمای تابشی در سازه‌ها را کاهش می‌دهد و در نتیجه یک محیط داخلی خنک تر و راحت تر ایجاد می‌کند.
 4. فوم های XPS دارای خواص مقاومت حرارتی عالی هستند و به طور موثر انتقال حرارت را مهار می‌کنند.
 5. عایق پشم در برابر آتش مقاومت استثنایی دارند. غیر قابل احتراق و بدون ذوب شدن یا انتشار گازهای سمی می‌تواند در دمای بالا مقاومت کند.

استفاده از ترموستات

ترموستات‌ها (معمولاً یک صفحه روی دیوار) حداکثر دما را برای خانه شما تنظیم می‌کنند. وقتی خانه به نقطه اوج حرارت رسید، گرمایش را خاموش می‌کند. همچنین وقتی دما پایین می‌آید، گرمایش را دوباره روشن می‌کند. به این ترتیب دمای ثابتی در خانه حفظ می‌شود. با استفاده از این فناوری شما می‌توانید حدود 10٪ از قبض خانه خود را کاهش دهید. این نوع گرمایش به ویژه برای افرادی که زمان زیادی را در خانه سپری می‌کنند و یا بیماری‌های طولانی یا ناتوانی دارند، بسیار کارآمد است.

انتخاب وسیله گرمایشی مناسب

انتخاب یک سیستم گرمایشی مناسب بسیار مهم است، زیرا باعث کاهش هزینه‌های انرژی و حفظ محیط زیست می‌شود. برای انتخاب سیستم مناسب باید انواع وسایل گرمایشی را بشناسید.

چرخه معکوس چند تقسیم الکتریکی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی

این وسیله گرمایشی دارای یک سیستم خارجی است که گرما را از هوای بیرون می‌کشد و آن را از طریق لوله کشی سردخانه به چندین خروجی داخلی در قسمت‌های مختلف خانه منتقل می‌کند. هر خروجی داخلی را می توان به طور مستقل کنترل کرد. این سیستم مستقیماً با استفاده از عنصر الکتریکی گرما تولید نمی‌کند. در عوض از فناوری پمپ حرارتی برای استخراج گرما از هوای بیرون استفاده می‌کند.

تهویه مطبوع چرخه معکوس کانالی الکتریکی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی

این سیستم گرمایش و سرمایش کل خانه را از طریق یک مجموعه کانال که معمولاً در فضای پشت بام قرار دارد، فراهم می‌کند. گرمای هوای بیرون به یک واحد مرکزی کشیده و از طریق کانال به درون خانه دمیده می‌شود. سپس هوا به واحد داخلی باز می‌گردد تا دوباره گرم شود.

سیستم گرمایشی ترموستات برای جلوگیری از هدر رفت انرژی

این سیستم مستقیماً با استفاده از عنصر الکتریکی گرما تولید نمی‌کند. در عوض از فناوری پمپ حرارتی برای استخراج گرما از هوای بیرون استفاده می‌کند.

سیستم گرمایشی کانال گازی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی

این سیستم هوا را از داخل خانه می‌کشد و آن را در یک کوره گاز گرم می‌کند. سپس آن را از طریق مجاری به محفظه‌هایی که در مناطق مختلف خانه شما قرار دارند می دمد. برای کنترل دمای داخل از یک ترموستات که معمولا در نزدیکی توری هوای برگشتی قرار دارد استفاده می‌شود.

گرمایش هیدرونیک گازی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی

سیستم های هیدرونیک گازسوز کل خانه را با گرم کردن آب در دیگ گاز و گردش آن از طریق  رادیاتور، لوله های تعبیه شده در یک دال بتنی و واحدهای فن کویل گرم می‌کنند. سپس آب به دیگ گاز برمی گردد تا دوباره گرم شود.

نگهداری مناسب و سرویس وسایل گرمایشی

 1. بهتر است قبل از شروع فصل زمستان، برای جلوگیری از هدر رفت انرژی پمپ حرارتی خود را تمیز کنید. زیرا این احتمال وجود دارد که پمپ حرارتی شما در طول فصل‌های گذشته دچار ساییدگی و پارگی شده‌باشد.
 2. ترموستات پمپ حرارتی شما احتمالاً دارای سه تنظیم خنک، گرما و گرمای اضطراری است. اگر می‌خواهید خانه گرم بماند، پمپ را روی حالت “گرمایی” و نه در حالت “اضطراری” قرار دهید. حالت اضطراری فقط زمانی استفاده می‌شود که پمپ خراب‌شده یا پوشیده از یخ باشد.
 3. هر پمپ، محفظه‌ای دارد که در فضای باز نگهداری می‌شود. این محفظه در برابر ریزش برگ، بارش باران و یا برف نیاز به نگهداری دارد. بنابراین مطمئن شوید که گرد و غبار، زباله‌ها و برف روی واحد بیرونی پمپ را تمیز می‌کنید.
 4. سیستم‌های گرمایشی که به خوبی نگهداری نمی‌شوند، اغلب فیلترهای کثیفی دارند و در نتیجه گرد و غبار و آلرژن‌ها به سلامت خانواده آسیب می‌رسانند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، باید هر از چند گاهی فیلترها را تعویض کنید.
 5. توصیه می‌شود سالانه کانال‌های سیستم گرمایشی خود را بررسی کنید. مواردی مانند سیگار کشیدن، حیوانات خانگی، آسیب آب، افراد مبتلا به آسم یا آلرژی نیاز ضروری برای تمیزکردن مجاری را فراهم می‌کنند.
 6. باید حداقل سالی یک بار سیستم خود را روغن کاری کنید. این عامل، کارایی شفت را بهبود می‌بخشد و به تولید گرمای بیشتر کمک می‌کند.
اشتراک گذاری

1 یک پینگ

 1. پینگ بک: آیا یکی از حواس شما بهتر از بقیه است؟ – آرپسه

2 یک نظر

 1. زهرا پاسخ

  مطلب خوبی بود. ولی به نظرم استفاده از پنجره دو جداره برای جلو گیری از هدر رفت انرژی و گرما در زمستان از همه شون کاربردی تر و راحت تره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 28 = 38