تقویت خاک درختان با روش های نوین کشاورزی

اکثر باغداران همواره به دنبال روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها رشد درختان میوه و به بار نشستن آن‌ها را افزایش‌دهند. برای تقویت خاک درختان باید از کودهای مناسبی استفاده کرد و با اصلاح خاک و افزودن مواد آلی به آن شرایط خاک اطراف ریشه درختان را بهبود بخشید. برخی از این روش‌ها شامل استفاده از کودهای آلی مانند کود حیوانی، کود سبز و کمپوست و همچنین کود مایع می‌باشد. باغدارانی که قصد سودآوری در مدت کوتاه را دارند، باید با تهیه کودهای مناسب خاک درختان را تقویت کنند تا رشد سریعی داشته باشند. در واقع با تقویت خاک، موادمغذی در اختیار ریشه قرار می‌گیرد و رشد درختان افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله قصد داریم درباره تاثیر کمپوست و کود مایع در تقویت خاک درختان صحبت کنیم.

چرا باغداران به تقویت خاک درختان اهمیت می‌دهند؟

ویژگی‌هایی مانند خوشمزه بودن میوه‌ها، بالا بودن کیفیت رنگ میوه، بالا بودن میزان قند و درشتی میوه در افزایش قیمت و بازار پسندی آن تاثیر بسزایی دارد. اکثر باغداران به دنبال راهی هستند که کیفیت محصولات خود را افزایش‌دهند و با تولید میوه‌های درشت و خوشمزه سود خوبی به دست بیاورند. درختان میوه برای افزایش تولید میوه‌های مرغوب باید شاخ و برگ‌هایی درشت، پهن و سرسبز داشته باشند‌. با تقویت خاک درختان شرایطی فراهم می‌شود که درخت تغذیه مناسبی داشته باشد و از شکوفه‌های بیشتری تولید کند و در نهایت بهترین و خوش‌طعم‌ترین میوه‌ها را به باغداران عرضه نماید. به طورکلی همه عناصر در خوش‌طعم شدن و درشتی میوه‌ها نقش دارند و استفاده از کودهای مناسب می‌تواند به تولید محصولات باکیفیت‌تر و بیشتری منجر شود. در بخش‌های بعدی با دو کود بسیار مفید برای تقویت خاک درختان آشنا خواهید شد.

استفاده از کود کمپوست برای تقویت خاک درختان

یکی از روش‌های بسیار مفید برای تقویت خاک درختان و رشد سریع آن‌ها استفاده از کودهای کمپوست می‌باشد. کمپوست‌ها کودهایی هستند که در شرایطی خاص و با تجزیه ضایعات دامی، بقایای گیاهان، پوست میوه‌ها، سبزیجات، پس‌مانده‌های غذایی و غیره تهیه می‌شود. این مواد به آفت‌کشی و جلوگیری از فرسایش خاک نیز کمک زیادی می‌کنند و با تامین مواد آلی و کربن مورد نیاز خاک باعث رشد سرعت درختان میوه می‌شوند. ایران جزء کشورهایی است که در منطقه آب و هوایی خشک و نیمه خشک قرار دارد و طبق بررسی‌های انجام شده میزان کربن آلی در اراضی تحت کشت از یک درصد نیز کمتر است.

عواملی مانند سوزاندن بقایای گیاهان و برنگشتن آن‌ها به طبیعت، استفاده زیاد از کودهای شیمیایی و غیره میزان مواد آلی موجود در خاک را که برای رشد سریع درختان لازم هستند، به میزان بسیار زیادی کاهش داده است. تولید کمپوست به جبران این کمبودها در خاک کمک می‌کند و از لحاظ اقتصادی نیز نسبت به کودهای شیمیایی به صرفه‌تر است. مزایای بی‌شمار کود کمپوست آن را به یکی از کودهای پرمصرفه برای تقویت خاک درختان تبدیل کرده است. نکته مهمی که درباره این نوع کود وجود دارد این است که حدود دو هفته زمان لازم است که منیزیم، فسفات و مواد مقوی موجود در کمپوست به خوبی با خاک ترکیب شود. شرکت‌های زیادی با آنالیز آزمایشگاهی و استفاده از پسماندهای کشاورزی اقدام به تولید کمپوست کرده و محصولات خود را به کشورهای دیگر نیز صادر می‌کنند. عواملی مانند تقاضای بازار، میزان بارش‌های سالیانه و میزان کشت باغداران بر روی قیمت کمپوست تاثیرگذار می‌باشند. به طورکلی قیمت کمپوست به وزن، نوع و کیفیت آن بستگی دارد.

مزایای استفاده از کود کمپوست

 • کاهش نیاز خاک درختان به آب
 • کمک به آبرفتی شدن خاک
 • کاهش آفت‌های موجود در خاک
 • کاهش چشم‌گیر هزینه‌های کشاورزی
 • افزایش نفوذ آب در خاک
 • افزایش مواد ارگانیک خاک
 • کمک به کاهش آلودگی‌های محیط زیست
 • تامین عناصرغذایی مورد نیاز درختان
 • راحت بودن مراحل تولید کمپوست

استفاده از کود مایع برای تقویت خاک درختان

یکی‌دیگر از روش‌های تقویت خاک درختان استفاده از کود مایع است. این کودها حاوی ریزمغذی‌هایی مانند روی، آهن، منگنز، ازت، فسفر، منیزیم، پتاسیم، اسیدهای آمینه، اسید هیومیک، اسید فولویک و غیره هستند و برای تقویت درختان میوه از جمله مرکبات، تقویت خاک گیاهان زینتی و آپارتمانی و محصولات کشاورزی کاربرد زیادی دارند. کودهای مایع حاوی عناصر مهمی هستند که به صورت کمپلکس و از طریق ریشه و برگ درختان و گیاهان جذب می‌شوند‌ و حاصل‌خیزی خاک را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهند‌. نحوه مصرف از این کود به این صورت است که هم می‌توان آن‌ را به صورت محلول پاشی استفاده کرد و هم به صورت ترکیب با خاک یا سیستم آبیاری قطره‌ای به کار برد. در زمان مصرف لازم است مقدار مشخصی از کودهای مایع را با مقدار مشخصی آب به خوبی مخلوط کرده و مورد استفاده قرار داد. به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از کودهای مایع غلیظ بدون مخلوط کردن آن با آب برای درختان مضر است.

مزایای استفاده از کودهای مایع

 • رساندن مواد مغذی مورد نیاز به ریشه درختان
 • قابلیت جذب سریع و بازدهی بالا
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های تقویت خاک
 • کمک به کاهش آلودگی‌های محیط زیست
 • تنظیم دوره رشد درختان
 • حمایت از درختان در شرایط آب و هوایی پیش‌بینی نشده
 • افزایش مقاومت درختان در سرما و کم آبی
 • کمک به رشد سریع درختان
 • داشتن عناصر مورد نیاز و ریزمغذی‌های
 • افزایش گلدهی درختان و زودرس شدن محصولات
 • افزایش کیفیت میوه‌ها از نظر طعم و رنگ

خرید کمپوست و کود مایع از سایت بایوجمی

باغدارانی که قصد تقویت خاک درختان را با کودهای مایع و کمپوست دارند، می‌توانند برای خرید این کودها با قیمت مناسب به سایت شرکت دانش بنیان نانو واحد صنعت پرشیا ابداع‌کننده فناوری بایومجی با آدرس اینترنتی https://biogme.ir/ مراجعه کنند. این شرکت فعالیت خود را از سال 1388 در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان آغاز کرد و در سال 1389 اولین کارخانه بایوجمی را احداث کرد. این شرکت در حال حاضر کودهای کشاورزی را در پنج کارخانه تحت لیسانس و با استفاده از دانش روز دنیا و روش‌های نوین تولید می‌کند. این شرکت به عنوان تنها تولیدکننده کمپوست بایوجمی محصولات خود را با اهدافی مانند صرفه‌جویی در مصرف آب، تصفیه فاضلاب صنعتی ، تولید محصولات ارگانیک کشاورزی، اصلاح و تقویت خاک با قیمتی منصفانه در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می‌داد. این شرکت با وزارت کشاورزی، سازمان حفاظت از محیط زیست‌ و وزارت صنایع قرارداد پژوهشی مشترک دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

96 − = 94