اهمیت به کارگیری و استفاده از تجهیزات ایمنی فردی

اهمیت به کارگیری و استفاده از تجهیزات ایمنی فردی

تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی که توسط اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) توصیف شده است توسط کارکنان فعال در محیط های صنعتی استفاده می شود تا بتواند از آنها در برابر خطرات محافظت کند.

این خطرات می تواند ناشی از بیماری یا صدماتی باشد که ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض خطرات فیزیکی، الکتریکی، رادیولوژیکی، مکانیکی، شیمیایی یا هر خطر دیگری در محل کار ایجاد شود.

هر کارمندی می خواهد در محیط کاری که در آن مستقر است احساس امنیت کند. از کسانی که به عنوان پرستار کار می کنند گرفته تا کسانی که در انبارها (راننده لیفتراک) و کارگاه های ساختمانی یا حتی در آشپزخانه رستوران کار می کنند.

قانون ایمنی و بهداشت شغلی هر کارفرمایی را ملزم می کند تا با خرید تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی مناسب برای کارکنان خود، اطمینان حاصل کند که از هر گونه آسیب ناشی از خطرات در محل کار جلوگیری می شود.

با این حال، ارائه این تجهیزات حفاظت فردی به کارکنان، به تنهایی کافی نیست. ضروری است آموزش های مناسبی به کارکنان ارائه شود. آموزش هایی از قبیل اینکه :

 • از چه تجهیزات ایمنی فردی استفاده کنند.
 • چه زمانی تجهیزات ایمنی فردی باید استفاده شود.
 • نحوه صحیح پوشیدن، تنظیم و درآوردن تجهیزات ایمنی فردی
 • نحوه مراقبت و دور انداختن تجهیزات ایمنی فردی

انواع تجهیزات ایمنی فردی

پنج نوع اصلی تجهیزات ایمنی فردی وجود دارد. محافظت از شنوایی، محافظت از چشم، محافظت از بدن، محافظت از دست و پا و محافظ تنفسی.

محافظت از چشم و صورت

حفاظت از چشم یکی از انواع حفاظت و ایمنی فردی است و زمانی حاصل می شود که از عینک ایمنی (عینک محافظ چشم) مناسب استفاده شود تا از خطر قرار گرفتن در معرض زباله های پرنده، پاشش شیمیایی و همچنین اشعه لیزر محافظت شود.

انواع مختلفی از محافظ چشم وجود دارد که شامل عینک ایمنی عمومی، عینک پاشش شیمیایی و عینک ضربه گیر می شود. محافظت کامل از صورت زمانی حاصل می شود که فرد از محافظ صورت استفاده کند.

 • عینک ایمنی عمومی

قرار است سپرهای جانبی یا یک تکه عدسی داشته باشند که دور چشم می‌پیچد. این نوع عینک های ایمنی، حداقل سطح محافظت از چشم، که ضروری است در آزمایشگاه رعایت شود را فراهم می کنند. اگرچه آنها برای محافظت از چشم در برابر پاشش مواد شیمیایی موثر نیستند، اما توصیه می شود هنگام کار با مواد شیمیایی که کمتر به چشم آسیب می رسانند مانند نمک ها و برخی بافرها، مورد استفاده قرار بگیرند. آنها همچنین دارای سوراخ های تهویه در طرفین هستند که از کاربر در برابر گرد و غبار، پاشش مواد شیمیایی و همچنین زباله های کوچک احتمالی، محافظت می کنند.

 • عینک پاشش شیمیایی

در جاهایی توصیه می شود که احتمال پاشیده شدن مواد شیمیایی یا مواد عفونی به چشم ها وجود دارد مانندکارگاه های ساختمانی و کارگاه های تراشکاری.

 • محافظ صورت و عینک ایمنی جوشکاری

این نوع از تجهیزات ایمنی برای جوشکارها طراحی شده اند. آنها برای محافظت از جوشکار در برابر گرما و تشعشعات نوری که به ویژه در هنگام برش با استفاده از دستگاه های برش تولید می شود، در نظر گرفته شده اند که جرقه ها و زباله هایی را نیز تولید می کنند که ممکن است به عنوان خطری برای چشم و صورت جوشکار عمل کنند.

لباس ایمنی کار و دستکش ایمنی کار و عینک ایمنی

محافظ دست (دستکش ایمنی کار)

انتخاب مناسب دستکش ایمنی برای محافظت از دست ضروری است. دستکش های محافظ شیمیایی تجهیزات ایمنی فردی هستند که برای محافظت از دست ها در معرض مواد شیمیایی به ویژه در آزمایشگاه ها طراحی شده اند. دستکش های ایمنی برای اهداف مختلفی طراحی شده اند و به همین دلیل از مواد مختلفی ساخته شده اند.

دستکش های ایمنی باید به طور مکرر بازرسی شوند تا در صورت فرسودگی، پاره شدن یا حتی سوراخ شدن، تعویض شوند تا بتوانند حداکثر محافظتی را که برای آن طراحی شده اند، ارائه دهند.

 • دستکش نیتریل

دستکش های نیتریل به ویژه برای کارگرانی طراحی شده اند که بیشتر وقت خود را در محیط کاری می گذرانند که احتمالاً آنها را در معرض مواد شیمیایی قرار می دهد. آنها ضد شیمیایی هستند و همچنین در برابر سوراخ شدن مقاوم هستند.

 • دستکش پی وی سی

این دستکش ها از پلیمر پلاستیک مصنوعی ساخته شده اند که در برابر مواد شیمیایی مقاومند و بیشتر توسط کارگرانی استفاده می شود که با مایعات خورنده، حلال های آلی و ترکیبات قابل اشتعال در تماس هستند. این مواد شیمیایی دست کارگران را در معرض خطر سوختگی دست و ترک خوردن قرار می دهد.

 • دستکش ایمنی مقاوم در برابر برش

این نوع دستکش ایمنی برای محافظت از دست ها در برابر بریدگی ناشی از کار کردن با ابزارهای تیزی مانند چاقو و فلزات تیز طراحی شده است و برای جابجایی آجر، بتن و سنگفرش نیز مناسب است. دارای کفی با روکش لاتکس است که به دلیل چسبندگی فوق العاده، در برابر سایش و همچنین پارگی مقاوم است و با استانداردهای EN 420 2003 و EN 388 2016 مطابقت دارد.

 • دستکش کار چرمی

دارای چرم طبیعی است که انعطاف پذیر است و بر روی انگشتان دست لایه محافظ جداگانه دارد. به کارگیری چرم موجب می شود بادوام، انعطاف پذیر، قابل شستشو و همچنین تنفس پذیر باشد. دستکش کار چرمی به کارگرانی که در سایت های ساختمانی، چوب بری، سنگ تراشی و همچنین جوشکاری کار می کنند توصیه می شود. آنها در برابر سایش مقاوم هستند و گرما را از بین می برند. همچنین در برابر سوراخ شدن مقاوم است و به عنوان یک ضربه گیر خوب عمل می کند.

محفاظت از بدن

لباس کار یکسره، روپوش آزمایشگاهی، جلیقه ایمنی و لباس کار از تجهیزات حفاظت فردی هستند که در اکثر سازمان ها مورد نیاز است. هدف آنها در امان تگه داشتن لباس های کارکنان، از آلودگی به لکه ها و همچنین گرد و غبار است. این تجهیزات ایمنی بیشتر در صنایع غذایی، انبارها و مؤسسات پژوهشی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • لباس کار یکسره

یک کت گشاد است که تا مچ پا می رسد و به عنوان یک لباس محافظ عمل می کند که روی لباس های دیگر پوشیده می شود. همچنین به عنوان پوشش آزمایشگاهی شناخته می شود و عموماً توسط متخصصانی که بیشتر در آزمایشگاه کار می کنند استفاده می شود.

 • لباس کار

از جمله تجهیزات ایمنی فردی است که هم مردان و هم زنان از آن استفاده می کنند. از لباس کار برای محافظت از بدن در برابر مواد شیمیایی مضر، آتش سوزی و سرما نیز استفاده می شود. برخی از این لباس های کار دارای برچسب شبرنگ هستند که برای پیشگیری از خطر تصادف به خصوص برای افرادی که در جاده های شلوغ کار می کنند استفاده می شود زیرا دید رانندگان را افزایش می دهد.

محافظ پا (کفش ایمنی کار)

کفش ایمنی مفهومی بود که در آغاز قرن ۲۰ به عنوان پاسخی به افزایش آگاهی در بهداشت و ایمنی در کار ایجاد شد. در این مدت ، قوانین مربوط به جبران خسارت و حقوق کارگران نیز در حال تصویب بود، بنابراین خرید کفش ایمنی، گزینه ارزانتری برای جلوگیری از آسیب دیدگی نسبت به جایگزینی یک کارگر آسیب دیده بود. آسیب دیدگی پا می تواند ناتوان کننده باشد و خطرات زیادی به دنبال دارد . پوشیدن کفش ایمنی می تواند از بسیاری از آسیب ها جلوگیری کند .

اطمینان از داشتن کفش مناسب و ایمن بسیار مهم می باشد . کفش های ایمنی می توانند تفاوت بسیار زیادی را در مورد آسیب دیدگی در محل کار ایجاد کنند . پوتین ها و کفش های ایمنی که اغلب به عنوان کفش های سرپنجه فولادی نامیده می شوند ، بسته به نیاز شما و محل کار در انواع مختلفی از مدل ها و جنس ها ارائه می شوند . اگر کسی هستید که مثلاً در یک مکان ساخت و ساز در خارج از خانه کار می کنید، چکمه ایمنی با کفی مقاوم و محکم احتمالاً عاقلانه ترین گزینه می باشد زیرا آنها بهترین محافظت را در برابر ضربه و فشار دارند. اگر در محیطی مثل آشپزخانه نیز کار می کنید، ممکن است به چکمه ایمنی نیازی نباشد اما به کفش های ایمنی با زیره ای عاجدار و ضد لغزش نیاز دارید.

 

محافظ تنفسی (ماسک تنفسی)

ماسک تنفسی ایمنی از قرار گرفتن کارکنان در معرض هوای آلوده که دارای گرد و غبار مضر، مه، دود، گازها، بخارات یا اسپری‌های مضر است، جلوگیری می‌کند. استفاده درست از این نوع از تجهیزات ایمنی نیازمند ارزیابی و آموزش است، چرا که برای عملکرد موثر ماسک تنفسی، ضروری است اتصالات به درستی تنظیم شوند.

محفاظت از شنوایی (گوشی ایمنی)

گوشی ایمنی یکی از تجهیزات ایمنی فردی است که هنگام قرار گرفتن در معرض صداهای خطرناک روی گوش قرار می گیرد تا با کاهش انرژی نویز، مانع از آسیب رسیدن به شنوایی کارکنان شود. از تجهیزات ایمنی مورد استفاده به عنوان محافظ شنوایی گوشی صداگیر ایرپلاگ و گوشی صداگیر ایرماف می باشد.

جمع بندی

به طور کلی، هر یک از تجهیزات ایمنی برای محافظت در برابر خطرات خاصی طراحی و ساخته می شوند و ضروریست که محافظت کافی در برابر خطرات مدنظر را ارائه دهند. همچنین هنگام پوشیدن در شرایط تعیین شده، راحت و متناسب باشند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 5