بلیچینگ دندان با کامپوزیت دندان چه تفاوت هایی دارد؟

بلیچینگ دندان با کامپوزیت دندان چه تفاوت هایی دارد؟

بلیچینگ دندان یکی از متداول‌ترین روش‌های سفید کردن دندان به شمار می‌رود. دندان‌های شما ممکن است در اثر افزایش سن، سیگار کشیدن، مصرف دارو، نوشیدن قهوه و موارد دیگر تغییر رنگ بدهد. البته لازم نیست نگران نباشید، امروزه روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که می‌تواند دندان‌های شما را مثل روز اول سفید و درخشان کند تا دوباره لبخندی روشن را تجربه کنید. البته بلیچینگ و کامپوزیت دندان به خاطر قیمت ارزان نسبت به سایر روش‌ها پرطرفدارتر است. اگر رنگ دندان‌های شما به هر دلیلی زرد یا بد رنگ شده و به دنبال یک روش مناسب و خوب برای سفید کردن دندان‌ها میگردید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از آسان‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها برای داشتن یک لبخند زیبا و دندان‌های سفید و منظم، کامپوزیت دندان است. شما با مراجعه به متخصص دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در یک جلسه می‌توانید دندان‌های خود را توسط کامپوزیت، سفید و درخشان کنید. البته روش کامپوزیت فقط برای سفید کردن دندان ها نیست بلکه می‌تواند مشکلات دیگر دندان، ازجمله لکه‌دار بودن، شکستگی و بی نظمی جزئی دندان‌ها را نیز برطرف کند. کامپوزیت دندان‌ها بسیار مقاوم هستند و شما می‌توانید مثل قبل غذاهای مورد علاقه خود را خورده و از آنها لذت ببرید.

بلیچینگ دندان ‌چیست؟

اگر حس می کنید دندان‌های شما زرد شده، می‌توانید در خانه و با کمک خمیردندان‌های مخصوص و روش های دیگر، دندان‌های خود را سفید کنید. البته برخی از لکه‌ها به همین‌راحتی از بین نمی‌روند و باید حتما به دکتر بلیچینگ دندان مراجعه کنید. دندانپزشک از یک ماده قوی جهت سفید کردن و برق‌انداختن دندان‌ها استفاده می‌کند. مدت زمان انجام بلیچینگ دندان بسیار کوتاه است و شما در یک جلسه می‌توانید دندان خود را سفید کنید. البته ممکن است دندانپزشک یک قالب سفارشی در اختیار شما قرار دهد تا خودتان در منزل نیز دندان خود را سفید کنید(هوم بلیچینگ). البته این روش به زمان بیشتری نیاز دارد و ممکن است چندین روز زمان ببرد. هم‌چنین بلیچینگ دندان ممکن است عوارضی جزئی داشته باشد که شامل موارد زیر است:

سوزش بافت لثه

در روش بلیچینگ دندان از ماده سفیدکننده قوی حاوی پروکساید استفاده می‌شود که ممکن است به لثه‌ها، لب‌ها، گونه‌ها و زبان فرد آسیب برساند. به همین خاطر لازم است این روش توسط متخصص دندانپزشک زیبایی  مجرب صورت گیرد که در حین این فرآیند از لثه ها و زبان فرد محافظت نماید و باعث حساسیت و آسیب به آنها نشود.

حساسیت دندان

 

بعد از بلیچینگ دندان و سفیدکردن آنها، ممکن است موقع خوردن نوشیدنی یا موادغذایی گرم و سرد، دندان‌ها کمی حساس شوند. البته این حساسیت کوتاه‌مدت است و بعد از چند روز از بین می‌رود. توجه داشته باشید اگر حساسیت دندان‌ها بعد انجام بلیچینگ طولانی شد؛ حتما با متخصص خود تماس گرفته و موضوع را در میان بگذارید.

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان

  • بلیچینگ دندان فقط برای از بین‌بردن لکه‌های زرد یا لکه‌هایی که به‌خاطر خوردن برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها روی دندان ایجاد می‌شود؛ مناسب است. برای از بین‌بردن لکه‌های بسیار شدید روی دندان که با بلیچینگ برطرف نمی‌شود، کامپوزیت گزینه بهتری است. همچنین شما با  کامپوزیت میتوانید هر درجه سفیدی را که میخواهید برای دندان خود انتخاب کنید و از طیف رنگ های مختلف بر اساس سلیقه خود و رنگ پوست استفاده کنید.
  • روش کامپوزیت دندان علاوه‌بر سفیدی دندان، برای رفع شکستگی دندانها، فاصله بین دندان‌ها یا کجی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • روش بلیچینگ نسبت به کامپوزیت بسیار راحت است. در این روش، دندانپزشک توسط یک ماده سفیدکننده قوی، دندان‌ها را تمیز می‌کند. این فرایند حدود یک ساعت زمان می‌برد. البته گاهی برای نتیجه بهتر لازم است چندین بار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
  • روش کامپوزیت دندان نسبت به بلیچینگ دندان کمی زمان‌بر تر و دشوارتر است. در این روش حتما باید دندان و مینای آن سالم باشند. به‌علاوه ابتدا دندان از نظر پوسیدگی بررسی می‌شود و در صورت نیاز، حتما قبل از کامپوزیت باید پوسیدگی دندان برطرف شود.

ماندگاری بلیچینگ بیشتر است یا کامپوزیت؟

ماندگاری بلیچینگ دندان به نسبت کامپوزیت کمتر است و معمولا متخصص علاوه بر آفیس بلیچینگ، هوم بلیچینگ را نیز جهت نتیجه مطلوب‌تر به بیمار تجویز کند‌. دندان‌هایی که با روش بلیچینگ سفید می‌شوند، ممکن است بعد از یک تا دو سال دوباره زرد شوند(این مورد تا حد زیادی به میزان مراقبت بیمار از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد). البته شما می‌توانید دوباره جهت سفید کردن دندان ها به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. کامپوزیت دندان تهران و یا سایر شهرها ماندگاری بالایی دارد و معمولا ده تا پانزده سال دوام خواهد داشت. در مورد کامپوزیت دندان نیز رعایت بهداشت دهان و دندان میتواند تاثیری شگرف بر دوام و مقاومت و طول عمر بیشتر کامپوزیت داشته باشد.

مطالعه بیشتر: کامپوزیت دندان چیست؟ تفاوت کامپوزیت و لامینیت

بلیچینگ ارزان‌تر است یا کامپوزیت؟

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد روش بلیچینگ فقط برای سفید شدن دندان کاربرد دارد اما کامپوزیت علاوه‌ بر سفیدکردن دندان، برای سایر مشکلات دندان نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین ماندگاری کامپوزیت بیشتر از بلیچینگ دندان است. کامپوزیت باتوجه‌به کارایی و دوام بالا، مطمئناً قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

کامپوزیت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟

اگر تنها به خاطر زرد بودن جزئی دندان ها تصمیم به درمان دارید قطعا بلیچینگ میتواند درمانی ارزان تر و کاملا مناسب برای خلق لبخند زیبای شما باشد. در مواردی علاوه بر رنگ نامناسب دندان، فرد در تعدادی از دندان ها دارای ترک خوردگی، شکستگی، فاصله بین دندانی، بی نظمی دندان و مواردی از این دست است. این گونه مشکلات توسط بلیچینگ دندان قابل درمان نیستند و لازم است فرد از کامپوزیت بهره بگیرد. با توجه به دوام بالا و طول عمر کامپوزیت، فرد بیمار میتواند بیش از 10 سال از لبخند جدید و درخشان خود لذت ببرد. توجه داشته‌ باشید برای تشخیص روش مناسب‌تر؛ باید حتما به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. متخصص با بررسی دندان‌ها، بهترین و مناسب‌ترین روش را به شما پیشنهاد می‌کند.

در این مقاله به معرفی روشهای کامپوزیت و بلیچینگ دندان و تفاوت‌های آن‌ها پرداختیم. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، برای انتخاب بهترین روش جهت سفید کردن دندان باید به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید‌. ابتدا متخصص دندان‌ها را بررسی کرده و با توجه به شرایط  دندان‌های بیمار، بهترین روش را پیشنهاد می‌کند. اگر ساکن تهران هستید و به دنبال متخصص دندانپزشک زیبایی مجرب می‌گردید؛ می‌توانید با مطب دکتر رضا خسروانی جهت ویزیت و مشاوره رایگان تماس بگیرید. شما می‌توانید باکیفیت‌ترین درمان  بلیچینگ و کامپوزیت را در مطب دکتر خسروانی انجام دهید. هم چنین جهت مشاهده نمونه کارها می‌توانید به سایت ایشان به آدرس https://doctorkhosravani.com/ مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

72 − 66 =