بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که شما با توجه به ویژگی‌های شخصیتی، میزان دانشی که از این بازار دارید، افق زمانی که برای کسب سود در بورس مدنظرتان است و بسیاری عوامل دیگر می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اما بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس کدامند؟ در این مطلب به سراغ این سوال مهم و کلیدی رفته‌ایم و درباره روش‌های مختلف مدیریت دارایی‌ها در بورس و صندوق های سرمایه گذاری با شما صحبت می‌کنیم. با ما همراه شوید.

بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در بورس

به طور کلی روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تبدیل می‌شوند. به این معنا که شما یا خودتان مدیریت سرمایه‌تان را در این بازار بر عهده می‌گیرید یا آن را به افراد متخصص و  حرفه‌ای در بورس و بازارهای مالی می‌سپارید تا با تکیه بر دانش و مهارت خود، شما را در رسیدن به اهداف‌تان در این بازار همراهی کنند. در ادامه شما را با این دو روش بیشتر آشنا خواهیم کرد.

روش مستقیم: همانگونه که اشاره کردیم شما می‌توانید خودتان مستقیم وارد بازار بورس شوید و با تکیه بر دانش و اطلاعاتی که از این بازار کسب کرده‌اید، سرمایه‌تان را در بورس و بازارهای مالی مدیریت کنید.

استفاده از این روش به ویژه به دلیل بالا بودن ریسک کاهش سرمایه در بازارهای مالی، نیاز به دانش کافی برای تحلیل اتفاقات بورس و همچنین اختصاص زمان مناسب برای پیگیری رخدادهای مختلف این بازار را دارد.

بنابراین اگر تصمیم دارید خودتان به صورت مستقیم مدیریت سرمایه‌تان را در بورس برعهده بگیرید اما دانش کافی در این زمینه ندارید، بهتر است دوره‌های آموزش بورس و افزایش آگاهی‌تان از این بازار را در اولویت قرار دهید.

روش غیرمستقیم: اگر دانش یا فرصت کافی برای رصد بازار سرمایه را ندارید و ترجیح می‌دهید برای مدیریت سرمایه‌تان در این بازار، از تجربه و تخصص افرادی حرفه‌ای‌تر استفاده کنید، ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس این امکان را برای شما مهیا می‌کنند. سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری  از جمله مهم‌ترین ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس به شمار می‌روند.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری  از بهترین و پرطرفدارترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌روند. این صندوق‌ها با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار کشور فعالیت می‌کنند و با استفاده از توان تیمی حرفه‌ای و متخصص در زمینه بازارهای مالی، دارایی مشتریان خود را در سبدی متنوع از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق های سرمایه گذاری  انواع مختلفی دارند که  از جمله آن‌ها می‌توان به صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های سهامی و صندوق‌های مختلط اشاره کرد. سرمایه‌گذاران با توجه به میزان ریسک‌پذیری و اهداف خود از حضور در بورس، می‌توانند دارایی خود را با استفاده از هر یک از این صندوق های سرمایه گذاری  مدیریت کنند.

برای نمونه افرادی که ریسک پذیری کمتری دارند و نمی‌خواهند روی کاهش سرمایه‌شان در این بازار ریسک کنند، به سراغ صندوق‌های درآمد ثابت می‌روند که همانگونه که از نام آن‌ها نیز پیدا است دارای درآمد ثابت هستند. ضمن اینکه ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها نیز بسیار کم است.

صندوق های سرمایه گذاری  در سهام اما با ریسک بالاتر و در عین حال سودآوری بیشتری همراه هستند، چرا که بخش زیادی از دارایی مشتریان خود را روی سهام شرکت‌های حاضر در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق های سرمایه گذاری  مختلط نیز ترکیبی از این دو نوع صندوق به شمار می‌روند.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بورس، قابلیت نقدشوندگی بالا و مدیریت حرفه‌ای مزایای بسیار مهم و کلیدی صندوق های سرمایه گذاری  به شمار می‌روند.

صندوق های سرمایه گذاری  بسیاری در کشور وجود دارند که عملکرد آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در هنگام انتخاب این صندوق های سرمایه گذاری  باید به میزان بازدهی صندوق در مدت فعالیت آن توجه کرد و به سراغ صندوقی رفت که بیشترین بازدهی را از بازار سرمایه نصیب ما می‌کند.

شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران به نشانی fipiran.com عملکرد صندوق های سرمایه گذاری  مختلف را مشاهده کنید و سپس برای انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب تصمیم بگیرید.

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

سبدگردانی اختصاصی دیگر روش غیرمستقیم مدیریت دارایی‌ها در بازار بورس است. در سبدگردانی اختصاصی خریدوفروش دارایی‌های مالی مانند سهام، اوراق مشارکت و … در بازار سرمایه توسط تیمی حرفه‌ای و با مهارت بالا در زمینه بورس و بازارهای مالی به نیابت از مشتریان انجام می‌شود. به این تیم حرفه‌ای و خبره سبدگردان گفته می‌شود.

مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی، مدیریت حرفه‌ای، اختصاصی بودن و نیاز نداشتن به دانش بالا از بورس و بازار سرمایه است. مهم‌ترین محدودیت سرمایهگذاری از این طریق نیز بالا بودن حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی اختصاصی است.

بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

با روش‌های مختلف سرمایه‌گذری در بورس به صورت خلاصه آشنا شدیم اما بهترین روش برای این کار کدام است؟ بهترین روش سرمایه‌گذاری در بورس برای افراد مختلف متفاوت است برای مثال اگر شما دانش زیادی از بازار سرمایه ندارید و فرصتی هم برای آموزش بورس و پیگیری اتفاقات و اخبار این بازار نداشته باشید، بهترین روش برای شما استفاده از صندوق های سرمایه گذاری  و سبدگردانی اختصاصی به نظر می‌رسد.

حال با توجه به بالا بودن حداقل مبلغ برای مدیریت دارایی‌ها از طریق سبدگردانی اختصاصی، در صورت سرمایه‌گذاری با مبالغ خرد، صندوق های سرمایه گذاری  بهترین گزینه برای شما به شمار می‌روند.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری در بورس به طور کلی به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌شود. در روش مستقیم خود فرد به صورت مستقیم مدیریت معاملات خود را در بورس بر عهده می‌گیرد و در روش غیرمستقیم این کار را به افراد حرفه‌ای و متخصص د زمینه بورس و بازارهای مالی می‌سپارد.

صندوق های سرمایه گذاری  و سبدگردانی اختصاصی، دو ابزاری هستند که در روش غیرمستقیم از آن‌ها استفاده می‌شود. صندوق های سرمایه گذاری  از جمله بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌روند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 1 = 7