علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز

علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز

اگر شما هم در منزل خود از ساندویچ‌ساز برای پخت انواع ساندویچ و اسنک استفاده می‌کنید ممکن است به مشکلاتی برخورد کرده باشید. در این مقاله می‌خواهیم شایع‌ترین مشکلات این دستگاه پرطرف‌دار یعنی علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز را بررسی کنیم و نکاتی برای طولانی‌تر شدن عمر دستگاه و همین‌طور ترفندهای تمیزکردن دستگاه به مطمئن‌ترین روش را به شما ارائه دهیم.

کسب اطلاعات بیشتر: معرفی برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی دوو

در عصر تکنولوژی و سرعت، بشر با استفاده از هر وسیله‌ای قصد صرفه‌جویی در زمان و سرعت‌بخشیدن به امور را دارد. در این حالت قطعاً صرف وقت زیاد برای پخت‌وپز برای بسیاری از افراد کاری غیرضروری به‌حساب می‌آید. دراین‌بین لوازمی مانند پلوپز، ساندویچ‌ساز و غیره از اولین لوازمی است که برای راحت شدن پخت غذا به ذهن هر کسی می‌رسد. البته استفاده از این لوازم برقی نیاز به اطلاعات کافی در مورد روش مصرف و حتی رفع مشکلات احتمالی دارد. این اطلاعات به شما کمک می کند که کمتر نیاز به تعمیر، عیب یابی و سرویس ساندویچ ساز خود داشته باشید.

چرا غذا به ساندویچ ساز میچسبه؟

علل فنی چسبیدن غذاها به ساندویچ‌ساز

یکی از بدترین مشکلاتی که یک ساندویچ‌ساز ممکن است برای شما ایجاد کند همین چسبیدن غذاها است. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید سینی تست و یا سینی گریل قسمتی از این دستگاه است که غذا به‌صورت مستقیم روی آن قرار می‌گیرد. این سینی در تمام ساندویچ‌سازها از مواد نچسب تولید می‌شود؛ اما گاهی به دلایل مختلفی غذاها به این صفحه می‌چسبد و به‌راحتی جدا نمی‌شود. این امر علاوه بر کثیف‌شدن دستگاه به خراب‌شدن وعده‌غذایی شما هم منجر خواهد شد. تکرار این اتفاق به‌مرور به‌سلامت دستگاه شما هم آسیب خواهد زد. دلایل این مسئله را می‌توانیم در چند دسته بررسی کنیم:

 • گرم‌نشدن سینی ساندویچ‌سازمهم‌ترین علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز داغ‌نشدن سینی دستگاه است؛ بنابراین قبل از قراردادن ساندویچ یا هر ماده غذایی روی سینی دستگاه از داغ بودن آن مطمئن شوید. بهتر است کمی قبل از شروع مصرف، دستگاه را به برق‌زده و اجازه دهید چنددقیقه‌ای به همان حالت بماند تا به‌صورت کامل داغ شود.

داغ‌نشدن ساندویچ‌ساز می‌تواند در اثر اختلال در عملکرد دستگاه هم باشد. شایع‌ترین اختلالی که باعث این مشکل می‌شود عبارت‌اند از:

 • خراب‌شدن خروجی دستگاه: اگر ساندویچ‌ساز شما به خروجی برق وصل است اما باز هم کار نمی‌کند یا خوب گرم نمی‌شود، احتمالاً خروجی برق ایراد دارد. می‌توانید دستگاه دیگری به آن وصل کنید تا از سالم‌بودن خروجی دستگاه مطمئن شوید. اگر دستگاه دیگر به‌درستی روشن شد و کار کرد باید دنبال تعمیر خروجی ساندویچ‌ساز خود باشید. در غیر این صورت قطعاً پریز برق مورداستفاده شما مشکل دارد.
 • خراب‌شدن اتصالات دستگاه: پارگی و یا آسیب‌دیدگی سیم‌ها و اتصالات دستگاه از عوامل دیگری است که باعث اختلال در گرم‌شدن دستگاه به طور کامل می‌شود. اگر این موضوع
  علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز شما باشد، با بررسی دقیق تمام سیم‌ها و اتصالات می‌توانید از این موضوع مطلع شوید و در جهت رفع مشکل اقدام کنید.
 • خراب‌شدن سیم‌کشی داخلی ساندویچ‌ساز: از دیگر دلایل چسبندگی غذا عدم گرم‌شدن دستگاه در اثر خراب‌شدن سیم‌کشی داخلی آن است؛ در این صورت هم ممکن است دستگاه به‌خوبی گرم نشود. بهتر است بررسی کنید که کدام سطح مشکل دارد. اگر سطح بالایی گرم نیست قطعاً مشکلی در عنصر حرارتی و یا سیم‌پیچی داخلی همان قسمت وجود دارد. ممکن است این مشکل در سطح پایینی رخ دهد. درهرصورت باید اجزا الکتریکی دستگاه به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.
 • خراب‌شدن قفل دستگاه: اگر قفل و یا دستگیره آن خراب باشد ساندویچ‌ساز به‌اندازه کافی گرم نمی‌شود. اگر قفل مشکل داشته باشد ممکن است چراغ قفل روشن باشد اما دستگاه به‌خوبی بسته نشده باشد. در این صورت باید قفل را تعویض و یا توسط کارشناسان تعمیر کنید.
 • روشن‌نشدن چراغ‌ سبز ساندویچ‌ساز: خراب‌شدن سوئیچ حرارتی دستگاه منجر به روشن‌نشدن چراغ و در نتیجه گرم‌نشدن آن به‌اندازه کافی می‌شود. همان‌طور که گفته شد گرم‌نشدن دستگاه
  علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز است. درصورتی‌که چراغ‌ سبز دستگاه شما روشن نشد حتماً سوئیچ حرارتی را بررسی کنید. ممکن است نیاز به تعویض و یا تعمیر داشته باشد.
 • خراب‌شدن المنت دستگاه: گاهی خرابی المنت در اثر اختلال در اتصال به برق و یا عدم عملکرد درست کلید درجه حرارت رخ می‌دهد. اگر المنت دستگاه مشکل پیدا کند باید آن را تعویض و یا تعمیر کنید. تعمیر المنت‌ها از لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه‌تر است. با مشورت کارشناسان می‌توانید میزان خرابی و قابل‌تعمیر بودن یا نبودن المنت را بررسی کنید.

تعمیر ساندویچ ساز

علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز از جهات دیگر

تا این جا دلایل فنی داغ‌نشدن ساندویچ‌ساز را بیان کردیم. در اکثر موارد مشکلات فنی نیاز به استفاده از متخصصان امر برای رفع مشکل دارند. اما گاهی دلایل دیگری روی این قضیه اثرگذار هستند. در این بخش از مقاله قصد داریم سایر عوامل مؤثر را بررسی کنیم.

عدم کیفیت سینی دستگاه ساندویچ‌ساز و یا مصرف زیاد: گاهی کیفیت دستگاه از ابتدا قابل‌قبول نیست. در این مواقع احتمال اینکه قدرت نچسب بودن سینی کم باشد وجود دارد. بهترین کار این است که زمان خرید دستگاه ساندویچ‌ساز تحقیق و بررسی کافی را در مورد برندها و کیفیت آن‌ها داشته باشید.

گاهی براثر مصرف مداوم و یا اشتباه در شستشو و نظافت دستگاه هم سینی‌ها آسیب‌دیده و در نتیجه غذا به آن‌ها می‌چسبد. خبر خوب این که این سینی‌ها قابل‌بازسازی هم هستند. البته اگر از انواع جداشونده باشند می‌توانید برای بازسازی لایه نچسب آن‌ها اقدام کنید. یکی از راه‌های افزایش طول عمر سینی‌های دستگاه استفاده از کاغذروغنی یا یک ورق فویل روی سینی است.

عدم چرب کردن سینی ساندویچ‌ساز: چرب نکردن سینی، قبل از قراردادن غذا روی آن می‌تواند
علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز باشد. می‌توانید با کمی روغن و یا همان استفاده از کاغذروغنی و فویل این مشکل را حل کنید.

عدم تناسب اندازه مواد و یا رطوبت زیاد: دقت کنید که اندازه موادی که داخل ساندویچ‌ساز می‌ریزید متناسب باشد. زیادی مواد مابین نان می‌تواند باعث ایجاد چسبندگی شود. البته گاهی رطوبت زیاد نان مصرفی هم می‌تواند برای دستگاه شما دردسرساز باشد.

ترفندهای نظافت دستگاه ساندویچ‌ساز

همان‌طوری که پیش‌تر گفتیم علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز، می‌تواند آسیب صفحات آن در اثر نظافت و شستشوی نادرست باشد؛ بنابراین برای هر کسی که از این دستگاه به‌صورت مداوم استفاده می‌کند لازم است که روش درست تمیزکردن آن را یاد بگیرد. اگر روش زیر را به کار بگیرید می‌توانید به افزایش طول عمر دستگاه خود کمک زیادی کنید.

تمیزکردن دستگاه ساندویچ‌ساز توسط محلول مایع ظرف‌شویی

 • دستگاه‌هایی با سینی‌های چسبیده: اولین کار اطمینان از عدم اتصال دستگاه به برق است. بهتر است که بلافاصله بعد از اتمام استفاده از دستگاه شروع به تمیزکردن کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. خشک‌شدن ذرات غذا خود عاملی برای آسیب به صفحات و در نتیجه خود علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز شما است.

در این مرحله باید ذرات به‌جامانده روی دستگاه را با یک دستمال‌کاغذی و یا حوله‌ای از روی دستگاه بردارید. برای یک لیوان آب گرم از 4 قطره مایع ظرفشویی استفاده کنید و محلولی برای شستشو بسازید. با استفاده از این محلول و یک دستمال حوله ای نرم سطح دستگاه را به خوبی تمیز کنید. اگر گوشه و کنار دستگاه اثرات چربی باقی مانده می توانید با استفاده از یک مسواک آن را به طور کامل پاک کنید. در انتها با یک حوله نرم آن را به خوبی خشک کنید.

تعمیر ساندویچ ساز در محل

 • دستگاه‌هایی با سینی‌های جداشونده: درصورتی‌که دستگاه شما قابلیت جداسازی سینی‌ها را دارد می‌توانید بعد از جداکردن آن‌ها را در محلول آب گرم و مایع ظرف‌شویی غوطه‌ور کنید. بعد از حدود یک ربع آن‌ها را با یک دستمال حوله‌ای نرم تمیز کنید. برای شیارها و گوشه‌کنارهای چرب هم می‌توانید از مسواک استفاده کنید.

تمیزکردن دستگاه ساندویچ‌ساز توسط محلول جوش‌شیرین و سرکه

اگر شما از طرف‌داران مواد طبیعی و دوستدار محیط‌زیست هستید می‌توانید از ترکیب جادویی سرکه و جوش‌شیرین استفاده کنید. در این روش ابتدا کمی سرکه را با یک دستمال حوله‌ای نرم به سینی‌های دستگاه بمالید. در ادامه کمی جوش‌شیرین روی آن‌ها بریزید و کمی زمان بدهید تا مواد به‌خوبی با هم ترکیب شده و اثر جادویی خود را اعمال کنند. در آخرین مرحله تمام چربی‌ها و مواد روی ساندویچ‌ساز را با دستمال تمیز و مرطوب دیگری از روی دستگاه پاک کنید. بهتر است بعد از تمیزشدن دستگاه خود را خشک کنید.

استفاده از اسپری‌های چندمنظوره برای پاک‌کردن ساندویچ‌ساز

روش دیگری که می‌توانید برای تمیزکردن دستگاه خود استفاده کنید استفاده از اسپری‌های چندمنظوره و یا حتی گاز پاک‌کن‌ها است. البته توصیه می‌کنیم قبل از پاک‌کردن دستگاه به این روش، کمی از مواد مصرفی را در گوشه‌ای از دستگاه امتحان کنید. مطالعه دقیق دفترچه راهنما هم در این مورد می‌تواند کمک‌کننده باشد. حتماً از دستمال‌های نرم و یا حوله‌ای استفاده کنید.

رفع مشکل چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز

همان‌طوری که دیدید باتوجه‌به علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز باید اقدام مقتضی را انجام دهید. اگر دلایل فنی باعث بروز این مشکل شده است، بهتر است از یک کارشناس و متخصص کمک بگیرید. با این کار از آسیب‌های احتمالی در اثر ناآگاهی پیشگیری می‌کنید.

درصورتی‌که سایر دلایل ذکر شده در این مقاله مانند چرب نبودن سینی‌ها، آسیب‌دیدن آن‌ها در اثر شستشوی نادرست و یا رطوبت زیاد مواد و یا نان مصرفی علت چسبیدن غذا به ساندویچ‌ساز است می‌توانید با تشخیص به‌موقع سعی در رفع مشکل کنید. علاوه بر اینکه رعایت این نکات در دوام بیشتر دستگاه شما هم تأثیرگذار است. در نهایت اگر باز هم دستگاه شما این مشکل را داشت بهتر است از مشاوران و کارشناسان متخصص کمک بگیرید.

اشتراک گذاری

1 یک نظر

 1. شیدا مهاجر پاسخ

  من فکر میکردم علت چسبیدن غذا به ساندویچ ساز فقط مربوط به خرابی تفلون دستگاهه اصلا فکر نمیکردم که ممکن دلایل فنی هم باعث چنین مشکلی در این دستگاه بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57 + = 59