معروف‌ترین شرکت های طراحی نما در ایران

معروف‌ترین شرکت های طراحی نما در ایران

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه چیزی باعث می‌شود تا یک ناظر بنا را مورد قضاوت قرار دهد و در رابطه با آن کنجکاو باشد؟

وقتی که به یک ساختمان نگاه می‌کنید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند، نمای آن است. در واقع نمای ساختمان، عضوی از آن است که بر روی ناظر تاثیر مستقیم می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم به اهمیت طراحی نما در ساختمان بپردازیم و برخی از تیم‌های معماری با سابقه در زمینه طراحی نما را به شما معرفی کنیم.

نما و نقش آن در شکل گیری هویت ساختمان

در ابتدا بیایید به این پاسخ دهیم که نما چیست و چگونه بر هویت یک ساختمان تاثیر می‌گذارد؟

نمای ساختمان، عموما به بخش بیرونی یک ساختمان گفته می‌شود. در طراحی نما از سبک‌ها، متریال‌ها و فرم‌های مختلفی استفاده می‌شود، اما این به معمار بستگی دارد که چگونه با طراحی نمایی شاخص، خلاقیت و استعداد خود را نشان دهد.

نمای ساختمان تنها در زیبایی یک بنا تاثیر ندارد، بلکه در ارتباط بین طراحی داخلی و خارجی و استفاده بهینه از انرژی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. اگر به طراحی نما در ساختمان توجه نشود؛ هر چقدر هم که ساختمان به صورت اصولی و استاندارد ساخته شده باشد، فاقد هر گونه کاراکتر است و این خود یک ضعف بزرگ است.

اهمیت طراحی نما ساختمان

بهترین شرکت‌های طراحی نما در ایران

برای اینکه نمای ساختمان به روش استاندارد طراحی و اجرا شود، همکاری با تیمی حرفه‌ای، متخصص و با سابقه در زمینه طراحی نما ضروری است. تعداد شرکت‌های معماری در سطح جهان کم نیست، اما در این مقاله، تنها برخی از شرکت‌های معماری در ایران که پروژه‌های زیادی با نماهای منحصر به فرد را به پایان رسانده‌اند، معرفی خواهیم کرد. نماهای طراحی شده توسط این شرکت‌ها به قدری شاخص هستند که توجه هر عابری در خیابان را به خود جلب می‌کند.

نمادیزاین

اگر بخواهیم از شرکت‌های با سابقه در زمینه طراحی نما نام ببریم، مطمئنا نمادیزاین به عنوان طراح و مجری تخصصی نمای ساختمان یکی از آن‌هاست. این شرکت بیش از ده سال است که فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است و با کمک مهندسین و معماران با سابقه خود طراحی، بازسازی و اجرای نمای پروژه‌های موفق بسیاری را انجام داده است.

این شرکت با استراتژی توجه به بودجه مالی کارفرما و ارائه راه‌کارهایی برای کاهش هزینه، با کارفرمایان در پروژه‌های متعددی همکاری کرده است. از جمله پروژه‌هایی که نمادیزاین در آن‌ها همکاری داشته است؛ می‌توان به مجتمع تجاری پالادیوم، نمایشگاه بین‌المللی تهران و هتل بین المللی فرودگاه امام خمینی اشاره کرد.

نمایشگاه بین المللی تهران

هوبا دیزاین

هومن بالازاده، موسس شرکت معماری هوبا دیزاین متولد سال 1357 در تبریز است. بالازاده با هدف توسعه پروژه‌هایی هماهنگ با بستر فرهنگی و جغرافیایی سایت در سال 1386 دفتر معماری هوبا دیزاین را تاسیس کرد. تیم معماری هوبا‌دیزاین با ایجاد پروژه‌هایی پایدار و مقرون به صرفه بارها موفق به کسب جوایز متعدد در زمینه بین‌المللی و ملی شده است. از معروف‌ترین آثار هوبا‌دیزاین با نمای آجری می‌توان به کافه اسپریس تهران، ساختمان اداری تجاری هیترا و … اشاره کرد.

شرکت معماری زندیگان

شرکت معماری زندیگان به مدیریت محمدرضا نیکبخت از سال 1381 به صورت جدی فعالیت خود را آغاز کرده است. تخصص اصلی مجموعه زندیگان در زمینه معماری و مرمت است، اما در طی این 20 سال، طراحی و ساخت پروژه‌های مسکونی، اداری، تجاری و … بسیاری را به پایان رسانده است.همچنین این مجموعه اقدام به چاپ چندین کتاب در زمینه معماری کرده است که موفقیت‌های بسیاری را برای تیم زندیگان رقم زده است. از معروف‌ترین بناهای طراحی و شده توسط این تیم می‌توان به مجتمع مسکونی مهرآفرین، مجتمع مسکونی مهراز و مجتمع مسکونی گلستان اشاره کرد.

استودیو طراحی معماری کوروش رفیعی (KRDS)

در سال 2006 کوروش رفیعی، اقدام به تاسیس دفتر معماری خودش به نام KRDS کرد. این دفتر به طراحی بر پای خلاقیت، نوآوری و پایداری اعتقاد دارد. پروژه‌های طراحی شده یا در حال ساخت توسط کورش رفیعی در عرصه ملی و جهانی شناخته شده هستند و برخی از آثار او در مجله‌های بین‌المللی به چاپ رسیده است. از معروف ترین آثار کوروش رفیعی با نمایی شاخص می‌توان به  پروژه مسکونی شمشک، پروژه مسکونی سوهانک و … اشاره کرد.

استودیو معماری KRDS

 

دفتر معماری علی‌دوست و همکاران

این دفتر در سال 1387 توسط شهاب علی دوست فارغ‌التحصیل رشته معماری در مقطع دکتری و همسرش صونا افتخار اعظم که او نیز فارغ التحصیل رشته معماری است، تاسیس گردید. پروژه‌های این شرکت با هدف قراردادن دیدگاه‌های ژرف و خلاقانه و تحلیل تمامی موضوعات (از کوچکترین رویکردها تا کلی ترین نظریه‌ها) طراحی و ساخته می‌شوند.

تیم معماری دفتر علی‌دوست و همکاران، پروژه‌های بسیاری را در موقعیت‌های مکانی مختلف، خصوصا تهران به پایان رسانده است. برخی از پروژه های معروف علیدوست و همکاران عبارتند از: بازسازی نمای ساختمان اداری الوند، مجتمع آپارتمانی مسکونی بوستان، ساختمان اداری ویرا

دفتر معماری حسین محمودی و همکاران

حسین محمودی در سال 1378 دفتر معماری حسین محمودی و همکاران را با هدف «توسعه معماری مدرن و سنتی بر اساس فرهنگ معماری»تاسیس نمود که تا به امروز با طراحی و اجرای پروژه های متعدد توانسته است، جوایز مطرحی را دریافت کند و مقالات بسیاری را منتشر کند.

آثار معروف این شرکت عبارتند از: مجتمع مسکونی رویال، مجتمع رایارزیدنس، بیمارستان فوق تخصصی سرطان تات اشاره کرد.

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم، در این مقاله از اهمیت طراحی نمای ساختمان صحبت کردیم و برخی از معروف‌ترین شرکت‌های معمای و طراحی نما در ایران را به شما معرفی کردیم. اگر شما نیز تیم یا شرکت معماری می‌شناسید که در این مقاله به آن نپرداخته‌ایم، در قسمت دیدگاه های همین مقاله برای ما مطرح کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 67 = 71